Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

strainatatea


Recommended Posts

Andrada, da, asa e, limita geografica e o problema, dar este ea caracteristica numai Americii? si de la Bucuresti nu e cam greu, daca nu imposibil de ajuns in Bucegi pentru weekend ca te omoara preturile? eu ma deplasez regulat in weekend si nu numai, daca mi se pune pata si vreau sa vizitez ceva special. primul lucru pe care l-am facut cand am ajuns in statul in care sunt acum a fost sa conduc trei-patru ore pe o furtuna de toata frumusetea ca sa vad muzeul dali de pilda. nu sunt de foarte mult timp in USA, dar cred ca pot sa numar pe putin o duzina de state in care am calatorit si nu neaparat cu avionul. e de-ajuns sa vrei, benzina nu e scumpa. si poti sa inveti mai mult despre locurile astea alegand pur si simplu oraselele apropiate, nu neaparat de notorietate turistica. orice coltisor pe lumea asta are ceva de oferit, mintii si sufletului, chiar nu inteleg cum poate cineva sa dispretuiasca locurile astea cand abia a aterizat aici si nu cunoaste mare lucru? acum, depinde de prioritatile fiecaruia, asa cum spui si tu. dar cand prioritatea declarata este hrana sufleteasca, atunci USA nu e deloc mai prejos decat Romania, poate pentru cei care nu vor sa vada si si-au inchis inima cu lacate de dor. le urez sa le sparga macar cat sa devina suportabil, lumea intreaga e absolut minunata si orice iesire din spatiul natal e o binecuvantare pentru ca inseamna o noua experienta si, deci, cunoastere. Ruxij, opreste-ma, te rog, ca am depasit spatiul de emisie! [cheers][flo][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Catalina, Scuze pt intirziere dar unii muncesc chiar si zilele acestea (vacantele in strainatate si diferenta de standard de viata se obtin muncind chiar si de Craciun, si in Ajun de An Nou). Revenind la discutia noastra, cred ca ti-am explicat deja ca nu e vorba de o comparatie RO vs OCCIDENT (cum sustii tu), ci de o reactie cit se poate de normala impotriva denaturarii intentionate a imaginii Romaniei prin acea insiruire de aspecte exclusiv negative pe care ai facut-o tu(nu e vorba de patriotism gratuit, daca ai fi spus ca UK se rezuma numai la hooligans, avorturi si droguri as fi reactionat la fel). Daca tu insa sincer crezi ca doar la lista aceea se rezuma Romania, atunci mi-e sincer mila de tine. Imi dau seama ca pentru tine viata in RO e un chin. Incerc sa mi te imaginez stind ingindurata in fata pc-ului, prost imbracata, amarita si tremurind de frig. De revelion ce program ai? Dai o tura printre maldarele de gunoaie, te lupti pt un os cu ciini vagabonzi si privesti pierduta vitrinele magazinelor? Everybody: Cit priveste tema initiala a discutiei, "dorul de casa", lasati-o mai usor cu sfaturile si recomandarile TV, teatru, cinema. Bogdana a spus o chestiune de 1000 de puncte pe care ne-am facut toti ca nu o vedem: "Dorul de casa si familie nu este totuna cu viata spirituala pe care o prezentati. Nu poate fi inlocuita una cu cealalta." Trist dar adevarat. Recomandarile dumneavoastra de petrecere a timpului liber pot eventual sa iti mai umple timpul si pt. moment sa te faca sa uiti de dor. Dar in clipele cind ramineti singuri, seara inainte de culcare, nu va fuge gindul tot la cei dragi, nu te intrebi oare ce fac ei in clipa asta? Sa nu imi spuneti ca dati drumul la TV, urmariti un program de DIY si va trece ca asta e prea de tot. Saphir: Stai linistita ca cine vrea sa vina, vine in RO. Sint pline cazinourile Bucurestiului de israeliti de toate originile, si nu de orice calibru. Numai grei, care lasa intr-un week-end sute de mii de USD la Bucuresti si pe Valea Prahovei. Sa