Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

strainatatea


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Dinu
Punctul meu de vedere este ca s-a exagerat mult in aceasta descriere a Romaniei....Iata descrierea Catalinei: "balti,noroaie,gunoaie,ciini vagabonzi,teribilism,spaga,vinzatoare ofuscate si "deranjate",oameni innegurati permanent, prost imbracati, amariti si infrigurati, intelectuali strinsi cu usa intre un salariu si altul, tigani cit cuprinde, temenele, praf, mizerie, magazine cu preturi care fac sa lesine orice bugetar, cozi enorme la farmacie in primele zile ale fiecarei luni, stiri despre spinzurati, maniaci, cine s-a mai injunghiat, cine si-a mai batut nevasta, filme indiene talk-show-uri politice in care toata lumea vorbeste deodata, carti infiorator de scumpe, haine infiortator de scumpe, jucarii pentru copii infiorator de scumpe, minciuni, minciuni, minciuni, imbrinceli, impolitete, badaranie, prost gust, functionari stupizi, parveniti cu aere de superioritate ("am fost sufiecient de destept ca sa stiu cind si de unde sa fur!"), ziaristi batuti, televiziunea nationala pusa la colt pentru ca a criticat fasolea cu cirnati de ziua nationala, mitocanie, mirlanie - Romanie! - pentru cine a uitat."
eu nu inteleg ce ti se pare exagerat in descrierea asta! eu imi amintesc foarte bine tot (mai putin povestea cu fasolea), exact asta a fost viata mea in Ro timp de 7 ani, chiar si acum mai simt furia si neputinta pe care le simteam atunci, chiar si acum am resentimente puternice fata de locul ala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ai dreptate, Coral, Moldova a fost totdeauna mai saraca decit restul tarii. Iar de Basarabia (desi multi nu o mai considera pamint romanesc), nici sa nu mai vorbim, parca-i un blestem. Au ajuns sate intregi sa-si vinda cite un rinichi in Turcia ca sa supravietuiasca sau se prostitueaza masiv ca sa aiba ce minca (ma refer la Basarabia). Cei ce au internet si-si permit sa-l foloseasca nu sint reprezentativi pentru populatia Romaniei, sint o minoritate deocamdata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, am sa va intreb ceva ce sigur o sa va supere, dar nu ma pot abtine?! Daca nu va place Romanica cea "murdara", ce va retzine acolo??? Granitele sunt deschise , se poate circula si munci oriunde in Europa pt acei BANI cu care v-ati putea face un trai mai bun ... De ce trebuie sa murdarim in cuvinte un loc caruia ii apartinem cu totii, pt ca fie ca va place sau nu, suntem ROMANI, de acolo am plecat, fie ca ne v-om intoarce ori ba???!!! Poate ca de asta Romania este asa cum este, pt ca nimeni nu doreste sa faca ceva, sa se skimbe ceva....ne complacem si facem si mai mult "noroi" decat e. Un ex. minor: de ce exista spaga??? Pt ca se ofera... Da, stiu, o sa spuneti "daca nu oferi nu te baga nimeni in seama"..Incorect: Atata vreme cat exista o lege si o cunosti si atata vreme cat nu esti in ilegalitate nimeni nu o sa iti ceara o spaga pt a "inkide" okii, nu?? Si credeti-ma o spun din proprie experientza, am lucrat intr-un domeniu unde spaga era REGULA. Nici in strainatate nu e mai usor...peste tot exista gropi(mai mult sau mai putin), peste tot exista gunoaie, minciuni, impolitete, oameni rai...si as putea sa enumar intreaga lista afisata de "cataghe", dar important este sa vedem partea plina a paharului. Poate sunt eu o fire optimista... si eu cand eram in Romania imi doream sa plec (cu toate ca aveam TOT ce trebuie, traiam chiar bine), mi-a fost foarte greu pana m-am acomodat aici, e bine, e frumos...dar NICIODATA nu am sa ma intorc sa "scuip" in Romanica mea . Poate ma repet, consider ca nu stim sa ne apreciem valorile, de oricare natura ar fi ele. Va pup !