Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

strainatatea


Recommended Posts

Pentru Catache nu ma refeream neaparat la mesajul tau. Valorile exista indiferent de insiruirea care ai facut-o tu. In principiu astea nu sint probleme atit de greu de rezolvat dar e nevoie de bunavointa si alegerea unor conducatori care sa fie competenti, respectati si alesi datorita valorii lor. Nu mai comentez ca incep sa deviez de la subiect.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Out of topic, cu scuzele de rigoare
quote:
Originally posted by lucamatei
Dragii mei romani de pretutindeni, Am ascultat si am rumegat mult la cele spuse de voi toti. Eu nu sunt noua forumului, multe dintre voi ma cunosc deja, am 28 de ani, doi baieti gemeni identici de 4 ani si 4 luni, si un ingeras in cer Teodor, decedat la 24 sapatmini de sarcina cind aveam virsta de 22 de ani. Eu am fost cea care am incercat acum un an sa ma intorc in Romania. oana olson
Mami² ne-ai ramas datoare cu o poveste despre calatoria cu vaporul:-) Sper sa nu ma insele memoria dar parca ati luat vaporul, nu-i asa?:-)) Bine ai revenit[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca te contrazic, Bogdana, dar nu cred ca cele enumerate de mine nu sunt probleme greu de rezolvat. Eu cred ca sunt foarte greu de rezolvat pentru ca este o chestiune de mentalitate, de la mentalitatea celui care scuipa pe strada la 10 cm de pantoful tau pentru ca asa ii vine lui si pina la mentalitatea celor care ne conduc si care au impresia ca scopul principal pentru care sunt acolo este sa se ghiftuiasca cit mai bine pe ei si familiile lor, si daca se poate sa-si voteze si niste pensii grase de "fosti parlamentari" - asta e ultima gaselnita, pentru cine nu stie - astfel incit sa nu aiba probleme nici pe viitor. Cit depre alegerea unor conducatori "competenti, respectati si alesi datorita valorii lor", da, suna foarte frumos si e usor de zis! Dar uite ca ne intoarcem din nou la valoare, si cine apreciaza aceasta valoare? Stii ca la referendumul pentru votarea Constitutiei taranii s-au dus sa-l voteze pe domnul Iliescu? Nici macar nu stiau despre ce e vorba, dar au drept de vot, sunt multi si ne fac destinele, pina una alta. Stiti povestile cu urnele mobile prin supermarketuri in ultimele ore de votare, cred. Daca asa va fi si la alegerile de anul viitor eu personal voi sta sa ma gindesc foarte bine daca merita sa ma mai deranjez sa merg la vot! Ceea ce spui tu merge intr-o societate democratica cu oameni informati, nu intr-una in care un procent covirsitor al populatiei habar nu are pe ce lume traieste, sunt neinformati sau dezinformati si gata sa aleaga pe cine le da 100 de lei in plus. Chestia cu bunavointa nu am inteles-o, poate vrei sa o explici mai pe larg. Cu respect, Catalina. P.S. Nick-ul meu este "cataghe". This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"pt. cataghe si liris: Eu v-as sugera sa va incepeti comentariile in care faceti afirmatii de genul celor de pe pagina anterioara cu "dupa parerea mea" sau "in opinia mea". Faptul ca experientele dumneavoastra de viata din RO sint sau au fost mai putin fericite nu va indreptateste sa faceti afirmatii de genul "Asta e Romania azi!". O fi Romania dumneavoastra astfel, Romania mea (vorba dlui Hurezeanu) si a multor romani are si partile ei bune. Nu de alta, dar cei ce nu au fost in Ro de ani de zile ar putea chiar sa creada ca Romania se rezuma la acea insiruire subiectiva de elemente. Sau poate asa ati trait dumneavoastra in RO, printre gunoaie, innegurati permanent, prost imbracati, amariti si infrigurati? E ca un reportaj BBC din anii 90 cind se batea moneda pe aceleasi triste realitati: saracie, copii orfani, ciini vagabonzi, oameni ingindurati. Bun si supra-realismul asta dar pina si media din UK prezinta o imagine a Romaniei mult mai buna decit o faceti dumneavoastra ..." Dinu, in opinia mea, Romania de azi inseamna gunoaie, innegurati permanent, prost