Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

strainatatea


Recommended Posts

A si mai vroaim sa adaug ceva: foarte multi din cei care nu reusesc sa-si gaseasca linistea in tara de emigratie ajung sa blameze sistemul/guvernul/vecinul indian sau mexican/chinezul de pe palier sau mai stiu eu pe cine. Nu uitati ca suntem complet responsabili pentru reusita sau esecul nostru intr-o tara de adoptie. Ai ales sa te duci acolo fara sa iti fie impus in nici un fel, fara sa fii constrans de nimic, atunci trebuie sa te supui regulilor acelei tari. E problema fiecaruia ca regulile noii tari vin in contradictie cu mentalitatea, pregatirea, capacitatea fiecaruia de a face fata schimbarii. Nu-i sistemul de vina ca tu nu ai supletea necesara sa te adaptezi la noua societate, nu-i sistemul de vina ca tu nu-ti poti gasi de munca in domeniul mineritului, nu-i sistemul de vina ca e mai putin sensibil la dorul ta ude tara. Unii din acesti nefericiti ar vedea un lucru firesc in a le da nou stat bilete de avion gratuite sa-si vada familia, ca deh, ca recompensa pentru faptul ca societatea le produce un stres inadmisibil. Multi dintre acesti nefericiti gasesc ca si cauze ale nefericirii lor anumite aspecte ale societatii in care s-au mutat. Singura problema domnii mei, este doar incapacitatea noastra deplina de a ne adapta la acest NOU. Bag mana-n foc ca daca erati americani si va duceati in vizita in Romania si ati fi fost pusi sa analizati nivelul de trai nu ati fi ales sa traiti acolo. Dovada sunt copiii nostri care intrebati fiind unde ar vrea sa traiasca in Romania sau in tara de adoptie, ar alege in majoritate a doua varianta. Cu totii stim ca ei, copiii, au o capacitate foarte mare de adaptare. Ea dispare pe masura ce inaintam in varsta. Deci totul este o problema de adaptare. Invatati de la prorii copii sa va modelati adaptabilitatea. Dupa parerea mea asta e cheia spre a te simti bine in tara de adoptie. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns
cataghe, Cnad am zis ca nu sta in puterea membrilor unui forum de copii, m-am referit la faptul ca pentru a schimba ceva in situatia Romaniei e nevoie de mai mult de o mana de oameni de pe DC.[bang] Iar cand v-am trimis la placinte am facut-o sub forma de urare de Craciun. Modul in care v-am facut urara a fost oarecum in ton cu vehementa mea din mesaj. De la tonul un pic ironic pe are l-am folosit inainte, nu puteam sari la blandete. Asa ca te rog cata sa consideri ca prin ultima fraza v-am urat tuturor un Craciun imbelsugat si asa cum vi-l doriti fiecare. Prin placintele-alea am reliefat modul in care unii din noi isi doresc sa-si petreaca Craciunul. Eu n-am placintele, da' ciorba de burta si piftie tot fac.[cheers] "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by amal
imi pare foarte rau pentru CONCHITA, care nu a inteles absolut nimic... sfaturi despre teatre si librarii sa si le tina pentru ea; nu despre asta era vorba!!!!!!!!!!!! imi pare rau, dar esti total "pe dinafara"... oricum, subiectul este inchis demult pentru mine, chiar nu am cu cine sa discut pe tema asta.... SIMTITI-VA BINE ACOLO UNDE SINTETI SI GATA CU SUBIECTUL ACESTA!!!