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Saphir, tu ce propui ? Sa cintam Hora Unirii de fericire cit de bine este in Romania ? Zau ca mi-ar place dar ma readuce maica-mea cu picioarele pe pamint de fiecare data cind vorbesc cu ea la telefon (eu in SUA, ea la Bucuresti). Stii ce-mi spune ? "Stai acolo, mama, ca aici nu-i de trai ." Sint singurul ei copil si singeram amindoua iar sufletul meu ramine undeva in mijlocul oceanului Atlantic. Si pe undeva imi vine-n minte gindul ca n-ar fi trebuit sa fim, mama si cu mine in "limbo" daca m-as fi nascut intr-o tara civilizata. ASTA este ce nu pot ierta Romaniei, in toata iubirea trista ce i-o port.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe unii ii afecteaza dar pe altii se pare ca nu-i mai ntereseaza deloc.[8D] Legat de mesajele anterioare in nici o librarie nu vei gasi un autor roman tradus iar imaginea Romaniei este prezentata numai de casele tiganesti cosiderate tipic romanesti. Pe tv nu sint decit 2 posturi europene la 70cad pe luna-TV5 si DW(costa separat 7 cad)nu mai zic de posturi romanesti. Canadienii au refuzat distribuireea pe cablu (sau satelit) a TVR-ului la cerere?. Dorul de casa si familie nu este totuna cu viata spirituala pe care o prezentati. Nu poate fi inlocuita una cu cealalta. Iar valorile care au ramas acasa nu sint scirbite de Romania asa cum spunea cineva pe aici ci de ceea ce se intimpla azi acolo. Nu poti sa te superi pe tara doar pentru ca este condusa de niste indivizi care nu doresc decit sa serveasca interesele altora si sa-si umple buzunarele. Nu putem generaliza si sa spunem ca toti romanii sint hoti, lenesi, rai, etc .Buni sau rai astia sintem cu nimic mai prejos ca alta natie, si atita timp cit ne desconsideram ca natie nu puteam avea pretentia ca altii sa ne respecte, (chit ca esti cel mai bun din Siliconul din Vale) si sa ne recunoasca adevarata valoare. Atita vreme cit oamenii vor fi manipulati cu nonsalanta de experti prin toate mijloacele, iar cei ce pot vedea adevarul nu vor lua nici o masura nu se va schimba nimic acasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amuleta, Romania arata "asha" cum spui tu si are situatia de care vorbesti, datorita noua, a oamenilor. Nu degeaba se spune ca "omul sfinteste locul". Raman la parerea mea, ca poate daca am face mai mult, situatia ar fi cu totul diferita, atat din punct de vedere social cat si economic. Saphir [gravi]31 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saphir, de ce nu incepi tu sa faci ceva??? La vorbe...nu ne intrece nimeni. Ce bine ar fi daca am fi mai calmi ne-am infrana frustrarile si nu am mai folosi expresii si apelative agresive.... Ce propui? Sa iesim in strada, sau sa mergem cu "vioara" la guvern? Nimeni nu s-a suparat pe tara, aici s-au expus doar niste probleme. Eu nu cunosc pe nimeni dintre ai mei care au plecat afara pt. bani, daca tu ai facut asta e problema ta, dar nu generaliza. Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, dupa cum am scris intr-un mesaj anterior, nu am plekat datorita banilor, dimpotriva am avut un trai bun in tzara mea, Romania. Si poate ca am facut ceva, mai mult decat altii care au afisat aici cuvinte urate... mi-am acceptat conditi de ROMAN si imi accept tzara si originea, indiferent cum este ea afisata aici de voi, sau in tzarile in care sunteti.Si cine stie....poate am facut si am sa fac mai multe pt tzara mea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...