imbracati, amariti si infrigurati si multe altele. Daca nu ma crezi mergi acolo , sau daca traiesti acolo, coboara din jeep sau redu viteza si uita-te in jur cu atentie. Ptr voi cei care traiti afara (ca si mine) , cititi ziarele, spre exemplu www.expres.ro , veti vedea cum se traieste in Romania. Si am vazut ca doar in presa scrisa mai exista un pic de verticalitate , televiziunile , din diferite motive sunt aservite puterii. Noi nu incercam sa cream o imagine idilica a Romaniei aici , nu vorbim cu straini care nu ar intelege , sau pe care vrem sa-i atragem sa investeasca in Rom. Vorbim cu oameni care stiu de unde au plecat . Si tragem un semnal de alarma. E bine sa fi nostalgic (eu insami sunt: mi-e dor de marea mea , de familia mea , de prietenii mei buni din Rom), insa eu cred ca -i ajut mai bine stind aici : cu bani si macar cu linistea pe care o au ca , material, eu o duc mai bine. Desi ESTE GREU si ptr ei si ptr noi. Lucrurile nu se vor schimba, la recenta vizita pe care am facut-o am vazut ca nu prea exista sanse de schimbare, am avut impresia ca conducatorii actuali au cumva girul celor din vest , carora binenteles ca nu le pasa de romani , si ca sunt cumva lasati in pace in schimbul unor avantaje probabil. Dar cine suntem noi sa vorbim despre astea. informatia adevarata nu ajunge sa se scurga pina la noi. Nastase va iesi presendinte anul viitor, asta-i sigur, orice tentativa de a te opune coruptiei e sortita esecului (vezi Basescu)... By the way reportajele BBC despre rom din anul 2003 au fost la fel de sumbre ca la inceputul anilor 90. Din cauza ca , cu exceptia celor 300 de mari bogati, si inca o patura extrem de subtire de middle class, oamenii traiesc mai rau , si au ajuns , daca va vine sa credeti , sa-l regrete pe Ceausescu. In sfirsit , poate e mai bine sa cititi ziarele (nu ziare de Partidul Romania Mare) si veti intelege despre ce vorbesc. P.S. Parintii mei dupa o viata de munca au impreuna 5 milioane de lei :124 euro. Citiva prieteni de-ai mei , ingineri capabili, au gasit doar job-uri sub calificarea lor, si vor s-o stearga din tara cu prima ocazie. Cumnata mea , chirurg rezident (dupa o vizita pe care asta vara ne- afacut-o si a vazut cum se traieste intr-o tara civilizata) s-a apucat sa invete sa-si dea rezidentaitul ptr America. si ca ea mii de medici disperati de ceea ce se intimpla: mafia din spitale, saracia, sistemul de asigurari prost facut , saracia ... Cei care v-ati saturat de america si Occident mergeti inapoi in Romania ! eu cred insa ca la scurt timp nostalgia Cismigiului si a caii Victoriei vor disparea si va va parea rau cind veti vedea ca nu aveti nici job-uri , ca vi se fura mobilul , sau vi se da in cap ptr unul s.a.m.d. Imi pare rau Dinu dar asa se vede Romania in ochii mei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi forumisti, Dupa ce am citit toate mesajele voastre am ajuns la concluzia ca sunt oameni care se pot adapta in strainatate si altii care nu se pot adapta. "Adaptatii" se impart si ei in mai multe categorii: cei care se adapteaza usor, mai putin usor, sau mai greu. Problema este ca nu iti poti da seama de acest lucru decat atunci cand ai plecat deja. Sunt unii care braveaza si spun "niciodata nu o sa-mi fie dor de tara asta" si cand ajung dincolo incep sa [q]. Sunt unii care se plang aici si acolo nu au nici o problema de adaptare. Oamenii sunt diferiti, capacitatea lor de adaptare e diferita. Nu trebuie sa-i judecam pe altii dupa noi insine. Eu am lipsit din tara o perioada de 6 luni (impreuna cu sotul meu). Dupa cateva saptamani de voie buna si descoperirea mediului inconjurator am inceput sa simt lipsa familiei (desi vorbeam la telefon si prin e-mail). Am inceput apoi sa simt lipsa tarii. Mi se facuse dor de tot si de toate. Nu mi se mai parea ca e murdar, ca multi oameni sunt necivilizati, ca te enervezi cand vrei sa rezolvi o problema care este aparent simpla dar sunt altii care o incurca, si multe altele pe care cu