Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

TIMISOARA, 16 Decembrie 1989


Recommended Posts

Stie cineva ce inseamana o saptamana de "liniste" intr-un oras altadata plin de viata si trandafiri? Linistea cutremuratoare din tramvaie, linistea strazilor pustiite ziua si fuga oamenilor cu spinarile adunate de frica gloanzelor seara! Linistea de pe Corso, atat de sinistra incat imi auzeam tocurile pantofilor pocnind de pe caldaram, direct in timpane! Imi faceam curaj gandindu-ma ca trec printr-un tunel lung si intunecos, iar acolo departe este un punct de lumina care va creste, va creste......... Pe 16 Dec. 1989 a inceput "linistea" nelinistii noastre, pentru unii a insemnat sfarsitul dar pentru cei mai multi , un inceput lung si dureros! In ziua aceea am intrat in istorie! Viorela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am ascultat la Europa Libera rafalele. Nu am cum sa spun cit imi pare de rau de toate vietile pierdute si de cei care au ramas cu sufletele chinuite. Am vazut revolutia la televizor asa cum s-a vrut sa o percepem si am beneficiat de tot ce a urmat. Viitorul meu si al multora s-a schimbat atunci. There is a difference between knowing the path and walking the path.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i odihneasca Dumnezeu pe toti cei care au murit atunci! Si Dumnezeu sa calauzeasca Romania spre mai bine ca ne doare sufletul de ea ! Am avut un prieten bun care a murit citeva zile mai tirziu, la Otopeni, daca va mai amintiti episodul. Nu o sa pot uita toata viata cadavrul acela cu 4 gauri in frunte... Cite mame au plins atunci...E trist!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DA si eu am ascultat atunci Europa Libera, in fiecare seara pana pe 21-22 decembrie 1989. Ma cutremuram ce se intampla si ma gandeam ce o sa urmeze in toata tara. A fost ce a fost, si acum imi aduc aminte de primele clipe cand s-a auzit la radio vocea lui Dinescu:romani sunteti liberi, Ceausescu a fugit! Si apoi toata nebuneala care a urmat.... La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i ierte pe cei care au murit in strada si sa le dea putere familiilor acestora sa treaca peste momentele care le-au marcat in cel mai urat mod vietile ....ce a urmat - bine sau rau - pentru ei nu mai conteaza ... pretul a fost prea mare ! ....si putere ca sa-i ierte pe cei care si-au batut joc de idealurilor celor cazuti ! Dumnezeu sa-i odihneasca ! [flo][flo] [*][*][*][cor][pegeam][cor][*][*][*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, imi aduc aminte cum stateau familiile noastre de paza, noptile, in scarile blocurilor, sa nu cumva sa vina teroristii, usile blocurilor blocate, vitrinele magazinelor sparte, in ziua de 17 Decembrie inca oamenii isi luau provizii, carau mai bine zis... Acele magazine ale caror rafturi erau goale sau numai cu creveti si conserve de fasole...in spate erau plin de lazi de fructe, si alimente, cele care nu erau pentru nasul oamenilor de rand, sau acele alimente care se vindeau la preturi exorbitante. Imi aduc aminte ca tocmai in ziua de 16, era sambata, am trecut pe langa locuinta lui Tökesh (am scris corect?) si era o multime ingrozitoare acolo, mai apoi in centru era o liniste de nedescris, parca toata lumea se temea sa iasa in strada...nici tramvaiele nu mai mergeau, autobuzele nici atat, gara era deja "impaienjenita" cu militari "in termen", cica, care aveau in jur de 40 de ani:(((. Apoi in seara de 16 primele impuscaturi, primii cazuti...of...nici nu vreau sa mai imi aduc aminte de zilele alea de cosmar...Si nici de clasa a VII a de copii de la liceul de arta care au iesit sa demonstreze pe scarile Catedralei din Timisoara si care au fost impuscati fara mila...si nici de cimitirul saracilor unde au fost torturati si ucisi semeni de-ai nostrii numai pt ca au indraznit sa spuna ca sunt nemultumiti... Dumnezeu sa le odihneasca sufletele tuturor celor care s-au jertfit pentru noi, in acele zile. Fie ca jertfa lor sa ne invete ceva, chit ca vor mai trece multi ani pana vom reusi sa invatam adevarata lectie de libertate! Tot ce-ti doresti se poate realiza, atunci când vrei cu adevarat!http://www.yamafoto.com/?ref=12560
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...