Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

miopie tratamente/operatii


Recommended Posts

probabil a mai fost postat. imi cer scuze anticipat. ce vreau eu sa intreb nu este legat de sarcina si nastere ci despre evolutie, tratamente. deci ce tratamente care au avut efect in stagnarea miopiei ati urmat ? eventual interventii chirurgicale facute si care au avut rezultat. cate ore petreceti in fata monitorului ? credeti ca lucru acesta va afectat vederea ? clinici bune ? medici buni ? multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
din ce stiu , aflat de la medicul oftalmolog, miopia NU stagneaza ci avanseaza, trebuie purtati OBLIGATORIU ochelari de vedere, cind citesti lumina trebuie sa vina din partea stinga ,dar cit mai putin la lumina artificiala , de preferat ziua usor de zis...greu de facut ! un spital bun este cel de oftalmologie, de specialitate, din piata Lahovari-Bucuresti, monitorul poate crea o stare de disconfort a ochilor, dar si a spatelui, coloanei, umerilor, insa si televizorul are efect negativ,mai ales pt copiii mici, eu obisnuiam sa stau f aproape de ecran tv sa vad mai bine... Sanatate maxima ! "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se zice ca miopia sau orice alt defect de vedere se pot ameliora sau vindeca cu exercitii, exista mai multe metode, oftalmologii nu vorbesc despre asta ci toti prescriu ochelari. Eu una nu am incercat inca, dar am vorbit cu persoane care au scapat de ochelari cu aceste metode. Mai exista varianta laser, care nu e acelasi lucru, anatomia ochiului este modificata in asa fel incit imaginea sa se formeze cum trebuie. Multi au facut operatia asta cu succes, dar efectele pe termen lung nu se cunosc, si in afara de asta pot aparea diverse complicatii dupa operatie, cum ar fi secretie lacrimala redusa care duce la usturime si dependenta de picaturi, si altele mai grave, cum ar fi halouri noaptea in jurul luminilor sau vedere dubla (mai rar). Daca ai intrebari iti raspund cu placere. Nikita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...