Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

strainatatea


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Bogdana
Discutia s-a amplificat nu de la afirmatia lui amal ci din cauza unor afirmatii ca cele de genul: "in Romania nu mai e nimic de valoare", "Romania nu mai este tara mea", iar pe celalalt subiect -america versus europa "Nu am intereseaza absolut nimic ce se intimpla in jurul meu, ce politica duc americanii si ceea ce fac ei in lume etc" -ce s-ar traduce- mie sa-mi fie bine si dupa mine potopul.( Asta ma duce cu gindul la cei din fruntea tarii care dupa ce au ajuns acolo unde au dorit nu le mai pasa absolut deloc de ceea ce se intimpla in jurul lor). Oare cine va plati pt ceea ce fac ei acum? Nu cumva copiii vostri "cu viitor asigurat"? Cum crezi ca se simt romanii de acasa cind cineva declara ca nu-l mai intereseaza absolut nimic ce se intimpla in jurul, ca il doare undeva.. .Crezi ca o sa-ti faca cineva statuie daca declari asta? Te asigur ca numai daca esti jucator de hochei ti se face statuie acolo. Pe voi va deranjeza la culme cind cineva spune si ceva de bine de Romania si imediat ii acuzati ca ori sint cu Nastase ori cu Vadim de parca lumea ar fi impartita numai in doua. Nu mai spun de bascalia pe care o faceti de cei care spun ca le este dor de tara de parca voi ati fi vaccinate si aclimatizate. Si-a cerut cineva scuze pentru asta? Acelasi mecanism a functionat si pe subiectul despre Canada. Dar voi cind mintiti ca in America totul e roz dreptul la replica e contracarat! Faptul ca aveti doua pasapoarte nu va dreptul sa ridicati in slavi o tara si in cealalta sa dati cu piciorul. Sint de acord cu Andrada care a spus esenta prin mesajul ei.
Bogdana, te-ai enervat acum si ne faci mincinosi? Ai si tu o problema cu adaptarea in Canada? Eu am spus ca in Romania scara de valori e cu susul in jos si mentin. Tot eu am spus ca politica internationala a US nu influenteaza adaptarea mea in tara asta si mentin. Nu inteleg de ce te deranjeaza asa de tare aceste pareri daca esti asa de deschisa si accepti "dreptul la replica". N-a spus nimeni nicaieri ca "in Romania nu exista nimic de valoare", ci ca "voi dati valoarea pentru o bucata de paine in plus". ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Uf, este perfect posibil ca absolut toata lumea care s-a implicat in dezvoltarea acestui subiect sa aiba dreptate.... intr-un procent mai mare sau mai mic. Totusi, ceeace este EVIDENT si sare in ochi este ca majoritatea romanilor care stau in Romania se plang de viata grea. Cei putini care sustin contrariul nu locuiesc aici. Daca ar fi sa voteze toti romanii din lumea asta, ar fi un vot zdrobitor impotriva ideilor lui Dinu & comp. Si nu cred ca suntem un popor care se plange asa usor, ba dimpotriva, in majoritatea familiilor esti gazduit cum nu se poate mai bine chiar daca a 2-a zi este posibil sa faca foamea, ei iti pun tot ce au mai bun pe masa... Chestia asta tine de imagine, la fel, imbracamintea romanilor nu afiseaza in mod direct starea lor materiala, in sensul ca se imbraca mult mai bine de cat ar trebui, tocmai pt. a-si mentine aceasta imagine onorabila.... Deci e de discutat aceasta tendinta de auto-compatimire care ni se imputa.... Dimpotriva, eu cred ca acest popor inghite foarte multe in favoarea imaginii, exemple sunt atat de multe.... Eu intrasem de fapt sa va spun tuturor LA MULTI ANI! si visele tuturor sa se implineasca in 2004 !!!! Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Bogdana Acelasi mecanism a functionat si pe subiectul despre Canada. Dar voi cind mintiti ca in America totul e roz dreptul la replica e contracarat! Faptul ca aveti doua pasapoarte nu va dreptul sa ridicati in slavi o tara si in cealalta sa dati cu piciorul.
