Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

mi-e frica


Recommended Posts

Draga Renate, abia azi am citit subiectul tau, cu problemele tale m-am confruntat si eu , din pacate, acum 6 ani de zile, cu tatal Marei. Nu lungesc aici, am avut parte de o despartire ingrozitoare, am fugit cu fetita de acasa, a fost o odisee cumplita, ideea este ca cred ca te pot ajuta cu niste sfaturi: -nu te gandi la plecarea in Romania , DEOCAMDATA. Fetita ta are cetatenie germana, iar nemtii tin cu dintii si unghiile de copii lor nemti, s-ar putea sa ai necazuri imense daca le trece autoritatilor un ZVON macar pe la ureche, ca vrei sa pleci cu fetita. Asta ar fi cea mai mare greseala, si ar putea insemna sa iti pierzi custodia copilului. Daca vrei neaparat sa pleci cu ea, trebuie sa sti ca daca tatal ei ar vrea sa o aduca inapoi ar avea tot sprijinul autoritatilor ...ai mare grija!!!-ai drept de stat aici, fara doar si poate, avand fetita cu cetatenie. Chiar daca te desparti, ai dreptul la ajutor social, fapt privit cam negativ de catre autoritati, dar asta este. Sigur ca ar fi de preferat sa ai de lucru, dar...incet incet o sa rezolvi totul, sunt sigura. -te-as sfatui sa mergi urgent in 2 locuri: 1. la o asociatie dein orasul tau gen "Sozialdienst katholische Frauen" sau "Caritas-Beratungstelle für Frauen". Adresele le poti afla la primaria ta. Daca vrei, ma pot interesa eu, dau eu telefon la tine la primarie si iti fac rost de adrese. Acolo exista persoane autorizate, psihologi, etc, cu care trebuie sa stai de vorba. Ei probabil ca vor lua legatura cu Jugendamt-ul, tu trebuie sa fii ajutata acum, si trebuie sa ai oamnei pe care te poti baza, draga mea!! 2. De asta te sfatuiesc sa mergi la un psiholog, cred ca asta iti va face bine. Nu trebuie sa te lasi terorizata de el, dar nici sa il provoci. Doamne, este groaznic sa te culci cu un om numai ca sa ai liniste...de aici pana la viol nu mai este aproape nici un pas... Sunt multe de spus, daca vrei o sa iti dau numarul meu de telefon sa vorbim. Eu stau pe langa Bonn. Draga de tine, imi pare tare rau prin ce treci. dar nu uita, nu esti singura, ne ai pe noi, si esti intr-o tara unde ai niste drepturi. La nevoie exista si Frauenhaus-uri, exista multe variante. Eu o intrebare am: care este comportamentul lui fata de fetita? Se ocupa de ea? Ce zici el la problema ce poate ati discutat-o, divortul? Ce zice de copil? ...na ca au fost 4 intrebari :-)) As avea tare multe sa iti mai spun, mai povestim. Cu drag, [pup] Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by camelia-daniela
Renisor, eu am intrebat dacä se acceptä dublä cetätenie si mi s-a spus cä nu...sint totusi convinsä cä se mai fac si derogäri de la aceastä lege, in cazuri mai speciale. Nu contest faptul cä nu este adevärat ceea ce scrii, eu ti-am spus cum a fost la mine. Este f. posibil sä se fi dat legi noi, acum cu SPD-ul...nu m-am mai informat in directia asta...informatiile mele sint cam de vreo 2 ani!!! Sau, mai existä si o altä posibilitate...poate sä fie mici diferente intre Bundesländer!!! Oricum, chestia cu 16 ani, väd cä este valabilä!!! Dacä este asa, vei primi drept de sedere cu sigurantä, datoritä Vanessei...in orice caz, pinä cind va face ea 16 ani!!![:D]...dupä care va spune cä vrea sä fie nemtoaicä si gata!!! Pupici de la Cami.
