Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CE ALOCATIE PRIMESC COPIII DIN SUA, CANADA, ETC ?


otau

Recommended Posts

quote:
Originally posted by elena2001
Sorry, acuma am vazut ca nu conteaza pentru green card... Si referitor la Medi-cal...eu trebuie sa contactez un local welfare office....asa mi-au spus astazi si mi-au dat si adresa...
Draga Elena, Trimite ceea ce ti-au cerut, nu vei avea nici un fel de problema, nu iti mai face griji. Vital Statistics e locul ala de unde vei primi certificatul de nastere al copilului. N-am stiut ca e asa complicat cu MediCal. Healthy Families e un program, citez "for those who are not eligible for MediCal, but whose gross income is at or below certain levels" (si astea ti le da in brosura). Atat Healthy Families cat si MediCal sunt administrate cam la comun si am inteles eu ca dc. considera ei ca nu te incadrezi la MediCal, te pot da la Healthy Families. Eu, sincer, in locul tau as fi aplicat direct pentru Healthy Families pentru ca aia care evalueaza sunt oameni si dc. li se pare lor nu stiu ce, poate nu te dau automat la Healthy Families ci pur si simplu te refuza. Dc. te refuza pur si simplu, aplica la Healthy Families neaparat. Deci acolo nu m-au intrebat de contul din banca, m-au intrebat doar(in formular) dc. "exista mai mult de o masina in familie" fara sa ceara acte. Eu nu stiu dc. tu te califici pentru MediCal, esti sigura ca va calificati, parca erau niste limite de salarizare f. f. joase, a.i. ar fi trebuit sa avem o singura bursa si nu doua, am calculat eu. Voi aveti o singura bursa? Oricum, sa nu te panichezi, probleme de genul refuzat Green Card pe motivul asta nu veti avea si nu pacalesti pe nimeni, stai linistita. Poti sa aplici si pentru WIC parca. Noi nu am aplicat. Noi nu am stiut de programele astea pana acum 6 luni (cand copilul avea mai mult de 1 an), am avut asig. prin scoala si am platit 10% din costuri, nasterea si toate vizitele medicale m-au costat cam 1000$. Am avut nastere naturala, nemedicata si am stat doar 24 ore in spital, poate dc. mai stateam m-ar fi costat chiar putin mai mult. Ca si pentru cezariana. Apoi i-am cumparat noi asig. copilului, 450$/trimestru, cand de fapt ne-am fi calificat pentru Healthy Families. Ma rog, acum nu mai conteaza. Nu am cerut nici bonuri din alea WIC nici altceva, consider ca nu ne incadram cu limita de venit. Nu mi-ai spus la ce univ. sunteti voi in California. Te pup, sarcina usoara si griji cat mai putine. Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by allya
Suma de la tax return ce ti se da inapoi pt fiecare copil (ti se da inapoi!) provine din banii ce ii platesti ca si impozit din propriul salar!
Mai dragutilor, eu cu asta sunt si nu de acord. Adica ca tax returnul pt. copil provine tot din banii tai. Dc. nu ai copil, nu ii primesti, deci aia nu sunt automat banii tai ci bani pe care ii iei daca ai copil. Dc. nu aveam copil, as fi primit mai putin cu 1000$ anul asta, deci pentru mine banii astia inseamna ceva. Asa, la general vorbind, orice protectie sociala provine "din banii tai", adica din contributia cetatenilor la taxe. In rest, protectia sociala e intr-adevar f.f. slaba aici, dar de ce sa fii homeless, Doamne Fereste? Dc. lucrezi, poti sa iti inchiriezi ceva si ai domiciliu. Acum chiar sa ne comparam cu homeless? Nu imi place nici mie ca nu dau si ei nici macar o luna concediu platit pentru maternitate, asta e chiar neplacut. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga ruxij, eu nu ne-am comparat cu homeless ci am prezentat o situatie care arata cum este protectia sociala in SUA, atat, caci despre asta era discutia, asa cum despre Romania se prezinta situatia pensionarilor si orfanilor si a handicapatilor neinsemnand ca eu sau alti romani fac parte din aceste categorii. Aceasta categorie defavorizata de oameni, homeless, sunt totusi oameni care chiar ca ar avea nevoie de protectie sociala si nu o primesc, in nici un caz nu am zis ca eu sau voi am fi in situatia aceasta, dar ei exista! eu totusi iubesc SUA asa cum este si ma simt bine aicea, daca ai un salar nu mori de foame si te descurci si traiesti bine dpdv material spre deosebire de tara de bastina, dar asta nu inseamna ca nu pot observa si spune niste lucruri asa cum sunt. banii de impozit returnati nu ii vad ca pe o alocatie in nici un caz, caci alocatia se ofera si in cazul in care nu lucrezi. Iar impozitul este extras din banii tai, deci primesti inapoi banii tai cu alte cuvinte. Peste tot au in vedere venitul gros, neimpozitat cand e vorba sa te califici la un "ajutor social". Este f bine ca totusi poti sa primesti ceva inapoi, pot fi diverse motive nu numai legate de un copil ca sa primesti bani inapoi din impozit, iar oricat de putini ar fi ei tot te ajuta. Dar asta iti si poate face rau, caci din cauza ca ti se ofera de la taxe bani inapoi, ei au in vedere venitul gros si deci in cazul meu nu imi permit sa pun copilul la cresa (cresa ar costa cat salarul meu pe o luna plus un sfert din al sotului) si totusi nu ma incadrez in limitele lor de saracie decat ca si salar impozitat, insa ei il au in vedere pe cel neimpozitat si 600$-1000$ pe an nu fac cat 1000-1200$ pe luna cat nu as mai cheltui cu cresa! pensiile iara sunt platite tot de tine din propriul salar, daca pui deoparte ai bani la batranete daca nu, statul nu iti da nimic. protectie sociala in opinia mea inseamna access gratuit la servicii medicale, alocatii pt copii, pensii pt batrani, ajutoare de somaj, gradinita si scoala gratuita toate fiind oferite de stat, cum e in Australia, Canada de exemplu. in SUA te protejezi singur, ca altfel nu te protejeaza nimeni, muncesti si esti bun in ceea ce faci, ai creditul curat, iti vezi de treaba, iti platesti toate pt binele tau asigurari, pensii etc., o duci f bine, mai bine ca oriunde. cu drag, allya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Allya, Desi cu tax returnul avem un mic mititel dezacrod si fiecare ne putem mentine parerea initiala bine merci, pot sa spun ca in rest sunt de acord cu tot ce ai spus. Protectia sociala pe aici e sublima dar lipseste cu desavarsire. Speram si noi sa fim destul de tari incat sa ne descurcam fara. Pupici si numai bine, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...