Mda, sorry, Bogdana, insa daca imi arati macar o singura afirmatie in care Canada era descrisa ca fiind "toata in roz" si Romania "data la o parte cu piciorul" eu iti ridic o statuie langa hocheistii aia din America ca sa nu mai fii asa invidioasa pe ei! Nicaieri in lumea asta nu e totul roz, nici in Monte Carlo macar! ps. Glumesc in legatura cu statuia, insa la noi in Rom, oare Mutu si Chivu(fotbalistii nostri dragi) nu au parte de cea mai mare publicitate si se joaca cu milioanele de dolari pe cand bietii nostri olimpici (premiul 1 la mate mondial si nenumarate alte exemple de performante mondiale) sunt rasplatiti cu 100 dolari SI SUNT CHEMATI DE AMERICANI LA UNIVERSITATI CU BURSE CU TOT, ca sa ramana apoi acolo????? Avem noi un hit acum in Ro, "stiu ei ce stiu, baby!" Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, nu-mi vine sa cred! Tot am zis ca se va termina, ca va citi un moderator acest subiect si la un moment dat va inchide subiectul pentru ca s-au zis deja prea multe si pe un ton destul de jignitor chiar si pentru cei care citesc din umbra. Nu vreau sa pun paie pe foc, dar... domnule Dinu, retrage-te frumos din aceasta discutie ca jignesti cu ceea ce spui si pe romanii plecati si pe cei ramasi. Stii cumva si cite Craciunuri si cite alte zile libere am lucrat eu si nu mi-am permis nici un concediu in strainatate, ci doar sa nu ma ingrop in datorii si sa-mi platesc o chirie, o intretinere si sa maninc ceva... eu si alte citeva milioane bune de romani? Stii tu exact de ce am plecat... eu si alte citeva milioane bune de romani? Stii tu cum a trait generatia mea pe timpul lui Ceausescu in cel mai sarac oras al tarii? Stii tu, de la inaltimea celor 24 de ani ai tai si ai celor citeva mii de dolari cu care te lauzi, cu nasul bagat in lumea imputita a „afaceristilor“ si a parvenitilor Romaniei de astazi, cum traieste familia mea in acelasi oras la fel de sarac al Romaniei si cot la cot cu ea citeva milioane bune de romani de pe intregul cuprins al tarii? Stii tu oare cum traiesc toti prietenii mei buni si dragi, cum reusesc ei sa-si achite darile si sa-si asigure cit de cit ziua de miine, dupa ce si-au rupt coatele ani de zile pe bancile facultatilor? Si te-as mai intreba multe lucruri, dar iti spun doar sa taci si sa te retragi. Cind vei trai pe pielea ta experienta celor citeva milioane bune de romani si apoi te vei ridica de la zero cu afaceri normale intr-o lume normala, ajungind cineva care sa se respecte si sa fie respectat, pentru ca si-ar pastra intacta cea mai buna valoare si anume aceea de OM... atunci... poate... vei putea ridica doua degetele ca la scoala si cu un ton diplomat si blind ai putea face citeva analize si da citeva verdicte asupra situatiei din Romania si din afara si poate si citeva analize, cu ton prietenesc asupra destinelor celor ramasi sau plecati. Iti spun asta cu dreptul romanului care nu a dat jumatate din viata „valoarea“ pe o bucata de piine si nu o da nici acum, a unei mamici care a trebuit sa ajunga in Canada, departe de tot ce o reprezinta, ca sa-si ofere si mai ales sa ofere copilului ei o viata decenta (nu buna, de-cen-ta!), o mamica care este membru al acestui site si care iti cere in numele tuturor celor pe care i-ai jignit cu nesimtirea si aroganta ta de baiat de bani gata, incepind cu mama mea si terminind cu cele citeva milioane bune de romani care nu traiesc nici pe departe in Romania descrisa de tine... sa spui „Scuze!“ si „Adio, nu am ce cauta aici!“. Nu ai cistigat inca dreptul de a spune ce spui si mai ales pe tonul pe care spui! In schimb daca mi-ai cunoaste putin viata (repet, a mea si a celor citeva milioane bune de romani) ai sti ca am tot dreptul sa-ti spun sa-ti fie rusine! Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Nelke,Bravo Nelia,raspunsul vostru m-a uns pe suflet,stau de 2 zile si citesc ce s-a postat la subiectul asta si nu-mi vine sa cred ce citesc,rusine celor care sustin ca in Romania se traieste bine si care arunca cu noroi in occident,rusine celor care spun ca bietii romani de fapt o duc bine si ei nu-si dau seama,rusine. Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rujix n-are rost sa te superi atita timp cit ai declarat ceva, iar in subiectul acela nu era vorba de adaptare. Pe moment n-am vrut sa-ti spun pt ca am stiut ca te va deranja insa reactiile care au aparut aici m-au determinat sa-ti raspund. Aici nu ne luam la trinta care e mai adaptat, ca la bine oricine se adapteaza usor. Se vede clar ca voi nu intelegeti ca daca cuiva ii este dor inseamna ca nu e adptat. De fapt de unde ai dedus tu ca eu am probleme cu adaptarea ? Poate chiar ar fi bine sa se deschida un subiect despre adaptare. Ira nu-ti fa griji ca nu-s invidioasa ca n-am pe cine. Eu zic sa ajungi intii pe aici si pe urma sa ridici statui cite vrei daca o sa-ti mai arda si daca ai sa ai timp.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Bogdana Se vede clar ca voi nu intelegeti ca daca cuiva ii este dor inseamna ca nu e adptat.
