Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

intrebare despre epiziotomie


patou

Recommended Posts

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Initial creeata de patou
am citit pe acest site ca epiziotomia ar putea fi evitata cu ajutorul unui masaj al zonei respective. Din pacate nu am reusit sa gasesc mai multe informatii pe aceasta tema. va multumesc anticipat pentru orice informatie
draga mea, am citit si eu despre asta. Ideea e ca trebuie sa te masezi in fiecare seara cu ulei de migdale, ceea ce va duce la o oarecare elasticizare a tesutului, dar asta nu e obligatoriu sa te scuteasca de epiziotomie. Bafta multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga patou,am auzit si eu despre metoda asta,dar sint putin sceptica.Am citit de asemenea ca depinde in ce pozitie nasti(nu este obligatoriu sa nasti in pozitia clasica,arhicunoscuta.Dihn cite am inteles eu,daca alegi nasterea "pe vine" sansele sint mari sa nu te "rupi"...intre noi fie vorba...cred ca numai la asta nu o sa ne fie gindul,atunci[bang] Te pup si succes Rayuela cu bebe de 24 de saptamini[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Este adevarat ca in Romania este o moda taietura,asa cum este si cezariana.Pana al urma tot taita pleci acasa.Cred ca depinde foarte mult de elasticitatea musculaturii si si mai mult de doctor (el tine cutitul in mana,nu uita,nu cred ca este optiunea noastra). Intr-adevar,daca intri pe situri straine foarte putine nasteri naturale se finalizeaza cu epiziotomie (exista exercitii fizice speciale de intarire a musculaturii,exista masaje speciale),dar in Romania NU SE PUNEEEEE!Se taie.Pacat. Nastere usoara si bebe sanatos. Monique si [copil] Bogdan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...