Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi frumosi si nefericiti, asteptam parinti..


Recommended Posts

Sunt la Spitalul de copii VICTOR GOMOIU din Bucuresti. Cinci la numãr, cu virste cuprinse intre 2 si 8 luni. Frumosi foc, dornici de iubire, plapinzi, predispusi la toate bolile care sunt prin spital... ABANDONATI. Cind am intrat in camera lor, pe mine, reporterul care a vazut leprozeria din Tichilesti si litri de singe pe caldarimul de la Urgenta, m-a busit plinsul. Am stat asa, plingind intr-un colt vreme de-un minut, si nu-mi puteam reveni... Sunt singuri, uimiti ca nimeni nu-i ia in brate, dragii de ei, bucurosi atunci cind cineva le vorbea. Regurgitau pe cearceaful patutului si nimeni nu se grabea sa curete, caci e altfel, nu-i asa?, oricit de mila ti-ar fi, cind copilul nu-i al tau... V-am scris despre ei nu ca sa intristez, ci pentru a le o sansa. De multe ori am citit intentiile unora dintre voi de a infia un copil. Alegeti-i pe ei... Va rog! Daca vreti sa-i vizitati, sa-i vedeti, sunati la tel.3232230 - int.139 (secretariat) Va multumesc... Adriana "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Stiu ca nu ai vrut sa intristezi pe nimeni si uite, se pare ca nu sunt singura care plange continuu de cand am citit mesajul. Acum cand mai am putin si o sa imi tin BBul meu in brate, nu pot nici sa accept ideea ca exista copilasi care sa nu aiba iubirea unui parinte. Nici nu am cuvinte sa imi exprim tristetea, durerea si senzatia de revolta pentru ceea ce se intampla. Sper din tot sufletul sa isi gaseasca o mamica si un tatic care sa ii iubeasca. Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am niste prieteni care au inceput deja procesul de adoptie. I-am sunat deja si le-am spus. Tot ce sper este ca toti copiii abandonati sa isi gaseasca cate o familie care sa ii adopte si toti cei care isi doresc copii sa aiba parte de ceea ce isi doresc.[flo] Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am plans cand am citit mesajul tau. Intr-adevar iti sfasie inima micutii acestia abandonati. Cand eram eu insarcinata am cumparat din intamplare o revista in care erau si niste poze dintr-o maternitate a unor copilasi nou nascuti abandonati. Ei bine copilul meu are acum 4 ani dar inca ma urmarec acele poze - copilasii desi erau f. mici aveau niste fetisoare ingrozitor de triste. Eu sunt aspiranta la rolul de mamica si inca mai sper ca voi reusi sa am inca un copil al meu ; dar daca visul acesta nu se va implini sigur voi mai adopta unul. Pupici Mel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana te inteleg. In vara am fost si eu la o prietena care este asistenta la sectia de copii abandonati. Erau superbi. Ii mangaiam si imi siroiau lacrimile pe obraji. Cateva zile sufletul meu a fost bolnav gandindu-ma la soarta acestor copii. Din fericire erau foarte bine ingrijiti. Sa ii vegheze Dumnezeu pe toti si sa aiba parte fiecare de cate o familie iubitoare. Luminita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti oare cati astfel de copii sunt in maternitati sau in asezaminte de genul asta? Este de neimaginat ca in secolul asta sa mai faci un copil in conditiile in care nu-l vrei si mai mult sa-l arunci ca pe ceva nefolositor. Si va asigur ca nu conteaza daca sunt bine ingrijiti sau nu, de fapt conteaza in mai mica masura, ceea ce le lipseste cu adevarat este o pereche de brate iubitoare.Dupa cum iarasi stiti sansele ca ei sa gaseasca aceste brate sunt relativ mici acum cand adoptiile internationale sunt stopate si cand noi romanii(din pacate) suntem atat de plini de prejudecati. Am auzit de-atatea ori, chiar si aici pe forum, ca mai bine sa incerci sa ai un copil al tau. Oare e suficient sa-l porti 9 luni pentru a fi al tau sau poate fi al tau si-atunci cand tinandu-l in brate simti cu adevarat asta? Pentru ca, din perspectiva celor care abandoneaza acesti copii, se pare ca nu-i simt defel ca fiind ai lor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi numai cei de care vorbesti tu... eu nici acum nu am uitat si probabil ca nu voi uita vreodata bebelusii abandonati pe care i-am vazut cind am nascut-o pe Agata. Erau patru, destul de bine ingrijiti... dar atit de neajutorati... Doamne, cel putin unul dintre ei era atit de mic si s-a uitat la mine cind am luat-o pe Agata din patutul alaturat, mie asa mi s-a parut, si acum ma simt vinovata ca nu m-am muls sa-i dau si lui lapte, aveam atit de mult si mi-a trecut prin cap, am si incercat putin, dar ma dureau sinii atit de tare. Of, credeam ca am uitat! Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...