Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

la ce sint buni emigrantii


Recommended Posts

quote:
Initial creeata de lilach
[purple][size=2][font=Comic Sans MS] Guvernul Nastase cere diasporei romane sa-i faca "imagine" ella& com.
Ei uite ca asa ceva din partea mea nu se va intampla(cu riscul de a fi acuzata de "nepatriotism" sau mai stiu eu ce) Si eu povestesc cu placere cunoscutzilor mei din JP despre valorile Romaniei, despre oamenii de exceptie cu care orice tzara s-ar mandri, despre traditiile si obiceiurile noastre seculare, dar(si aici apare un mare DAR) nu pot mintzi atunci cand sunt intrebata de nivelul de trai al majoritatii (si aici nu ma refer la topul celor 300 de magnifici[bang]). Cu durere in suflet le povestesc si despre mizeria pe care o indura omul de rand care nu isi permite "luxul" ca dupa o luna de munca sa fie la zi cu datoriile intretzinerii, sau despre faptul ca cei care sunt la conducerea tzarii isi permit vile si concedii fantastice , toate platite din banii omului de rand care poate ca a uitat gustul carnii si care prefera sa se doftoriceasca cu ceaiuri doar pt ca nu isi permite sa intre intr-o farmacie! Nu pot sa mint si sa spun ca in Romania curge doar lapte si miere si ca toata lumea e fericita, cand vad cata prostie si nonvaloare se afla la conducerea tzarii. Sa recunosti lipsurile si "fisurile" mi se pare un prim pas spre progres. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Acum ceva timp aici pe televiziunea nationala s-a difuzat aici un reportaj despre copii din casele de copii. Imaginea Romaniei care s-a desprins a fost mai mult decat oribila.. Ceva in genul Iran, Irak... sa chiar mai rau.. Cred ca era de undeva de prin Calarasi cu niste tigani nespalati si muritori de foame. Noi nu avem ceva mai bun de atat??? Imi pare rau sa o spun dar in acel moment imi era rusine ca sunt romanca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by louisea
Acum ceva timp aici pe televiziunea nationala s-a difuzat aici un reportaj despre copii din casele de copii. Imaginea Romaniei care s-a desprins a fost mai mult decat oribila.. Ceva in genul Iran, Irak... sa chiar mai rau.. Cred ca era de undeva de prin Calarasi cu niste tigani nespalati si muritori de foame. Noi nu avem ceva mai bun de atat??? Imi pare rau sa o spun dar in acel moment imi era rusine ca sunt romanca.
Aici din contra, emisiunile despre Romania prezinta realitatea. Am avut ocazia sa urmaresc o emisiune despre tiganii caldarari, in care se spuneau si cele bune si cele rele (mama ce m-a mai uns sa aud romaneste la tv aici, eram singura la hotel ma pregateam a doua zi de examene - 2 pe zi, ce mai conta ce vedeam, auzeam romaneste la tv japonez !), dupa aceea o emisiune turistica de 2 ore, evident actorul principal "Dracula" - restaurante, castele, bai de namol si cosmetica, preturi (ca asta intereseaza pe japonezul de rand) si a mai fost o emisiune pe care n-am reusit s-o urmaresc ca era nebunie mare in casa la mine. Dupa ce s-a terminat am avut de raspuns la intrebarile unei cete de 6 japoneze insetate de informatii, era tot o emisiune turistica. Am vazut in aceste emisiuni si locuri curate dar si mizeria, in egala masura. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca tocmai asta e problema. fiecare tara are si bune si rele, ca doar prin altele nu umbla cateii cu colac in coada (parca asa era). Dar de ce a trebui sa arate doar lucrurile negative?? Sunt case de copii dotate corespunzator, copii sunt hraniti, imbracati, spalati bla bla.. Intelegeti ce vreau sa spun??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by louisea
