Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CE ALOCATIE PRIMESC COPIII DIN SUA, CANADA, ETC ?


otau

Recommended Posts

Salut tuturor! Am avut o discutie cu colegele de birou despre protectia sociala. In Romania, dupa cum stiti tinde catre zero. De aceea sunt curioasa cum este prin alte "zari de soare pline" ? Concret care este cuantumul alocatiei pe care o primesc copiii, care sunt conditiile si pana la ce varsta ? Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Din prima zi in care am ajuns in Australia am avut asigurare medicala si subventie la medicamente (orice medicament de pe reteta era cam 3 dolari), pentru 2 copii primeam 1000 de dolari pe luna alocatie si 25% din chirie. Alocatiile sunt in functie de venituri, astea sunt cel mai mult ce primesti. Daca ai peste 2 ani aici atunci primesti mult mai mult pentru ca si mama primeste bani ca sta acasa (pana copilul are 16 ani). Ca sa iti faci o idee, cand am ajuns cel mic avea cateva luni, scutecele pe o luna (cele mai scumpe Huggies) 70 dolari, lapte praf (cel mai bun) 4 cutii pe luna, 60 dolari, alte sucuri, mancarici din borcane, etc cam 100 dolari. Cu alte cuvinte cheltuiam sub 250 dolari cu copilul pentru care primeam 500 si cumparam numai ce este mai bun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ajutor primesti doar in conditiile in care te califici "rau de tot" - ceva de genul 20% din salariul mediu. In rest, se primeste asa numitul child credit, care e intre $600 si (o sa creasca la) $1000, suma primita o data pe an, care ti se scade din banii de taxe (pe care, oricum, ii plateai la stat). Un fel de ia caciula, da-mi caciula, ca-s tot banii tai, la urma urmei. Nu am informatii exacte, poate mai stiu fetele alte detalii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaaa...am uitat, daca nasti aici sau daca atunci cand ajungi copilul este sub 12 saptamani primesti 700 dolari sa-ti cumperi carucior, patut, etc iar la 18 luni daca este complet vaccinat primesti un premiu de 220 dolari. Astea se platesc doar o data.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o alocatie, doar pentru "defavorizati" ceva. In rest "te scazi la taxe" la sf. anului, cu 600 sau 1000$/copil (nu mai stiu suma anul asta, parca anul trecut a fost 600), asta e tot. Conteaza banii aia de la taxe, ca dc. nu ai copil nu ii iei inapoi, deci pana la urma e ceva ce iei de la stat. Dar nu e alocatie asa stabila ca in Romania. Asigurare noi cu venitul nostru am putut lua anul asta de la stat. Problema e ca nu mi-a spus nimeni si nu e automat, eu nu am stiut ca am dreptul si am platit din buzunar ca prostii mai bine de un an pentru asigurare. Asta e, e bine si anul asta. Dc. esti angajat cu job, unele firme platesc ele asig. pt. toata familia. Cam atat cu protectia sociala, nu e prea grozava dc. castigi cat de cat sa nu mori de foame. Dc. mori de foame, iti dau ei ajutor social, altfel nu. Numai bine! ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Canada primesti alocatie din doua locuri de la federali si provincialiadica de lla guvernul ca si de la prov Qc una din alocatii e 52$,iar cealalta peste 238 (atat am luat noi cand am aterizat acolo) ,...cu cat ai salariul mai mare cu atat scade alocatia..ai gratuitate cand mergi la dr., te duci de cate ori vrei cu copilul, oriunde, cu sau fara programare(depinde de clinica),antibioticele ptr copii sunt gratuite si de asemenea si alte medicamente...cam asta stiu eu! in US ,cum au zis fetele, asigurarea nu e grozava ,adica platesti de fiecare data cand mergi la dr,. un co-pay(10,15$)...nu stiu cum e daca nu ai serviciu dar cred ca e ingrozitor dpdv al asigurarii...daca lucrezi e ok, insa tot scoti bani din buzunar ptr tot felul de maruntisuri...Ceea ce exceleaza la ei in US sunt conditiile...dar de-aia si platesti intruna...va pup Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Canada alocatia depinde de salariul net al familiei. In functie de asta se calculeaza si se trimite o data pe luna. Sint doua feluri de asigurare :provinciala si munucipala. Mai este si un ajutor in plus care a inceput in urma cu citiva ani care se numeste "child supplement for working families" adica "ajutor suplimentar pentru familiile care muncesc" care este facut sa ajute cit de cit la cheltuielile de baby sitter sau cresa cind te duci la munca si lasi copilul in grija altuia. Mai sint si unele credite care se calculeaza cind faci taxele asa ca platesti mai putin la stat la sfirsit de an financiar. Eu de exemplu la doi copii in virsta de 4 ani si 2 ani primesc $208.00 de la alocatie si $116.00 de la "ajutorul suplimentar ptr familiile care muncesc". Nu e mult, dar ii pun intr-un cont separat (in care intra direct de la guvern) pentru ele care are interesul mai mare si care este pentru educatia lor, sa fie folosit strict pentru facultate sau college.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Franta,se dau 160 euro pe luna de cind esti gravida in luna a cincea si pina are copilul 3 ani,asta se numeste alocatie pentru copil mic.Apoi depinde de veniturile parintilor,exista ajutor pentru parinte singur,ajutor pentru chirie,ajutor pentru baby sitter(doar daca baby sitterul este cu diploma), ajutor pentru inceput de an scolar,si mai sint dar nu le stiu eu pe toate. La medic platim consultatia,iar in zece zile asigurarile sociale ramburseaza circa 75%,restul e rambursat de asigurarea privata( cine are).Medicamentele scrise pe reteta de catre medic nu le platim,(eu am asigurare privata),dar cei care nu au platesc cam 30% din costul medicamentului. Corina si Anna nazdravana Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Germania alocatia se acorda pt copiii care traiesc aici si este independenta de venitul familiei.Este in valoare de 154 euro pe luna, suma suficienta pt a-i asigura copilului tot ceea ce are nevoie.Costurile asistentei medicale precum si ale medicamentelor pentru copii, sunt suportate in totalitate de catre casele de asigurari. Mai sunt o multime de ajutoare pt cei care nu au venituri sau pt mamele singure.Plus ca in primele 6 luni de viata ale copilului, parintele care sta acasa primeste o suma deloc neglijabila (acordata in functie de venitul familie), la care are dreptul indiferent daca a lucrat vreodata sau nu. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Germania alocatia (Kindergeld) este de 154 Euro pe luna , nu stiu exact daca nu creste in functie de nr. de copii. Noi cel putin pt unul singur atata primim. Se mai primesc si niste bani pt cresterea copilului (Erziehunggeld), asta depinde de salariul parintilor. Noi am primit de exemplu timp de 6 luni in jur de 300 Euro. Si mai primeste mama o suma la nastere, nu mai tin minte cat ca la noi a fost acum 2 ani pe cand era inca marca, ma rog, sa zicem in jur de 10o euro. Poate s-a mai modificat cate ceva de atunci si are cineva date mai recente, eu cam asta stiu. Toate cele bune! Catrinel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...