Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Decembrie-doliu pentru cei cazuti in revolutie...


DanaR

Recommended Posts

Dragii mei, am plans ieri citind un reportaj intr-o revista... E dureros pentru noi sa ne aducem aminte... dar mai tineti minte groaza cu care priveam trupurile celor ce au murit si erau aruncati si dezgoliti intr-o neglijenta ingrozitoare prin morgile din tara... Din fericire nu am pierdut pe nimeni apropiat...dar tot ma doare... Cei care mai puteti povesti, si ati avut pe cineva drag care s-a dus dintre noi in revolutie, ce-ar fi sa ne spuneti aici lucruri frumoase despre ei... Sa ne amintim cum erau tineri, voiosi, entuziasti in dorinta lor de libertate si de mai bine... Credeti ca am putea...? Pareri pro si contra. DanaR
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
E trist ca au trecut anii si ne aducem aminte din ce in ce mai putin de revolutie ( sau ce o fi fost ) si mai ales de oamenii care s-au sacrificat E un lucru bun ca Dana si-a adus aminte si a deschis un subiect de disutie. Nu am pierdut pe nimeni , dar in acele zile am vrut sa ies pe strada sa ma alatur lor . Am ascultat-o insa pe mama care cu lacrimi in ochi ne ruga sa nu iesim . Dar am simtit toata atmosfera aceea de groaza, de vis rau si in acelasi timp de speranta ca va fi altfel. Poate numai pentru faptul ca azi sintem liberi sa comunicam si stiu ca gestul lor nu a fost in zadar. Un gind pios pentru eroii nostri ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E trist ca au trecut anii si ne aducem aminte din ce in ce mai putin de revolutie ( sau ce o fi fost ) si mai ales de oamenii care s-au sacrificat E un lucru bun ca Dana si-a adus aminte si a deschis un subiect de disutie. Nu am pierdut pe nimeni , dar in acele zile am vrut sa ies pe strada sa ma alatur lor . Am ascultat-o insa pe mama care cu lacrimi in ochi ne ruga sa nu iesim . Dar am simtit toata atmosfera aceea de groaza, de vis rau si in acelasi timp de speranta ca va fi altfel. Poate numai pentru faptul ca azi sintem liberi sa comunicam si stiu ca gestul lor nu a fost in zadar. Un gind pios pentru eroii nostri ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n-am pierdut pe nimeni apropiat, dar am fost foarte socata ca vecina mea pe cind locuiam in Cluj si-a pierdut sotul la revolutie in Cluj, la Libraria Universitatii. A ramas cu o copila mititica si era gravida cu urmatoarea fetita. Am fost cutremurata. Cred ca e un bun prilej sa ne amintim si de tinerii care au murit dupa aceea in Bucuresti in timpul mineriadelor. Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti in pace... iar de cei care si-au batut joc ulterior de sacrificiul lor si de tara asta cred ca se va ocupa tot El! Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am pierdut pe nimeni apropiat in Revolutie. In schimb, sotul, care era militar in termen pe atunci, a ramas cu amintiri nu prea placute din acea perioada. Multumesc lui Dumnezeu ca l-a tinut in viata, de am ajuns sa-l cunosc si sa ma casatoresc cu el. Dumnezeu sa-i odihneasca in pace, pe cei cazuti in Revolutie ![flo] Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 11 luni) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce sa va spun... am observat cu trsitetze ca odata cu trecerea anilor... oamenii au inceput sa uite. la televizor nu se mai fac reportaje bune, oamenii nu mai ies sa aprinda lumanari decat...foarte foarte putin... nimeni nu apre a mai fi interesat --cu o minima exceptie... cei care au fost direct implicati in evenimente intr-un fel sau altul. ati observat ca anul acesta nu s-a mai strigat asa de tare... cine a tras in noi? hmmm trist... romanii uita ...asa fac mereu.... condoleante celor care au pierdut pe cineva in revolutie lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...