Cred ca tocmai asta e problema. fiecare tara are si bune si rele, ca doar prin altele nu umbla cateii cu colac in coada (parca asa era). Dar de ce a trebui sa arate doar lucrurile negative?? Sunt case de copii dotate corespunzator, copii sunt hraniti, imbracati, spalati bla bla.. Intelegeti ce vreau sa spun??
da, stiu ce vrei sa spui. Asta depinde de cel ce realizeaza filmarea. Daca urmareste doar spectacolul sau adevarul. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Olanda sa fiu sincera parerea majoritatii despre Romania este una normala, in orice caz nu ne considera "numai tigani"...si cu bune si cu rele, dar ideea este ca ei oricum nu stiu prea multe despre Romania...tarii i-as face "imagine", in orice caz nu si guvernului de comunisti care se afla acum la putere...nu cred ca se poate concepe un cultul personalitatii mai mare ca la mister Nastase! Mi-aduc foarte bine aminte de Piata Universitatii si chiar de Revolutie fiindca 2 buni prieteni au fost impuscati atunci si priviti ce a ramas in urma...no comment! Mi-e mila de Romania de azi "calarita" de neo-comunisti, sa dea Domnul sa scape de plaga asta, e tot ce-i doresc "dulcii noastre tarii"! Numai bine, Lena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Si ca sa mai adaug ceva. Acum 2 ani in Roma pe strada unde aveam apartamentul cine parcase la cersit?? O romanca cu un copil de vre-o 2 ani(max). In olanda cam tot la fel, ca sa nu mai zic da spania si restul.. Deci de ce sunt buni imigrantii legali?? Ca sa mai faca cineva si imagine buna tarii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
In vest (spre deosebire de State unde au ajuns romani bine filtrati: sotul meu mi-a spus ca in Sillicon Valley aproape ca nu exista firma de high-tech care sa nu aiba un inginer roman in "folosinta"...Microelectronica Bucuresti este goala acum dupa 14 ani (doar ca un exemplu ), deci in State paperile americanilor despre romani sunt cu preponderenta bune si foarte bune) parerile despre romani sunt impartite. Cind locuiam in Spania am vazut ca romanii nu-s bine vazuti acolo, dar ce fac romanii in Spania...nu ma intrebati . Aici in Olanda ,am fost martora unui spectacol de metrou dat de tigani romani cu acordeonul (era o melodie care-mi suna cunoscut din anii studentiei bucurestene)si au mai fost si alti tigani pe care i-am vazut de citeva ori cu acordeonul in tren... nu pot sa va povestesc ce contrariati se uitau olandezii . si tiganii erau unul in fata chinuind acordeonul, unul in spate agitind intr-o cutie metalica citeva monezi si facind o fata miloaga ... dar zgircenia olandeza e proverbiala ... si dupa un timp , poate satui ca daca-i prindea controlorul nici nu stringeau bani de amenda , sau poate ridicati de politie , au disparut .... In Universitate in Spania romanii aveau nume bun.in Olanda de asemeni au nume bun (in universitati , in rest nu stiu), am fost intrebata insa de citeva ori de ce Romania merge asa de prost in comparatie cu vecinele ei ? ce trist nu? raspunsul meu nu a fost politically correct , a fost ceea ce cred eu despre Romania prezenta. Oameni mai grozavi ca mine au fost mindrii si au facut cinste Romaniei... cum as putea fi eu decit mindra ca sunt romanca? Nu as face niciodata propaganda unui guvern corupt care in nemernicia lui lasa copiii si batrinii sa moara de foame,face ca tot tineretul sa nu-si doreasca decit sa plece din tara . Intr-un cuvint: Dispera pe toata lumea! Ei nu-si dau seama oare ca e ridicol sa-i ceri unui om care a plecat din tara sa-ti faca propaganda ? Noi toti plecam din motive economice . Pai nu ar fi propaganda ptr Nastase in contradictie cu statutul nostru?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...