Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

revin cu vesnica mea problema gradi sau Ro


ruxij

Recommended Posts

Ruxij, draga, lasa copilul langa tine cu toate greutatile...Impreuna veti trece peste toate si peste bune si peste rele... Daca il dai la bunici, mai departe nu ai cum sa stii daca iti va fi usor sa-l iei langa tine, in plus, un copil, care creste departe de parinti, chiar daca au toata dragostea bunicilor, sufera enorm de mult, e mai sensibil, si nu va inceta cred la un moment dat sa va invinovateasca ca l-ati "dat" de acasa... Nu stiu, tu faci ce crezi mai bine, dar eu nu l-as da pt nimic in lume...Nici pt o saptaman nu-l pot da la mama mea, care sta la 2 statii de mine... Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danutz Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250 http://www.yamafoto.com/?ref=6599
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Danza
Ruxij, draga, lasa copilul langa tine cu toate greutatile...Impreuna veti trece peste toate si peste bune si peste rele... Daca il dai la bunici, mai departe nu ai cum sa stii daca iti va fi usor sa-l iei langa tine, in plus, un copil, care creste departe de parinti, chiar daca au toata dragostea bunicilor, sufera enorm de mult, e mai sensibil, si nu va inceta cred la un moment dat sa va invinovateasca ca l-ati "dat" de acasa... Nu stiu, tu faci ce crezi mai bine, dar eu nu l-as da pt nimic in lume...Nici pt o saptaman nu-l pot da la mama mea, care sta la 2 statii de mine... Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danutz Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250 http://www.yamafoto.com/?ref=6599
Eu am simtit acest fapt pe pielea mea...timp de trei ani am fost la bunici, ca sa invat la o scoala buna intr-un oras mare...parintii erau la vreo 100 km si veneau aproape saptaminal sa ma vada...dar nu este acelasi lucru. Si nu este numai simtamintul de abandon este mult mai complicat...copilul se indeparteaza de parinti si apoi ii este foarte greu sa se apropie de ei. Ai putea eventual sa-l trimiti impreuna cu soacra ta pentru vreo 2-3 luni si sa se intoarca cu unul din parintii tai...iar la toamna viitoare sa inceapa gradinita. Stiu ca nu va va fi usor sa decideti si vei avea citeva luni foarte stresante...dar nu uita locul copiilor este cu parintii oricit de greu le este! "Un sfirsit e un inceput..." ella& com.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