siguranta le stiti. Am revenit in Romania si bucuria a fost imensa , dar incetul cu incetul am inceput sa deschid ochii si sa vad realitatea. Dupa un timp mi se facuse dor de strainatate, de ordinea care domnea acolo. Eu cred ca atunci cand suntem plecati ne aducem aminte numai de lucrurile bune din tara. E intr-un fel in firea omului acest lucru. Fiecare reactioneaza diferit la "impactul" cu strainatatea. Trebuie sa incercam sa-i intelegem si pe cei care [q] si pe cei care[:)], si sa le dorim calor care plang sa ajunga sa se acomodeze cu noua lor viata sau daca nu reusesesc sa se intoarca in tara decat sa aiba o viata nefericita. Multe impliniri tuturor! Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt. Amal: Tare priceputi sintem noi romanii la dat sfaturi altora[:D]. Desi sint convins ca multe dintre ele vin din experiente proprii similare cu a ta, dar puse in practica nu au dat rezultatele asteptate. Nu stiu daca te ajuta dar pot sa-ti spun ca nu esti singura care traieste aceasta drama. Am intilnit romani care dupa 1 an in Canada au revenit in Ro. Barbat in toata firea, imi povestea cu lacrimi in ochi cum ajunsese sa-i fie dor si de gaurile din asfalt. Canada nu era ceea ce se astepta el sa fie, el nu se simtea parte din acel mediu social si geografic. Acum e cu familia in Italia, e inginer, vine in Ro foarte des, si e multumit. Am intilnit si situatii in care sotia s-a adaptat, sotul insa nu isi mai doreste decit sa revina in RO, pentru el capitolul Canada e incheiat definitiv. Problema e ca sotia nu vrea sa revina iar la mijloc e si un copil ... Iar exemplele pot continua... Ceea ce traiesti tu e normal, uman, sint niste stari normale iar timpul le va rezolva pe toate intr-un fel sau altul. Intr-o zi va iesi soarele si pe strada ta! pt cataghe: Daca insiruirea aceea de elemente socante ar fi venit din dorinta de a o sustine pe Amal, ar fi fost OK. Tu chiar crezi insa in acea descriere in tonuri de negru si gri si nu vrei sa vezi si partile viu colorate ale vietii in Romania. Personal nu mi se pare o descriere fair-play si obiectiva, nu acelea sint elementele definitorii pentru viata din Romania de astazi. Sa stii ca le vad, ma lovesc si eu de o parte din ele asa cum si cind sint in Londra in Trafalgar Square - Kilometrul Zero al Londrei, vad oameni amariti care iau pubelele de gunoi la rind pentru a gasi ceva de mincare. Vad si sutele de cersetori londonezi (britanici!!! si nu est-europeni) care cersesc la gurile de metrou londonez sau in locurile publice cu un ciine linga ei, rostind fara vlaga "some change please, give me some change please!". In Londra inceputului de mileniu, pe Oxford Street- cea mai importanta artera comerciala, dupa caderea noptii esti spectatorul unor imagini socante: cei fara casa (homeless) se bat pentru un loc caldut pe care si-l incropesc din 2-3 cartoane chiar linga usile marilor magazine pe sub care vine putin aer caldut. Sint imagini care pe vremuri le vedeam la TVR la Cadran Mondial, pt cei care isi amintesc. Si sint 100% reale si dupa 20 de ani in Londra anului 2003. Sint ele reprezentative pentru Anglia? Nu cred, desi ele exista, desi sint incredibile pentru o putere economica cum e UK. Dar ceea ce e important de retinut, pina acum nici un brit nu a venit sa-mi descrie tara sa listindu-mi numai aspectele negative. Promit sa revin asupra subiectului cu alte exemple edificatoare, tocmai pt. a-ti demonstra ca acestea nu sint cazuri izolate si pentru a te ajuta sa iti faci o imagine cit mai realista asupra modului in care traieste britanicul obisnuit. Nu e tocmai Paradise City where the grass is green and the girls are pretty!