Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

mi-e frica


Recommended Posts

Da Alina, tocmai ieri am primit scrisoare de la ambasada si-mi trimit pasaportul prin posta.vanessa a primit cetatenia germana automat la nastere,chiar daca noi avem cetatenia romana dar avem domiciliul in germania.Toti copii care se nasc aici si parindii au domiciliul aici primesc automat cetatenia.Ea nici nu este inregistrata in Romania doar aici.A primit deja kinderausweis. Dupa ce-mi primesc pasaportul trebuie cumva sa fac sa-mi prelungesc dreptul de sedere si poate am noroc si primesc nelimitat pt vanessa.Dupa aceea incetul cuincetul imi pregatesc terenul si divortez.Se intereseaza o maica de aici de pe forum la un avocat pt mine.Va tin la curent. Toate cele bune renata & vanessa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by renisor
Da Alina, tocmai ieri am primit scrisoare de la ambasada si-mi trimit pasaportul prin posta.vanessa a primit cetatenia germana automat la nastere,chiar daca noi avem cetatenia romana dar avem domiciliul in germania.Toti copii care se nasc aici si parindii au domiciliul aici primesc automat cetatenia.Ea nici nu este inregistrata in Romania doar aici.A primit deja kinderausweis. Dupa ce-mi primesc pasaportul trebuie cumva sa fac sa-mi prelungesc dreptul de sedere si poate am noroc si primesc nelimitat pt vanessa.Dupa aceea incetul cuincetul imi pregatesc terenul si divortez.Se intereseaza o maica de aici de pe forum la un avocat pt mine.Va tin la curent. Toate cele bune renata & vanessa
Cred ca esti un caz unicat. Voi sunteti ambii romani si copilul e neamt? Hm.... Eu stiu ca asa ceva nu se poate! In nici o tara din Europa (din pacate)! Adela- ~~Sarbatori Fericite! [aho]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Sincer eu una nu as putea sa fac ceea ce faci tu. Eu mi-as fi facut bagajul si directia Romania. Vorba unora dintre fete, macar acolo esti la tine in tara ... Cum spunea si Adela, asa stiu si eu, adica doar daca cel putin unul dintre parinti e german/olandez/... (cetatean UE) atunci copilul e german.... Faptul ca primesti alocatie pt copil e altceva si nu are a face cu cetatenia. Uita-te pe foaia de la primarie sa fii sigura de cetatenia copilului si daca intr-adevar e germana, atunci incerca sa te interesezi daca nu cumva poti sa stai in Germania doar pt ca copilul e german, nu sa fii legata de sotul tau. Iti doresc sa ti se indeplineasca visele frumoase. Sa ai grija de tine si mai ales de fetita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela
quote:
Originally posted by renisor
Da Alina, tocmai ieri am primit scrisoare de la ambasada si-mi trimit pasaportul prin posta.vanessa a primit cetatenia germana automat la nastere,chiar daca noi avem cetatenia romana dar avem domiciliul in germania.Toti copii care se nasc aici si parindii au domiciliul aici primesc automat cetatenia.Ea nici nu este inregistrata in Romania doar aici.A primit deja kinderausweis. Dupa ce-mi primesc pasaportul trebuie cumva sa fac sa-mi prelungesc dreptul de sedere si poate am noroc si primesc nelimitat pt vanessa.Dupa aceea incetul cuincetul imi pregatesc terenul si divortez.Se intereseaza o maica de aici de pe forum la un avocat pt mine.Va tin la curent. Toate cele bune renata & vanessa
Cred ca esti un caz unicat. Voi sunteti ambii romani si copilul e neamt? Hm.... Eu stiu ca asa ceva nu se poate! In nici o tara din Europa (din pacate)! Adela- ~~Sarbatori Fericite! [aho]
