Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pentru Dgc, Miguelle si Dodo


Recommended Posts

Intai vreau sa multumesc tuturor mamicilor care au fost alaturi de noi si sprijinul lor a contat enorm pentru noi in momente grele. Acum incerc sa trec peste acest hop si ma ajuta foarte mult sotul si Alex care simte orice stare de neliniste si ma inconjoara cu multa dragoste si atentie. Vroiam sa va intreb daca unul din voi ati aflat cauzele malformatiilor (V-a recomandat cineva sa faceti anumite analize, cariotip genetic sau altele de care eu nu stiu, pentru a descoperi o eventuala cauza) si daca veti mai gasi puterea de a o lua de la inceput; parca totusi mi-asi dori un fratior sau o surioara pentru Alex. Ieri am fost la dr. cu care am nascut si mi-a spus ca sunt o fire puternica si sigur voi gasi resurse sa o luam de la inceput. Acum ma confrunt cu stare cam proasta, ma simt slabita si am ameteli; dr. m-a trimis la psihiatru dar nu stiu daca voi merge. Astept raspuns de la voi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga mea, In primul rand sa stii ca sunt alaturi de tine. Cauze medicale ale malformatiei nu am gasit. Am facut analizele pentru chlamidie, listeria, CMV, si multe altele care pot da asa ceva si au iesit negative. Cariotip n-am facut, cel putin doi medici mi-au zis ca nu e esential avand in vedere ca mai am un copil perfect sanatos. As putea face doar ca sa fiu eu linistita. Dar eu oricum m-am linistit, si cred ca ti-am mai spus cum: cu credinta in Dumnezeu. Lucrurile astea se imtampla pt. ca noi sa devenim mai buni, sa evoluam duhovniceste. Ceva din tine sau din familia ta a determinat asta oricat de dur pare. Asta e concluzia la care am ajuns. Doar acceptandu-ti soarta ca pe ceva ce iti era tie necesar din motive numai de Dumnezeu stiute te linistesti. Daca esti credincioasa, ocupa-te de curatenia sufletului tau: tine post, spovedeste-te, iarta, gandeste pozitiv, mereu sa vezi chiar sfertul plin din pahar. Pune-te pe citit daca ai timp. Chiar acum am gasit o carte minunata a lui Paisie Aghioritul "pt. omul contemporan". Asa ca eu cred ca totul depinde de voi, de puterea de a acepta si de a privi viata cu credinta in Dumnezeu. Nu merge la psihiatru, te va ajuta doar temporar, mergi la duhovnic. Daca nu ai , cauta-ti repede, ai mare nevoie. Pentru ameteli, ia vitamine, eventual fier,calciu, poti sa-ti faci analizele. Insa retine ca sanatatea trupeasca e determinata de starea ta spirituala. Cat despre puterea de a o lua de la capat, am gasit-o de multa vreme. Dupa ce a trecut (cu greu) perioada de 6 luni in care mi s-a recomandat sa nu raman gravida, am tot imcercat, dar n-am ramas. Dar nu-mi pierd speranta, se va intampla cand va voi Dumnezeu, cand voi fi poate pregatita pt asta mai mult decat acum. Sanatate multa si nu deznadajdui! Sa mai imi povestesti despre tine, astept.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa-ti spun ceva: ia-ti o vacanta, pleaca undeva unde n-ai mai fost niciodata, sa ai ce descoperi. Eu asa am facut. Durerea nu trece, dar evadezi pentru moment, te rupi, mai uiti. Si petrece mult timp cu baietelul tau, nu te vei mai simti asa fara rost. Oricat ar parea de absurd din afara, pt mine moartea copilului a fost o ocazie de a descoperi crestinismul, intr-un mod in care altfel nu as fi reusit. Vad viata cu totul altfel decat inainte. Incearca sa profiti de acest moment, suferinta duce la evolutie spirituala, ai ocazia sa verifici.Stiu ca nici tu nici eu, nimeni nu si-ar fi dorit sa pateasca asa ceva. Dar asta e , s-a intamplat, e probabil unul din cele mai dure lucruri pe care le poate trai o femeie. Dar vei deveni mai puternica, cu ajutorul lui Dumnezeu. Sa nu-ti imaginezi ca poti singura sau cu ajutorul oamenilor. Roaga-te cat mai mult sa te ajute sa treci cu bine prin asta. Stii ca dupa nori vine soarele, nu-ti pierde speranta! Sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lucia, Din pacate nu se cunosc cauzele acestei malformatii, deci pe viitor nu stim de ce sa ne ferim, acest lucru mi se pare strigator la cer, sa fii in pericol si sa nu stii de ce sa te feresti. Eu am consultat multi medici si toti mi-au spus ca nu este genetic, chestia asta o puteti confirma voi care mai aveti copii si sunt perfect sanatosi (sa de-a Dumnezeu sa nu fie bolnavi NICIODATA copii vostri). In privinta analizelor mi-am facut atunci doar analizele normale de sange si o sa ma duc dupa sarbatari sa fac Listeria, Toxoplasma, CMV si alte analize care se fac la Cantacuzino, in ceea ce priveste cariotip-ul vreau sa ma duc s-o fac, eu si sotul meu, cu toate ca doctorul meu a spus ca nu are nici un rost, sunt doar niste bani aruncati, dar ca sa fiu eu linistita o sa fac si aceasta analiza. Sincera sa fiu, nu mai aveam curaj sa mai incerc sa raman insarcinata, dar de cand am vazut ca totusi tu il ai pe Alex, parca mi-ai dat curaj. Eu zic sa nu te dai batuta, eu incepusem sa renunt si am gresit, deoarece si eu si sotul meu ne dorim un copil enorm de mult, si acest bebelus l-am dorit din tot sufletul, dar asa a vrut Dumnezeu. Daca mai afli ceva noutati in ceea ce priveste aceasta boala, da-mi si mie un semn, sunt foarte interesata. In privinta ametelilor poti sa iei vitamine si totusi fa-ti niste analize de sange. Va [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa-ti spun, doctorul meu mi-a spus ca in momentul in care o sa raman insarcinata o sa-mi faca amniocenteza. Am inteles ca este o analiza foarte sigura in care iti poate spune daca exista vre-o malformatie sau altceva. Am vazut pe alte site-uri, din alte tari ca aceasta analiza se practica frecvent, la noi este destul de noua.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...