2 ANI e o virsta complicata. Pe de o parte, ei sint teribil de spectaculosi si dragalasi in progresele pe care le fac, chiar ar fi pacat sa pierzi show-ul, iar pe de alta cred ca acum se pun bazele comportamentului ulterior (inceputul disciplinei, invata sa-si cunoasca limitele) - e mai bine ca treaba asta sa se intimple cu parintii, nu cu bunicii. Sigur ca situatia nu e aceeasi, noi fiind in Romania (desi tot singuri se cheama ca sintem, locuind in alt oras decit rudele), dar nu am luat in calcul varianta "bunica" (si era vorba de numai 160 Km....), am ales gradinita - la 2 ani+1 luna, se mai imbolnaveste, mai plinge uneori dimineata, noi ne cam chinuim, dar una peste alta cred ca este cea mai cinstita solutie, atit pentru noi cit si pentru el. Recunosc insa ca eu nu am avut problemele tale legate de profesie (rezolvasem aspectul asta mult inainte de sarcina) si ar fi groaznic sa ai mai tirziu sentimentul ca ai ratat niste mari oportunitati din cauza B.B.-ului... Despre minunatele vacante din Romania, sigur ca da, dar mai incolo, cind va intelege ce se intimpla. La virsta asta un an de despartire de mama cred ca e enorm de mult pentru el... Iti tin pumnii sa reusesti sa rezolvi problema cit mai "constructiv".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Va multumesc foarte mult tuturor si fiecareia in parte pentru ca v-ati facut timp sa va spuneti parerea in problema asta. Mi-a fost de mare folos sa aflu din nou experientele si ideile voastre pe aceasta tema care ma arde pe mine acum. Am pus pe hartie ceea ce ati spus voi, avantajele si dezavantajele si am gasit urmatoarele: Dc. Bogdan sta cu noi: 1. Va raci la cresa timp de cel putin 6 luni cam non-stop, dar problema asta inteleg ca o va avea si dc. il aduc inapoi dupa un an, deci tot trebuie sa trecem prin asta. Viitorul sef stie ca am copil si mi-a spus ca si el are copil si sa nu imi fac griji ca el nu numara orele, dc. va fi copilul bolnav voi putea sa stau acasa. Problema e ca eu sunt cam constiincioasa si fricoasa. Oricum, m-am gandit sa caut si un babysitter "on-call" adica pentru situatii de urgenta, cand eu nu pot sta acasa. 2. Pe de alta parte va invata engleza de la 2 ani si nu va suferi mai tarziu ca nu se intelege cu copiii si il numesc "stupid". Chiar ma intereseaza problema asta. Cred ca se va dezvolata si va invata mai multe la gradi decat cu baba de bona cu care ar sta la Bucuresti (nici macar nu ar sta cu mama). 3. Va fi langa parintii lui, nervosi sau nu, suntem parintii lui. Daca pleaca la Bucuresti 1. Nu se imbolnaveste asa des si e mai cocolosit, nu tb. sa se trezeasca sa mearga la cresa, va fi rasfatat si "linistit". Dar..cand vine inapoi tot se imbolnaveste. 2. Uita cine sunt parintii, va tb. sa se readapteze acolo, apoi la intoarcere aici, cred ca ar fi o zapaceala. Nu invata engleza, nu e langa parinti, nu invata la fel de multe lucruri. 3. Ma-sa si ta-su (adica noi) stam linistiti si ne uitam seara la TV fara sa ne "deranjeze" copilul. Si poate ca avem un sentiment de vinovatie. Si neliniste. Sa inchei, am o gradinita Montessori la "capatul blocului" cum s-ar zice in Ro. O sa il dau acolo, facem 2 min pana acolo, deci nu va fi problema de driving si traffic. O sa caut si o bona foarte part time, pentru situatii de urgenta. Sotul nu o sa ma prea ajute, dar tot mai obtin eu cate ceva si de la el, mai ales ca va fi "pe mana mea", fara mamica lui ca aparatoare. Azi i-am zis ca il voi duce pe Bogdan la cresa si spre uimirea mea s-a uitat la mine, m-a pupat si mi-a zis "stiam eu ca Bogdanel are cea mai buna mamica". De unde acum o sapt. mi-a zis ca sunt iresponsabila si compromit viitorul copilului tinandu-l cu mine cu orice pretz si ca el pleaca de acasa ca ii trebuie liniste. Ce sa mai zic?[bang] Nu il mai bag in seama, de fapt astea le stiu eu. Andrada, exact asa planuiesc si eu, il voi duce in Ro in fiecare vara, dar dupa varsta de 3 ani, sa mai tina si el minte ceva, la anul e prea devreme. Vreau sa nu uite limba si sa isi cunoasca bunicii si locul din care provin parintii lui, sa aiba, cum ai spus tu, vacante cat mai frumoase. A, si da, chiar sunt Super Woman[;)] Inca odata, mii de multumiri si scuze pentru mesajul cam lung. Promit sa nu revin cu problema asta. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxi, daca seful a zis ca e Ok sa-ti iei liber cind e bolnav, tine-l cu tine!!!!! Asta a fost cea mai mare problema cind l-am dus pe Marcu la gradinitza aici tot la 2 ani. Momentul cind suna de la gradi ca are febra si tu trebuie sa fugi! Ultima oara l-am lasat pe sefu vorbind de proiect am luat laptop si-am fugit. Nu stiam daca mai am serviciu cind ma intorc, dar abia atunci realizezi ca nimic nu e mai important ca tu sa fii linga el cind are nevoie de tine. Tine-l linga voi acu, zau ca nu-i greu. Incearca sa-l duci cu vreo luna inainte sa plece soacra, ca sa faca adaptarea mai usor, citeva ore la inceput, apoi citeva zile pe saptamina etc. N-o sa-i zica nimeni stupid, o sa invetze engleza si apoi sint sigura ca mai sint citiva chinezi, rusi, etc care au stat acasa cu bunicii ca al tau. Copiii comunica altfel decit in limbi de circulatie internationala cind se joaca. Deci tine-l si planuiti de la inceput cine il ia, cine-l aduce (ca sa stea cit mai putin in gradinitza) decalati-va programul, unul se duce mai tirziu, unul mai devreme, alege gradinitza sa fie aproape de serviciul celui care va veni sa-l ia in caz de urgentza, doctorul sa nu fie nici el departe, etc O sa fie OK, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxij, esti o "Super Woman"! Te felicit pentru decizia luata! Daca ar fi trebuit sa lasi copilul 1-2 luni in Ro as fi spus si eu ca este oK.Dar sa-l lasi 1 an -e enorm de mult,totusi- nu mi se pare o decizie prea buna. Si stii si tu singura de ce, ai spus-o chiar tu in ultimul tau mesaj.Daca nici nu sta cu bunicii toata ziua, tu crezi ca bona ii ofera suficienta caldura sufleteasca ca sa o inlocuiasca pe a voastra? La varsta pe care o are Bogdan oricarei bone din lumea asta ii mai si vine "sa-si ia campii" cateodata, copiii sunt obositori totusi, pun multe intrebari, au nevoie de multa atentie...Eu cred ca mersul la gradinita este cea mai buna solutie, copilul invata engleza ceea ce este foarte bine pentru el, va fi foarte debusolat la intoarcere dupa 1 an de stat in Ro in care va acumula enorm in limba materna, totusi.Gandeste-te daca se intampla ceva cu el-Doamne-fereste-si voi nu sunteti langa el si conditiile din splitalele si policlinicile din Ro sunt asa cum sunt, nu vei avea sentimente de vinovatie care te vor urmari mult timp!? Este mai bine pentru copil sa stea langa parintii lui.Si mie mi-e foarte greu fara nici un ajutor-doar seara cand vine sotul acasa-dar crede-ma ca nici nu mi-am pus problema sa duc copilul in tara chiar daca ar avea doua perechi de bunici care ar licita sa-l creasca. Nici macar eu nu m-as duce cu el pentru mult timp, nu vreau sa-l frustrez pe copil de aerul curat de aici, de parcurile de langa casa pe unde-l plimb, de surasul tatalui sau cand vine seara acasa! Asa cum zicea si Julie, vei castiga o batalie tinandu-l langa voi si vei fi foarte multumita de ceea ce ai realizat! M-am intins cam mult, ma opresc aici si ca o concluzie enuntata deja de-altfel :sunt pentru crescutul copilului langa parintii lui! Cu drag, Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...