Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

intrebare despre epiziotomie


patou

Recommended Posts

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pe mine nici macar nu m-a intrebat, a taiat pur si simplu, fara anestezie, e drept ca nu m-a durut taietura, in schimb a durut coaserea. Si doctorita se mira ca de ce ma doare...[bang][bang] Crisia. Poze cu fetita mea, Iulia-Nicole (2.12.2002): http://community.webshots.com/user/littleelda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DA, EPISITOMIA SE POATE EVITA!!! Exista masajul cu ulei de migdale dulci (se poate inlocui cu ulei de masline sau cu ulei de BB) Exista exercitile perineale (stop-pipi cum se mai zice). Exista aquaterapia (masaj cu un butere sau o manusa de baie inmuiata in apa cat mai rece, timp de cateva minute pe zi. Nu-i mare scofala, dureaza putin si poate sa duca la evitarea taieturilor inutile, sau a rupturilor. Eu am nascut de 2 ori, si de fiecare data fara nici cea mai mica desirare (si fara epidurala). Deci se poate. Si in plus fetelor, nu pricep eu de ce nu sunteti tari pe pozitii????? Daca moasa sau doctorul se ratoiesc la voi zicand aia si aia, de ce nu va ratoiti si voi??? Nu vreti epizitomie? Spuneti de la inceput. Nu asteptati sa va intrebe. Nasteri usoare, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Di cate am citit eu, lihotomia sau pozitia culcata pe spate cum se mai numeste este o pozitie pe care daca o adopti in timpul nasterii, ai toate sansele sa te rupi, sau sa ai nevoie de epiziotomie. Este cea mai defectuasa si cea mai putin favorabila femeii in timpul nasterii. Asa ca ATENTIE! Pe langa neajunsul mentionat, este si mult mai dureros procesul nasterii si mai pot aparea si complicatii inutile, din simpla cauza a pozitiei. Este o pozitie care ingreuneaza nasterea datorita faptului ca este contrara gravitatii, pe cand o pozitie inspirata de nastere trebuie sa lucreze cu gravitatea pentru a facilita expulzia, si nu sa fie contrara ei. In plus de asta, o femeie nu ar trebui tintuita la pat si obligata sa stea intr-o anumita pozitie(in nici un caza pozitia lihotomica) in timpul travaliului, deoarece este contraproductiv. Nasterea este un proces natural si dinamic(nu static) iar femeia ar trebui lasata sa faca si sa stea asa cum ii dicteaza INSTINCTUL. Cat despre interventiile doctoriilor, acestea sunt facute in asa fel incat sa vina in cascada. Adica: la inceputul travaliului femeii ii este administrata oxiticina - aceasta face ca contractiile sa devina MULT mai dureroase si mai neregulate - multe femei nu suporta durerea si cer epidurala - epidurala interfereaza cu procesul nasterii, femeia nu mai simte contractiile, nu se poate sincroniza si lucra cu proriul corp, intervin complicatii - medicul decide cezariana. Cercul este complet. Toata lumea este fericita, medicul isi ia onorariul si pleaca de la munca acasa, femeia este fericita ca medicul i-a "salvat" viata. Happy end! Apropos, in cine va incredeti mai mult? In instinctul vostru sau in medici? De ce credeti ca acea inteligenta geniala cu care ne-a inzestrat mama natura si care este capabila sa dezvolte si sa creasca un copil in interiorul nostru, nu ar fi la fel de capabila sa dea nastere acelei fiinte pe care a creeat-o? _pulstar_
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by pulstar
Di cate am citit eu, lihotomia sau pozitia culcata pe spate cum se mai numeste este o pozitie pe care daca o adopti in timpul nasterii, ai toate sansele sa te rupi, sau sa ai nevoie de epiziotomie. Este cea mai defectuasa si cea mai putin favorabila femeii in timpul nasterii. Asa ca ATENTIE! Pe langa neajunsul mentionat, este si mult mai dureros procesul nasterii si mai pot aparea si complicatii inutile, din simpla cauza a pozitiei. Este o pozitie care ingreuneaza nasterea datorita faptului ca este contrara gravitatii, pe cand o pozitie inspirata de nastere trebuie sa lucreze cu gravitatea pentru a facilita expulzia, si nu sa fie contrara ei. In plus de asta, o femeie nu ar trebui tintuita la pat si obligata sa stea intr-o anumita pozitie(in nici un caza pozitia lihotomica) in timpul travaliului, deoarece este contraproductiv. Nasterea este un proces natural si dinamic(nu static) iar femeia ar trebui lasata sa faca si sa stea asa cum ii dicteaza INSTINCTUL. Cat despre interventiile doctoriilor, acestea sunt facute in asa fel incat sa vina in cascada. Adica: la inceputul travaliului femeii ii este administrata oxiticina - aceasta face ca contractiile sa devina MULT mai dureroase si mai neregulate - multe femei nu suporta durerea si cer epidurala - epidurala interfereaza cu procesul nasterii, femeia nu mai simte contractiile, nu se poate sincroniza si lucra cu proriul corp, intervin complicatii - medicul decide cezariana. Cercul este complet. Toata lumea este fericita, medicul isi ia onorariul si pleaca de la munca acasa, femeia este fericita ca medicul i-a "salvat" viata. Happy end! Apropos, in cine va incredeti mai mult? In instinctul vostru sau in medici? De ce credeti ca acea inteligenta geniala cu care ne-a inzestrat mama natura si care este capabila sa dezvolte si sa creasca un copil in interiorul nostru, nu ar fi la fel de capabila sa dea nastere acelei fiinte pe care a creeat-o? _pulstar_