Cami, Legea cu dubla cetatenie se mai aplica doar in cazul etnicilor(aussiedler).Asta e valabil in toata Germania si iti zic sigur pt ca eu tocmai imi astept cetatenia germana si am studiat recent chestia. Renata, Sigur,te cred ca Vanessa are cetatenia germana dar poate a dobindit-o datorita sotului tau care are dubla cetatenie:deutsche si romana.Poate nu o fi vrut sa-ti spuna tie chiar totul,mai ales ca nu sunteti prea pe bune,mai si bea...ufffff,nasol! Si asa stiu si eu ca pruncii nascuti aici din parinti romani(indiferent de durata limitata/nelimitata a vizei)sunt cetateni romani dar la 16 ani pot alege care cetatenie o vor. Eu iti doresc putere sa faci fata problemelor si sa alegi solutia cea mai buna! Cu drag, Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Renate, Eu inteleg perfect prin ce treci,tatal meu este alcoolic. A trebuit sa il suport pana la varsta de 18 ani, cand m-am mutat la mama mea si am fugit practic, de acasa Eu eram deja suficient de mare ca sa imi dau seama ce se intampla cu el.Desi eram o familie absolut normala iar mama mea vitrega o femeie la locul ei, deci el nu avea de ce sa se planga, totusi starea lui se inrautatea pe vreme ce trecea. Eu personal l-am internat la dezalcoolizare unde a stat 1 luna El era un barbat f sanatos,dar ar trebui sa vezi cum a ajuns acum........intr-o zi a baut 8l de vin....in alte zile bea spirt medicinal....crede-ma e fffff grav daca sotul tau e alcoolic Tatal meu s-a imbolnavit de epilepsie din cauza asta Si a facut untoxicatie pe creier cu alcool...iti spun eu...eu personal NU CRED CA EXISTA SCAPARE pentru ei decat daca ei au o vointa extraordinara sa se lase Tatalui meu nu i-a pasat de nimeni, si la fel ne ameninta cu moartea si era si mai rau,avea impresia ca noi complotam impotriva lui tot timpul si cate si mai cate Sfatul meu este sa-ti pastrezi neaparat calmul si ratiunea pana cand iti rezolvi problema cu statutul tau, sa consulti neaparat personal calificat care sa te indrume ce este de facut, sa te ascunzi bine in tot timpul asta si cand ai pus totul la cale sa-ti iei fetita si sa plecati cat mai departe de el. Sa nu ai incredere deloc in el ca se va schimba si bla bla bla........ Eu zic ca tu si fetita ta sunteti pe primul loc si asa trebuie sa si ramana poate unora le voi parea radicala, dar credeti-ma eu cunosc perfect psihologia omului alcoolic........si din propria mea experienta va pot spune ca nici copii nici sotia si nici macar Dumnezeu nu este o motivatie destul de serioasa pentru un alcoolic, din pacate Dumnezeu sa va calauzeasca calea si sa va aiba in paza!!! angie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela Cred ca esti un caz unicat. Voi sunteti ambii romani si copilul e neamt? Hm.... Eu stiu ca asa ceva nu se poate! In nici o tara din Europa (din pacate)! Adela- ~~Sarbatori Fericite! [aho]
In Germania se poate daca sunt indeplinite simultan doua conditii: copilul sa se fi nascut aici si parintii sa aiba drept de sedere nelimitat (sau sa fi locuit de mai mult de 8 ani de zile in Germania). Si cum tatal Vanessei are drept de sedere nelimitat, Vanessa are dreptul la cetatenie germana. In acelasi timp, Vanessa are si cetatenie romana.Renisor,poti sa-i ceri certificatul de nastere romanesc prin Consulat inainte ca Venessa sa implineasca un an.Dupa aceea, numai in Ro mai poti face asta. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Renata, eu am scris la adresa pe care ti-am scris-o mai sus un email, si-am primit urmatoarele randuri: "Frauen, die in Not sind und von ihrem Partner oder Ehemann können in ein Frauenhaus gehen. Die Adressen von Frauenhäuser werden nicht bekannt gemacht, wodurch die Frauen und ihre Kinder geschützt sind. In den Frauenhäuser wird den Frauen geholfen ihre Situation zu klären und sich eine Zukunft ohne Partner aufzubauen. In unserer Einrichtung können wir nur Frauen aufnehmen, die nicht von Gewalt bedroht werden. Ich hoffe ich konnte Ihnen