Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sperante


Recommended Posts

Pentru cei care nu stiu, sotul meu a plecat in strainatate la studii in ideea de a ne stabili acolo unde soacra mea locuieste de 12 ani. Intre timp a suferit o depresie nervoasa generata de discutiile cu soacra mea si a vrut sa isi puna capa zilelor. Cu ajutorul [dc] acum este bine. Azi a fost la psihiatru impreuna cu mama lui. Acesta le-a spus ca sunt oameni seriosi si ca trebuie sa isi vada fiecare de viata lui. Chiar i-a spus soacrei mele ca nu e bina sa vina impreuna in Romania ci sa il lase sa plece singur ca sa inteleaga si unul si celalalt ca fiecare are viata lui. Mama lui a parut ca intelege iar Gabi se astepta sa il incurajeze. Din pacate face tot posibilul ca sotul meu sa se simta vinovat ca o lasa singura acolo. Gabi se simte acum ingrozitor dar i-am explicat ca acesta este mersul vietii. Il inteleg dar trebuie si el sa inteleaga ca are 33 de ani si ca e vremea pt o viata a lui. Eu stiu ca in momentul in care trebuia sa plec in Elvetia si eu ma simteam vinovata ca ii las pe parintii mei aici, dar pana la urma am inteles ca viata merge inainte si ca la randul lor si parintii mei au plecat de langa parintii lor. Ma gandesc ca daca cei care sunt departe de parinti ii povestesc cum au trecut ei prin aceeasi experienta, poate o sa treaca mai usor peste acest moment. Va pup! SARBATORI FERICITE!!! Luminita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu traiesc departe de mama mea pe care o iubesc nespus de mult. Mi-a fost destul de greu sa o parasesc tinand cont ca ea a facut tot ce a putut sa am o viata usoara si fercita, care din pacate nu a fost chiar asa din cauza tatalui meu. A venim un moment in viata cand a trebuit sa imi dau seama singura daca vreau sa am si eu familia mea si copii mei si sa fiu cu barbatul iubit. Lucruri pe care mama nu putea sa mi le ofere ori cat de mult ar fi vrut ea. Nu s-a opus plecari mele din ro dar stiu ca nici usor nu i-a fost. Si acuma dupa aproape 3 ani plange cand o sun si imi zice ca imi duce lipsa dar pentru asta nu imi cere sa ma intorc in tara numai sa stau la fusta ei. Eu cred ca sotul tau ar trebui si el sa ia o data si pentru tot deauna o hotarare ce ar vrea cu viata lui: sa stea la fusta mamici sau sa fie cu noua lui familie. Alaturi de mama lui poate el sa gaseasca toate lucrurile frumoase care i le ofera o sotie si un bb? Poate mama lui sa ii faca viata implinita pe toate planurile... nu numai profesional. Ce rost are sa termine studi foarte inalte cand viata lui privata, sotia si tot ce tine de caminul lui se duc pe apa sambeti? Mama lui si-a terminat rolul acuma in viata lui... l-a crescut, la educat iar acuma este timpul sa ii dea drumul in lume sa isi faca si el o familie fericita la randul lui. Ea ra trebui sa il incurajeze si sa ii respecte dorintele nu sa il faca sa se simnta vinovat. Trebuie si tu sa vb cu el si sa il intrebi clar ce vrea... mama sau pe tine? Pentru ca in doua parti in acelasi timp nu se poate. Eu sper sa recapaciteze si sa se hotarasca in favoarea ta si totul sa fie bine cu voi doi. Mult noroc si fericire alaturi de sotul tau. Sarbatori Fericite! Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu lasa pe nimeni sa se amestece in familia ta. Daca trebuie sa lupti cu soacra ta, atunci lupta, nu conteaza cine este. Menirea parintilor e sa faca copii, sa-i creasca, sa-i ajute cand au nevoie, nu sa le amarasca viata pentru scopurile lor egoiste. Daca moare sa stea langa fi-so sa vina sa stea cu voi in Romania, sau nu poate sa renunte la nimic din viata ei? Le vrea pe toate si asa nu se poate. Ea si-a atrait traiul, si-a papat malaiul, dar acum este randul copilului ei sa traiasca. Adica sa inteleg ca e mai fericita cand il vede asa de suparat stand langa ea decat sa-l stie mai departe si fericit? Daca pentru ea conteaza macar putin fericirea copilului ei ar trebui sa inteleaga ca fericirea lui esti tu asa ca sa-l lase in pace. Nu i s-a pus un semn de intrebare de ce s-a ajuns pana in situatia de suicid? Un parinte trebuie sa-si vada copilul fericit indiferent in ce consta fericirea lui. Parerea mea este ca o mare parte din vina o are sotul tau care nu stie sa puna piciorul in prag, si el sa-si apere familia de "factorii disturbatori". O parte din vina o ai si tu ca ai lasat sa se intample asta, ca atunci cand ai vazut ca a gresit sau nu e stapan pe situatie nu ai intervenit. Din cate inteleg e foarte legat de mama lui si nu e bine sa-i dai lui ultimaturi pentru ca probabil asta e facut mama lui de s-a ajuns aici. Concluzia este ca va iubeste pe amandoua la fel de mult. Si ca sa fie bine fii tu cu mai multa minte si incearca sa ajungi la un consens cu ea. Si atunci o sa fie toata lume fericita. Poate cheia problemei e sa fiti toti la un loc. Mai tine-ne la curent cu vesti Adina si dragalasii ei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, ptr fericira ta si asotului tau te "lupti" cu oricine si oricat si oriunde.este dureros cand plecam de langa parinti,dar viata isi are cursul ei. nu lasa pe nimeni sa va strice fericirea si pacea din casa, indiferent ca sunt parinti,frati, prieteni,etc. te pup ALINA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca incepe sa rasara Soarele si pe strada mea. GABI ESTE IN DRUM SPRE ROMANIA[bum]. Dupa aproape 3 luni, maine seara vom fi impreuna[cina2]. Va multumesc din suflet ca m-ati sustinut si m-ati ajutat cu un sfat sau o vorba buna sa trec peste acesta perioada din viata mea. Va pup![dual][dual][dual][dual] SARBATORI FERICITE!!! Luminita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prin tarisoara asta minunata este mare aglomeratie in zilele acestea pentru ca pana pe 5 ianuarie e vacanta. Din acest motiv si autocarul cu care vine sotul meu merge foarte greu, asa ca Lorelei, daca sora ta merge spre Bucuresti cred ca o sa ajunga acolo in jur de 2-3 noaptea. Timpul trece foarte greu dar cand ma gandesc ca imi voi strange sotul in brate, am puterea sa astept. Va pup pe toti de pe DC! SARBATORI FERICITE!!! Luminita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...