Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scrisoare catre Mos Craciun


Recommended Posts

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am mai trimis o data acest mesaj, nimeni nu a reactionat... O chestie care mie mi-a placut la nebunie si care nu ar fi asa de greu de pus in practica in Romania e urmatoarea: Copilul scrie o scrisoare lui Mos Craciun... stiti si voi: "Draga Mos Craciun, am fost cuminte, i-am ascultat pe parinti, poti sa-mi aduci cutare cadou cand treci si pe la noi?" Scriem pe plic adresa: "Mos Craciun" (bineinteles) si - foarte important - expeditorul: copilului nostru. Apoi mergem cu piciul sa o punem la cutia postala... sa fie martor... Ei bine, nu stiu daca peste tot in Franta, dar cel putin in orasul meu se intampla asa: scrisorile de acest fel ajung la primarie. Acolo "Mos Craciun" scrie o scrisoare de raspuns (intre noi fie vorba, o scrisoare "trasa la xerox") care ajunge acasa in preajma Craciunului: "Draga cutarita, am primit scrisoarea ta si ma bucur ca ai fost cuminte, etc..." Stiti ce efect are o scrisoare semnata "Mos Craciun", cu timbru, stamplila postei si toate cele? Cat ar costa o primarie sa faca asta? In fond, ar fi o intelegere cu cei de la posta, care oricum trec sa lase scrisori in cutiile oamenilor! Bineinteles, cateva sute de fotocopii la primarie, cateva persoane care sa le puna in plic si sa scrie adresele, cateva timbre cumparate din bugetul primariei, cateva ore de munca in plus pentru functionarul roman.... si pentru cei de la posta (care nu prea dau in greu, s-o recunoastem!)... sau poate s-ar gasi benevoli... Ce mai conteaza cateva ore de "lipit plicuri" in comparatie cu lumina din ochii unui copil cand primeste o scrisoare "adevarata" de la Mos Craciun? ... sau poate exista asa ceva si in Romania si nu sunt eu la curent???... Numai bine, Lulu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lulu, e o idee minunata, multumim. Cred ca anul viitor o sa ii scriu primarului din timp sa ii propun chstia asta, acum mi se pare tardiv, e deja 10 dec. Eu va dau o alta idee: la Teo la gradinita e un sistem dragut. Fiecare copil deseneaza/scrie o scrisoare catre Mosul. Toate sunt afisate pe un hol langa intrare si rand pe rand dispar (noaptea). Dispar intai ale celor mai cuminti copii, apoi ale celor asa-si-asa si abia in ultima zi dispar, in sfarsit si cu multe emotii, si ale celor mai obraznicuti! Copii urmaresc zi de zi sa vada daca ale lor au fost luate. Nu depinde doar de cum se poarta la gradi, ci si acasa, caci teacher vorbeste si cu parintii! Puteti vorbi si voi cu educatoarele sa le faca asa, impactul psihologic este garantat! va pup, Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[amoras]Nu stiu daca in ro ar tzine ideea cu primaria , plicuri..etc La noi primarii n-au timp sa-si rezolve problemele lor[amoras] personale si problemele mai grave ale comunitatzii si ma indoiesc sa faca un gest in acest sens.Nu vreau sa generlizez dar la noi in oras cred ca nu exista aceasta shansa....in rest ar trebuii incercat... Multa bafta! pa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca un primar ar face-o, nu neaparat pentru zambetul copiilor, ci... pentru cresterea popularitatii! Daca 100 de copii primesc scrisori de la "Mos Craciun", 200 de parinti vor zice "ce om cu suflet bun e primarul nostru!"! Si la alegerile viitoare, cine stie? Eu zic ca trebuie incercat, ce zici, Lulu75, vorbim la anu' cu Pendiuc? (tot el e primar?) [;)][;)][;)] Pentru cine nu intelege: suntem pitestence amandoua si mie una mi-a placut de primarul Pitestiului, care, pe langa afacerile personale (atsa e..) a facut lucruri frumoase in Pitesti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lulu draga mea, Ce spui tu e ceva de vis pentru noi. Ar fi prea mult sa le ceri functionarilor de la primariile noastre asa ceva. Ei au mutre acre si cand trebuie sa-si indeplineasca obligatiile dar sa-i mai pui sa faca si ceva in plus. Oricum ideea ar fi minunata dar aproape imposibil de realizat in Romania. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 9 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...