mit der Information ein bisschen weiterhelfen." "Femeile care sunt in pericol din partea Partenerilor sau sotzilor pot merge intr-o - cum s-o numesc?? casa de femeie???. Adresa acestor case nu este cunoscuta, prin asta femeile si copiii sunt protejati. In aceste case femeile sunt ajutate sa-si clarifice situatia si sa-si construiasca un viitor fara partener. In aceasta directie, noi putem lua doar femei care nu sunt amenintate cu fortza. Sper ca v-am ajutat putin cu informatiile". Deci ai avut dreptate ca acolo nu era ceea ce cautam eu. Apoi am cautat dupa o "Frauenhaus" si am gasit urmatoarele date: un nr de telefon de la Frauenhaus, care apartine direct de primaria Stuttgart-ului: (0711) 6491085. Email: frauenhaus@stuttgart.de . Sper din toata inima sa fie totul bine la tine, dar daca ai cumva impresia ca esti in pericol, ia imediat legatura cu ei. Iti urez mult, mult bine, draga Renata si sper din toata inima sa-ti fie bine si tie si copilashului tau. Dumnezeu sa va ajute! Ana Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DRAGA RENISOR NU AM AVUT TIMP SA CITESC TOATE RASPUNSURILE CACI ORICUM NU MA PRICEP PREA MULT LA LEGISLATIA PRIVIND CETATENIA DAR POT SA ITI SPUN CU TARIE CA TREBUIE SA PLECI CAT MAI REPEDE CU PUTINTA. UN BARBAT CARE BEA SI CARE ISI BATE SOTIA ( NU AI SPUS DE ASA CEVA DAR CRED CA S-A INTAMPLAT) NU O SA INCETEZE NICIODATA . ITI SPUN CA AM TRAIT IN ASTFEL DE ATMOSFERA TOATA VIATA PANA LA 19 ANI SI ESTE UN INFERN PENTRU UN COPIL CA SA NU MAI SPUN CA MAMA MEA S-A PRAPADIT TOT DIN CAUZA ASTA. AR TREBUI SA GASESTI O SOLUTIE PENTRU CA EA EXISTA SI NU TREBUIE SA TE ASCUNZI DUPA SCUZE DE GENUL CA DEPINZI DE EL FINANCIAR. ASTA A FACUT SI MAMA MEA PE CARE "EL" IN GELOZIA LUI NU A MAI LASAT-O LA SERVICI SI A IZOLAT-O DE TOATA LUMEA.ACUM O CONDAMN SI PE MAMA , DUMNEZEU SA O IERTE , CA NU A AVUT CURAJ SA IL LASE SI SA NE FEREASCA PE MINE SI PE SORA MEA DE ATATEA SUFERINTE. IN FINAL AM RAMAS SINGURE , DOUA FETE CARE NU AVEAM NICI O SURSA DE VENIT SI A TREBUIT SA NE LUAM VIATA IN MAINI SI ACUM POT SPUNE CA SUNTEM REALIZATE LA NUMAI 6 ANI DE CAND NE-A ABANDONAT SI "EL": SORA MEA ESTE IN ANGLIA SI O DUCE F. BINE , SI-A FACUT SI O SITUATIE IN TARA, IAR EU AM O FAMILIE , UN APARTAMENT UN COPIL F. REUSIT SI O MICA AFACERE A MEA ,IAR SOTUL MEU UN SERVICI BUN(NICI UNUL NU A AVUT NICI UN AJUTOR DE LA PARINTI).ACUM MA GANDESC CA DACA MAMA AVEA CURAJ SA SE SALVEZE CUMVA AM FI REUSIT DECI IA MASURI IMEDIAT!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
draga renate... lasa-l..fa toto posibilul sa-l lasi...iti va distruge viatza si...nu este vrb numai de tine dar gabdeste-te la micuta ta care va creste intr-o familie plina de certuri, scandaluri...batai cu timpul...nu merita micuta asha ceva...fa-o pt ea...ea simte de acum ca ceva nu este in regula...daca vrei sa o ajuti sa creasca cu incredere in lumea din jur, in mamaica ei...pleaca de acolo si vino in tara ta...gandeste-te....eu am divortat cand puiul meu avea 7 luni...pana la 8 luni a fost un copil ciudatzel..simtea ca ceva nu este in regula cu mine si suferea si el...acum este un bebe fericit ranjit...si cu incredere in mine... succes valeria http://community.webshots.com/user/kjmami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

renata ..ce s.a mai intamplat??nu ai scris demult,de la jumatea lui decembrie...ma rog sa fie totul bine,fii tare ,noi suntem alaturi de tine.unde esti acum?cum te descurci? ai grija de tine si de vanessa ! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, decizia cea mai grea ai luat-o deja.Pleaca de langa el, pt a te proteja pe tine si pe puiul tau. Candva am trait alaturi de un tata alcolic.Am ramas marcati ,atat eu cat si fratele meu. Eu nu am incredere in mine si nici in semenii mei, iar fratele meu a inceput sa bea si sa fie violent.Pleaca cat urmarile nu sunt dramatice. Mult succes[[box] ANDREEA PATRASCU
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...