Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Toxoplasmoza


Recommended Posts

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da, din pacate am avut asa ceva, numai ca la mine s-a depistat in ultimul trimestru de sarcina. Iti spun mai intai ca am un copil perfect sanatos, cu toate ca au fost doctori care-mi indicau sa renunt la puiul meu. Probleme apar doar daca ai contactat boala in timpul sarcinii, pentru ca poate afecta copilul (urmarile pot fi foarte grave). Daca ai anticorpi IGM (de data recenta), inseamna ca boala este contactata de putin timp. Stiu ca in primele luni de sarcina, toxoplasmoza determina de cele mai multe ori avortul spontan. In ultimele luni de sarcina, aceasta boala poate genera malformatii grave ale bebelusului (la ochi, sistemul nervos central etc.). De asemenea, in cazul femeilor care nu sunt insarcinate, poate duce la infertilitate temporara. Tratamentul pe care l-am urmat a constat in 2 serii (a nu mai stiu cate zile) de Rovamicina (antibiotic ce poate fi luat in timpul sarcinii). Pentru ca eram insarcinata, doctorita de familie mi-a dat reteta gratuita pentru acest medicament. Ideea e ca trebuie tratata cu toata seriozitatea aceasta boala, mai ales in cazul in care esti insarcinata sau doresti sa ai un copil. Daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie cu placere. Multa sanatate, Manuela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am pierudut o sarcina mi-am facut mai multe analize pentru a depista cauza. Rezultatele de la toxoplasmoza au atras atentia. Nu mai stiu acum exact care era una si care era alta, dar a iesit IGM pozitiv si IGC negativ (sau invers). Oricum ideea e ca avusesem la un moment dat toxoplasmoza, nu se stie cand, dar ca in momentul ala nu mai aveam ( si nu facusem nici un tratament, nu stiu cum i-a trecut asa, de la sine), dar asta se poate sa fi fost motivul pierderii sarcinii.Imi pare rau, dar mai multe nu stiu despre acest subiect Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am pierdut o sarcina oprita in evolutie, mi-am facut mai multe analize si a iesit un titru mare al anticopilor IGg pentru toxoplsmoza si CMV. Daca in timpul sarcinii iese un titru al anticorpilor IGm pentru toxoplasma este destul de delicat. oricum analizele trebuie repetate pentru un diagnostic prescis si se administreaza un antibiotic, nu mai stiu cum se numeste care se poate lua si in timpul sarcinii (normal cu riscuri minime). Ceea ce am gasit pe net: TOXOPLASMOZA 1. DEFINIÞIE zoonozã, produsã de protozoarul Toxoplasma gondii, care la om se manifestã sub 2 forme: congenitalã (severã prin distrugeri ale SNC, oculare ºi viscerale) ºi dobânditã (ganglionarã, septicemicã, ocularã sau inaparentã). 2. ETIOLOGIE Toxoplasma gondii, protozoar ce face parte din clasa Sporozoare, existând sub formã de: trofozoit (formã invazivã, responsabilã de manifestãrile acute ale bolii), chist (responsabil de infecþia persistentã ºi latentã), oochist (se întâlneºte numai la pisicã-singurul animal la care parazitul înscrie un ciclu evolutiv complet) este sensibil la cãldurã (la 560C, moare în 10 minute), la frig (la -200C), e distrus de alcool, fenol, formol, acizi, baze tari. 3. MANIFESTÃRILE PROCESULUI EPIDEMIOLOGIC Boala are o evoluþie endemicã-sporadicã, fiind mai frecventã la cei care lucreazã în sectorul zootehnic. 