Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FOARTE URGENT!!!


Recommended Posts

Credeti-ma ca nu mai rezist psihic. Soacra-mea a mai gasit o solutie sa il faca sa se intoarca. Sa stam pana in vara acolo asa, degeaba, ca sa merga Gabi la un psihiatru acolo pt ca in Romania toti medicii sunt prosti. Acum a trecut la santaj sentimental. E o mama minunata, i se face rau cand aude de Romania, ii spune ca ea l-a crescut si ca el o paraseste pt o femeie, ca eu o sa-i mananc banii pt ca nu am serviciu, ca o sa fie vai de capul nostru in Romania. Azi s-au dus la un psihiatru - un aranjament facut de soacra-mea ca sa il convinga ala cat de tare o sa sufere mama lui ca o paraseste. I-am spus lui Gabi ca eu acolo nu ma mai duc. Nu mai insist. Daca el nu vrea sa se rupa de mama lui si e impresionat de fitzele ei si daca nu i-a ajuns experienta de pana acum, inseamna ca nu a suferit destul. Of Doamne! SARBATORI FERICITE!!! Luminita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by OtiliaLia
Oricum sotului tau i-a expirat viza, deci nu are cum se reintoarce decat ca turist ... Asta poate fi un argument pentru tine ca sa ramana, daca asta doreste si el. Lia-S
Asa este! Lulu si apoi ti-ar strica o vacanta in Elvetia pe banii soacra-tii (ca sa-i mai treaca dorul de copilas)? [:D] Mergi si stai pana la vara acolo.... ai grija sa ai bani de intors.... ca nu se stie.... Adela- ~~Sarbatori Fericite! [aho]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soacra-ta nu-i proasta! Cand vede ca pierde teren, recurge la santajul sentimental. Eu cred ca nu de un psihiatru are nevoie Gabi, ci de putina liniste. Iar linistea n-o va avea decat cand va scapa de sub aripa maica-si. Daca el nu intelege asta, problemele nu se vor rezolva. Daca soacra-ta ii expune desavantajele intoarcerii in Romania, tu expune-i avantajele! Adu-i aminte ca putea sa moara din cauza medicamentelor, si sa fie constient ca daca ajunge iar la doctor (cu maica-sa de mana) va avea probabil din nou de luat medicamente. Asta vrea? Stim cu totii ca daca esti intr-adevar bolnav, medicamentele te ajuta. Dar daca esti "nu prea" bolnav, te pot tampi de-a binelea. Sa fie constient de asta (el asta vrea?) Bineinteles ca un baiat isi paraseste mama pentru o femeie, asa e in firea lucrurilor de cand cu Adam si Eva! Doar ca mama-sa nu e normala, nu poate accepta una ca asta! Spune-i toate astea lui Gabi, spune-i sa se hotarasca, dar repede, ca nu te-ai maritat cu el pentru a suporta la nesfarsit capriciile maica-si! Pune-i putin "sula-n coaste", daca altfel nu merge! Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa "rupi pisica". Trebuie sa ai o discutie foarte serioasa cu sotu si cu soacra si sa stabiliti cum veti face. Sotul tau trebuie sa se hotarasca ce vrea de fapt. Mie mi se pare ca tu esti prinsa la mijloc. Va trece timpul, veti avea copii, tu ce vai face daca el penduleaza intre tine si maica-sa? El trebuie sa decida: ori cu maica-sa si cu doctorat in Elvetia, ori cu tine acasa. Un lucru mie imi este clar:toti trei intr-o casa nu puteti sta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela
quote:
Originally posted by OtiliaLia
Oricum sotului tau i-a expirat viza, deci nu are cum se reintoarce decat ca turist ... Asta poate fi un argument pentru tine ca sa ramana, daca asta doreste si el. Lia-S
Asa este! Lulu si apoi ti-ar strica o vacanta in Elvetia pe banii soacra-tii (ca sa-i mai treaca dorul de copilas)? [:D] Mergi si stai pana la vara acolo.... ai grija sa ai bani de intors.... ca nu se stie.... Adela- ~~Sarbatori Fericite! [aho]
Nu cred ca ar fi o idee prea buna sa te duci in gura lupului, Luminita. Sotul tau trebuie sa se hotarasca daca vrea sa ramana acolo sau sa se intoarca. E foarte clar ca soacra ta nu te indrageste prea mult [:D] [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum vad eu, aici e un razboi intre sotie si soacra, Gabi e spectator, prea instabil psiho-emotional pentru a lua singur o decizie. Pentru ca un tratament sa aiba succes, ca pomeneai de vizite la psihiatru, trebuie ca pacientul sa fie scos din mediul care a produs derapajul.Tratamentul medicamentos il va face o legumioara, linistita, incapabila de alte gesturi sinucigase, pentru ca asta trebuie rezolvat in primul rand. In razboiul asta soacra-nora, pana acum, soacra are avantaj pentru ca stie sa joace tare, are teatru la greu in ea si foloseste si santajul emotional. Daca nu reusesti sa te impui si pendulezi in a-i da dreptate uneori si a o contrazice, de cele mai multe ori, Gabi va fi mult timp nehotarat. Parerea mea, fa tot posibilul sa vina Gabi acasa! El face doctoratul pentru a putea sta in Elvetia, dar te-ai gandit cum ai putea sa stai langa soacra daca te muti si tu acolo? Deja te-a scos din ritm prin situatia creata, te vei simti bine printre staini si intr-o permaneta stare conflictuala? Fii mai categorica cu Gabi si pune piciorul in prag, daca nu, el o sa penduleze la nesfarsit intre mama si sotie. Aaa si inca ceva, cum poate sa debiteze soacra tampenia cu "ea l-a crescut si ca el o paraseste pt o femeie"? Pai vrea sa stea cu ea pana la adanci batraneti, fara a putea sa-si intemeieze o familie? Numai bine si "Sarbatori fericite"! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...