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt. Amal: Tare priceputi sintem noi romanii la dat sfaturi altora. Desi sint convins ca multe dintre ele vin din experiente proprii similare cu a ta, dar puse in practica nu au dat rezultatele asteptate. Nu stiu daca te ajuta dar pot sa-ti spun ca nu esti singura care traieste aceasta drama. Am intilnit romani care dupa 1 an in Canada au revenit in Ro. Barbat in toata firea, imi povestea cu lacrimi in ochi cum ajunsese sa-i fie dor si de gaurile din asfalt. si ? i-a fost mai bine cind s-a intors? a gasit de lucru ? a fost sanatos si nu a avut nevoie de medicamente si spital? sotia lui a nascut la maternitate ? a fost fericit cind s-a intors ? daca da , nimic mai bine. fiecare experienta este unica , asa cum fiecare dintre noi este , asa ca fiecare isi spune parerea asa cum considera de cuviinta. si eu stiu un baiat plecat in Canada , care a avut multe nesanse acolo , s-a intors in Romania si nici pina acum (dupa jumatate de an) nu si-a gasit servici, si exemple de reusite si nereusite pot fi multe Canada nu era ceea ce se astepta el sa fie, el nu se simtea parte din acel mediu social si geografic. Acum e cu familia in Italia, e inginer, vine in Ro foarte des, si e multumit. Am intilnit si situatii in care sotia s-a adaptat, sotul insa nu isi mai doreste decit sa revina in RO, pentru el capitolul Canada e incheiat definitiv. Problema e ca sotia nu vrea sa revina iar la mijloc e si un copil ... Iar exemplele pot continua... Ceea ce traiesti tu e normal, uman, sint niste stari normale iar timpul le va rezolva pe toate intr-un fel sau altul. Intr-o zi va iesi soarele si pe strada ta! Binenteles , exemple sunt pentru toate categoriile. Insa situatia in Romania nu e buna si nu inteleg cum cineva care traieste in UK nu vede asta.Neadaptarea , sau nesansa pe care o ai intr-o tara straina nu este echivalenta cu faptul ca in Romania este bine, ci este echivalenta cu faptul ca nu ti-ai gasit locul potrivit. pt cataghe: Daca insiruirea aceea de elemente socante ar fi venit din dorinta de a o sustine pe Amal, ar fi fost OK. aia e realitatea , nu-s "elemente socante" Tu chiar crezi insa in acea descriere in tonuri de negru si gri si nu vrei sa vezi si partile viu colorate ale vietii in Romania. Care ar fi acelea?saracie 80% din populatie , hotie , coruptie la nivel inalt si cam peste tot . singura parte colorata in romania sunt pirandele . oamenii valorosi sunt complet neadaptati acestui sistem nepotic si non-valoare orientat . Eu la absolut toti tipii valorosi pe care-i cunosc si care au ramas in Romania stiu ca au facut-o din motive ca: familie , parinti ce nu pot fi lasati singuri, batrini, bolnavi etc, apartenenta la un sistem foarte inchis si regulat(medici), virsta (unii simt ca nu mai au puterea s-o ia de la capat si asa e...). Nici unul dintre ei nu crede ca in Romania situatia e buna. Toti oamenii valorosi , nu ma refer la profesie ci mai mult la suflet , sunt scirbiti de romania Personal nu mi se pare o descriere fair-play si obiectiva, nu acelea sint elementele definitorii pentru viata din Romania de astazi. Cred ca , Catalina din Romania este mai obiectiva decit cineva care locuieste in alta tara. Ea se loveste de birocratie, de lipsa banilor, si de atitea alte lipsuri. Sa stii ca le vad, ma lovesc si eu de o parte din ele asa cum si cind sint in Londra in Trafalgar Square - Kilometrul Zero al Londrei, vad oameni amariti care iau pubelele de gunoi la rind pentru a gasi ceva de mincare. Vad si sutele de cersetori londonezi (britanici!!! si nu est-europeni) care cersesc la gurile de metrou londonez sau in locurile publice cu un ciine linga ei, rostind fara vlaga "some change please, give me some change please!". In Londra inceputului de mileniu, pe Oxford Street- cea mai importanta artera comerciala, dupa caderea noptii esti spectatorul unor imagini socante: cei fara casa (homeless) se bat pentru un loc caldut pe care si-l incropesc din 2-3 cartoane chiar linga usile marilor magazine pe sub care vine putin aer caldut. in tara unde locuiesc eu , ajutorul de somaj este 1000 euro/luna. Exista si aici junk , dar trebuie sa fie junk rau cineva daca intr-o tara vestica bogata ajunge sa locuiasaca pe strazi. de regula in aceasta categorie