Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Exercitii fizice dupa cezariana


alinkav

Recommended Posts

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am incercat prima data pe la 6 luni sa fac cate 2 seri de 5 - 10 abdomene... si a inceput sa ma doara burta... am mai asteptat inca 2 luni si am inceput din nou. Am deja aproape 5 luni de cand fac abdomene si nu am nici o durere de burta... aproximativ 300 - 400 pe zi. Eu zic ca fiecare trebuie sa incerce si sa vada cum reactioneaza corpul... nu incepe sa faci multe de la inceput. Daca simnti ceva dureri cate de mici ar fi ele oprestete si revin-o dupa o luna doua. Mie doctorul meu mi-a zis ca cel mai bine pentru operatie este sa ii dau timp de un an sa se vindece dar eu nu am mai avut rabdare. Ai grija ce faci sa nu patesti ceva. Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput exercitiile fizice cam la 2 saptamani dupa operatia de cezariana. Dar n-am exagerat deloc. Initial dadeam un pic din maini :), apoi am inceput si cu genoflexiunile. Cam la 2 saptamani dupa aceea am incercat abdomenele. Am marit numarul lor treptat, de la 2-3 pe zi pana la 30 (mai multe cred ca n-am facut niciodata). Ideea e sa incerci cate putin la inceput, sa vezi daca organismul tau suporta efortul. Si sa maresti treptat numarul exercitiilor. La cea mai mica durere e bine sa te opresti si, eventual, sa consulti medicul. Oricum eu sunt dovada vie ca se poate sa faci abdomene la 4 saptamani dupa cezariana. Doctorita mea chiar mi-a indicat sa fac sport dupa operatie, dar moderat. Acum astept al doilea bebelus si am de gand sa urmez acelasi "tratament" dupa nastere (indiferent daca va fi normala sau cu cezariana). Multa sanatate, Manuela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost mai lenese :-( Puteam face abdomene la 1 an de la nastere insa aratam bine si fara ele, ca deh cand am ramas insarcinata cu primul bebe aveam 49 KG [:0] si am luat 18 kg toata sarcina. Succes si ai grija cum reactioneaza organismul :-) Sper sa imi revin la fel de repede si acum. Sarbatori fericite [pegeam], Andra cu burtica de 33 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...