4. DIAGNOSTIC POZITIV 4.1. DIAGNOSTIC CLINIC Toxoplasmoza dobânditã de cele mai multe ori este latentã ºi frecvent are manifestãri clinice benigne: limfadenopatie cervicalã, suboccipitalã, supraclavicularã, axilarã, inghinalã (ganglionii sunt mici, fermi sau moi, mobili, nedureroºi, nu supureazã); febrã, mialgii, artralgii, cefalee, anginã, exantem maculopapular, urticarie. formele grave apar deobicei la organisme cu imunitate compromisã; ele se manifestã ca infecþii severe cu febrã ridicatã, stare generalã alteratã, artralgii, erupþii cutanate, meningoencefalitã, pleuropneumonie, miocarditã, hepatitã, corioretinitã. La bolnavii cu SIDA la care s-a produs o reactivare a toxoplasmelor din creier, pot apare leziuni focale sau sub formã de noduli microgliali diseminaþi, care produc o encefalitã difuzã, cu evoluþie rapidã ºi exitus în câteva zile. Toxoplasmoza congenitalã În cazul în care mama se infecteazã în cursul sarcinii, infecþia ajunge la nivelul placentei, difuzând în sângele fetal. În cursul primului trimestru al sarcinii, infecþia fetalã este rarã, dar gravã, producând frecvent avortul; în cel de-al treilea trimestru este frecventã, dar benignã. Dacã copilul se naºte viu, boala poate fi latentã, gravã sau atenuatã. formele grave se manifestã prin: atingere multivisceralã, sindrom hemoragic, icter, hepatosplenomegalie, encefalopatie ºi deces rapid sau sechele neevolutive ale unei maladii fetale cu hidro sau microcefalie, calcificãri intracraniene, corioretinitã. formele atenuate sunt: oculare (microftalmie izolatã, strabism, corioretinitã), neurologice (hipotonie, somnolenþã tranzitorie), hepatice (icter la câteva sãptãmâni). boala latentã în perioada neonatalã se poate exprima mai târziu prin retard psihomotor din ce în ce mai manifest, convulsii, hidrocefalie. 4.2. DIAGNOSTIC DE LABORATOR Izolarea parazitului: în culturi de celule sau inoculare subcutanatã sau intraperitonealã la ºoarece. Izolarea toxoplasmelor din fluidele organismului, reflectã stadiul acut al bolii, în timp ce izolarea chisturilor din þesuturile obþinute prin biopsie, constituie o dovadã a unei infecþii mai vechi. Imunodiagnostic: 1. Testul de culoare (Sabin-Feldman), care mãsoarã în special IgG, fiind sensibil ºi specific. 2. Reacþia de imunofluorescenþã indirectã, mãsoarã aceeaºi anticorpi ca ºi testul de culoare ºi este larg utilizatã în practicã. Anticorpii decelabili prin aceste reacþii apar la 1-2 sãptãmâni dupã infecþie, ating titruri ridicate (peste1/1000) în 6-8 sãptãmâni ºi scad treptat dupã câteva luni. Titrurile scãzute (1/4-1/64), pot persista toatã viaþa. 3. Testul RIF (Remington) care deceleazã anticorpii IgM, este folosit pentru diagnosticul infecþiei acute. Anticorpii IgM apar în primele 5 zile de la infecþie ºi dispar precoce. Reacþii fals pozitive pot fi date de factorul reumatoid, de IgG anti-toxoplasma care pot bloca detectarea anticorpilor IgM. Unii bolnavi cu imunodepresie, cu toxoplasmozã acutã ºi majoritatea celor cu toxoplasmozã ocularã activã, pot sã nu aibã anticorpi IgM, evidenþiaþi prin RIF. 4. Metoda ELISA, care determinã atât anticorpii IgM cât ºi IgG. 5. IDR cu toxoplasminã, evidenþiazã starea de hipersensibilitate întârziatã; reacþia devine pozitivã la 3-4 sãptãmâni de la infecþie ºi se menþine astfel toatã viaþa. Diagnosticul infecþiei recente creºterea titrului în douã diluþii seriale pe seruri recoltate la un interval de 3 sãptãmâni, sau seroconversia de la un titru negativ la unul pozitiv; un singur test pozitiv, cu orice metodã, nu