intra betivii , drogatii sau tipii care nu vor sa munceasca , ptr ca aici , pe continent cel putin , protectia sociala ptr "bastinasi" este foarte buna si nu prea lasa ei pe nimeni sa moara de foame.... dar binenteles ca sunt si cei cu care nu se poate face nimic ... Sint imagini care pe vremuri le vedeam la TVR la Cadran Mondial, pt cei care isi amintesc. eu una nu vreau sa-mi amintesc nimic din propaganda comunista , nu am crezut in ea niciodata. Si sint 100% reale si dupa 20 de ani in Londra anului 2003. sugerezi ca erau reale si atunci ?ma rog ... opinia ta. important de retinut, pina acum nici un brit nu a venit sa-mi descrie tara sa listindu-mi numai aspectele negative. Promit sa revin asupra subiectului cu alte exemple edificatoare, tocmai pt. a-ti demonstra ca acestea nu sint cazuri izolate si pentru a te ajuta Si sint 100% reale si dupa 20 de ani in Londra anului 2003. Sint ele reprezentative pentru Anglia? binenteles , nici eu nu vorbesc unui strain despre romania ca despre pamintul coruptiei ...ii spun ca e o tara frumoasa , cu munti cu mare , cu oameni buni si frumosi . dar aici suntem intre noi romani, si suntem realisti. In conluzie eu cred ca este normal sa ne fie dor de casa , ptr ca mereu Romania va fi acasa mereu... insa eu cred ca trebuie mereu sa fim aware atunci cind nostalgia si amintirile frumoase selectate de creierul nostru ne inunda sufletul. Va doresc sanatate, liniste, si sa va bucurati de Craciun , chiar daca este asa de greu s-o faci cind nu esti acasa !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dinu ..le vad, ma lovesc si eu de o parte din ele asa cum si cind sint in Londra in Trafalgar Square - Kilometrul Zero al Londrei, vad oameni amariti care iau pubelele de gunoi la rind pentru a gasi ceva de mincare. Vad si sutele de cersetori londonezi (britanici!!! si nu est-europeni) care cersesc la gurile de metrou londonez sau in locurile publice cu un ciine linga ei, rostind fara vlaga "some change please, give me some change please!".
O lupta-i viata; deci te lupta Cu dragoste de ea, cu dor. Pe seama cui? Esti un nemernic Cand n-ai un tel hotarator. ... Oricare-ar fi sfarsitul luptei, Sa stai luptand, caci esti dator. Traiesc acei ce vor sa lupte, Iar cei fricosi se plang si mor. De-i vezi murind, sa-i lasi sa moara, Caci moartea e menirea lor. George Cosbuc, Lupta Vietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dinu, daca nu as fi vrut sa o sustin pe Amal, chiar daca in felul meu, nu as fi scris aici, as fi deschis un subiect separat cu mizeriile din Ro. - sa nu crezi ca nu am curajul opiniei. Ceea ce am vrut eu sa fac a fost sa ii atrag atentia ca s-ar putea sa idealizeze niste lucruri si sa o invit sa mediteze si la aceste aspecte mai putin placute ale vietii de aici, pe care de regula atunci cind esti plecat intr-o tara civilizata le cam uiti. In legatura cu povestea despre prietenul tau care plingea dupa gaurile din asfaltul romanesc, explica-mi te rog, daca ii era atit de dor, cum se face ca a plecat dupa aceea in Italia? Cum de nu a stat in tarisoara lui cea draga, cu gaurile ei din asfalt? Mi se pare un pic ciudat faptul ca aduci mereu in discutie Anglia, si anume elementele despre care tu insuti spui ca nu sunt reprezentative. Nu cred ca ne putem compara cu UK, oricit de patrioti vrem sa ne dam. Si, ceea ce este cel mai grav este ca, din nefericire pentru Romania aceste aspecte suparatoare sunt reprezentative. Nu neaparat cel cu oamenii care cauta porin gunoaie, desi pot sa-ti spun ca in ultima vreme nu numai tiganii o fac, ci si pensionarii si alti oameni imbracati prost dar mai curatel. Si asta o sa ti se para socant, probabil, dar daca eu ii vad aproape in fiecare zi, ce pot sa fac, sa vir capul in nisip ca strutul si sa spun ca nu exista? Ceea ce as fi vrut eu sa stiu este: in viziunea ta, care sunt aspectele frumoase ale vietii in Romania; de ce fel de “buget” trebuie sa dispui, ca si cetatean obisnuit, pentru a avea