Daaaaa,Adela,asa este,copiii nascuti aici(in Germania)din parinti romani cu domiciliul aici au cetatenia romana. Cetatenia germana nu se obtine automat daca te nasti aici ci doar daca unul din parinti e german. Ceea ce cred ca ati primit aici este Geburtsurkunde,certificatul de nastere in care cred(nu il am pe-al fetitei mele la indemina si nici nu stiu daca e la fel)ca se specifica cetatenia copilului. Trebuie ca voi,parintii,sa o inregistrati in Ro,sa-i faceti documente romanesti prin Consulat,inca se poate pt ca nu are 1 an. Eu asa stiu.Dar vorba Adelei,o fi caz unic... Renata, Pai daca zici ca Vanessa are cetatenia germana cum de trebuie sa-i faci rost de drept de sedere nelimitata?...Nemtii nu au voie sa stea la ei in tara?! ~~Sarbatori Fericite! [aho] [/quote] Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragä renisor, eu nu cred cä fetita voasträ are deja cetätenia germana!!! Cind am venit eu aici, Alex avea 2 luni, iar Anne-Marie s-a näscut dupä 2 ani...Alex era cetatean roman Si este incä ), ca era trecut in pasaportul meu romanesc, iar la Anne-Marie scria cä este "ungeklärt" ( adicä nelämurit ) Si ai mei au avut Kinderausweise, dar nu erau nemti propriuzisi...cert este cä la 16 ani, pot sä-si aleagä ce vor sä fie: romani, sau nemti!!! Deja am primit de la Senat o scrisoare prin care ni se spune deja cä cei 2 copii au cetätenia germana deja "aprobatä", dar pe mine nu mä streseazä aceastä situatie, deoarece eu am de mult un statut aici!!! Sotul meu a depus actele pt el si pt copii, acum vreo 2 ani, pt cetätenia germanä...li se aproba si mai devreme, dar...existä si un "dar"...i s-a spus sotului cä numai dacä renunt si eu la cetätenia romana, se va clarifica inainte de 16 ani!! Ei bine, eu nu vreau sä renunt la cetätenia romana, asa cä astept incä 1 an si 4 luni si atunci Alex va implini 16 ani si se va clarifica si färä sä plätim o grämadä de bani!!! Tu nu trebuie sa disperi...copilul täu are un drept la cetatenia germanä, dacä s-a näscut aici!! Te pup cu drag, Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor nu ma zapaciti de cap.Dupa nasterea lui vanessa am primit certificatul de nastere.cam dupa o luna am primit o scrisoare de la landratsamt in care ne anunta ca vanessa poate dobindi cetatenia germana daca suntem de acord si trebuie doar sa semnam niste acte.Am fost la primarie am semnat niste acte si i s-a eliberat la vanessa un Kinderausweis.Poate sa-si i-a si cetatenia romana iar la 16 ani poate sa hotareasca pe care o pastreaza. Va scriu ce scrie in Kinderausweis. name: Bizau Vanessa Geburtstag:07 Juni 2003 Geburtsort: Bietigheim Staatsangehörigkeit: DEUTSCH Wohnort:sachsenheim Am vorbit cu o mamica de pe forum si copilul ei a primit cetatenia germana.Si tot ea mi-a spus ca mai mult ca sigur ca voi primi drept de sedere nelimitat datorita lui vanessa. Nu ma pricep eu chiar asa perfect la germana dar mi se pare destul de clara cetatenia. Alina cred ca m-ai inteles gresit, dreptul de sedere nelimitat eu vreau sa-l obtin nu vanessa ea il are deja.Poate ca m-am exprimat gresit. Am sa scanez Kinderausweis sa vedeti, nu inteleg eu bine sau ce se intimpla? renata & vanessa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina imi cer scuze,abia acum am reciti mesajul meu si am vazut ca m-am exprimat gresit. Dupa ce-mi primesc pasaportul trebuie cumva sa fac sa-mi prelungesc dreptul de sedere si poate am noroc si primesc nelimitat pt vanessa Pentru insemna datorita lui vanessa M-am grabit cind am scris renata & vanessa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Renisor, eu am intrebat dacä se acceptä dublä cetätenie si mi s-a spus cä nu...sint totusi convinsä cä se mai fac si derogäri de la aceastä lege, in cazuri mai speciale. Nu contest faptul cä nu este adevärat ceea ce scrii, eu ti-am spus cum a fost la mine. Este f. posibil sä se fi dat legi noi, acum cu SPD-ul...nu m-am mai informat in directia asta...informatiile mele sint cam de vreo 2 ani!!! Sau, mai existä si o altä posibilitate...poate sä fie mici diferente intre Bundesländer!!! Oricum, chestia cu 16 ani, väd cä este valabilä!!! Dacä este asa, vei primi drept de sedere cu sigurantä, datoritä Vanessei...in orice caz, pinä cind va face ea 16 ani!!![:D]...dupä care va spune cä vrea sä fie nemtoaicä si gata!!! Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...