dovedeºte o infecþie acutã; un test de culoare sau RIF cu titru peste 1/1000, un titru RIF-IgM peste 1/80 sau ELISA IgM peste1/256 semnificã o infecþie dobânditã recent. Diagnosticul infecþiilor reactivate nivelul anticorpilor IgG este scãzut, sub 1/1000, iar anticorpii IgM sunt absenþi. Diagnosticul infecþiilor la gravide se efectueazã RIF-IgM sau IgM ELISA, care dacã sunt pozitive indicã o infecþie acutã; în absenþa acestora, se face RIF IgG, care dacã este peste 1/1000 se repetã la 3 sãptãmâni; dacã rãmâne stabil, rezultã cã infecþia are peste 8 sãptãmâni ºi riscul pentru nou-nãscut este mic; detectarea antigenelor toxoplasmei în lichidul amniotic. Diagnosticul infecþiei la fãt ºi nou-nãscut detectarea anticorpilor IgM ºi IgA în circulaþia nou-nãscutului (anticorpii IgA sunt sintetizaþi precoce la fãt, fiind prezenþi în titru crescut la nou-nãscutul infectat); examinarea ecograficã a creierului fetal; culturi pe fibroblaºti sau inoculare la ºoarece a sângelui fetal sau a lichidului amniotic. 4.3 DATE EPIDEMIOLOGICE Factorii epidemiologici principali 1. Rezervorul de infecþie - gazde definitive- felinele, care excretã prin fecale oochiºti, care dupã 5 zile devin infecþioºi, pãstrându-ºi capacitatea infectantã mai multe luni de zile, în solul umed sau în apã; - gazde intermediare- mamifere ºi pãsãri, în care paraziþii sunt închistaþi în diferite þesuturi, în special în muºchi ºi creier; - omul bolnav, numai în cazul transmiterii transplacentare. 2. Transmiterea: - pe cale digestivã, prin consumul cãrnii de porc, oaie, bovine, pãsãri care conþine chisturi de toxoplasme, sau a altor alimente contaminate cu oochiºti eliminaþi de pisicã; - contact cu excremente de pisici (mâini murdare), sau pe cale aerianã (aer contaminat); - transplacentar, dacã infecþia survine în cursul sarcinii; - prin sânge sau transplant de organe. 3. Receptivitate - generalã, crescutã pentru formele inaparente. 4. Imunitate - scãderea imunitãþii organismului în care infecþia existã în stare de latenþã, determinã reactivarea acesteia ºi diseminarea sistemicã a parazitului Profilaxie ºi combatere 1. Mãsuri faþã de izvorul de infecþie uman depistare: ancheta epidemiologicã, clinic, examene de laborator; izolarea cazurilor grave, obligatorie în spital; declarare numericã, periodicã. 2. Mãsuri faþã de cãile de transmitere depistarea infecþiei acute la gravide; în primele 3 luni se indicã avortul terapeutic, peste 3 luni tratament ºi profilaxie cu sulfamide ºi Spiramicinã, 21 de zile; prevenirea infecþiei prin prelucrarea termicã a cãrnii, spãlarea fructelor, legumelor, evitatrea contactului cu pisicile, spãlarea mâinilor dupã manipularea cãrnii, (oochiºtii sunt distruºi de cãldura uscatã 660C sau de apa fiartã). 3. Mãsuri faþã de receptivi chimioprofilaxie în accidentele de laborator cu Pirimetaminã 50mg de douã ori pe zi, 2 zile sau 25mg de douã ori pe zi, 4 zile, împreunã cu sulfamide 4g/24h sau Fansidar 2 comprimate/sãptãmânã. 