acces la ele; si citi cetateni crezi tu ca dispun de acest buget, raportat la marea masa a populatiei. Ca sa intelegi ca primul meu mesaj nu vine din parte vreunei lunatice, asa cum poate esti tentat, o sa-ti mai spun si ca locuiesc intr-un bloc dintr-un cartier destul de bun dintr-un oras oarecare din Romania – cu chirie, dar asta e alta poveste - ca nu rabd de foame si de regula pot circula cu masina, chiar daca e una mai vechiuta. Asta ca sa te lamuresc in privinta experientelor mele “mai putin fericite”. Cu alte cuvinte, sunt un om care se zbate sa traiasca la limita decentei, chiar daca conform pregatirii pe care o am ar trebui, in mod normal, sa fac parte deocamdata din acea adevarata clasa de mijloc ce nu exista in Romania, iar peste citiva ani sa nu-mi mai pun problema financiara de nici un fel. Asta ar fi normalul intr-o tara care isi respecta valorile, ca doar de la valori am plecat. Iar valoarea asta nu mi-o arog, ci este data, din punctul de vedere al acestei tari, de ceea ce statul a investit in mine multi ani de zile prin studiile pe care le-am facut. In aceasta situatie se gasesc foarte multi colegi si prieteni ai mei, care de asemenea, ca sa reproduc vorbele unui faiantar care discuta cu unul din ei, “n-au stiut cind sa se opreasca din invatat”! Iti voi mai spune ca, prin prisma profesiei, vin in contact in fiecare zi cu oameni din cele mai diverse categorii sociale, stiu cum traiesc ei, stiu ce educatie au, vad ce pretentii si ce cultura, in general vorbind, au. Ii stiu si pe cei care fac parte probabil din categoria celor care vad viata mai “in roz”, sunt cei care cu nonsalanta imi recomandau in vara un concediu in Grecia sau Turcia, facindu-se ca uita ca eu cistig un pic peste 100 de euro pe luna! Rationamentul lor era corect din punctul lor de vedere, considerau ca daca ei isi permit trei concedii pe an in Europa Occidentala, eu, care sint mai “tinerica”, ar trebui sa ma multumesc cu o Grecia sau Turcia – in realitate total inaccesibile, din pacate, ca si orice fel de concediu in Romania, de altfel. Iti povestesc toate acestea ca sa intelegi de ce sustin eu ca oamenii “cu posibilitati” din Romania sunt foarte rupti de realitatea dura a celorlalti. Nu este rau ca au “posibilitati”, este rau ca sunt foarte putini si ca aceste avantaje nu le obtin intotdeauna pe cele mai cinstite cai. Am spus “nu le obtin intotdeauna” pentru ca, sa fim bine intelesi, nu vreau sa generalizez! In incheiere vreau sa-ti spun un singur lucru, ca pentru a vedea “partile colorate” ale vietii din Romania, ca peste tot de altfel, iti trebuie BANI. Oricit de prozaic ar parea. Problema este ca bani au foarte putini oameni in tara asta, si ceea ce e cel mai trist este ca majoritatea celor care au trudit ani grei pe bancile scolii nu ii au. Si atunci, repet intrebarea: unde este valoarea si recunoasterea valorilor? Eu asta am intrebat, despre “homeless” din Londra stiam ca exista! Numai bine tuturor, Catalina. P.S.1. Am recitit mesajul hotarita sa sterg anumite pasaje care imi pareau cind am terminat de scris putin in afara subiectului deschis de Amal, dar am decis sa le las totusi. De ce? Pentru ca asta e “Romania mea” si a mult prea multora. Si eu cred ca cei plecati din tara carora le este dor trebuie sa stie si asta, si imbinind ceea ce am scris eu cu ceea ce ai scris tu, Dinu, si Bogdana, si Liris, si toti ceilalti, sa incerce sa-si faca de acolo, de la distanta, o parere cit mai obiectiva. Eu nu detin adevarul absolut, dupa cum nici tu, Dinu, nu-l detii. Eu cred ca adevarul este ca un puzzle in care bucatelele sunt parerile fiecaruia dintre noi. (Daca nu as crede asta, nici nu as mai citi si nici nu as mai scrie pe aici.) P.S.2. In privinta afirmatiei tale ca un “brit” nu ti-ar insira niciodata partile negative ale tarii sale in felul in care am facut-o eu, probabil ai dreptate. Dar poate ca le-ar insira unui alt “brit”! This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...