Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CE ALOCATIE PRIMESC COPIII DIN SUA, CANADA, ETC ?


otau

Recommended Posts

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Noi locuim in Ontario, si pentru ca alocatia este dependenta de veniturile parintilor, copilul meu (2 ani) nu primeste nimic. Cand am stat cu el acasa in primul an, primea 22$ (iar un pachet mare the pampersi era 23). Nu sunt foarte sigura, dar am impresia ca la un slariu brut de peste 70000$(dolari canadieni)pe familie, copilul nu mai primeste alocatie. Cand se platesc taxele, mai poti cere ceva bani daca ai platit gradinita, sau bona (dar cu acte in regula). Asistenta medicala pentru copii este gratuita, dar numai vizitele la doctor si vaccinele obligatori. Orice alte medicamente sau vaccine pe care vrei sa le faci, le platesti din buzunar, sau daca ai o alta asigurare medicala de la serviciu se pot plati prin acea asigurare (dar numai prescriptiile de la doctor, nu aspirina, paracetamol, sirop de tuse). E foarte important ce asigurare suplimentara ai ca nu toate platesc 100%, nu toate acopera vaccinuri. Sper ca te-am lamurit un pic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In principiu nu primesti nici un fel de alocatie pt.copil.Nu stiu exact cum e cu suma pe care spun fetele ca ti-o scad din taxe,oricum nu e mare lucru.Daca ai nu'sh ce limita inferioara de buget,copilul primeste asigurare medicala gratuita si te poti inscrie la un program(WIC) care-ti da lapte si cereale pt.copil in valoare de vreo 20$ luna?!?!?Acest program se aplica si pt.femeile insarcinate si care alapteaza:lapte,oua,branza si suc parca,tot in valoare de vreo 20-30/luna. [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'[;)] din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Canada primesti alocatie pt. copil in functie de venit. La un venit peste mediu ajungi sa nu mai primesti nimic. Vizitele medicale, vaccinurile obligatorii si spitalizarea nu se platesc. Medicamentele se platesc in functie de asigurarea pe care o ai de la serviciu, de obicei pacientul plateste 20% sau nimic. Daca n-ai asigurare, platesti pretul integral. Vaccinurile suplimentare se platesc din buzunar, cam la $100 bucata. La fel daca chemi salvarea, mi-a luat mie de curind $45. In concluzie, in Canada daca ai un venit acceptabil ajutorul pt. copii e f.f. mic...tinde catre zero. rosa Timpul le rezolva pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre "Ontario Child Care supplement for working families": Mie mi s-a dat formularul pentru cerere cind am nascut, cu toate celelalte hirtii pentru taxe, certificat de nastere etc. El se calculeaza tot pe baza de salariu, date luate din taxele anului care a trecut. Trebuie sa faci cerere chiar daca ai impresia ca nu te califici, iar ei iti trimit raspunsul cu calculele lor. Este acordat de Ministerul de Finante. Tel este 1-800-263-7965 ptr engleza si 1-800-668-5821 ptr franceza. Adresa este Ministry of Finance Ontario Child Care Supplement for Working Families Income Tax Related Programs Branch PO Box 624 33 King Str West Oshawa, Ontario, L1H 8H8 Sper sa va foloseasca. Alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna tuturor!!! in USA este mai nasol decit se crede. in cazul in care ai un copil, nu primesti nici un ajutor de la stat decit daca esti la limita saraciei. daca nu, iti scade la sfirsitul anului la taxe ceva banuti, dar nesemnificativ. este bine in Australia, dupa cite am citit! va pup pe toate!![hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o sa prezint doar cazul meu...nu stiu la modul general daca esti student(cazul meu visa F1)nu primesti nimic...nici macar la taxe nu poti cere ceva inapoi.Asigurare am de la scoala dar nasterea e acoperita doar 80%,asa ca am platit 2000$ dupa cezariana. Nici macar la concediu platit inainte sau dupa nastere nu ai dreptul.Poti sa intrerupi scoala,dar nu mai primesti nici bursa. asa ca ...se pare ca australia e in top!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Australia!Chiar nu stiam ca este atit de bine sa fabrici bebelusi acolo[:D] In Suedia primesti din momentul cind se naste bebelusul cam 2000 de coroane pe luna,adica in jur de 200 de euro,indiferent de venitul parintilor.Si cel amarit,si milionarul vor primi in egala masura,pina cind implineste copilul 18 ani.Toata asistenta medicala e gratuita pentru copii,inclusiv stomatologul(altfel,pentru noi,batrinii,extrem de scump).Asistentii sociali sint cu ochii pe tine tot timpul,se poate afla usor daca iti maltratezi copilul,etc,si in cazuri extreme,copilul va fi "luat" de statul suedez si plasat in alta familie.Bineinteles,astea sint cazurile exceptionale.Printre altele,nu ai voie nici sa tzipi la copil,asa ca temperamentul de parinte trebuie adaptat la toate nazurile bebeului.Se spune ca ar fi paradisul copiilor aici[zz] .Eu sint insa sceptica,nu cred ca poti judeca si imparti parintii in buni si rai,dupa criteriile nordice. Va pup pe toate pe burticutze Rayuela[bis] Au ca uitasem!!Bravo Franta,nu stiam ca exista asemenea privilegii acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I-mi cer scuze ca trebuie sa o contrazic un pic pe Mamica Corina si Ana Nazdravana ,pt ca acum in Franta si alocatia (160 euros)care era obligatorie pina la 3 ani este in functie de veniturile parintilor ,iaca eu am luat alocatie pt Luca pina cind a facut el 7 luni ,cind a facut sapte luni era in septembrie data la care vin impozitele pe venit ,cum sotul in acel an a cistigat in jur de 17 000 de euros ,cind a venit noua foaie de impozit ,ne-au taiat alocatia si ne-au cerut sa mai dam inapoi din ea pe doua luni ,deci am rambulsat un cec de 320 de euro la secu si de atunci NIMIC ,nu mai avem dreptul la alocatie ,am facut demersuri ,am fost la fata locului si ni s-a spus clar si raspicat ca alocatia este in functie de venit si ca sotul are salariu prea mare ca sa mai avem dreptul la alocatie !!!!!!!!!incepind din 2004 vor da si francezii cite 700 de euros la nasterea fiecarui copil!!!!!!![bb]multa sanatate tuturor si Sa auzim de bine![*][*][*] Aura&Luca,22 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...