Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

mi-e frica


Recommended Posts

Va scriu dar nici nu stiu de ce.de ajutat nu ma puteti ajuta dar sa ma descarc am mare nevoie. Poate citeva din voi cunosc putin povestea mea cea cu tatal alcoolic. Am sa incerc sa scriu cit mai scurt sa nu va plictisesc. Suntem casatoriti de aproape doi ani si avem o fetita de 6 luni.El e roman.Problema este ca bea foarte mult.Ma hotarisem (fara sa stie el) ca dupa 3 ani dupa ce o pot duce pe fetita la gradinita si pot sa lucrez sa divortez.Momentan depind financiar de el.Dar e din ce in ce mai greu de trait cu el. Mi-e frica de el,azi a venit iar beat si a mai baut si acasa.a inceput cu scandalul ca sunt o vrajitoare ca el face pipipe el pt ca l-am vrajit si nu pt ca e beat.Nervoasa i-am spus sa taca din gura sa nu o trezeasca pe fetita ca-l omor altfel.Dupa care a adus cutitul si -mi tot zicea sa-l bag in el.Dupa care a zis ca daca el vrea imi taie mie gitul ca la gaini.Cind l-am intrebat de ce nu o face a zis ca nu poate ,cica ii sunt sotie. Stau tot timpul cu telefonul prin preajma daca e ceva sa pot suna politia. m_as duce la un avocat sa ma interesez ce pot face dar nu am bani.m-am gindit si sa ma intorc in Romania dar nu mai primesc jobul inapoi. Cind e treaz si-l intreb de ce bea imi spune ca e prea stresat si la lucru si acasa. sunt foarte confuza ,nici nu stiu daca intelegeti ceva din ce am scris.trebuie sa fac ceva sa o protejez pe fetita mea. Ma ve-ti intreba de ce m-am maritat cu el.a baut si cind l-am cunoscut dar nu asa mult si era atit de atent cu mine.Nu mi-ar fii zis o vorba rea pt nimic in lume.eram puiutul lui si ma iubea.dar cu timpul a inceput sama jignesca si sa vorbeasca urit cu mine.E problema acum ca nu vreau sa ma culc cu el.Cum naiba sa mai fac dragoste cu el cind pute intr-una si ma jigneste la fiecare ocazie.Cica am pe altcineva.Nu-mi vad capul de treaba si nopti nedormite ( ies dintisorii la vanessa) si sa mai am pe altcineva. Si uite ca m-am usurat putin.e bine sa poti sa plingi pe umarul cuiva chiar daca e virtual. va multumesc ca m-ati ascultat. renata & vanessa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Of,of,of... A naibii [alcool] Am avut si eu un prieten asa,atat l-am iubit de nu va pot spune dar cand ma gandeam ca as putea ajunge in situatia ta ma luau toti dracii. Cu gandul asta am si terminat cu el..Mi-era frica sa nu ajung sa ma ascund de frica lui,cu copii cu tot. Mai ai mult pana poti sa gasesti un job? Cat are fata? Oricum ia-ti la indemana un numr de telefon de la Casa De Femei si unul de la Politie si nu sta pe ganduri.Daca da in tine sau va agreseaza pe vreuna suna repede acolo. Laura [img]http://www.desprecopii.com/forum/gravida.gif [/img] (19 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Renisor, Daca asi putea te-asi imbratisa si ti-asi spune ca nu esti singura!!! Ma doare inima pentru fiecare femeie care trece prin asa ceva... Ma doare imina pentru ca este si povestea mea, numai ca la mine sotul si-a gasit "alinarea" in droguri... Acelasi lucru: Ma invinuia ca am pe altcineva si chiar era convins si suferea din cauza asta (nu l-am inselat niciodata), mi-a spus ca ma poate omori cu usurinta, si tot la fel ca tine imi era teama pentru mine si pentru fete... L-am lasat, nu m-am mai putut lupta, m-am gindit mai intii la fete si la faptul ca trebuie sa le cresc in liniste... Am citit multe carti de autoajutorare in privinta adictiei, m-am dus la sedinte cu femei in aceeasi situatie ca si mine (vezi daca pe unde locuiti se ofera asa ceva. Iti dau un sfat insa. Nu te izola... Iesi afara si fa-ti prietene, cunostinte. In situatii abuzive femeile se izoleaza si devin mai vulnerabile!!! Si nu astepta pina face cea mica trei ani! Nu iti pune realizari asa mari asa de tirziu. In schimb incearca sa gindesti in "pasi mici de successe". Adica "luna viitoare ma inscriu la cursuri de ...", "miine ma voi interesa de...", "saptamina viitoare voi merge la...". Deci pasi mici catre successul final. Si fii tare. Nu este vina ta!!! Nu poti cauza o adictie! Si tine minte mereu: Fetita inainte de toate! Nu exista o solutie usoara, sa stii si miracol de la Dumnezeu am asteptat si eu si nu a venit! Fii tare pentru tine si pentru fetita ta! Cu drag, Alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragä renisor, imi pare räu cä trebuie sä