Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

strainatatea


Recommended Posts

Acum, in prag de An Nou, voi reda niste versuri dintr-un cantec al lui Nicolae Furdui Iancu, pentru ca-mi aduc lacrimi in ochi de cate ori le ascult. Eu cred ca oriunde am fi fiecare in lumea asta larga, intr-un coltisor de suflet exista ceva ce se numeste iubire de tara. Oare nu ne-am iubi propria mama pentru ca e mai saraca si mai prost imbracata decat altele? ************************* Noroc sa deie Dumnezeu, Noroc si bucurie, La toata casa de roman, Belsug si veselie. Bucate din slavit meleag, Hotare, pivnitzi pline, Critzari cu milioanele, Si datorii putine. Bogata roada la hotar, La vreme ploi si soare, Si viata sa le fie rai, Si-o dalba sarbatoare. La fete mandri petzitori, Voinici cu punga plina, La soacre harnice nurori, La cei batrani, hodina. Norocul, pacea, binele, Sa se salasluiasca, La toata casa de roman, Si-n tara romaneasca. ************************ *** An Nou fericit cu sanatate tuturor romanilor, de acasa si din lumea larga ! *** Luminita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Catalina, Scuze pt intirziere dar unii muncesc chiar si zilele acestea (vacantele in strainatate si diferenta de standard de viata se obtin muncind chiar si de Craciun, si in Ajun de An Nou). Revenind la discutia noastra, cred ca ti-am explicat deja ca nu e vorba de o comparatie RO vs OCCIDENT (cum sustii tu), ci de o reactie cit se poate de normala impotriva denaturarii intentionate a imaginii Romaniei prin acea insiruire de aspecte exclusiv negative pe care ai facut-o tu(nu e vorba de patriotism gratuit, daca ai fi spus ca UK se rezuma numai la hooligans, avorturi si droguri as fi reactionat la fel). Daca tu insa sincer crezi ca doar la lista aceea se rezuma Romania, atunci mi-e sincer mila de tine. Imi dau seama ca pentru tine viata in RO e un chin. Incerc sa mi te imaginez stind ingindurata in fata pc-ului, prost imbracata, amarita si tremurind de frig. De revelion ce program ai? Dai o tura printre maldarele de gunoaie, te lupti pt un os cu ciini vagabonzi si privesti pierduta vitrinele magazinelor? “Domnule” Dinu, ma tot uit si ma uit la mesajul tau si nu-mi vine sa cred. Prima reactie pe care am avut-o dupa ce am l-am citit a fost sa recitesc tot ce am scris eu, atat adresat tie cat si la modul general. Ce cautam? Un rand cu care te-am jignit. Nu am gasit, dar poate imi scapa mie. Pacat. Era singura explicatie pe care as fi putut s-o gasesc pentru atitudinea ta... singura care te-ar fi scuzat oarecum in ochii mei, nu pentru ca ma ataci pe mine personal ci pentru simplul fapt ca poti sa te adresezi in felul asta cuiva - oricui! Presupun ca ai avut o imensa satisfactie dupa ce ai scris fragmentul de mai sus. Sunt foarte tentata sa fiu ironica la adresa ta, dar n-o voi face, pentru ca nu cred ca merita. Nu mai cred ca merita nici sa-ti raspund, daca vei mai scrie ceva care mi se pare demn de interes, poate am s-o fac, dar la astfel de “conversatii” cum este cea initiata de tine mai sus nu cred ca este cazul sa ma cobor. Multumesc celor care au sesizat ridicolul situatiei si care au avut bunul simt sa se revolte fata de astfel de atitudini in cele cateva zile cat eu am lipsit de pe forum . La multi ani tuturor si numai bine, Catalina. PS. Am citit adineauri un subiect dragut in care lumea scria ce isi propune pentru 2004. Foarte multe fete spuneau ca isi doresc sa reuseasca sa petreaca mai mult timp cu copiii lor. Subscriu! Si eu voi incerca sa petrec mai mult timp cu baietelul meu. Sa fac in asa fel incat sa creasca frumos, cu respect pentru oameni, sa stie sa vorbeasca cuviincios cu toata lumea, sa nu jigneasca, sa nu caute niciodata satisfactie in a-i rani pe altii... sa fie OM, indiferent care va fi drumul lui, de va fi unul mai bun sau unul mai rau, de va face o profesie mai mult sau mai putin elevata, indiferent de bani, pozitie, situatie sociala si orice altceva. Pe scurt, mi-ar place sa-i daruiesc ceea ce se cheama “cei sapte ani de acasa”, pe care se spune ca sau ii ai sau nu ai ai, iar daca nu ii ai... cam greu sa-i mai dobandesti ulterior. Probabil ca unii dintre voi au inteles deja de ce am scris randurile astea... Pe cei care nu au inteles ii rog sa mai citeasca o data mesajul de la inceput, cu citatul inclus! Va doresc un An Nou cat mai bun! This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...