Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

strainatatea


Recommended Posts

va multumesc tuturor ca mi-ati scris... ca sa va spun??? ca nu ma simt deloc bine, mai ales ca acum sint si insarcinata si am nevoie de mama si de prietenele mele bune..; intr-adevar il am pe sotul meu (care este un om minunat), dar parca nu este de ajuns. si referitor la munca, munca si iar munca: si in Romania munceam si tot imi faceam timp de o prietena draga. nimic nu este mai minunat decit sa rizi pe limba ta cu oamenii dragi tie. imi amintesc acum spiritul sarbatorilor de iarna, cind vorbeai chiar si cu necunoscuti pe strada... ce bine era!!! aici lumea este foarte egoista, fiecare este pentru el si chiar daca iti calca pragul diverse persoane, cind simti ca nu sint cu sufletul pentru tine...parca iti sta in git sa te mai deschizi si sa mai fi binevoitor. asta este strainatatea!!! ideea este ca nimeni care vine "de-afara" nu spune realitatea, nu stiu de ce minte asa de mult... pupici!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cred ca gresesti, Amal. Poate ca unii isi exagereaza fericirea emigrarii cind vorbesc cu cei de acasa dar nu toti. Sint oameni pentru care emigrarea a insemnat o salvare nu numai materiala dar si sufleteasca. Te plingi ca oamenii aici sint interesati si ca nu-ti poti face prieteni adevarati dar prietenii "adevarati" nu se fac peste noapte si trebuie depus efort constant. Oamenii vin catre tine daca te duci si tu spre ei, daca investesti timp si bunavointa. Oamenii simt cind nu-i placi, cind mentii distanta si te consideri prea bun pentru ei si asta-i indeparteaza. Dupa ce o sa nasti o sa te acomodezi mult mai usor, asteapta si-ai sa vezi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nu va faceti probleme, am preluat cazul! Eu si Oana_B suntem vecine cu amal, sa vezi ce o sa o sufocam de-acum incolo, de nu-i mai trebuie prietene in veci! deja am pus de-o petrecere de Craciun. Va facem poze, cele 3 gratii de pe DC![olala] Yesterday I dared to struggle, today I dare to win!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Amal, eu nu stiu cum e sa emigrezi si de cind mi-am pus serios problema asta, nu pot sa recunosc ca mi-e frica de ce as putea simti. Dar vreau sa-ti spus un singur lucru, desi nu stiu cit de mult te va ajuta. Sa stii ca eu cit am fost gravida le-am avut alaturi pe mama, pe prietena mea cea mai buna si pe toate rudele. Numai pe sotul meu nu l-am avut. Si pot sa-ti spun ca absolut nimic pe lume n-a putut sa-l inlocuiasca, si nici nu l-am putut ierta vreodata pentru asta. Gindeste-te si la asta. Ma bucur ca te-au gasit fetele, sint sigura ca iti va fi mai usor. Pupici si numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amal, imi pare rau ca te simti atat de singura, dar ma bucur ca deja ti-ai gasit prietene aici pe DC. Tu cam idealizezi situatia din Romania, bunatatea oamenilor, minunatia lor etc etc etc. Nu prea e asa, pentru ca saracia ii inraieste pe oameni. De fapt, in fond, oamenii sunt la fel peste tot. Numai bine si bucurii, sarcina si nastere usoare, bb sanatos si voinic. PS Si da, tu ai voie sa injuri America, dc. "te tin aici sotul si viitorul bb" si tu ai vrea sa pleci[;)] ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Amal, Uite ca m-am trezit si eu de la celalalt capat al lumii.Dupa 2 ani jumate pot sa-ti zic ca toti oamenii sint la fel oriunde calatoresti.... Romania , Austria , New Zealand . Totul depinde de ce cunosti la om , partea frumoasa sau pe cealalta. Bun si rau exista oriunde si e la fel. Ce pot sa-ti zic e sa privesti cu incredere in viitor.Si ca o consolare pt. timpurile "dulci" de altadata sa stii ca a doua oara nu vor mai fi la fel. Traieste clipa , ia tot ce-i mai bun din ea si ramai pe vecie cu amintirea. Daca te vei intoarce in Ro si vei incerca sa imiti timpurile de altadata o sa vezi ca nu vor mai avea acelasi farmec ...asta e viata! As vrea sa aflu si parerea voastra despre asta, cel putin in cazul meu asa e . Traiesc clipa ca si cum ar fi ultima din viata mea ! Si chiar daca as repeta totul a doua oara si-ar pierde farmecul. Toate cele bune tuturor celor care vor sa faca un grup de prietene pt. Amal , gest foarte frumos de altfel si probabil constructiv pt. toti. Pupicuri dulci din departare la toate si TRAITI CLIPA DE FATA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si fetelor ca sa nu uit acum in preajma sarbatorilor, care sint cele mai frumoase ....in Romania (aici e frumos dar nu are farmecul din RO cu zapada , colinde si uratorii nostrii...) eu ascult totdeauna MODERN TALKING - It's Christmas . Imi aminteste de serile din Ro cind stateam la geam noaptea tarziu , ore in sir ascultand aceasta melodie in timp ce ninge cum numai la Piatra Neamt stia sa ninga , cu fulgi mari in lumina pala a felinarului din fata blocului...[q] Sarbatori fericite si liniste in suflet! la toti! PS: Daca nu aveti melodia o puteti da jos de pe KaZaa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ericuta
Si fetelor ca sa nu uit acum in preajma sarbatorilor, care sint cele mai frumoase ....in Romania (aici e frumos dar nu are farmecul din RO cu zapada , colinde si uratorii nostrii...) eu ascult totdeauna MODERN TALKING - It's Christmas . Imi aminteste de serile din Ro cind stateam la geam noaptea tarziu , ore in sir ascultand aceasta melodie in timp ce ninge cum numai la Piatra Neamt stia sa ninga , cu fulgi mari in lumina pala a felinarului din fata blocului...[q] Sarbatori fericite si liniste in suflet! la toti! PS: Daca nu aveti melodia o puteti da jos de pe KaZaa.
Am tot incercat da nu reusesc sa instalez Kazaa ... mama lui de sistem japonez... nu cred ca e altceva cu probleme [q] Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...