Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CE ALOCATIE PRIMESC COPIII DIN SUA, CANADA, ETC ?


otau

Recommended Posts

Oau!!! Cum se ajunge in Australia... din Canada? Ca poate ajungem acolo inainte de a se naste al doilea copil. Si doar i-am zis lui Octav sa mergem in Australia si nu in Canada! Se pare ca acolo e tare bine sa stai acasa cu copiii! In Canada e asa cum au spus fetele, Agata primeste 222 alocatie federala si 52 alocatie provinciala. Vizitele la medici sint gratuite (adica sint acoperite de guvern) si toate medicamentele pentru ea, adica guvernul acopera cite un medicament, care nu este intotdeauna cel mai bun, dar e pe aproape, noi i-am mai cumparat pentru ca ne-a sfatuit pediatrul sa facem asa pentru eficienta. Sint citeva vaccinuri optionale care trebuie platite, in rest toate sint gratuite. Nu prea am cheltuit bani cu Agata din acest punct de vedere (desi am cam stat in ultimul timp pe la medici), decit cu cremele pentru pielea ei supersensibila. Cit timp sint la cursurile de franceza, ministerul care se ocupa de imigranti imi plateste si gradinita. E bine, nu zic nu, dar nu ca in Australia!!! Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dar fetelor sunt programe speciale pentru gravide, daca nu castigi peste 2000 pe luna platesti pentru asigurare mai putin 50$ maxim, si copilul are asigurate speciala timp de 3 ani, sunt programe care daca te califici(depinde de venit) primesti de la stat laptele si mancarea pentru bb si chiar mancare pentru femei insarcinate si mamici. Sa va povestesc cum a fost la mine. Am aplicat pentru asigurarea de 50$ pe luna. Nu mi-au aprobat, motivul 6 luni in California fara sa am servici, iar sotul castiga sub 2000$ pe luna. Am aplicat pentru asigurarea fara bani totul e gratis imi acopera orice problema legata de sarcina si numai o parte in caz de alceva. Sunt asigurari de guvern, si copilul va fi asigurat pana la 3 ani. Noi am primit bani de la taxe anul trecut 1500$ numai pentru cheltuieli de casatorie. E important cine face taxele. Trebuie sa primiti si pentru bb la sfarsit de an. Deja sotul plateste din salar mai putine taxe pe motiv ca eu sunt insarcinata. Daniela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=DanaEma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by iamona
o sa prezint doar cazul meu...nu stiu la modul general daca esti student(cazul meu visa F1)nu primesti nimic...nici macar la taxe nu poti cere ceva inapoi.Asigurare am de la scoala dar nasterea e acoperita doar 80%,asa ca am platit 2000$ dupa cezariana. Nici macar la concediu platit inainte sau dupa nastere nu ai dreptul.Poti sa intrerupi scoala,dar nu mai primesti nici bursa. asa ca ...se pare ca australia e in top!!!
Draga mea, Si noi suntem pe F1 si te asigur ca poti primi ceva. Si la taxe. Le completezi dezavantajos. Am luat 2000$ anul trecut, iar cand completam 1040NR-EZ luam cate 300$ si nu puteam scade nici un copil.Dupa ce incasaram aia 2000$ (din care 600$ pt copil), ne mai trimise si Bush inca un cec de 400$ in Aprilie, ca au modificat taxele si toata lumea a luat banii astia. Toata lumea cu copil. Ai dreptul la asigurare cel putin Healthy families, pe care luam noi acum si platim 9$/trimestru! Nici eu nu am stiut si am platit de n-am mai putut. Aveam dreptul si cand eram gravida si n-am stiut. Am pierdut mii de dolari din cauza lipsei de informare. Intereseaza-te neaparat! De WIC nu stiu, nu ne calificam noi, au limite prea mici. Dar ar tb. sa te interesezi. Da search pe net, ai patit ca noi! Dc. vrei, trimite-mi PM. Pupici, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu niste nedumeriri si poate ma puteti ajuta voi, fetele din America... Din vara tot am incercat sa ma interesez despre asigurari care sa acopere si maternitatea insa mi s-a parut tare scump mai ales daca vrei sa-ti cumperi asigurare individual...am auzit de programele alea pentru cei cu venit mic dar trebuia sa raman insarcinata inainte ca sa aplic asa ca ne-am pus pe treaba... Intre timp in octombrie am aflat ca pot lua asigurare prin scoala cu copayment de 20% dar....eu vroiam sa raman insarcinata cat mai repede iar daca aplicam pentru insurance trebuia sa astept vreo doua luni... Acum sunt insarcinata in sase saptamani si am fost pentru prima data la medic....mi-au dat un insurance temporar prin "medi-cal" Acuma urmeaza sa aplic pentru insurance-ul propriu-zis... Eu si cu sotul meu suntem aici pe statutul F1 si nici unul nu are drept de lucru asa ca ne descurcam cum putem... Ca sa aplic pentru insurance imi trebuiesc o groaza de hartii....vad ca imi cer pana si actele masinii ( masina e in valoare de 9-10 mii) si statement-urile bancare (unul este de de 8mii, de fapt doar pe asta o sa-l trimit). Intrebarile mele sunt : ce sanse am ca sa obtin o astfel de asigurare atata timp cat am o masina si un cont in banca? Desi banii pot pretinde ca sunt pentru studii... Ma intreaba cineva de unde provin banii, adica trebuie sa justific de unde provin daca eu pretind ca nu lucrez? Iar ultima intrebare este legata de aplicatia de green card....daca vreau in viitor sa aplic pentru green card credeti ca o sa ma afecteze pe viitor faptul ca aplic pentru un astfel de insurance, pentru cei cu low income? Poate ma ajutati voi cu cateva raspunsuri optimiste, ca eu astazi am simtit ca o iau razna, imi fac tot felul de griji... Am vazut ca DanaEma si ruxij vorbeau despre programele astea, asa ca va rog, dati-mi si mie niste sfaturi... P.S.- si eu locuiesc tot in California
