Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

strainatatea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Liris, eu sunt acasa acolo unde sunt acuma, nu in Romania. Si in situatia mea sunt cred foarte multe fete. In afara de asta, la modul general, orice s-ar spune, oamenii sunt peste toti buni si rai, in Romania, Europa, America, etc. Si mie mi-a fost dor la inceput de tot, dar fetelor, am o intrebare la voi: daca toti cei care va sunt dragi din romania s-ar afla printr-o minune dintr-odata acolo unde sunteti voi, v-ar mai fi dor de Romania? Eu iubesc Romania din tot sufletul, dar viata mea e acum in Elvetia si n-as schimba-o pentru nimic in lume! Va urez pace si liniste sufleteasca, fericire si numai bine! Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catalina, Ira & gang[:D]: Personal ma deranjeaza atitudinea celor care refuza sa vada schimbarile in bine din RO din ultimii ani. Nu neg existenta problemelor dar situatiile prezentate de voi sint cazuri extreme, la limita subzistentei: furturi de curent, de apa, etc. Toata lumea se plinge de lipsa banilor, de la omul de rind pina la cei cu afaceri grele. Cu toate acestea pe strada vezi mai ales masini straine sau autohtone noi. Pt. ca mi-ati cerut cifre pot sa va ofer citeva date din ultima statistica oficiala APIA (Asociatia Producatorilor si Importatorilor de Automobile - e non guvernamentala, ca sa nu se interpreteze): Vinzarile de automobile NOI - NOUTZE in RO au totalizat in primele 9 luni ale anului 74.594 unitati!!! in crestere cu 15,6% fata de perioada similara a anului trecut. Numai in septembrie s-au comercializat 9.000 autoturisme - cam 300 bucati zilnic. Din toata saracia lucie pe care voi o descrieti romanii au cumparat in perioada ianuarie-septembrie 29.657 autoturisme DACIA (care a ajuns pasare rara), numai in septembrie s-au vindut 4.005 bucati !!! Ca sa nu mai vorbim de Daewoo care a vindut in 9 luni 14.905 bucati, Renault 6.628 pcs, Skoda 4.627 pcs, Peugeot 3.336 pcs. Nu va dau statisticile pt BMW, Mercedes, sau alte marci care nu se adreseaza romanului mediu ca iar imi pun lumea in cap[;)]. Iar lunile noiembrie-decembrie cu vinzari de virf nu sint inca luate in calcul! Adaugati si piata second - hand, zeci de mii de autoturisme aduse de afara prin intermediari pf sau p.juridice. Ca o curiozitate, Masseratti a vindut in RO 6 pcs imediat dupa deschiderea reprezentantei, mai mult decit a vindut in toata Europa de Est in aceeasi perioada!!! Ca urmare Ferrari a decis ca in martie sa deschida reprezentanta in Romania!!! Timpul nu imi permite, dar va asigur ca situatia este similara in cazul locuintelor. Preturile au crescut fantastic si cu toate acestea desi la preturi fabuloase apartamentele se vind rapid iar vilele rasar ca ciupercile dupa ploaie. PS: Catalina, imi place tonul tau din ultimul comentariu. Cu mici obiectii sint de acord cu tine. Comentariile noastre se completeza si alcatuiesc o imagine a ceea ce este Romania astazi. Diferenta de opinie o da insa cardul din portofel, asa cum bine spuneai tu BANII, dar asta e general valabil atit aici cit si afara. Iar banii, fir-ar ei sa fie de bani, se fac greu si cu multe sacrificii peste tot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu refuza sa vada binele in Ro, afacerile "grele" aici sunt pe spinarea noastra, mai precis se fac cu statul, nu fair play.Am "n" exemple, numai unul, UE ne-a dat fonduri (nu stiu cate sute de mii de euro)pt. a ajuta micii intreprinzatori din Ro, in debutul afacerilor lor si Hildegard Puwak, doamna ministru i le-a dat lu fisu' si sotului ei, si nu e la puscarie nici pana in ziua de azi.In schimb unii care fura o gaina sa dea de mancare copiilor stau cate 3 ani la racoare.Nastase ne pune sa-i numaram ouale, etc.Situatiile prezentate de noi nu sunt cazuri extreme, permiteti-mi sa va corectez atata timp cat dau de ele zi de zi. In Rom exista 2 clase:saracii si politicienii(rudele lor si afaceristii lor) care reprezinta 2/suta din populatie.Aici in Rom, cum spunea un mare doctor,( vai, am uitat numele!...il arata la TV...Irinel si nu mai stiu cum, Popescu, parca.)inteligenta e invers proportionala cu politica si cu banii. 