suferi atita!! Eu nu as putea sä träiesc cu frica in sin, de fiecare datä cind este el bäut!! Dacä as fi fost in locul täu...si incerc sä mä pun in sitatia ta, ca sä te inteleg mai bine...m-as interesa unde as putea primi ajutor, in cazul cel mai räu. Uitä-te in Gelbe Seiten, cä acolo am väzut cä est trecut si nr. de telefon pt ajutorarea femeilor cu probleme ( viol, teroare fizicä si psihicä etc... ) Nu vreau sa te descurajez, dar nu de mult am auzit la radio ca aceste case de intrajutorare nu vor mai fi finantate de cätre stat, din motive de economie!!!...din päcate, asta auzim mai mereu in ultimul timp!!![bang]...totusi, eu nu cred cä vor dispare asa imediat, ci vor primi Spenden de prin alte pärti...sau se descurcä comunele cumva!! Este posibil, ca in momentul in care se "trezeste" singur, sä facä pe undeva click si sä-si dea seama ce pierde, dacä mai continuä asa!!!...ar fi si asta o posibilitate...s-a mai intimplat, dar nu este nimic sigur cä va fi asa!!!...dar, cine stie??? Eu m-as duce si la Bezirksamt si m-as interesa ce se poate face intr-o astfel de situatie...trebuie sä fie cineva cu care sä veobesti pe teme de familie...eventual o "Frauenbeauftragte", care sä te indrume pe calea cea bunä...sau mäcar stii unde stai si ce sanse ai in viitor, färä el!!!...este absurd sä mai astepti pinä vei deveni tu independentä d.p.d.v. financiar!!!...o astfel de viata, sub teroare este inadmisibilä!! Ascult-o pe Alice, cä ti-a dat sfaturi bune!!!...fii activä, cä esti pt tine si pt fetita ta!!!...fä-ti prietene, cu care sä vorbesti...este altceva sä vorbesti cu cineva in mod direct, decit sä "vorbesti" cu noi...si asta ar fi o variantä, dar este mai impersonalä!! Eu iti doresc sä fii tare si sä nu arunci "armele"!!! Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea,imi pare rau ca treci prin asa ceva.Eu zic sa nu-l mai provoci cand e beat, ca nu stii ce face nebunul.Gandeste-te la puiul tau, are nevoie de tine.Nu stiu ce sfat sa-ti dau.Daca continua asa e rau...D-zeu sa te ajute.Sunt si eu alaturi de tine.[grup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Renisor ,eu nu stu daca ar fi bine sa mai stai in aceesi casa cu sotzul tau ,pana face fetitza ta 3 anisori,eu zic ca cel mai bine e sa cautzi ceva are te poate ajuta sa-tzi fie bine tzie si fetzitei tale.Asa cum ziceau s fetele ,cauta ceva care sa va poata ajuta .Nu potzi sa stii niciodata cei trece sotzului tau prin cap la o betzie si Doamne fereste cate nu se pot intampla.Iti odresc mult succes . Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica --->18 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum spunea si Lauraa, si eu am avut un prieten, caruia ii placea sa bea, dar doar la chefuri, nu era obicei de toata ziua. Dupa ce m-a facut o data sa ma simt penibil de tot, in public, am "renuntat" la el. Putin mi-a pasat de "sentimentele mele" sau de "sentimentele lui". Pur si simplu am spus NU ! Situatia ta e dificila, ai un copil de protejat, esti dependenta financiar deocamdata. Mai rezista putin si o sa fie bine, sper. Iti tin pumnii. Dar, pe de alta parte ai variante de refugiu. N-ar fi rau sa incerci sa vezi ce ti se poate oferi la casele acelea de ajutor... Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Renisor draga, sufar alaturi de tine. Imi pare tare rau pentru ce ti se intampla. Nu ma pot pune in locul tau, de altfel nu stiu nimic despre tine, dar nu crezi ca ar fi bine, cel putin deocamdata sa te intorci in tara, daca e posibil? Orice ai zice, in Ro. esti la tine acasa, indiferent de cat de greu ti-ar fi. Poate ai rude, prieteni care sa-ti intinda o mana de ajutor pana iti gasesti un job sau ceva.. . Nu stiu ce sa-ti spun, pt. ca nu cunosc situatia ta din tara, dar eu sigur m-as intoarce in acest caz. Nu poate fi mai rau decat prin ce treci tu acum. Ai mare grija de tine, si de puiuta ta! Si gandeste-te bine ce vrei sa faci, gandeste-te mai intai la fetita; nu e bine sa creasca intr-un asemenea mediu. Noi suntem alaturi de tine, imi pare tare rau ca nu pot sa te ajut cu mai mult. Dumnezeu sa fie cu voi! Intotdeauna exista o solutie buna, nu se poate sa nu o gasesti, dar nu mai ramane langa el. Mai asteptam vesti de la tine si ce ai hotarat. Va pup dulce, pe tine si pe micuta, si am sa ma rog pentru voi. Cu drag Laura, mama lui Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...