Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eco


MLDiana

Recommended Posts

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Laura _Oprescu
pai in US se face de obicei o ecografie si aia la 20 de saptamani. In Europa se face eco in primul trimestru de sarcina si aia la 12 sau 14 saptamani.Eu in Romania am facut de vreo patru ori. pupici multi si daca e in Ro ,sigur dr ii va zice exact cand si ce cum.Important e sa gaseasca Doctorul . Laura
Laura,depinde unde in Europa.De ex,in Germania,se face ecografie la fiecare consultatie,plus una tridimensionala...in total vreo 14,parca asa am numarat in carnetul meu de gravida. Oricum ecografia e o metoda neinvaziva asa ca cu cit mai multe,cu atit mai bine pt linistea noastra [^]. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sora mea fiind la prima sarcina ,banuiesc ca este curioasa daca bb e bine.Asa eram si eu la prima sarcina ,la a doua mai putin.In Romania ecogarfiile se fac mai in amanuntit.Pe la 4 luni bb e deja mai mare si poate sa-l masoare cit de cit bine.Ce ecografi sunt buni? Lidia ,Tiara si David D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut ecografie la fiecare in fiecare luna (de cate ori mergeam la control). In luna a 8-a si a 9-a mergeam la control de doua ori pe luna asa ca am facut 2 ecografii pe luna. De fapt, in asta si consta controlul: ecografie. Medicul ii asculta bataile inimii, ii masura circumferinta capului, il studia atent, vedea ca totul e ok, se uita si la placenta si gata. Control ginecologic clasic (pe masa) nu mi-a mai facut decat in luna a 9-a, spre sfarsit pentru a vedea cum arata colul. Eu am nascut inainte de termen (mi s-a provocat nasterea) pentru ca bebe avea deja 3.800 (asa mi-a zis medicul dupa ce a vazut la ecografie, si asa a fost). Daca as mai fi stat inca 2 saptamani ajungeam cu un bebeb imens si faceam cezariana ceea ce nici eu nici medicul nu a dorit. Concluzie: asa cum s-a mai spus ecografia este o metoda neinvaziva (se realizeaza cu ajutorul ultrasunetelor) si arata foarte bine starea bebelusului. Medicul gineolog care face eco, trebuie sa aiba competenta ecografica, ca altfel te trezesti ca iti spune cate o chestie de nu mai dormi noaptea !!! Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Tiara
LA cite luni ati facut eco si la cine? In JAponia se face de cite ori te duci la consultatie .In Romania nu stiu. Cind e mai bine pentru eco?Pina in 3 luni nu cred ca isi are rostul.Voi ce ziceti? P.S Sora mea vrea sa stie. Lidia ,Tiara si David D.
Ecografia de prim trimestru (pina in trei luni) este foarte importanta pentru datarea sarcinii, pentru ca masuratorile care se fac la embrioni au cea mai mica variabilitate de la un embrion la altul, deci spun cel mai clar cite saptamini are sarcina. Corect dupa aceea este sa se mai faca cel putin doua ecografii: una la 20-22 de saptamini, ecografia morfologica, prin care se studiaza daca bebe este bine dezvoltat si normal din punct de vedere morfologic, si una in trimestrul III, cind se studiaza din nou dezvoltarea, pozitia in care sta si alte manunte care contribuie la deciderea felului in care se va produce nasterea. Ceea ce am scris este valabil pentru o sarcina fara probleme. Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...