Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

BURSA PRENUMELOR !!!


Recommended Posts

Ups,pai da Laura,de ce n-ai spus din prima ca nu iti plac prenumele tipice romanesti ? Pe forumul alalalt,ti-a sugerat cineva sa ii pui copilului un al doilea prenume din Romania, iar tu ai spus ca nu iti plac prenumele din Romania! Parere sincera: Serban si Carol nu-mi plac deloc...iar Celine,e la fetite tot la fel de des intilnit ca Patrick & Yannick,la baietei ..sau Kevin,asta nu-mi place deloc! La mine a fost simplu cu alegerea numelui,imi place numele de Darian, de cind eram de-o schioapa! Abia cind am nascut am aflat ca am un baietel, nu am stiut-o dinainte si cind m-au intrebat la spital cum as vrea sa-l cheme,am simtit ca Darian este alegerea cea mai buna, cu care ma pot identifica eu ca mama! Pe bunicul si pe tatal lui Darian,ii cheama Valeriu, asa ca, ca s-a pastrez traditia familiei i-am pus Darian Valeriu ! Fara linioara intre [:D] Daca ar fi fost fetita ar fi chemat-o Alba Iulia, pentru romani suna nostim :-))) dar la alte natii li s-a parut o combinatie foarte deosebita! Poate ca daca as fi trait in Ro,nu i-as fi pus totusi numele asta [;)] Si acuma el s-a "autobotezat" Dali... si asa suna frumos nu ? Pupicei [pup] mai vorbim noi. Un Craciun feeric tuturor membrilor DC !!![*] http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ALba, nu imi plac prenumele romanesti in combinatie cu numele nostru de familie. Cum suna Ovidiu A... ? Sau Grigore A... ? Sau Radu A.... ? Sau Virgil A.... ? Ca nuca-n perete... Adevarat e ca inca de multa vreme ma zbateam ca in Ro nu as putea sa-mi numesc copilul cu un nume strain ca nu merge la noi. Acum ma bucur ca pot sa o fac, asta e adevarul, nu cad pe spate dupa prea multe prenume romanesti.Sunt prea putine parca... Imi pare asa de rau ca Yannick e des intalnit... imi place foarte tare. SI Patrick... Saphir sa-ti spun parerea mea. Amos [ups] NU imi place Daniel - e un nume normal , nici prea-prea,nici foarte-foarte. Dar daca as fi in Romania mi-ar sta pe lista. Clim - E numele de familie? daca e cumva al treilea prenume... nu imi place.. Asta e.. gusturi si gusturi... Laura [img]http://www.desprecopii.com/forum/gravida.gif [/img] (19 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela Imi plac (mai ciudate asa):
Anton, - aus Tirol ? [:D] . Thomas, - asa-l cheama pe ta-so Sebastian, - [cool] Nicolas, - imi place dar nu cred ca va fi ales David [pk] fain Fetite: Rebecca-Michaela [|)] Julia natürlich[biz] [8D] Imi place,dar as vrea sa se pronunte Giulia, nu Iulia... Anna-Evelyne [olala] Merlin [|)] Agata [|)] Nathalie - hm...asa. si-asa.. Sonia [sm] Norra [|)] Multumesc pentru propuneri! Sa nu credeti ca nu le citesc, am o lista si tot trec acolo ce mai apare fain, apoi tai, apoi iar scriu, si tot asa...Na, apucaturi de fomee grafida.. Laura [img]http://www.desprecopii.com/forum/gravida.gif [/img] (19 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am si eu o intrebare: in alegerea numelor preferate nu are influenta faptul ca stiti o anumita persoana care poarta numele respectiv? Nu stiu daca m-am exprimat bine, eu ma refer mai mult la influenta negativa. Sa va dau un exemplu: mie mi-a placut de cand eram mica numele Sergiu dar in facultate am avut un coleg tare nesuferit pe care-l chema Sergiu si de atunci nu prea-mi mai place acest nume.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe baietii mei ii cheama Luca si Matei Olson, eu zic ca merg cu numele de familie au si 2 nume americane...Luca Samuel and Spencer Matei.La nume de fata nu m-am gindit toate sarcina dar mi-au placut Ilinca, Eva, Sabina, Sara. Daca voi mai avea un baiat imi place Felix, Filip, Radu, Grigore..Oana oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,eu sunt deja mami .Va povestesc un pic cum am ales noi numele lui bebe.INTR-un WEEKEND ne-am suit in pat toti 3 ,evident bebe era in burtica si am inceput sa spunem noi 2(mami si tati) cam ce am vrea sa semnifice numele lui bebe,ce sa spuna lumii despre el/ea.Si apoi am luat-o in ordine alfabetica si ne spuneam reciproc parerea.Vreau sa va spun ca nu am vrut sa aflam sexul bebitului,dar intotdeauna aveam inspiratie pt nume de fetite,iar cu 2 luni inainte de nastere am visat amandoi ,in aceeasi noapte ca avem fetita.ASA A FOST.TATI a vrut ca bebe sa aiba al 2-lea nume numele meu,coincidenta a fost ca bebe s-a nascut de CRACIUN si atunci numele de CRiSTINA a capatat inca o semnificatie.SE pare ca generatia noastra are inca ceva in comun,numele de MARA....Cam asa s-a nascut fetita noastra MARA-CRISTINA.CE parere aveti ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by osolita
Fetelor, am si eu o intrebare: in alegerea numelor preferate nu are influenta faptul ca stiti o anumita persoana care poarta numele respectiv? Nu stiu daca m-am exprimat bine, eu ma refer mai mult la influenta negativa.
Ohooo si inca cum.... Chiar chestia asta ma impiedica cel mai mult sa gasesc un nume! Am multe nume care-mi sunt antipatice doar din cauza ca nu mi-a placut vreo persoana care se numeste asa... Aici intra (fara suparare intre fetele de pe forum, nu e vorba de ele) : MAriana, Roxana, Monica, Ramona, Alina, Sabina, Adriana, Melania, etc.. Astea sunt deci excluse... Laura [img]http://www.desprecopii.com/forum/gravida.gif [/img] (19 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...