vezi cum sint cursele Tel-Aviv - Bucuresti, pline ochi de trebuie sa iti faci rezervare cu 1 luna inainte la business. Cazinourile au pachete promotionale pt ei care includ bilet dus-intors, cazare, masina cu sofer, translator, dame de companie la cerere etc. Tot ce trebuie sa faci este sa garantezi printr-un depozit ca vei juca minim 10.000USD si ai tot asigurat. Ba mai nou si-au facut baietii super afaceri in RO (vezi chiar sponsorul de pe acest site - cafeau Elite), si-au deschis hoteluri pe litoral si la munte, investesc in Ro la greu. De ce aleg Romania ca destinatie a vacantelor si de ce prefera sa investeasca aici? Probabil nu au vazut inca "Lista lui Cataghe" ...[;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dinu Everybody: Cit priveste tema initiala a discutiei, "dorul de casa", lasati-o mai usor cu sfaturile si recomandarile TV, teatru, cinema. Bogdana a spus o chestiune de 1000 de puncte pe care ne-am facut toti ca nu o vedem: "Dorul de casa si familie nu este totuna cu viata spirituala pe care o prezentati. Nu poate fi inlocuita una cu cealalta." Trist dar adevarat. Recomandarile dumneavoastra de petrecere a timpului liber pot eventual sa iti mai umple timpul si pt. moment sa te faca sa uiti de dor. Dar in clipele cind ramineti singuri, seara inainte de culcare, nu va fuge gindul tot la cei dragi, nu te intrebi oare ce fac ei in clipa asta? Sa nu imi spuneti ca dati drumul la TV, urmariti un program de DIY si va trece ca asta e prea de tot.
Uimitor cum dl. Dinu alege un englezism (everybody) ca sa ne trimita pe toti la culcare cu Miorita in gand, nu care cumva sa ne gandim la ce festival de arta mai e maine in targul downtownului capitalisto-exploatator, bun doar la investit in valoroasa tara natala despre care ar trebui sa se predea la scoala americana obligatoriu cate 10 ore pe saptamana, sa vada si inimile astea de piatra ce inseamna cu adevarat valoarea si hrana sufleteasca. Stiu eu, zise Bula din ultima banca: "se serveste cu mamaliga nationalista". Va rog frumos, dl. Dinu, chiar nu imi dati voie sa ma gandesc la cine vreau eu inainte sa adorm? daca va spun ca il cheama Brad si a jucat in Legendele Toamnei ma mai trimiteti la Canal pentru imaginatie tradatoare de patrie sau vi s-o face mila de mine si ma veti lasa in decazutul occident sa imi ard ficatii cu coca-cola si sa ingros randurile imperialistilor diavolesti? [hot]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dinu De ce aleg Romania ca destinatie a vacantelor si de ce prefera sa investeasca aici? Probabil nu au vazut inca "Lista lui Cataghe" ...[;)]
Dl.Dinu, lasati-o mai moale cu lectiile despre investitiile straine, or nu stiti ca de cand si-au pus americanii in cap sa transforme Romania intr-o Germanie de dinainte de '89, s-a dat unda verde la capitalizarea tarii cu fonduri externe?[^] totusi, cum va puteti mandri ca tara dumneavoastra se transforma intr-o oligarhie pe model sud-american si ca li se ofera investitorilor in jocurile de noroc (adica spalarea banilor s.r.l. cum ar veni) pana si dame de companie?? ecce valoarea!!! :D oricum, asa se explica anturajul in care va invartiti, altfel nu ati fi ajuns in situatia low de a o jigni pe Catalina in halul in care ati facut-o:
quote:
Daca tu insa sincer crezi ca doar la lista aceea se rezuma Romania, atunci mi-e sincer mila de tine. Imi dau seama ca pentru tine viata in RO e un chin. Incerc sa mi te imaginez stind ingindurata in fata pc-ului, prost imbracata, amarita si tremurind de frig. De revelion ce program ai? Dai o tura printre maldarele de gunoaie, te lupti pt un os cu ciini vagabonzi si privesti pierduta vitrinele magazinelor?
