Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

intrebare despre epiziotomie


patou

Recommended Posts

Lauraa, daca intinzi foarte tare o bucata de tesatura, aceasta va rezista foarte mult pana sa se rupa. Daca intinzi la fel de tare o bucata identica de tesatura si ii aplici o mica incizie, ghici! acea mica incizie va face ca tesatura respectiva sa se rupa si ma mult, daca nu chiar total, foarte repede, si inca la o forta de intindere mult mai mica decat forta la care se rupe materialul ne incizat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by andabrro
o fi adevarat ca doctorii tin bisturiul in mina (desi la nasteri normale,fara probleme, mai rar asista doctorul) dar pe doctori noi ii alegem! eu una am fost hotarita sa nasc fara cezariana si fara epiziotomie la 30 de ani si-am reusit, dar am spus mereu si tuturor clar ce vreau si-asa am facut. fara calciu suplimentar (sa fie prea dur capul copilului si sa "rupa"), fara controale ginecologice pe timpul sarcinii, fara cezariana, fara cutit ... nu le convenea, pa! si pe usa afara. destule clinici si personal medical care sa incaseze "contributia" mea, generoasa dealtfel. ce sa zic, pina acum toate deciziile medicale pe care le-am luat mi-au fost spre bine, desi facea bascalie moasa de mine pe masa de nastere daca nu vreau sa le fac eu meseria:) am zis ca nu, merci, eu ma pricep doar la ce am eu in dotare ... mentionez ca n-am nici incontinenta nici de dezvirginare nr.2 n-a fost nevoie... asta s-a petrecut in romania, daca oi avea vreun bebe in state mai adaug citeva nu-uri: la epidurala (urasc atit ideea acului in coloana cit si efectul de prelungire a nasterii pe care il induce) si la perfuzii, monitorizare si imobilizare la pat . ce sa fac, asa-s eu mai "primitiva" - votez tot cu mama-natura. abia daca lucrurile scapa de sub control accept sa fie ajutata (gen hemoragie sau stiu-eu-ce alte complicatii).
sunt perfect de acord cu tine!Betty Boop, 6 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut faza cu " e treaba lor sa coasa". De parca nu te-ar coase pe tine. Adevarat ca o mare grija si masaj adecvat in timpul travaliului si mai ales la expulzie, pot evita taietura. In Romania personalul este insuficient si nu are nimeni timp sa stea sa te maseze. Oricum, m-as simti mai in siguranta in spital cu un medic langa mine decat cu moasa. Eu am nascut normal, cu epiziotomie. A fost alegerea medicului pentru ca nu cred ca as fi calificata sa iau astfel de decizii. Nu am simtit nimic si nu am avut probleme. Explicatia moasei cu materialul mi s-a parut ireala si chiar dementa. Cum adica, muschiul meu nu conteaza daca se rupe? Explicatia cu materialul era de fapt ca un material rupt se coase mult mai greu decat unul taiat, dar ganditi-va cu cat se reface mai greu! Fetelor, e vorba de corpul nostru! Daca se poate evita taietura, atunci este un lucru minunat. Dar daca se poate evita ruperea, atunci preferati taietura! Nu pledez pentru epiziotomie decat atunci cand este necesara. Dar daca este necesara, nu va lasati macelarite cand se poate face rapid si usor. Si sa stiti ca si in spitalele romanesti se naste fara epiziotomie daca este cazul. Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cele mai multe ori medicul nici nu-si mai pune problema daca este sau nu nevoie de epiziotomie, ci o efectueaza pur si simplu, aceasta facand deja parte rutina. Iar ideea ca tesutul se rupe la expulzie, nu este decat un pretext pentru ca acestia sa-si aplice binecunoscuta procedura, fiind foarte rare cazurile cand cand tesutul chiar se rupe, iar cand acest lucru chiar se intampla, ruptura este mult mai mica, si se vindeca mult mai repede decat taietura epiziotomiei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreuta, prin "e treaba lor sa coasa" ea voia sa spuna ca nu se da inapoi de la treaba, de la cusut, ceea ce in cazul rupturii e mai greu de facut decat in cazul taieturii. Voia sa spuna prin asta ca intelege sa-si dea silinta sa faca o treaba buna. SPitalul unde o sa nasc eu are o rata de epiziotomie de 35% din nr. total de nasteri naturale. Zici ca in Ro personalul e insuficient,nu are cine sa faca masaj perineal.Sa inteleg ca femeia este singura la expulzie? Pentru ca asta e momentul in care se face masajul respectiv. NOua moasa ne-a aratat foarte clar pe mulaj cum face protectia perineului si masajul in timpul expulziei. A zis ca nu garanteaza ca nu ne vom rupe sau ca nu ne va taia (depinde de marimea capului si de elasticitatea tesutului) dar ne.-a asigurat ca face tot posibilul sa evite taietura. Cand ii va fi clar ca micutul nu poate iesi, va taia.Dar doar cand va fi sigura. Cat depsre optiunea de a sta cu dr. sau cu moasa la nestere, fiecare cu opinia lui. Moasa este special instruita sa asiste la nasteri, a facut specializare in acupunctura,masaj, cunoaste toate pozitiile de nastere, tehnicile de respitatie,etc, este mult mai indicata decat un dr. ginecolog, cel putin aici in Germania. Aici o moasa are voie sa asiste singura la nastere (fara doctor) dar un doctor fara moasa nu are voie... Laura si papusica din burtik (38 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Ro doctorii taie femeile indiferent daca este nevoie sau nu, asta nu se intampla si in alte tari. Eu am nascut de 2 ori in Ro si am discutat cu doctorita inainte de nasteri, i-am explicat clar ca nu vreau sa ma taie din rutina si mi-a promis ca o va face doar daca este necesar, rezultatul: 2 copii maricei nascuti fara taieturi si cusaturi. Cineva spunea ca trebuie sa nasti incet ca sa nu te rupi, eu am nascut foarte rapid amandoi copiii si nu m-am rupt deloc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, si eu vorbesc oarecum in lipsa de experienta ca n-am nici o nastere la activ. Dar si aici in Canada, la cursurile prenatale, asistenta ne-a spus exact acelasi lucru ca e mai bine sa te rupi decat sa te taie. O ruptura se vindeca mai bine decat o taietura. Practic si aici se promoveaza aceleasi idei ca in Germania, impartasite noua de Lauraa. Eu am intrebat doctorul daca intr-adevar e benefic masajul perineal si el mi-a raspuns ca nu exista dovezi clare si ca depimde de elasticitatea tesuturilor - daca ai vergeturi e posibil sa te si rupi acolo. Si cand i-am spus ca eu nu vreau epiziotomie, mi-a raspuns ca foarte bine ca e mai putin de lucru pentru ei, in sensul ca nici ei nu vor inadins sa o aplice. Christina (36+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut de curand, natural si foarte usor, dar si cu epidurala si cu epiziotomie. Epidurala a fost optiunea mea, epiziotomia a fost necesara, desi doctorul meu m-a masat in timpul expulziei incercand sa o evite. Nu s-a repezit sa ma taie si a asteptat pana aproape in ultimul moment, asa ca daca taietura ar fi putut fi evitata, garantez ca ar fi facut-o. Numai ca bebitza mea a fost destul de mare (3,800 kg) si din pacate a trebuit sa ma taie. Vreau sa spun ca n-am avut nici cea mai mica problema cu taietura, am simtit cand m-a taiat si cand m-a cusut, dar din cauza epiduralei nu a durut absolut deloc. N-am avut probleme cu taietura nici dupa, s-a vindecat foarte repede (ce-i drept, n-a trebuit sa-mi scoata nici un fir, s-au resorbit singure), n-am luat nici macar un algocalmin dupa nastere iar la o saptamana stateam in fund cat se poate de bine, ba chiar conduceam fara nici o problema. Asa ca epiziotomia nu-I un capat de lume, daca cel care ti-o face o face cu simt de raspundere. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...