Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

strainatatea


Recommended Posts

Tocmai m-am intors din Romania si vreau sa intaresc cele spuse de Catalina. Ceea ce a spus ea si inca multe altele asta e Romania azi. Binenteles ca e bine sa mergi in vacanta in Rom, ptr citeva saptamini evident ca totul e bine, toata lumea vrea sa te vada , tu vrei sa-i vezi pe toti , bani scoti de la automat . Dar sa traiesti zi de zi acolo !!!! mai cititi o data mesajul precedent!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna dragele mele, se poate sa aveti dreptate si sa gresesc eu..., poate mi se pare...!!!!??!! va rog sa va uitati la programele TV si sa-mi spuneti ce parere aveti despre ele... si inca ceva: traim in tari libere si fiecare are dreptul la opinie!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca sint unii care nu vad sau efectiv nu vor sa vada si partile negative din tarile in care au emigrat, ca si cum acest lucru ar fi total lipsit de importanta. E pacat sa lauzi ceva exagerat si sa subminezi lucruri care sint cu adevarat valoroase. A spune ca in Ro nu este nimic de valoare e total aiurea. Valoarea exista dar este prost administrata, nu este respectata si ignorata. Ca in momentul de fata in Ro nonvaloarea este mult promovata si e la putere, asta se datoreaza incompetentei si lasa friu liber coruptiei. E un mod de a tine populatia in ceata si de a da ceata. La chestia asta americanii sint chiar mai versati. Bunastare bazata pe societatea de consum. Nu intru in amanunte ca am vazut ca deranjeaza f tare si dicutiile nu sint echilibrate. Asta nu inseamna ca valorile in Ro nu mai exista, sint tinute in umbra sau daca e vorba de persoane sint determinate si incurajate sa paraseasca (eventual li se pune pumnul in gura). Iar replica "daca nu-ti place n-ai decit sa pleci" care e folosita ca lozinca pe forum mi se pare extrem de nepoliticoasa si dura. Pt ca a schimba tara nu e ca si cum ai schimba o statie de metrou, nu te plimbi cu caravana dintr-un loc in altul (pt cei obisnuiti o fi simplu). Ori te plimbi cu doua valize ori cu doua containere e la fel de dificil fara sa mai vorbesc de implicatiile spirituale care au impact decisiv asupra unei persoane.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un exemplu de valoarea de necontestat in America este tehnologia ( informatica, robotica, tehnici de investigare medicala, cercetare, industrie famceutica etc..)care nu le-a picat din cer ci a fost construita cu efort. Meritul lor a fost ca au reusit sa atraga valorile umane si sa le puna la treaba. Dar si asta e o sabie cu doua taisuri. De ex utilizarea ultimilor tehnici de biologie moleculara au reusit sa faca o industre agricola extrem de rentabila cu alimente modificate genetic cu aspect comercial si rezistente, crescute cu hormoni, antibiotice etc...Insa nimeni nu stie ce efect pot avea mai tirziu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am mai gandit si cred ca pana apar primele succese asa mai considerabile, f. multa lume se gandeste sa se intoarca acasa. Chiar si eu am trecut prin asta. Si sotul meu si mai si vreo 2 ani a tinut-o cu intorsul. Si alti prieteni de ai nostri. Poate ca acum 3 ani si noi am fi vorbit nu prea frumos despre America si am fi idealizat locul de unde efectiv am "fugit", fara sa fie vina Americii, ci doar a starilor si experientelor noastre personale. Asa ca ii inteleg si pe cei "suparati" foc pe tzara asta, unde este nevoie de munca, munca si iar munca, de mult "pain" pana ajungi la "gain". Dar satisfactiile ulterioare, daca reusesti, daca esti puternic, sunt pe masura. Mie imi place, imi place lupta in sine. Numai bine, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt. cataghe si liris: Eu v-as sugera sa va incepeti comentariile in care faceti afirmatii de genul celor de pe pagina anterioara cu "dupa parerea mea" sau "in opinia mea". Faptul ca experientele dumneavoastra de viata din RO sint sau au fost mai putin fericite nu va indreptateste sa faceti afirmatii de genul "Asta e Romania azi!". O fi Romania dumneavoastra astfel, Romania mea (vorba dlui Hurezeanu) si a multor romani are si partile ei bune. Nu de alta, dar cei ce nu au fost in Ro de ani de zile ar putea chiar sa creada ca Romania se rezuma la acea insiruire subiectiva de elemente. Sau poate asa ati trait dumneavoastra in RO, printre gunoaie, innegurati permanent, prost imbracati, amariti si infrigurati? E ca un reportaj BBC din anii 90 cind se batea moneda pe aceleasi triste realitati: saracie, copii orfani, ciini vagabonzi, oameni ingindurati. Bun si supra-realismul asta dar pina si media din UK prezinta o imagine a Romaniei mult mai buna decit o faceti dumneavoastra ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Brotacel
Cineva spunea ,cine sînt de fapt americanii ? Americanii sînt toti strainii veniti din toate colturile lumii. Oameni care îsi iubesc tara si se simt acasa în America.
"Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free, The wretched refuse of your teeming shore, Send these, the homeless, tempest-tost to me. I lift my lamp beside the golden door!" Emma Lazarus (1883)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna tuturor (si celor care sint suparate pe mine...), multumesc pentru sustinere BOGDANA si DINU!!! cineva mi-a spus ca "daca nu-mi plac programele TV, sa inchid televizorul"; nu despre asta este vorba! pot sa suport programele TV, ideea este ca sint satula de emisiuni in care "minunatii americani" vin sa se plinga si sa-si rezolve problemele personale in fata lumii, despre faptul ca sint obezi si nu mai stiu ce sa faca (nu au nici cea mai mica notiune despre ceea ce inseamna nutritie si este greu sa citesti cite o carte....), etc. sint satula sa ma uit pe strada la femei dezlinate si nespalate... va mai amintiti cum sint romancele noastre??? cit de frumoase, gospodine, cochete si dichisite ..., de ti-e mai mare dragul sa te uiti dupa ele... mai sint si multe altele...., nu vreau sa le enumar acum.. ma deranjeaza romanii care blameaza Romania si, de fapt, asa au fost intotdeauna romanii: dezbinati, etc. (nu vreau sa folosesc cuvinte grele...)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...