Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

strainatatea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dorul de casa - subiectul pe care nu-l discut niciodata cu ai mei din Ro ori cu sotul meu aici. Sunt plecata de 4 luni, poate putin, poate prea mult; nu-mi intreb inima ca mi-ar raspunde prin a 2-a varianta. Ma simt mai singura ca niciodata, ma uit in jur si nu regasesc nimic familiar. Ma pomenesc cateodata plangand, dar ma opresc fiindca stiu ca-i fac lui rau, asa ca mai plang pe ascuns noaptea cand el doarme. Astept sa treaca timpul pana ma voi obisnui cu lumea de aici. Gasesc un mare sprijin in sotul meu, prezenta lui ma ajuta sa trec mai usor peste acest dor nebun. Cand traiam acolo nu exista zi sa nu critic ba un articol din ziar, ba ce-a mai facut Basescu, nivelul nostru de trai, in fine criticam orice. Acum mi-e greu s-o mai fac, simt ca-mi lipseste si binele si raul de acolo. Cel mai greu este sa indur dorul de surioara mea geamana, imi lipseste cumplit si nu pot sa-i spun, fiindca-i fac si mai mult rau. Ea este cea mai importanta fiinta din viata mea si apoi restul. Cum trec peste toate acestea? Foarte greu, dar reusesc. Eu am facut aceasta alegere de a trai aici si nu caut alt vinovat pt ceea ce simt - eu sunt singura careia trebuie sa-i reprosez. Si cum as face asta cand sunt atat de fericita alturi de sotul meu? Trebuie sa-nving! Vorbesc zi de zi cu ai mei prin messenger si asta ne ajuta extrem de mult. Sufar mult[bang], dar merg mai departe - asta e una din regulile vietii. Te sarut si sunt alaturi de tine! [pup] Cu drag Ana-Maria [gravi]5 saptamani Ana Burtch
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by rosa
Cred ca majoritatea celor care pleaca din Romania simt asa
Imi pare rau, dar cred ca o sa te contrazic. Nu mi-a fost niciodata dor de nimic de acolo cu exceptia parintilor. Nici macar de prieteni, caci 99% sunt raspânditi prin lume. Din fericire n-am suferit niciodata de ceea ce descopar cu surprindere ca mult mai multã lume decât mã asteptam suferã. Nu ne gândim nici o clipã sa ne intoarcem(suntem aici de 10 ani). Cred ca de fapt eram Canadieni si am ajuns in România din cauza ca barza a fost beata si ne-a pierdut pe drum... Sper pentru voi ca timpul, prieteniile adevarate pe care le veti gasi unde sunteti si realizarile, sa va aline, daca nu indeparteze de tot sentimentul de dor si alienare. Numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Amal, Iti scriu cu întîrziere. M-am întors de curînd dintr-un concediu în U.S.A (a fost minunat)[usa].In timpul scurt pe care l-am petrecut acolo am reusit sa vad cum America pulseaza 24 de ore din 24 ca o inima imensa. Pentru cineva care vine din Europa de West este o chestie fantastica. In Germania nu exista de exemplu magazine care sînt deschise si noaptea. America este plina de viata si de speranta. M-au impresionat drapelurile nationale pe care le vezi la aproape orice casa. Oamenii astia sînt patrioti în adevaratul sens al cuvîntului. Cineva spunea ,cine sînt de fapt americanii ? Americanii sînt toti strainii veniti din toate colturile lumii. Oameni care îsi iubesc tara si se simt acasa în America. Vreau sa îti spun o chestie, nu numai în America , romanul se dovedeste a fi las si fara caracter. Este vorba de educatia primita acasa de la parinti. Nu cred ca un mitocan se poate face gentelmen numai pentru ca traieste în New York si un tip de calitate poate deveni un dobitoc numai pentru faptul ca a schimbat cartierul Drumul Taberei (de exemplu) cu nu stiu ce casa în Los Angeles. Vei întîlni peste tot în lume si oameni buni si oameni rai, asa este regula. Intr-adevar este deosebit de greu sa legi prietenii într-o tara straina (consider însa ca este normal), dar în momentul în care s-a întîmplat chestia asta poti sa te bazezi pe omul respectiv. Eu cred ca la tine este mai mult teama ca esti însarcinata si fara familia ta lînga tine. Sfatul meu este sa vorbesti cu sotul tau ,adevarat despre durerile tale sufletesti. Drama pe care am avut nesansa sa o constat este ca în orasele mari ale lumii, oamenii sînt deosebit de singuri. Te poti împrieteni si cu americani si cu mexicani(astia din urma sînt oricum cam ca noi romanii, un pic tralala(scuze, dar am scris cu drag), nu trebuie neaparat sa cauti prietenia cu romanii. Imi mai permit sa îti dau un sfat, încearca cel putin în peroada asta sa te detasezi de muzica romaneasca, de Tv. romanesc., de multe discutii în limba romana. Incerarca sa "simti totul în engleza" Nu stiu cum stapînesti tu limba engleza, dar am întîlnit oameni care nu stapîneau bine limba tarii în care traiau si de aici apar o serie întreaga de nemultumiri si de conflicte. "Nu mai gîndi romaneste", te afli în locul în care tu ai hotarît sa ajungi si trebuie sa rezisti. Gîndestete de exumplu cum ar fi fost mai bine , sa fi fost acum în Romania (cu preturile si vata de acolo) sau este mai bine ca vei naste copilul în America. Cineva spunea ca tara ei se afla acolo unde familiei ei îi merge bine. Subscriu acestui punct. Si mie îmi este dor de Romania, de prieteni, dar cînd vad ca mi-am cumparat o masina noua îmi trece dorul si revin cu picioarele pe pamînt. Tara mea este aici unde mie si copiilor mei le merge bine. Eu ramîn în sufletul meu romanca pe vecie. Draga mea încearca prin vointa sa depasesti momentele critice prin care treci si usor de spus"dar ne ai pe noi" Capul sus si vei vedea ca merge si asa. Toate cele bune tie lui bebe si sotului tau Cu drag, Brotacel Nu uita ca traiesti într-un capitalism salbatic, iar pentru a realiza ce ti-ai propus trebuie sa fi tare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Basilisk
quote:
Originally posted by rosa
Cred ca majoritatea celor care pleaca din Romania simt asa
Nu mi-a fost niciodata dor de nimic de acolo cu exceptia parintilor. Nici macar de prieteni, caci 99% sunt raspânditi prin lume. Din fericire n-am suferit niciodata de ceea ce descopar cu surprindere ca mult mai multã lume decât mã asteptam suferã.