In regula, n-o sa mai dau sfaturi despre teatre si librarii, imi cer scuze ca am avut indrazneala. Parerea de rau este reciproca, in ce ma priveste ai parte de toata consideratia si intelegerea. Multumesc de asemenea pentru urarea cu simtitul bine si ti-o intorc cu sinceritate. Din partea mea, subiectul poate continua, nu mi-a placut niciodata cenzura. cordial. p.s. eu am raspuns strict la intrebarea din deschiderea topicului, povestind ce se poate face pe meleagurile acestea binecuvantate pentru a ostoi dorul de casa la fel de binecuvantata:
quote:
Initial creeata de amal
as vrea sa stiu despre cei ce traiesc in strainatate cum isi omoara dorul de casa si cum supravietuiesc acestuia... eu locuiesc in USA si mi-este sufletul pustiu. astept raspuns!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OK, Try, in ceea ce ma priveste nu e chiar nici o problema - de-aia ti-am si scris cu zimbetul pe buze - [:)]!!! Sarbatori fericite si tie, si tuturor membrilor DC! [flo][flo][flo] Amal, totusi, tu ce fel de raspunsuri te asteptai sa primesti? Nu te intreb deloc ironic, te rog sa nu interpretezi asa, pur si simplu mi-am pus intrebarea asta citindu-ti ultimele mesaje. Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am plecat din Romania de 10 ani.De 4 ani nu am fost ACASA! Sigur,asa cum multe fete au spus "acasa" e acolo unde e familia ta,omul iubit,copiii tai,dar nimic nu poate umple golul familie care m-a creat! Mi-e dor si de locurile copilariei,si sigur de Craciun toate au alta dimensiune! Mi-e dor de mirosul din bucataria mamei,de serile cind mergeam la colindat si umpleam traista cu covrigi si nuci! Azi intorcindu-ma acasa de la socrii,vazind orasul asa frumos luminat,mi-am venit sa pling gindindu-ma cum e oare acum Bucurestiul!?! Nu am fost de Craciun in Romania de 10 ani! M-am gindit atunci la acest mesaj si uite ca scriu! Scuze daca gindurile mele nu sint coerente,scriu ce-mi vine la mina fara sa fi facut vreun plan! Mi-e dor de ACASA,dar cel mai mult mi-e dor de CRACIUN! Sa fi-ti fericiti! Theodora,[copil] Alexandros,[copil] Yannis CRACIUN FERICIT [pegeam]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by amal
multumesc pentru "atacurile la persoana" specifice romanesti; ma bucur foarte mult pentru maniera in care se expun ideile aici..., asta inseamna ca nimeni nu a uitat de unde a plecat... (totusi). romanii nostri isi pot schimba cetatenia, dar naravul BA...
Poti sa dai si exemple ca eu le gasesc numai in mesajul tau catre conchita ? Ma amuza faptul cind spui ca subiectul e inchis pt. tine :-)), "subiectul" din pacate e foarte deschis atita timp cit nu reusesti sa-ti rezolvi sau macar sa-ti alini "problema". Fetele au incercat sa-ti prezinte SUA si dintr-o alta lumina, nu mi s-a parut ca te ataca nimeni. Numai bine, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Yasmine
ACASA este pt. mine acolo unde mi-e omul iubit, acolo unde pot oferi copilului meu ce e mai bun. Corinna
Crciun fericit tuturor Corinna te iubim ! [IMG]http://www.feebleminds-gifs.com/santaseesaw.gif[/IMG]AlexandruL http://www.geocities.com/andreasnoel2002/andreasN.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum ma asteptam cifrele nu constituie un argument pro. Replicile dumneavoastra erau previzibile. M-a amuzat Liris: "Statisticile "povestite " de Dinu seamana cu cele din propaganda electorala a lui Nastase"!!! Liris, nu sint povesti, ci realitati, chiar daca voi refuzati sa le vedeti (dupa cum vezi eu nu am facut referire la politic in comentariile mele, nu ma pasioneaza subiectul). Am preferat exemplul autoturismelor pentru ca modificarea anuala a statisticii acestora este usor perceptibila de catre oricine merge pe strada. Ca unii nu vor sa vada invazia de masini noi autohtone si straine pe strazile din RO, asta eu personal nu o inteleg... Catalina, ma asteptam