Ruxij, cata dreptate ai avut tu, mama draga, cu apelul la parasit baricadele acestui topic. oricum, nu regret ca am stat nitel, uitasem de tot discursurile de lemn ale activistilor de partid care ne fortau la munca agricola voluntara in folosul tarii si tipau de la tribune despre realizarile marete ale economiei romanesti in timp ce ei se/ne vandusera pe treij'de arginti rusesti (a propos, cate paini poti cumpara cu banii astia?). [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dinu De revelion ce program ai? Dai o tura printre maldarele de gunoaie, te lupti pt un os cu ciini vagabonzi si privesti pierduta vitrinele magazinelor?
Te simti mai bine daca jignesti? Sau poate ca nu mai ai argumente.... Dana si gemenii http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dinu, nu inteleg de ce faci jigniri gratuite la adresa lui cataghe ? Nu a incercat nimeni sa dea sfaturi la capitolul "dorul de casa si de parinti" caci nu se poate, ori reusesti sa-ti redefinesti "acasa" ca fiind locul unde traieste jumatatea ta si copiii si mergi mai departe ori te intorci ori iti aduci parintii aici (ca nu poti aduce pe toata lumea). Nu a avut nimeni pretentii sa dea sfaturi la acest subiect. "Sfaturile" au inceput cind s-au formulat idei de genul ca nu iti poti face prieteni, nu au cultura, ca te-ai vindut pe o piine ... Intrebarea ta ca de ce vin strainii in Ro ca si turisti si ca probabil nu au vazut "lista" nu-ti face cinste, sa nu uitam ca veneau (chiar mai multi) si pe vremea lui Nea Nicu si poate incerci sa ma convingi ca si atunci o duceam bine dar nu stiam noi... Numai bine, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Discutia s-a amplificat nu de la afirmatia lui amal ci din cauza unor afirmatii ca cele de genul: "in Romania nu mai e nimic de valoare", "Romania nu mai este tara mea", iar pe celalalt subiect -america versus europa "Nu am intereseaza absolut nimic ce se intimpla in jurul meu, ce politica duc americanii si ceea ce fac ei in lume etc" -ce s-ar traduce- mie sa-mi fie bine si dupa mine potopul.( Asta ma duce cu gindul la cei din fruntea tarii care dupa ce au ajuns acolo unde au dorit nu le mai pasa absolut deloc de ceea ce se intimpla in jurul lor). Oare cine va plati pt ceea ce fac ei acum? Nu cumva copiii vostri "cu viitor asigurat"? Cum crezi ca se simt romanii de acasa cind cineva declara ca nu-l mai intereseaza absolut nimic ce se intimpla in jurul, ca il doare undeva.. .Crezi ca o sa-ti faca cineva statuie daca declari asta? Te asigur ca numai daca esti jucator de hochei ti se face statuie acolo. Pe voi va deranjeza la culme cind cineva spune si ceva de bine de Romania si imediat ii acuzati ca ori sint cu Nastase ori cu Vadim de parca lumea ar fi impartita numai in doua. Nu mai spun de bascalia pe care o faceti de cei care spun ca le este dor de tara de parca voi ati fi vaccinate si aclimatizate. Si-a cerut cineva scuze pentru asta? Acelasi mecanism a functionat si pe subiectul despre Canada. Dar voi cind mintiti ca in America totul e roz dreptul la replica e contracarat! Faptul ca aveti doua pasapoarte nu va dreptul sa ridicati in slavi o tara si in cealalta sa dati cu piciorul. Sint de acord cu Andrada care a spus esenta prin mesajul ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fetelor nu va mai certati. eu sunt de multi ani in usa si abia astept sa merg in vizita la anul de craciun in romania.eu m-am obisnuit aici in america si imi place forte mult...poate ca am familia linga mine si de aceea nu ma duce doru de acasa......dar vreau sa merg in romania sa imi vad si eu socri mei. va pup pe toate si pe toti si sa aveti un an nou fericit si sper sa ne mai vedem la anul.pa la toti si toate. mona78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dinu, nu cred ca-mi tai craca de sub picioare. 