Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

revin cu vesnica mea problema gradi sau Ro


ruxij

Recommended Posts

Iar revin cu vesnica mea problema pe care o expun on and off. Multe s-au rezolvat la noi, eu am reusit sa imi gasesc de lucru in acelas oras cu sotul meu, veniturile nu sunt prea mari, dar am putea face fatza la tot daca ne-am restrange si noi cat putem. Acum se pare ca soacra-mea cea mult comentata de mine (dar indispensabila) pana la urma in martie va tb. sa plece in Ro. Intrebarea pusa si re-pusa de catre mine este: cresa incepand de la la 2 ani si 1 luna, sau in Ro la parintii mei si ne mai vedem noi peste un an? Voi cum credeti ca ar fi mai bine pentru un copil (NU pentru parinti!)? Sa fie cu bunicii, iubit, dar departe de parinti, sau sa fie cu parintii care inca au greutati(dar ma rog, asta nu conteaza, eu as face orice eforturi sa ii fie lui bine) si la cresa unde mi se spune (de catre parintii mei care preseaza sa isi ia nepotul la ei) ca va suferi din lipsa de afectiune si va fi bolnav mereu. Voi ce ati alege? Nu mai spun ca sotul meu ma indeamna non-stop sa il duc in Ro, ba inca m-a amenintat la nervi ca pleaca de acasa dc decid sa il tin cand pleaca mama lui, dar ma rog, a fost doar o vorba, a trecut si si-a cerut scuze, dar imi da si asta de gandit. Cred ca de scandal oricum voi avea parte. Astept parerile voastre. Numai bine, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns
draga Lia (Ruxij), si eu voi fi pusa in aceeasi situatie ca si tine (peste citeva luni voi naste). eu m-am si gindit deja cum o sa fac: cind va creste copilul mai maricel, i-l voi da maica-mii in Romania pentru ca, daca-l tin aici il chinui foarte tare lasindu-l printre straini sau ar trebui sa stau eu acasa cu el (ceea ce nu este de dorit pentru ca de-abia astept sa reintru in circuit). nu-ti dau sfaturi, dar nu este rau deloc sa stea la bunici. sa-mi spui ce ai hotarit sa faci si poate-mi spui si din ce stat esti.... te pup si curaj!!!!![usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga ruxij noi nu am avut de ales fiindca bunicii baietelului meu sunt bolnavi,deci varianta cu romania a cazut din start,asa ca de la 1an el merge la daycare(acum are 2 ani juma) A fost bolnav toata iarna trecuta...o saptamana statea acasa cu febra o sapt. la gradi...am avut mari probleme cu scoala fiindca trebuia sa trag chiulu' sa stau cu el... cert este ca de la 2 ani nu se mai imbolnaveste atat de des,nu mai face febra(deci e racit din cand in cand dar nu trebuie sa il tin acasa)vorbeste si in engleza si in romana de ma zapaceste...stie cantecele si poezioare de la gradi...ii place f. tare acum la daycare.. a fost un fiasco iarna trecuta pana prin aprilie...ne doream sa il putem duce in romania(cum majoritatea colegilor mei romani au facut-o!!!)dar cum am precizat sunt si parti bune...oricum ma bucur ca am putut macar sa-i vad evolutia pas cu pas... ___________________ la noi acu' e si mai grav...vine al doilea bebe in martie asa ca va trebui sa ne intoarcem definitiv in romania fiindca nu am cum sa fac fata cu 2 copii... decizia voastra este...temporara si oricare ar fi,sunt si parti rele si bune...va tin pumnii sa fie totul bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nici nu mi-a trecut prin cap asa ceva, de fapt am plecat cu al mic la cateva luni din Ro, puteam sa-l las acolo. Dar eu sunt o mamica foarte, foarte posesiva iar sotul meu nici nu poate sa conceapa sa se desparta de copii. Eu de cand am avut cateva luni am fost la cresa, apoi la gradi (parintii mei munceau iar bunicii nu erau inca la pensie) si nu imi amintesc sa fi suferit in vreun fel. De ce nu incerci sa aduci cealalta bunica in vizita?