la o replica serioasa din partea ta. M-ai dezamagit putin, dar imi trece [;)] Cam naiva chestia "sunt bine cunoscute misculatiile pe care le fac multe firme pentru a fenta impozitele si una dintre ele se leaga tocmai de cumpararea de masini noi in leasing pe care ulterior le vind angajatilor". Chiar toate?!?Ceva stii tu, insa nu exact. Chestia cu impozitele este reala, nu este nici o "fenta", sint principii economice dupa care functioneaza economia din lumea intreaga: autoturismele (ca orice alt bun) sint luate in leasing de catre firma ca si o investitie astfel incit cheltuielile legate de masina se adauga la cheltuielile firmei si nu se mai plateste impozit la stat atit de mare, plus recuperarea de TVA aferent. Dar asta numai atit timp cit masina este inregistrata pe firma, de vindut la angajati asta e o aberatie, asa si-ar lua toata lumea masina ieftina, nu crezi? Si apoi cu ce sa cumpere bietul angajat masina firmei, nu spuneati ca in RO sint vai de capul lor? Cea mai sublima incercare, vine de la Try (nice try sweety! Try again later!). Te-ai aventurat in explicatii laborioase, dar putin diletantiste. "Cand vorbesti de nivel de trai sau de bunastarea familiei intr-un esantion (...) trebuie sa ai in calcul un complex de factori: venitul pe membru de familie, venitul pe total familie, nr de persoane aducatoare de venit, totalitatea bunurilor cu valoare indelungata detinute de acestia (ex: masina, aragaz, frigider, masina de spalat), casa/apartament...)" Ai spus masini sau mi s-a parut?!?Promit sa ma documentez in ceea ce priveste electrocasnicele, chiar daca sint convins deja ca statisticile nu vor avea valoare pt. tine si vor fi din nou puse la indoiala (va repet, de aceea am ales exemplul autoturismelor, sint vizibile, electrocasnicele insa nu). Apropos, nu am facut decit sa dau copy si paste, nu am facut eu acea analiza "ridicola". Ceea ce cred ca s-a inteles de catre cei care nu au mai fost in RO de ani de zile este faptul ca in Romania incepe sa se creeze o categorie de mijloc cu un venit multumitor care isi permit sa achizitioneze autoturisme de clasa medie (Renault, Opel, Daewoo, etc) aceste autoturisme devenind o obisnuinta in cotidian si inregistrind o crestere de la un an la altul. Stiintific, ceea ce tu numesti "complex de factori" se numesc de fapt "indicatori ai nivelului de trai". Nu vreau sa intru in amanunte metodologice, strict de specialitate pt a nu plictisi. Ai uitat sa mentionezi produsul intern brut pe cap de locuitor, veniturile pe cap de locuitor, ponderea cheltuielilor, etc si atunci eram cu totii lamuriti[bang]. Pina una alta ma duc sa fac ultimele cumparaturi. E drept ca o sa imi ia 2 ore sa ajung la un hyper market, dar asta e,daca rudele astea ale guvernantilor isi iau cite o masina in fiecare an si apoi ies cu toate in acelasi timp, e normal. Iar la cumparaturi termin repede, ca doar cei saraci stau acasa si nu le arde de mall-uri,Billa si Metro. Iar din cei 10% care o duc foarte bine in RO, cum spunea cineva nu ne-om nimeri toti odata la cumparaturi, nu? Sarbatori fericite si un Craciun ca-n povesti. La ora aceasta Romania este sub zapada, statiunile de la munte sint full (tot cei 10%) dar asta e, dam inainte. Viata-i grea da'i aspra!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