1. eu nu critic Romania nimanui din strainatate . le spun ca e o tara cu oameni capabili , dar conditiile istorice si istoria recenta au facut sa ramina in urma mult. oricum cei cu care vorbesc nu se cramponeaza de copiii strazii ci de indici economici care arata cit de bine merge economia (asta lucrez aici oricum).te rog spune-mi ceva despre cresterea economica a Romaniei, despre salariul minim si cel mediu, despre trade deficit , despre PIB, despre pensii, unemployment. asta e economia romaneasca si nu jeep-uri cumparate de Becali si Paunesti si alti hoti incoronati ai Romaniei! 2. nu dau doi bani pe cineva care sta in Olanda si dupa aia vrea sa faca filme despre ce rau e in Occident. un nou Cadran Mondial???? 3. se pare ca astepti un raspuns despre un ajutor de somaj de 1000euro. o sa citesc mesajele din urma, si o sa vad ce vrei sa stii exact. dar asa la rece iti spun ca asta este ceea ce a primit sotul meu aici , 1100 , 80% adica din salariul pe care l-a avut timp de 5 ani cit a fost PhD. a stat pe acest ajutor timp de trei luni pina si-a gasit un job. Eu nu am de ce sa infloresc cu nimic situatia. in Occident numai cine nu vrea sa munceasca o duce rau (si sunt din astia)... polemica poate continua,iti pot da usor argumente contra la ceea ce spui .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara (la mine), dragi români de pretutindeni ! Am citit cu mult interes tot ce s-a scris pîna acum si trebuie sa recunosc (spre meritul vostru) ca m-am regasit în foarte multe feluri citindu-va - - poate ca este acel fel de ´discutie buna´ pe care eram obisnuita s-o am acasa: despici firul în patru, apoi în saisprezece si îl despici si mai departe daca este nevoie... asta face bine, pentru ca dai frîu liber gîndurilor, cineva te asculta (în cazul nostru, virtual, chiar mai multi) cu interes si îsi spune parerea. Care parere ar putea sa-ti modifice pîna si cu un grad unghiul de vedere - si tot e un progres; sau îti arata problema privita altfel, din alta perspectiva; sau îti da o idee; sau te face atent la ceva ce-ai fi putut omite în evaluarea ta; etc... Draga Amal, tu ai deschis acest subiect si nu trebuie sa te superi ca atîta lume îti raspunde sau ca se discuta , dimpotriva: din tot ce s-a scris vei gasi cu siguranta (de ai rabdare) si cîteva sfaturi bune care ti s-au dat - poate ti se pare ca lumea nu te întelege, stiu ce simti si îti stau cu placere la dispozitie pe perso daca vrei sa discutam - OK ? Uite ca ma spovedesc si eu aici, de ce nu, cine oare m-ar întelege mai bine ca voi, românii mei de pretutindeni? Eu am parasit România dupa Revolutie (hai sa-i spunem asa), mai exact dupa mineriada... (prima, ca n-am apucat si altele...din fericire...) Niciodata nu-mi trecuse prin cap sa parasesc tara. Cînd s-au rasturnat toate, asa cum toata generatia mea îsi dorea - pentru ca pur si simplu ne sufocam toti, am trait si eu ´euforia libertatii´, eu si prietenii mei... Se spunea chiar: ´Tara are nevoie de voi !