Sunt de acord in mare parte cu tine, dar... Daca nasti pe vine si bebe vine prea repede...exista riscul deplasarii uterului!!!! Eu am nascut natural, cu ocitocina si cu epiziotomie pe care am cerut-o eu!!!! Am cerut-o pentru ca eu sunt mai mica acolo si bebe avea capul foarte mare si cu toate masajele (am facut masaj perineal de 3 ori pe zi cate 20 min cu 3 luni inainte sa nasc)era clar ca ma voi rupe si...am zis ca mai bine epiziotomie cusuta bine decat ruptura. Sunt de acord ca daca scapi fara epiziotomie e super, dar asta inseamna sa nasti f.lent ca medicul sau moasa sa maseze usor zona, etc...dar cand esti acolo...vrei sa scapi cat mai repede si daca te scremi mai rau esti pa...fara epiziotomie se naste foarte usor cu epidurala. Mie mi-a fost frica de ruprura pentru ca exista riscul incontinentei urinare, risc care e aproape 0 in cazul unei epiziotomii cusute bine (acuma, pe mine m-a cusut atat de bine ca 5 luni numai am muncit la dezvirginat!!!!) Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003) ================================== http://www.vectornoise.com/Alex/index.html ==================================
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refeream neaparat la pozitia "pe vine". Exista x pozitii comfortabile si eficiente. Iar referitor la :"Daca nasti pe vine si bebe vine prea repede...exista riscul deplasarii uterului!!!!", este inexact ceea ce spui. Nu inseamna ca daca nasti pe vine nasti mai repede decat in mod normal. Daca colaborezi cu organismul tau si cu contractiile, deci nasti in ritmul corpului tau, este putin probabil sa apara probleme ca si cea mentionata de tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EU nu am trecut inca prin nastere,eu sunt mic nu stiu nimic,sdar va spun ce ne-a zis noua moasa la cursuri. A spus ca din punctul de vedere al femeii, o ruptura este mai bine-venita decat o rtaietura. Stiu ca toate la citirea acestor cuvinte o sa sariti in sus. Si eu am sarit si i-m spus ce am citit pe aci: " O taietura se coase mai usor ca o ruptura [^] . " Atunci moasa mi-a dat dreptate.O ruptura se coase mai greu ca o taietura dar asta e treaba lor,nu a mea.Sa COASE. De ce e mai bine sa te rupi? Daca ai o tesatura in mana si o intinzi pana la refuz. o sa se rupa. Unde o sa se rupa? Acoplo unde este mai slaba,mai rarita. Stii tu dinainte unde e slabita tesatura? Nu. Asa si perineul., o sa se rupa acolo unde este mai slab,in locul perfect. Pe cand taietura se face standard, spre anus sau in diagonala,egal ca acolo e un tesut tare sau nu. Moasa nu stie unde ai tu tesut tare. De aceea a spus ca ei asteapta si prefera sa te rupi,desi e mai greu de cusut.In cazul in care copilul nu poate iesi si tu nu te rupi,ajuta si ea cu o taietura in locul unde vede ca tesutul intins se albeste,nemaifiind irigat cu sange.Acolo este locul cel mai slab,acolo daca e taiata se va vindeca mai repede. Moasa a zis ca ele isi dau silinta sa evite rupturile si taieturile pocedand la un masaj perineal in timpul nasterii.Protejeaza locul cu palma,etc. Ma gandesc dar ca in Ro nu se preocupa cu asa ceva,prefera sa faca o taietura frumoasa care sa poate fi cusuta repede....... Asa ca spuneti ca nu vreti epiziotomie decat in caz de extrema urgenta. Sloganul "o taietura se coase mai repede decat o ruptura " ii ajuta doar pe ei,nu pe noi. Laura si papusica din burtik (38 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o fi adevarat ca doctorii tin bisturiul in mina (desi la nasteri normale,fara probleme, mai rar asista doctorul) dar pe doctori noi ii alegem! eu una am fost hotarita sa nasc fara cezariana si fara epiziotomie la 30 de ani si-am reusit, dar am spus mereu si tuturor clar ce vreau si-asa am facut. fara calciu suplimentar (sa fie prea dur capul copilului si sa "rupa"), fara controale ginecologice pe timpul sarcinii, fara cezariana, fara cutit ... nu le convenea, pa! si pe usa afara. destule clinici si personal medical care sa incaseze "contributia" mea, generoasa dealtfel. ce sa zic, pina acum toate deciziile medicale pe care le-am luat mi-au fost spre bine, desi facea bascalie moasa de mine pe masa de nastere daca nu vreau sa le fac eu meseria:) am zis ca nu, merci, eu ma pricep doar la ce am eu in dotare ... mentionez ca n-am nici incontinenta nici de dezvirginare nr.2 n-a fost nevoie... asta s-a petrecut in romania, daca oi avea vreun bebe in state mai adaug citeva nu-uri: la epidurala (urasc atit ideea acului in coloana cit si efectul de prelungire a nasterii pe care il induce) si la perfuzii, monitorizare si imobilizare la pat . ce sa fac, asa-s eu mai "primitiva" - votez tot cu mama-natura. abia daca lucrurile scapa de sub control accept sa fie ajutata (gen hemoragie sau stiu-eu-ce alte complicatii).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...