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu ne-am incadrat la MediCal, dar ne-am incadrat la Healthy Families. Ne-au cerut doar ultimul "statement" de salariu si pt. ca am zis ca ma costa "childcare", chitantza de la childcare provider. Eu tocmai il dusesem pe Bogdan la cresa si aveam chitanta si contract, dar l-am retras dupa o sapt., asa ca i-am cam pacalit, desi nu intentionat. Nu ne-au cerut contul din banca (oricum, noi n-avem 8000$, ci abia ne taram, am avut inainte de bb, dar e "history") si nici actele masinii. Au intrebat doar cate masini avem si am scris una, ca atata aveam, dar fara sa ceara vreo dovada. Eu am trimis totul doar prin posta. Nu la fel se face si pentru MediCal? Healthy Families e aproape gratis, 9$ pe luna parca atata platim. SAu pe trimestru? Nici nu mai stiu, cred ca e pe trimestru ca n-am primit bill demult si am primit acum unul. Voua unde v-au cerut aceste acte? Am vazut formularele si de la MediCal si parca tot prin posta se trimiteau, dar nu am citit cu atentie, ca stiam ca nu ne incadram. Sigur ca puteti spune ca sunt pentru studii banii,dar poate sa va ceara dovada ca platiti studiile voi si nu departamentul. Oricum, dc. nu va incadrati la MediCal din cauza de bani in banca sau stiu eu ce, o sa va transfere la Healthy Families si o sa fiti la fel de bine. Nu cred ca o sa va intrebe de unde provin banii. Si nu, nu conteaza deloc la Green Card ca ati folosit aceste facilitati, desi multi se tem de asta, nu are legatura. Numai bine si sanatate! PS La ce univ. sunteti? ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxij, multumesc mult pentru promptitudinea raspunsului.... Ce sa zic, uite am o lista cu ceea ce-mi cer ei... Vital statistics : driver's licence, social security cards for all household members who have one, alien registration cards Medical: Pregnancy verification and Health insurance (la mine nu e cazul) Income : paycheck stubs for the past 5 weeks for all employed household members, business records if self-employed and verification of unearned income......aici n-am ce sa trimit Property: life insurance policies, most recent checking account statements and saving account passbook posted up to date by the bank, auto, mototcycle , trailer, camper or boat registration slips and proof of balance owed for all vehicles. Daca imi cer dovada ca platesc la scoala n-ar fii o problema pentru ca din septembrie si pana acum am platit impreuna cu sotul vreo 2100$... Nu m-ar deranja daca nu m-as incadra aici si as primi prin alt program numai ca nu vreau probleme.... Stii cumva daca asta, faptul ca aplicam pentru un astfel de insurance ne va afecta pe viitor daca vrem sa aplicam pentru green card? Considera ei asta un ajutor social? Vezi, pana la urma tot ei ne pun bete in roate ca daca am avea drept de lucru am fii si noi corecti. Asa pierd si ei si noi.... Am vazut atat de multi mexicani lucrand fara acte incat imi vine sa cred ca un sfert din tara asta lucreaza la negru... Multumesc inca o data pentru raspuns....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum spuneau si celelalte fete din SUA, protectia sociala aicea e f proasta si trebuie sa fii f sarac sa te incadrezi in limitele lor de saracie si deci sa te califici pt anumite feluri de ajutoare cum ar fi asigurare de sanatate gratuita pt copil, bonuri de masa si plata (pana la 90%) a cresei care este enorm de scumpa: 150-200$ pe saptamana! (noi avem fiecare un salar de ~ 1000$ pe luna fiecare, chiria costa 600$/luna, ti se iau impozite in jur de 150$ la 1000$) si nu ne calificam pt plata pt cresa si bonuri de masa, iar in legatura cu asigurarea de sanatate la copilul nostru se pare ca au facut o incurcatura (le ia cateva luni sa o descurce au zis ei...) crezand ca aplicam toata familia nu doar pt copil, ne-au refuzat. Suma de la tax return ce ti se da inapoi pt fiecare copil (ti se da inapoi!) provine din banii ce ii platesti ca si impozit din propriul salar! Protectia sociala nu este organizata de guvern ci depinde f mult de statul in care te afli si este asigurata de anumite organizatii non-profit. Daca esti f sarac si esti homeless (nu ai domiciliu) nu te mai califici pt nimic si din partea lor poti muri de foame pe strada ca nu te ajuta cu nimic nimeni, iar o slujba este imposibil sa-ti gasesti tot din cauza lipsei de domiciliu si a creditului prost... Eu am aplicat la toate ajutoarele respective si peste tot m-au intrebat de domiciliu (acesta fiind o conditie sa intrii in cursa de eligibilitate la ajutoare). Unde mai pui ca statul acasa cu copilul imediat dupa nastere este fie nesubventionat (stai ca in concediu neplatit) fie f prost platit si nu poti sta decat maximum 3 luni (ganditi-va la cei 2 ani din Romania)... de ce mai stam atunci aicea? vrem sa ne terminam studiile si sa lucram in domeniul nostru (care ne place) si sa fim apreciati pt asta, lucru ce nu-l puteam realiza in Romania si speram sa avem salarii bune mai incolo. De ce am facut un copil aicea? pt ca sa poata si el sa faca tot ceea ce doreste in viata si sa nu se loveasca de rautatea si stress-ul oamenilor din Romania ca si noi si sa poata merge oriunde in lume fara probleme. allya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...