´si chiar am crezut, niciodata n-o sa uit cum am îngenunchiat atunci pe covor si mi-am spus: ´Eu sînt economist, eu sînt un economist bun, eu sînt un om folositor, tara are nevoie de mine, aici sînt, iubita Românie !´ ...Stiu ca e sentimental, ca si mine însumi... (Uuuh ! -ar fi asa de multe de spus... cui si de ce ?) Si am parasit România dupa... îmi este foarte greu sa gasesc cuvinte potrivite, asa ca-i spun ´mineriada´; mi-am spus atunci: nu, asta nu e tara mea, într-o tara în care o universitate este devastata, în care nu mai ramîne nici macar o urma de respect pentru tot ce e mai bun si mai înalt, aceasta nu este tara mea. Treaba fiecaruia ce drum a avut pîna la cele strainatati, pentru mine a fost ´it´s now or never´, mai era putin si iar se închidea poarta - - oricum as fi fost gata sa mor la Revolutie, dar a trai ´înca odata´ tot iadul comunismului dupa ce zarisem, macar teoretic, CERUL - era mai mult decît as fi putut suporta. ...Mi-am dorit atunci sa ajung departe, foarte departe, departe de toata prostia si nimicnicia lumii. Mi-am dorit sa uit cine sînt, sa-mi schimb chiar numele, sa nu mai aud vreodata în viata limba româna. Asa o otrava aveam în suflet, una care orbeste si numai Dumnezeu îmi ramasese, care Dumnezeu din fericire nu m-a dezamagit niciodata. Au fost ani multi...în care am trecut prin foarte multe, mai presus de tot un examen foarte dur de viata... hei, la modul ADEVARAT, începînd cu litera A din alfabet pîna la ETCETERA... O provocare buna. Habar nu aveam cît de mult pot ! Sigur ca totul are un pret pe lumea asta. Si eu mi-am platit din greu lectia de viata. Dar am învatat foarte mult, nu numai profesional, ca om. Un om poate pierde totul si o poate lua de la capat de la zero, chiar de la minus, cîta vreme se are pe el însusi - el însusi, adevaratul. Am scris deja prea mult... totusi: Dinu: îmi aduci într-un fel obsesiv aminte de sedintele de partid, de toata propagada (stii tu care) si de limbajul anumitor colegi care tocmai se faleau ca au SI EI o scoala înalta, anume, celebra ´´´Universitate´´´´(da, de trei ori ghilimele) ´Stefan Gheorghiu´...scuza-ma, domnule, nu am nici o încredere ! Tu NU reprezinti România. Numai modul în care vorbesti - -tu pe ce pamînt te afli ? TU vorbesti asa, ca buna ziua (sau zuna biua ?) despre un concediu în Dubai ! Nici mai mult, nici mai putin ! Si-ti închipui probabil ca toti am cazut pe spate de admiratie, vai ce NOBILE oase ai tu, de ti le hodinesti tocmai în Dubai ! Ca sa revii la realitate ar trebui sa te vezi din cînd în cînd, cu ochi reali, în oglinda, exact asa cum esti. Dar tu ai numai oglinzi strîmbe, poate scumpe, dar strîmbe si mincinoase ! Stiu ca m-am lungit deja prea mult, totusi nu pot sa închei fara P.S.: Cînd am terminat facultatea am avut o festivitate foarte frumoasa si înaltatoare si poate am uitat multe, dar cuvintele acelea nu: ´Stimati economisti ! Noi v-am pregatit cît am putut de bine, acum mergeti unde va este locul si nu uitati sa faceti cît mai mult bine tarii !´ De-ar fi posibil, de-ar mai trai rectorul universitatii unde am studiat as raporta cu cea mai mare placere: da, dom´profesor, am facut cu brio ce mi-ati recomandat, am dezvoltat o colaborare buna si fructuoasa între Austria si România ! ACESTA este patriotismul meu, printre multe altele ! Nelke
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...