de la fereastra mea cu zorele s-a vazut invers, ca acelora care le e dor dispretuiesc si jignesc pe cei care sunt fericiti oriunde s-ar afla, ca asa i-a lasat pe ei dumnezeu in prea marea sa bunatate, impacati cu sine nu conteaza unde si-au pus cortul. nu ai reactionat la vorbele absolut ofensatoare ale lui Amal si nici la cele ale lui Dinu. daca subscrii, e dreptul tau. dar si ceilalti au dreptul sa se apere. nu e nimeni detinatorul adevarului, ceea ce e bine pentru mine poate fi cosmar pentru tine si vitzaversa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Bogdana
Rujix n-are rost sa te superi atita timp cit ai declarat ceva, iar in subiectul acela nu era vorba de adaptare. Pe moment n-am vrut sa-ti spun pt ca am stiut ca te va deranja insa reactiile care au aparut aici m-au determinat sa-ti raspund. Aici nu ne luam la trinta care e mai adaptat, ca la bine oricine se adapteaza usor. Se vede clar ca voi nu intelegeti ca daca cuiva ii este dor inseamna ca nu e adptat. De fapt de unde ai dedus tu ca eu am probleme cu adaptarea ? Poate chiar ar fi bine sa se deschida un subiect despre adaptare. Ira nu-ti fa griji ca nu-s invidioasa ca n-am pe cine. Eu zic sa ajungi intii pe aici si pe urma sa ridici statui cite vrei daca o sa-ti mai arda si daca ai sa ai timp.
Draga Bogdana, Nu ma supar si mentin ce am declarat. Era vorba despre America vs. Europa si am spus ca ma simt f. bine aici indiferent de politica externa a US ca stiu ca de asta se ia lumea de regula. Dc. mie imi convine politica US ce ai tu cu mine, fiecare cu opiniile lui politice. Si ai pus de la tine cum ca "nu ma intereseaza ceea ce e in jurul meu" samd poate pentru ca asa ai citit tu "printre randuri", sau "asa a vazut artistul". Si povestea cu statuia pe care nu mi-o ridica mie nimeni nu am inteles-o deasemenea, era cumva doar atac la persoana, sau exprimai vreo idee diferita? Am crezut ca nu esti adaptata pentru ca se pare ca esti impotriva celor care pasamite mint cand spun ca totul este frumos pe la noi prin tzarile de adoptie. Pe mine nu prea ma duce capul, asa ca lamureste-ma mai clar si cu urmatoarele. Nici asta nu am inteles-o, asa cum spui si tu (ca noi nu intelegem), te rog explica: "Aici nu ne luam la trinta care e mai adaptat, ca la bine oricine se adapteaza usor. Se vede clar ca voi nu intelegeti ca daca cuiva ii este dor inseamna ca nu e adptat." Deci dc. cuiva ii este dor de tzara inseamna ca e adaptat, neadaptat sau adaptarea nu are legatura cu dorul de tara? Si cum e cu "la bine" te adaptezi, ca parca ziceai ca mintim ca ne e bine. Nu cred ca Catalina cauta prin lazile de gunoi cum cu "dragalasenie" a jignit-o Dinu (probabil ca el are o problema cu legile, ca se pare ca nici regulamentul de pe forum nu ii e prea simpatic), ci din nefericire toata Romania cauta prin lada de gunoi a Europei, cu un salariu mediu pe economie de 109$. Si asta nu este vina Romaniei sau a parintilor pe care toti ii avem acolo. In incheiere, ma intreb de ce suntem lasati sa ne certam aici si nimeni nu intervine. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa intervin in discutia voastra pt. a atita spiritele ci doar pt. a va da un exemplu de fapte cutremuratoare petrecute pe alte meleaguri decit ale RO si anume cititi articolul: http://www.evenimentulzilei.ro/externe/?news_id=141618 O sa ziceti: ce vrei sa spui cu asta? Vreau sa spun ca, pe unde te duci, gasesti tot felul de oameni, si mai buni, si mai rai. Nici noi, romanii nu sintem mai breji decit alte natii dar nici gradina de oligofreni a mapamondului! Eu cred ca prezentarea materialelor cu continut denigrator la adresa unei tari/religii/sistem economic are substrat pur economic dat de interesele financiare si nu de dorinta de a indrepta ceva strimb.Parerea mea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...