Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum v-ati hotarat sa va casatoriti?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Anca, stiu ca mesajul meu va face un pic nota discordanta cu cele frumoase de pana acum, dar as vrea totusi sa iti zic parerea mea, sentimentul ce mi l-au trezit randurile tale: Tu scrii asa: "Sunt impreuna cu prietenul meu de 4 ani si desi el isi doreste sa ne casatorim (si acum, mai nou au aparut si premisele favorabile unei casatorii,..................................................Daca ma gandesc la o viata de acum incolo, gandul asta ma dispera si imi da senzatia ca voi fi "incatusata" odata ce ma voi casatori..." Deci: 1." EL isi doreste sa ne casatorim" Tu insa, TU ce iti doresti? Ce simti tu in legatura cu el? Ti-e drag de el, te bucuri dimineata cand il vezi langa tine? Simti ca ai putea sa ii ierti multe, numai pentru a fi cu el? Sau POATE numai te-ai obisnuit cu el, ti-e comod, ti-e confortabil, si ...POATE , ti-e frica de vreo schimbare? Simti oare ca trec anii si ai pierde ceva daca acum nu te casatoresti? Nu stiu, astea sunt numai intrebari, la care poate ar fi bine sa iti raspunzi TU. 2.".....la o viata de acum incolo, gandul asta ma dispera..." Gandeste-te, CE te dispera? Daca cumva te dispera gandul de a te inchipui o viata langa el, eu cred ca ar fi mult mai bine SA TE MAI GANDESTI INAINTE DE A TE CASATORI. Nu iti pot spune, ca alte fete, daca nu e bine divortezi si gata...nu este asa de usor sa divortezi, chiar daca nu sunt copii, un divort iti lasa totusi "urme" mult mai mari in suflet decat ruperea unei prietenii...cred eu. Iar daca sunt copii...asta poate fi o drama... Mie imi dai un pic senzatia ca vezi casatoria ca pe o incercare de a schimba ceva in relatia voastra, care nu prea mai este ce ai vrea tu sa fie...daca este asa, eu zic sa te mai gandesti...este mare lucru ca traim intr-un timp si intr-o lume in care nu mai esti aratat cu degetul daca traiesti in "concubinaj" (tampit cuvant...), poate ar fi deci mai bine sa iti mai lasi un pic de timp, si sa ASCULTI IN SUFLETUL TAU...si daca nu simti ca "EL ESTE ACELA", sa nu te casatoresti-...Daca da, daca sufletul tau se ingrozeste la ideea de a il pierde (insa nu din teama de a fi singura, sau din obisnuinta de a avea un "cineva" langa tine), daca crezi ca el iti este jumatatea, atunci ia-l, si fiti fericiti! Niciodata nu poti sti daca va fi bine sau nu, dar macar aveti premizele unei relatii fericite: dragostea si dorinta de ai fi impreuna! Cu drag, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am iubit 10 ani inainte, deci nu ne mai asteptau prea multe surprize.Ne-am cunoscut de la 15 ani.Ne-am hotarat sa ne casatorim rapid(in 2 luni) odata cu cea de-a 10-a aniversare, in preajma Sfantului Valentin.Acum vom implini 3 ani de casatorie si credem ca a fost o alegere f buna la momentul optim.Ne-am tachinat dintotdeauna dar ne iubim enorm. Cel mai important lucru este sa iti iubesti partenerul din tot sufletul.Si atunci puteti face orice impreuna... Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase povesti!![amoras] Si a noastra e una frumoasa[flo] poate ar trebui sa va povestesc, dar nu acusica. As vrea sa ii raspund Mirunei ... in primul rand trebuie sa precizez ca hotararea de a ne casatori am luat-o deja[bis] si mi-e drag de el, ma bucur dimineata cand il vad langa mine ... m-am si obisnuit cu el, mi-e comod, mi-e confortabil, la fel cum ii e si lui si nu cred ca e un lucru rau ca ne-am obisnuit si ca ne e confortabil DAR nu e numai obisnuinta si comoditate... apoi ... nu ma dispera ideea de a trai de acum incolo alaturi de el, e vorba de teama de schimbare ...fie ea si numai schimbarea de "statut". Si ca sa concluzionez, deja m-am obisnuit cu ideea si abia astept sa vina momentu'[cool] ... eu sunt mai indaratnica si mai pesimista si d-aia ma gandesc mereu cu teama la schimbari. Ancuss
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Anca, ma bucur ca te-ai hotarit, si va doresc din suflet CASA DE PIATRA si vreo 100 de ani de fericire de acum inainte! Doamne ajuta, si sper sa nu te mai indoiesti vreodata ca ai facut bine! Cu drag, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit dragele mele!povestile voastre de dragoste m-au bucurat, m-au emotionat,m-au trecut prin o mie de stari si sentimente, unele m-au intristat, nehotararea este o problema de multe ori, ca si teama de a nu gresi... Dar stiti ceva? am sa aduc aici o frantura din povestea mea de dragoste si am sa fiu curioasa voi ce parere aveti.si chiar daca imi spuneti ca sunt nebuna, e ok:), insa am sa va spun, inainte de a face un rezumat scurt: sunt indragostitaaaaaaaaaaa pana peste urechi!!:))) So... ne-am intalnit tot pe chat.cu totul intamplator.eu asteptam sa se descarce niste mail-uri si, ca sa treaca timpul, m-am plimbat putin pe un chat..nu stiu cum se face, dar din multimea de casute rosii care clipoceau pe sus, l-am ales pe el si uite-asa , de la "hello", fara "asl":), a inceput totul..Am aflat, in timp, vorbind, ca distanta dintre noi este atat de mare, incat ar fi bine pentru amandoi sa ramanem doar foarte buni amici.prieteni la catarama.nu stiam niciciodata cum zbura timpul, nu ne-am intrebat niciodata despre ce sa mai discutam, eram (si suntem) ca doi papagali, plini de viata si de zambet si de dragoste.energici si zapaciti.seriosi si calzi..NOI. ...Astazi sunt exact 1 an si 9 luni de cand ne-am "cunoscut".Pentru ca fetelor, nu ne-am intalnit inca:)!:) Ar fi trebuit sa vina anul trecut, in vara..Din nefericire, mama lui a murit atunci iar el a fost distrus...Am trecut peste asta la fel de puternici cum am fost intotdeauna impreuna, considerand timpul un prieten iar distanta, o incercare, sau piatra unei temelii pe care am zidit-o trainic, nu gluma!... ..Australia nu este un loc in care sa ajungi cat ai bate din palme, dar dragelor, omul meu, dragul meu, iubitul meu, lumina mea, vine in august! si nu numai sa ne vedem:)...Cred ca suntem mult mai apropiati si ne cunoastem mult mai bine decat multe cupluri care stau impreuna dar nu indraznesc sa fie ei insisi...dragostea umple absolut totul in jur si, asa cum spunem noi, o sa ne iubim" always and forever and a day".... Ma bucur ca am descoperit acest locsor cald in care sa pot sa-mi las gandurile sa zboare:) scrieti-mi, cand aveti un gram de timp.. zambiti tot timpul si lasati-va inima sa va zburde de fericire!eu cred ca a trai fiecare clipa, a te bucura de inca o zi de iubire este un dar pe care il meritam cu prisosinta, atunci cand iubim curat si profund. va pup si va doresc zile frumoase si sentimentul acela de bine, de plutire, pe care numai dragsotea adevarata ti-l poate da... zambesc:) si ma intreb..oare ce vom face cand ne vom privi in ochi pentru prima data?.....ssshhh..deja inima mea o ia razna:) Andrada Carmen H
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...