Basilisk, de aceea am si zis "majoritatea". Ma bucur pentru tine. Craciun fericit ! rosa Timpul le rezolva pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Amal, "Valoarea?" Eu ma cam suparai pentru ultimul tau mesaj, ca ne-ai atacat pe toti la gramada. Adica noi aialaltii care ne adaptaram in alte tzari dam "valoarea" pentru o bucata de paine in plus??? Care "valoare"? Ce vrei sa spui exact prin cuvantul "valoare"? Ca in Romania e vorba tocmai de "non-valoare", de aia plecam de acolo. Ce sa mai...daca tu vezi invers...nu mai e nimic de comentat. Ca fetele si-au batut gura de pomana e de inteles, daca asa simti ca nimic nu te consoleaza, e doar pacat ca nu am reusit deloc-deloc sa iti ridicam moralul. Sper ca odata cu trecerea timpului dorul tau de casa sa se mai atenueze putin. Numai bine, sarcina usoara si bb sanatos. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, este foarte interesant ce se discuta referitor la traiul departe de casa. As dori sa o intreb pe Amal, cea care nu e din pacate singura departe de casa, de cita ori a fost acasa de cind a plecat? de ce? simplu: am norocul sa locuiesc in Europa, deci sa fiu mai aproape, iar anul asta am fost chiar de trei ori acasa. Am ajuns la concluzia ca in Ro. concediul nu se poate numi concediu. Cel putin eu si sotul meu avem tot timpul probleme de rezolvat, iar cind dorim sa ne intilnim cu prietenii, toti sint asa de ocupati, ca murim de plictiseala- de multe ori! Ca sa nu mai spun ca prietenii , tot asa, cei din studentie sau din copilarie, s-au transformt peste noapte in niste hahalere invidioase, care te poarta prin toate restaurantele scumpe, ca sa le faci "cinste"! Si de fapt, problema mea e alta: cind sint acasa, in citeva zile mi se face dor de Germania, iar cind sintem aici, mi se face dor de Romania. Incet-incet ne rupem, ne dezradacinam, dar si eu sint de parere, ca si Lai, ca trebuie macar incercata o integrare printre straini. Cred ca cel mai bine e sa ajungi , daca va permiteti, cit de curind in Ro., ca sa poti sa compari. Si noi suferim de singuratate, iar romanii de aici sint niste gretoi. Cred ca peste tot e la fel. Alege: mirlanie sau civilizatie, aer curat sau poluare, mama, tata sau straini, e tare greu, dar trebuie sa reusim cumva! Te sarut!![V]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu total la ceea ce a scris ruxij, sper ca nu incepem din nou sa spunem ca toti am emigrat pt bani (= o piine mai buna ?), iar chestia cu "valoarea" in Ro fie ea pusa si in ghilimele, este sublima ! Pai eu tocmai din cauza lipsei de recunoastere a valorilor am plecat de acolo, dar probabil ca definitiile noastre difera simtitor. Eu iti doresc din tot sufletul sa incerci sa deschizi bine ochii si sufletul si sa incerci sa gasesti si partile bune ale societatii in care traiesti acum daca ai de gind sa-ti faci o viata acolo. Pt rosa, nu cred ca "majoritatea" romanilor sufera de treaba asta ca nu cred ca ai nici tu nici altii nici un fel de statistici pt a sustine asta (nici contrariul :-). Numai bine, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

balti noroaie gunoaie ciini vagabonzi teribilism spaga vinzatoare ofuscate si "deranjate" oameni innegurati permanent, prost imbracati, amariti si infrigurati intelectuali strinsi cu usa intre un salariu si altul tigani cit cuprinde temenele praf mizerie magazine cu preturi care fac sa lesine orice bugetar cozi enorme la farmacie in primele zile ale fiecarei luni stiri despre spinzurati, maniaci, cine s-a mai injunghiat, cine si-a mai batut nevasta filme indiene talk-show-uri politice in care toata lumea vorbeste deodata carti infiorator de scumpe haine infiortator de scumpe jucarii pentru copii infiorator de scumpe minciuni minciuni minciuni imbrinceli impolitete badaranie prost gust functionari stupizi parveniti cu aere de superioritate ("am fost sufiecient de destept ca sa stiu cind si de unde sa fur!") ziaristi batuti televiziunea nationala pusa la colt pentru ca a criticat fasolea cu cirnati de ziua nationala mitocanie mirlanie - Romanie! - pentru cine a uitat. Unde e "valoarea"? Numai bine, oriunde v-ati afla! Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...