Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

strainatatea


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Nati
Draga OZ,mie asa mi-au spus unele persoane plecate din romanica,ca trebuie sa facem si reclama negativa tarii,sa scoti si partile rele din societatea romaneasca,si asta pe motiv ca,numai asa se vor simti romanii si vor schimba in bine societatea si viata in Romania.
Dinu zicea ca in Romania e bine pentru ca sunt cele mai multe masini de lux de nu-stiu-ce marca din Europa (parca!) si pentru ca exista cazinouri unde nu intri decat daca joci 10.000 dolari, etc. si in acelasi timp o jignea pe una din fete care spunea ca nu poate duce o viata decenta cu salariul de medic. Eu la asta ma refeream! a zis cineva ca Romania se transforma in republica sud-americana, chiar asa! Presupunand ca nu as avea dificultati materiale de nici un fel si tot nu mi-as dori sa traiesc intr-o tara in care 1% din populatie ii fura la greu pe restul si apoi mai si scuipa cu dispret pe capul lor, iar in jur de 80% din populatie traiesc la limita subzistentei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Dinu
Conchita: Rizi tu rizi dar nu e risul tau... Hai sa nu ne mai amagim cu pseudo-solutii cultural-educative de alinat dorul de cei dragi ca sintem oameni in toata firea. Stim toti cei ce traim afara, pe propria piele, ca ceea ce a spus Bogdana "Dorul de casa si familie nu este totuna cu viata spirituala pe care o prezentati. Nu poate fi inlocuita una cu cealalta." e atit de adevarat. Ce rost are sa ne mintim singuri cind bill-ul de telefon vorbeste de la sine? Cit priveste restul comentariului tau m-am lamurit ca singurele tale informatii vin din literatura, filme si nu au nimic comun cu realitatea.
Extraordinar ce imi confirmi concluzia cu limbajul de lemn. Nici in raspunsul tau nu ma regasesc, n-am comentat nimic despre dor, nu Bogdanei i-am raspuns, ci dnei Amal, cu descrierea realitatii americane. sau vrei sa iti scanez cardul de la biblioteca si biletele la muzee si spectacole? [hot] hai ca promit un album foto dupa Anul Nou, cu poze din "cartile" de calatorie in care am "citit" eu realitatea americana, asa de dragul tau sa nu pici de mincinos cand vorbesti despre mine fara sa ma cunosti :))) "gud lac" pe varful muntilor, dealtfel e un loc perfect sa iti comunici teoriile, dar nu te salbatici chiar de tot, sunt oameni care cauta prin tomberoane de revelion care au nevoie de revelatiile tale ca de fapt se afla in charterul personal spre Dubai, atentie la ursi si nu ii uri prea tare pe cei care iubesc civilizatia, asa iestera ei, niste inculti nepatrioti si rupti de realitate ay ay ay [^][:p] [zid]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ciuda discutiilor in contradictoriu, as dori sa urez TUTUROR , LA MULTI ANI si sa ne revedem in noul an, mai buni, poate mai ingaduitori si intelegatori cu cei asemeni noua. LA MULTI ANI TUTUROR ROMANILOR si nu numai !!!! Ps. ... si poate ne v-om reintalni sa discutam si despre ce este frumos si bun in Romania .[flo] Saphir[gravi]33 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oz
quote:
Originally posted by Nati
Draga OZ,mie asa mi-au spus unele persoane plecate din romanica,ca trebuie sa facem si reclama negativa tarii,sa scoti si partile rele din societatea romaneasca,si asta pe motiv ca,numai asa se vor simti romanii si vor schimba in bine societatea si viata in Romania.
Dinu zicea ca in Romania e bine pentru ca sunt cele mai multe masini de lux de nu-stiu-ce marca din Europa (parca!) si pentru ca exista cazinouri unde nu intri decat daca joci 10.000 dolari, etc. si in acelasi timp o jignea pe una din fete care spunea ca nu poate duce o viata decenta cu salariul de medic. Eu la asta ma refeream! a zis cineva ca Romania se transforma in republica sud-americana, chiar asa! Presupunand ca nu as avea dificultati materiale de nici un fel si tot nu mi-as dori sa traiesc intr-o tara in care 1% din populatie ii fura la greu pe restul si apoi mai si scuipa cu dispret pe capul lor, iar in jur de 80% din populatie traiesc la limita subzistentei.
Pe asta cu 80% , de unde ai scos-o? Mai documenteaza-te si mai spune-ne ce ai aflat. Sau poate nu stii exact ce inseamna la limita subzistentei? Si tot ca fapt divers. Stiai ca 25-27% din populatia US este intr-adevar la limita subzisteneti? Am auzit si eu la TV (aici in US) si nu mi-a venit sa cred... LA MULTI ANI!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by kim222 Pe asta cu 80% , de unde ai scos-o? Mai documenteaza-te si mai spune-ne ce ai aflat. Sau poate nu stii exact ce inseamna la limita subzistentei?
din statisticile oficiale, stie toata lumea. iar procentul este in jur de 70, nu 80, eu asa stiu.
quote:
Si tot ca fapt divers. Stiai ca 25-27% din populatia US este intr-adevar la limita subzisteneti? Am auzit si eu la TV (aici in US) si nu mi-a venit sa cred...
poate nu stii, dar e o dezbatere la nivel inalt ca au introdus baremuri prea ridicate in studiu si ca de fapt procentul real este undeva intre 8 si 12. depinde dupa ce criterii deduci standardul de viata aici. daca iei in considerare numai salariul de pilda, sau ajutorul social, persoana respectiva ingroasa randurile, statistic, celor considerati la limita subzistentei. dar persoana respectiva primeste ajutoare si sub alta forma, ma refer la taxe, scoala copiiilor, food stamps, apartament social plus alte si alte facilitati care, la final, cresc venitul total al persoanei respective. dupa cum vezi, in cele 25 de procente sunt inclusi oameni care o duc destul de decent. daca vrei detalii despre dezbatere, iti stau la dispozitie. La Multi Ani! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by camelia11385
Procent populatie la limita subzistentei: Romania 44.5% USA 8.3% Sursa: CIA Factbook
Merci. Asta este cu totul altceva. Asa sint unii, le place sa exagereze in scopul protectiei personale. Stii tu Conchita ce am vrut sa spun...Si gata! Nu are rost sa ne contrazicem pe acesta tema. Oricum 80% era o cifra fantastica si de aceea am intervenit, ceea ce nu prea imi sta in fire. La multi ani!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie a scriu pentru ca ma manica palmele[:)] Sursa oficiala arata ca doar 29% din populatia Romaniei (21,6 mil) traieste la limita saraciei. Cele neoficiale spun ca ceva mai mult dar nu cum sustii tu. Am cercetat si in US poverty rate este de 12,7 in 2002 (nu am aflat cit este in 2003 , ci doar ca a crescut). Si tot ca fapt divers citeste si articolul de la acest site http://www.wsws.org/articles/2001/mar2001/pov-m14.shtml Asa ca se intimpla si la case mai mari. OOops! La multi ani!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...