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Experienta mea cu gradinita: baietelul meu a inceput gradinita la 2 ani (in luna iulie) de atunci a facut infectie la urechi de 3 ori, cand i-am dat antibiotic timp de 10 zile de fiecare data. De alte 4 ori avut nu stiu ce virus (ca nu scoti nimic de la doctorii astia), de fiecare data cu febra minim 3 zile la rand, si i-am turnat tempra pe gat la 4 ore. Si el e un copil care pana la 2 ani racise o singura data. Oricum, in 6 luni decand a inceput el gradinita eu mi-am luat 10 zile libere din cele 15 pe care le am. Cand s-or termina ma intreb ce-oi face. Cat despre afectiune, in mod sigur ca nu-i ca acasa. Din pacate el e unul din copii care nu se adapteaza la gradinita (plange si acum dimineata spre uimirea si disperarea educatoarelor). N-as putea sa-ti dau un sfat. Noi nu ne-am pus nici o secunda problema sa-l trimitem in Romania. Astept sa treaca Anul nou si sa vina mama (asta da solutie pentru doi adulti pe picioarele lor :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxi, imi pare rau ca esti pusa inca in situatia asta.Credeam ca s-au rezolvat problemele. Eu raman la parerea mea, locul unui copil este langa parintii lui. Mie nu mi se pare ca este mic pentru day-care la 2 ani este super. O sa invete multe si o sa socializeze cu alti copii de varsta lui. Eu sunt pentru mersul la gradinita. Nu e nici un chin pentru el. Chin este sa se rupa de mama lui pentru un an de zile. Laura [img]http://www.desprecopii.com/forum/gravida.gif [/img] (18 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa
Ruxi, imi pare rau ca esti pusa inca in situatia asta.Credeam ca s-au rezolvat problemele. Eu raman la parerea mea, locul unui copil este langa parintii lui. Mie nu mi se pare ca este mic pentru day-care la 2 ani este super. O sa invete multe si o sa socializeze cu alti copii de varsta lui. Eu sunt pentru mersul la gradinita. Nu e nici un chin pentru el. Chin este sa se rupa de mama lui pentru un an de zile. Laura [img]http://www.desprecopii.com/forum/gravida.gif [/img] (18 saptamani)
Corect ! Si in plus, nu o sa ratezi nici un moment, nici un zambet, nimic !!! Sa cresteti mari si sa fiti sanatosi ! DARAEL [flo] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu zic sa nu-l trimiti asa departe in Ro. Noi am dat fata la cresa la 1 an si doua luni a fost bolnava, a facut de 2 ori otita, febra mereu, nasul curge... am inteles ca 6 luni dureaza perioada de acomodare. Oricum eu dupa ce lasam fata la cresa plingeam de rupeam dar la intoarcere am vazut ce fericita este ea acolo... Azi dimineata cand am dus-o si a vazut ea una din educatoare a intins mainile catre aia s-o ia in brate (eu deja o tineam in brate). I-am dat-o fetei aleia care a inceput sa-i cante si sa danseze asa frumos cu ea in brate. Mie daca fata acasa mu-mi prea minca uite la cresa maninca bine si se pare ca s-a mai si imunizat in ultimul timp. Si plus ca la cresa au tot felul de activitati , vedem seara pe pereti desene cu manutzele lor, sau de Mos Nicolae au pus ei barba la mos. Si au facut schimb de cadouri intre ei ... tare dragut si isi merita banii CRESA !!! Simona [*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lia (Ruxij), noi l-am trimis pe Robert in Romania, la bunici. E plecat de aproape o luna. Ni se rupe sufletul ca nu e linga noi, am incercat totul ca sa ramina linga noi, dar nu s-a putut, deh, suntem la inceput de drum. De abia astept sa treaca iarna sa il aduc inapoi. Stiu prin ce treci caci si eu am trecut prin asta, dar numai tu poti hotari ce e mai bine pentru puiul tau. Cind am luat decizia de a-l trimite in Romania nu ne-am gindit nici o clipa la noi ci doar la el. Acum imi pare si rau , dar si bine- cind vad ce frig e aici si cind imi spune mama cum e acasa si ca Robert e toata ziua pe afara. Piticu a mers si la gradinita, de la 8 luni, a fost si bolnav,dar nu asta a fost factorul decisiv, ci altele. Eu am fost foarte multumita de gradinita. Din pacate sau poate din fericire, parintii mei inca lucreaza si nu au putut veni sa stea mai mult de o luna sa ma ajute. Acum fac cu schimbul si-au aranjat cu serviciul asa incit sa stea pe rind cu piticu acasa. E foarte usor de dat sfaturi, numai tu poti decide cum e mai bine. Daca tu crezi ca te descurci cu el nu il trimite. Si nu iti fie frica de cresa, ori il duci acum , ori peste 2 ani, tot la fel se va imbolnavi in primele luni . No, hai ca inchei ca mi-am dat destul cu parerea, Milena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...