74. de mii de unitati la 23 milioane de romani e infim, tot clasa de bine si le cumpara in fiecare an :(.Asa cum imi prezentati dumneavoastra situatii extrem pozitive, va pot spune si eu ca in Rom exista inca oameni care nu au curent electric tras in casa in 2003 sau ca sunt oameni care scot apa cu galeata din fantana, tot in 2003. Sa vorbim de medie, care traieste de pe o zi pe alta si cumpara pe datorie de la magazin. Situatie similara in cazul locuintelor?hahaEu nu am casa mea, domnul meu si nu sunt oricine, am scoala 18 ani si muncesc full time.Daca frecam menta si nu as fi avut scoala as fi inteles. Eu nu neg ca sunt lucruri si f bune in Ro, de exemplu siguranta si lipsa infractionalitatii, suntem pe ultimul loc in Europa la infractionalitate, nu-mi e frica sa ies pe strada singura la orice ora din noapte si asta inseamna f mult, insa..... S-o lasam mai moale cu traiul bun din Ro, eu imi iubesc f mult tara si romanii insa mie mi se pare penibil sa aruncam cu vorbe patriotice ieftine atata timp cat nu punem umarul in ajutor si mai stam si afara din tara!!! Irina si Sofia cea jucausa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, am citit aproape tot ce ati scris la acest subiect , cred ca totul a fost zis, am citit parerea celor care nu mai vor sa stie nimic de Romania, cit si a celor care o apara cu indirjire... Eu am plecat din Romania acum 10 ani, am o viata frumoasa aici , doi copii minunati ,si nici prin cap nu-mi trece ca m-as putea intoarce acolo sa traiesc vreodata , dar MI-E DOR DE ROMANIA! si mi-e dor de Romania mea, pe care numai eu o iubesc, de drumul prafuit pina la casa mamaitei mele dragi, de leganul de sub nuc pe care m-i l-a atirnat tataie cind eram mica, de castanii de linga scoala mea din Buzau , de mirosul de cozonaci ai mamei din ajunul Craciunului si de multe multe altele. E drept ca am fost in tara o singura data in 10 ani (acum 7 ani) si nu mai cunosc realitatile de-acolo, dar simt cu toata fiinta ca eu nu mai apartin acelei lumi, chiar si anumite cuvinte din limbaj imi sint necunoscute ("nashpa" de exemplu a aparut dupa ce-am plecat eu). Ce sa mai , Romania pe care o iubesc eu e in sufletul meu si nimeni n-o sa mi-o ia niciodata! Dar din pacate, NU MAI ESTE TARA MEA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hrana sufleteasca inexistenta in USA? Ce sa iti fac draga Amal daca nu iesi din casa si stai numai la TV programat pe canalele cu showuri la care nici americanii nu se uita? 1. oricare companie ai alege, ai pe putin 100 de canale tv si ramane la alegerea ta pentru care anume platesti, de ce nu te abonezi la cele locale de pilda care au numai emisiuni instructive? butoneaza pe PBS si vei invata sa pictezi fara sa platesti profesor, vei invata sa canti la pian, uita-te pe Home&Garden Televizion si vei invata sa crosetezi, tricotezil, brodezi, cosi la masina, decorezi casa, sa faci mici reparatii, la fel pe DIY, muta pe Discovery care are o pleiada de subcanale, toate specializate, pe History, pe dumnezeu le mai stie ca sunt asa multe!!! Da-mi o singura emisiune educativa la orice televiziune romaneasca sa rivalizeze cu cea mai slaba la americani!!! Pai exista canale unde inveti limbi straine de exemplu, ca pe-astea le uitasem, canalul de teatru tv 24 de ore din 24, canalul de arta...ma adresez si celorlalti care stiu despre ce vorbesc sa confirme, ca poate Amal crede ca bat campii sa impresionez audienta de-acasa. 