Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

BURSA PRENUMELOR !!!


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Aoleu Laura, tocmai vroiam sa-ti propun numele meu: Alina ptr. ca tot este din ce in ce mai "in" in Germania. Dar tac cuminte [:D] Ai dreptate, si noi am "dat multe nume la o parte" ptr. ca pur si simplu am cunoscut persoane antipatice cu acest nume ... si sa te gandesti mereu la ele cand iti chemi copilul nu-i prea frumos. La noi pe lista negativa este de exemplu si numele : Laura , dar sa nu crezi ca-i din cauza ta. Zau ca nu! :) Mai fetelor, explicati-mi va rog si mie fenomenul: disparitiei numelor romanesti. Cred ca din 10 propuneri numai 1-2 au fost ptr. nume romanesti. Nu va mai plac sau ce s-a intamplat? Noi ne-am gandit ca daca-i bait il va chema: Cristian Mihai, insa mai avem nevoie de un nume de fata. Ne-am gandit deja la Gabriela, dar mai vrem inca unul ... asa ca ne bucuram de propuneri, care se potrivesc cu celalalt nume ... dar va rog, romanesti sau internationale. In nici un caz nemtesti ca nu ne plac deloc!!! Mii de multumiri!!! Irinusha - cu minunea de 22 saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinusho, cum sa cred ca din cauza mea mey ? Hihihi! Doar noi nici nu ne cunoastem, ar fi culmea [cheers] . Pacat insa ca unii nu inteleg chestia asta. Daca refuz un nume si spun ca nu imi place o iau ca pe o ofensa personala. De parca as putea sa-i pun copilului 100 de nume sa-i impac pe toti.. Mie imi place Cristian (scris cu Ch) iar Mihai imi placea in Ro foarte mult. Aici nu se potriveste cu numele de familie si nici nu stiu cum e strigat de catre nemtisori.. Gabriela nu imi place. Nici mie nu imi plac numele nemtesti,mie ca mie, dar sotul face alergie, sa nu-i pomenesc vreun nume nemtesc... Laura este in TOP 10 de cativa ani aici in Germania asa ca nu recomand nimanui,e mult prea folosit. Ce e prea la moda nu e bun. Alina am avut o colega si ne cam intepam dar nici nu vreau cu A la sfasit. Deci te-am lamurit mai mult de o gramada. Eu cred ca trebuie sa se potriveasca in primul rand cu numele de familie si apoi sa poata fi pronuntat de lumea in tara in care se naste pruncul. Zici de prenume romanesti..Ma intreb care sunt cu adevarat romanesti... : paraschiva, Eleonora (?) , Crenguta, Ilie, Gheorghe, Sorin, Sorina, habar nu am... Toate vin de undeva...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)] Ma bucur ca ne-am inteles ... Or fi venind ele toate de undeva, dar ma refer la numele folosite in Ro. ca Alina, Bogdan, etc. ... ambele imi plac, dar sunt numele noastre si le-am dat doar ca exemplu. Cristian fara Ch, ca suntem romani ... si vorba aia: citim cum scriem ;) Si nu prea se potriveste chestia cu "sa poata fi pronuntat" ca dai peste tot de prosti, care chiar daca pot, tot prost pronunta ca sa te puna intr-o lumina nasoala. De exemplu: la scoala aveam o prof. de germana care pronunta Alina cu accent pe primul A ... suna groaznic. Si de ar fi un nume greu ... La cel de familie nici nu vreau sa ma gandesc ... Irimia pronuntat ca Irma, sau mai stiu eu cum. Daca vrei poti ... asta depinde mereu de om. Asa ca trebe sa ne placa nou si sa ne "regasim" copilul in ele. Propuneri ptr. nume de fata tot nu am primit ... dar mai astept!!! Pupici! Irinusha - cu minunea de 22 saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu raman la ideea ca trebuie sa poata fi pronuntat in tara in care te nasti si in cea a parintilor si poate in USA (in caz ca vrea sa emigreze [alcool] , hihihi! Eu vad ce ma chinui cu numele de fata (de familie). Nu-l scriu aici dar daca ai vedea ce incurcaturi s-au facut si ce oribilitati au iesit te-ai tavali pe jos de ras. Intr-adevar Bogdan cred ca e romanesc 100 la suta la nu l-am mai auzit in alte limbi. Alina asa cum e scris poate ca e tot romanesc dar mai e varianta Aleena (se citeste la fel). Nume de fete nu stiu ce sa-ti propun dat fiind ca ma chinui cu aceeasi chestie. Mie imi plac astea : Antonia, Celine, Catalina, Julia - sa se citeasca Giulia nu Iulia, Larisa, Annabela, Josephine, Sarah,etc. Din pacate cateva dintre cele pomenite sunt din familia mea deci nu le pot folosi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu Laura: e bine ca numele ales sa poate fi pronuntat corect in tara in care se naste copilul. Eu sunt romanca dar copilul meu se va naste in SUA. Ce rost are sa-i zic Ioana (desi numele are origine evreiasca. Dar, ma rog, e folosit in Romania!) Ar avea de explicat toata viata cum se scrie numele pe litere, cum se pronunta si etc. Si nu cred ca strica daca ii englezesc numele un pic si ii zic Joanna. Am dat doar un exemplu fiindca mie oricum nu-mi place numele asta indiferent pe ce limba! Pardon, sper sa nu se supere nimeni, ca tocmai a fost si Sf. Ion)[flo] Cat despre nume care imi plac, pentru baieti ar fi George. Si in romaneste si in enlezeste e la fel. Nu stiu care ar fi varianta germana. Pentru fete Lara e frumos si simplu. Ar mai fi cateva combinatii de nume care imi plac: Maria-Victoria, Maria-Cristina. Dar ce ziceti de: Doris, Alexis, Marissa, Ilse? Sau romanesti: Radu, Mihai, Valentin, Calin Iulia, Valentina, Patricia, Simona, Denisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, eu zic ca v-ati gandit bine. Numele suna la fel si in engleza, cu accentul de rigoare.[:)] Si cred ca e mai simplu aici in SUA pentru copil sa aiba doua prenume. Sunt atatea forme si hartoage de completat in care se cere "middle name". Sau un alt motiv ar fi ca daca mai tarziu nu-i place unul din prenume macar il are pe celalalt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind ni s-a nascut prima fetita am numit-o CHLOE SARAH CAPITAN. Imi placea Chloe foarte mult, dar nimeni in Romania nu putea sa ii pronunte numele... Ii spuneau Cioli, Ciarli, una i-a spul Cleo cica de la Cleopatra... Asa ca acum ii spunem cu totii Sarah. Mi-a mai placut si numele MORGAN, dar Capitan Morgan nu prea mergea din cauza romului cu acelasi nume... Pe cea de-a doua fetita am numit-o CELESTE MAYA CAPITAN si este inima mea!!! Sanatate la toate, BB-ei sanatosi si nasteri usoare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...