5. TRATAMENT asocierea de Pirimetaminã cu Sulfadiazinã, în curã de 4-6 sãptãmâni; la adult doza de atac este de 100-200mg Pirimetaminã, în prima zi, iar la copil 2mg/kg, în primele 2-3 zile; doza de întreþinere este de 1mg/kg, maxim 25mg/zi, administrate la 3-4 zile interval. Deoarece Pirimetamina poate provoca depresie medularã, se asociazã acid folic 6-10mg/zi. Sulfadiazina se administreazã în dozã de 50-75mg/kg/zi, în 4 doze. Trebuie asiguratã o diurezã bunã pentru prevenirea accidentelor renale. Corina si bb Ilinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, si eu am toxoplasmoza, si am un copil de un an si jumatate. Analiza mi-am facut-o cand eram insarcinata in 5 saptamani, la recomandarea medicului speciallist, cand i-am spus ca am pisica acasa. La analize a reiesit ca infectia este veche, iar anticorpii pe care-i aveam protejau si fatul, asa ca nu a fost nici un fel de problema in privinta asta. Daca vrei mai multe detalii, scrie-mi pe PM. Sanatate, Trisha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand i-am spus doctoritei mele ca am 2 pisici si un caine a innebunit. Mi-a spus ca nu are nimic contra cainilor, dar daca vreau sa am un copil trebuie sa renunt la pisici. Pisicile mele stau pe afara si dorm in baie pentru ca eu stau la casa. Si in baie toata ziua spal cu domestos dupa ele. Eu nu vreau sa renunt la pisicile mele. Le iubesc si sunt parte din viata mea. Si sotul meu le iubeste, dar cred ca el ar fi in stare sa renunte la ele daca as avea toxoplasmoza. Oricum, maine dimineata am rezultatele de la test si daca am boala nu o sa spun la nimeni, o sa ma tratez si gata! Pot sa am si pisici si copilas? Nu credeti ca doctorita a exagerat putin? Va tin la curent si va pup. Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Laura, toxoplasmoza este periculoasa, doar daca o faci in timpul sarcinii, si mai ales in trimestrul I. Daca ai facut-o pana acum sau o faci inainte de a avea bebe, este chiar mai bine, pentru ca vei avea anticorpi pentru toata viata si atunci cand vei fi insarcinata nu vei mai avea grija asta. Se face un tratament cu antibiotic si gata te-ai vindecat. Deci, daca nu esti inca insarcinata, nu te ingrijora. Eu am crescut la ai mei, intotdeauna cu cate cel putin o pisica, cand m-am mutat la casa mea, tot asa am avut in casa 2 pisici. Cand mi-am facut analizele inainte de sarcina, mi-a iesit ca facusem boala candva, in trecut. Apoi a venit bebe si totul a fost ok. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 2 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NU AM TOXOPLASMOZA! Cand mi-am luat analizele dimineata imi venea sa urlu de bucurie. Toata noaptea m-am gandit la asta si nu am dormit. Rezultatele au fost : IgM : 0.145 NEGATIV si IgG : 0.2 NEGATIV Sa va spun si voua valorile : IgM : 0 - 0.499 Negativ ; 0.500 - 0.599 Echivoc si >0.600 Pozitiv IgG : 0 - 2 Negativ ; 2 - 3 Echivoc si >=3 Pozitiv Analizele le-am facut la Victor Babes, au costat 900.000. lei. Recolatarea s-a facut ieri la ora 14 si rezultatele le-am avut la ora 19. Oricum operatiunile de curatenie se dezinfectare intensa continua. Va pup. Numai bine. Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Salut! La multi ani dragi mamici.Sa aveti sarcini si nasteri usoare si sa va cresteti copilasii in liniste si dragoste. Pentru cine mai este interesat de toxoplasmoza, aflati ca eu am avut toxo depistata in luna a 2-a.Medicii s-au impartit in doua tabere.Unii mi-au recomandat intreruperea sarcinii, altii consultarea unui infectionist.Am consultat un medic infectionist care mi-a dat un tratament cu Rovamicina.Dupa tratament rezultatul a fost negativ.Recomandarea lui a fost sa pastrez sarcina. Cu Dumnezeu inainte am acum 24 de sapt si sper sa fie bine pana la capat. Am uitat sa mentionez ca ambele rez de la toxo erau pozitive, iar Rh este negativ.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...