2. Daca te hotarasti sa iesi din casa, iti recomand o vizita, una singura, la cea mai apropiata librarie! Dragilor, NU EXISTA in Romania asa ceva: enshpe zeci de calculatoare de ultima generatie, mii si mii de carti, casete audio si video, albume de arta, manuale ce vrei si ce nu vrei. E GRATIS. intelegi, Amal? Abonamentul la librarie e gratis. Daca prin absurd nu gasesti o carte, caseta, DVD la libraria de langa casa, sistemul este in asa fel gandit ca libraria cu pricina imprumuta cartea pana si din alt oras daca e cazul, special pentru tine. un telefon acasa si mergi sa iei ce ai cerut, fara sa platesti. In librariile centrale, existente in fiecare oras, exista pana si sali de spectacol oferite gratis celor care practica teatrul de amatori, muzicienilor care vor sa exerseze si nu au studio propriu, sali de intalnire pentru diferite activitati, toate gratis. In plus, sunt standuri cu carti la vanzare cu 25 centi pana la doi dolari (alea cartonate)daca vrei sa cumperi. Sunt organizate activitati zilnice, pentru toate varstele, toate cu caracter educativ, cultural, adevarata hrana spirituala in sistem de comunitate cu asistenta profesionista. 3. Nu stiu in ce oras stai tu, dar ar merita sa faci o surfare pe net sa afli unde sunt teatrul, opera, baletul, spectacolele, concertele....alege unul ca experiment si cumpara cel mai ieftin bilet. ai sa ramai socata sa gasesti mii de oameni adunati la manifestarile culturale, sute si sute care asalteaza salile de teatru, oameni nici mai rai nici mai buni ca spectatorii de la TNB, oameni ca oricare altii, cu valoarea lor intrinseca, independenta de "nationalitatea" trecuta in pasaport. Eu fac parte dintre cei care se aprind cam repede cand se fac afirmatii generalizatoare despre o natiune, oricare ar fi aceea. Pe tine te doare cand se vorbeste doar de rau despre Romania, pe mine (si pe altii) ma doare cand se vorbeste doar de rau si despre amerika. asa as reactiona daca s-ar vorbi despre india sau mai stiu eu ce tara, as putea sa aduc o mie de exemple care vorbesc de la sine despre valoarea si cultul valorii existent inca, in ciuda oricaror conditii vitrege, in tara respectiva. Nu cere altora ceea ce tu insati nu poti oferi: privire obiectiva fata de tara in care te afli momentan. NU poti sa anulezi dintr-o vorba valoarea unui pamant pe care locuiesc 240 de milioane de oameni si sa ii acuzi pe toti in bloc ca s-au vandut pentru o bucata de paine. Intamplator, aici se asuda din greu, din foarte foarte greu pentru fiecare bucata de paine. cel putin mergi seara la culcare fara rusine, ca stii ca ai castigat-o cinstit, ca nu te-a jignit nici un sef, ca n-ai facut nici un compromis, ca ai oferit munca si ai primit un salariu pe merit. Revenind la hrana sufleteasca, eu o prefer pe cea de aici ca e gratis si la discretie democratica, nu depinde de salariul de parlamentar sau spaga de politist sau mita de judecator. [^] Personal, am avut nevoie de mai putin de un an ca sa inteleg ca ranchiuna mea pe grasanii de americani, indolenti si inculti avea alte cauze. mai putin de un an sa imi piara dorul de casa ca si cand nici n-ar fi existat vreodata. si sunt absolut convinsa ca asa mi s-ar fi intamplat in orice alta tara civilizata din lume. emigrarea in sine este o experienta valoroasa, incomparabila cu statul in acasa de origine. incercarile sunt dure la maximum. cat despre grasanii ingalati, e o vorba: frumusetea sta in ochii privitorului. daca tu te simti un ratat si un neimplinit, nu conteaza unde te afli, poti sa fii si la casa alba, asa ti se vor parea toti cei din jur. ceea ce nu inseamna ca asa e realitatea. dureroasa constatare, nu-i asa? [:p]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...