code]Copy si paste[/code]???? In contextul in care ai postat tu mesajul reiese ca esti de acord cu statistica respectiva si ai folosit-o ca argument nu ca si contra-argument. Daca nu ai fi dat doi bani pe statistica respectiva nu ai fi postat-o aici. [code]Ai spus masini sau mi s-a parut?!?[/code] Da am spus masini, am zis eu cumva ca nu trebuie luat in calcul nr. masinilor? Eu am spus ca cifra absoluta nu are nici o relevanta. Una e sa ai 74.000 de masini la 100.000 de locuitori si alta e sa ai 74.000 de masini la 2 milioane de locuitori. Conteaza care e procentul oamenilor care pun x la casuta masina. [code]"complex de factori" se numesc de fapt "indicatori ai nivelului de trai". [/code] Asta ce-a vrut sa fie?!?! Cumva indicatorii nvelului de trai nu pot fi numiti complex de factori? Am indus pe cineva in eroare spunand complex de factori si nu indicatori ai nivelului de trai? nu cred... Pentru a exprima o idee in limba romana se pot folosi mai multe cuvinte, expresii etc. important este ca ideea sa fie redata cu cat mai multa fidelitate. Hhhhmmmmm... ai incercat sa ma articulezi cu o chestie absolut banala si minora, fara nici o relevanta. [code]Ai uitat sa mentionezi produsul intern brut pe cap de locuitor, veniturile pe cap de locuitor, ponderea cheltuielilor, etc si atunci eram cu totii lamuriti.[/code] Intr-adevar am uitat sa mentionez PIB pe cap de locuitor, dar n-am uitat sa mentionez etc. care inseamna ca lista nu-i inchisa. Dar te rog frumos sa te intorci la mesajul meu si ai sa regasesti acolo "venitul pe membru de familie, venitul pe total familie", sunt primele enuntate de mine. Ponderea cheltuielilor, dragul meu, e acelasi lucru cu structura cheltuielor. Ambele notiuni se refera la procente detinute de cheltuieli intr-un total. Ca sa nu te fac sa cauti prea mult uite aici citatul meu: "marimea cheltuielilor, tipul si structura cheltuielilor (adica cati bani pe mancare si de care calitate, cati bani pe concediu si la ce nivel, cati bani pe haine si de care)" Marimea cheltuililor inseamna cifra absoluta, tipul cheltuielilor se refera la enumerarea lor(cheltuieli de hrana, imbracaminte, chirie, intretinere, concedii etc.), iar structura se refera la procentele detinute de fiecare tip de cheltuiala in parte in total chetuieli. Din nou Hhhhhmmmmmm... si de data asta mai lung, Dinu. Iar ai incercat sa ma articulezi, dar nu ti-ai facut lectiile cum trebuie sau iar ai mizat pe naivitatea auditoriului sau pe lipsa lui de atentie / vigilenta... [code]E drept ca o sa imi ia 2 ore sa ajung la un hyper market[/code] Adevaratul motiv pentru care tie iti ia 2 ore sa ajungi la hypermarket nu e simplu dat numai de nr. mare de masini, ci de faptul ca-s nr. masinilor nu e corelat cu infrastructura Bucurestiului, cu alte cuvinte reteaua de strazi/sosele si parcari este mult depasita de numarul de masini, dar asta nu inseamna ca sunt multe masini in Buc. Ti-as face o invitatie la Toronto sa vezi ce inseamna retea de strazi si autostrazi intr-un oras de cca. 4 mil de locuitori si cu o suprafata de cam 50 pe 150 km. Ai intelege atunci ce inseamna numar mare de masini. Dar mi-e teama ca as cheltui banii degeaba pe biletul tau de avion. [code]Iar la cumparaturi termin repede, ca doar cei saraci stau acasa si nu le arde de mall-uri,Billa si Metro. Iar din cei 10% care o duc foarte bine in RO, cum spunea cineva nu ne-om nimeri toti odata la cumparaturi, nu? [/code] Presupunerea ta e din nou gresita. Faptul ca vezi oameni la cumparaturi nu spune foarte multe. Important este cat cheltuiesc ei la aceste cumparaturi. In plus, calculeaza te rog si care este numarul de supermarketuri/hypermarketul la 100.000 de locuitori si apoi compar-o cu tarile din vestul Europei, nu mai zic peste ocean. E foarte important: daca ai un supermarket la 200.000 de locuitori, chiar daca 80% din populatie e saraca poate parea mai aglomerat decat in Germania, spre exemplu, unde ai 5 supermarketuri la 100.000 de locuitori, iar populatia care traieste sub pragul saraciei este de numai 10% (mentionez ca cifrele sunt fictive, le-am folosit doar cu scopul de a pune in evidenta direfentierea de nuanta de care vorbeam mai devreme). Numai bine Dinu, sarbatori fericite si spor la cumparaturi. Sper sa ti se umple inima de implinire cand vei vedea cozile imense de la Billa sau Carefour. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...