Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata fara copii?


Recommended Posts

Sint sigura ca voi fi considerata egoista de multe dintre voi, dar va cer totusi parerea... Eu mai am putin si implinesc 31 de ani si inca nu am copii si nici nu prea ma simt pregatita sa am copii. Ma tot gindesc, daca nici acum la 30 de ani impliniti nu simt ca vreau sa am copii, voi simti asta vreodata? Adevarul e ca nu prea mi-au placut niciodata copiii, desi ma consider o persoana afectuoasa (imi plac foarte mult animalele, de orice fel), dar la copii n-am tras niciodata, din contra, chiar ma deranjeaza cind imi vin preiteni cu copii acasa si imi devasteaza casa [bang] Este vreo sansa pentru mine?... Alte motive pentru care nu ma grabesc sa procreez :) sint si altele de natura egoista, am o viata mai mult decit comfortabila si tot felul de prieteni si hobby-uri care imi fac multa placere si la care probabil ca ar trebui sa renunt daca ar trebui sa am grija de un copil... Teama mea este ca timpul trece si in curind voi fi prea batrina ca sa mai am copii si atunci poate ca ma voi cai... Mai e cineva in situatia asta? Cum s-a schimbat viata voastra dupa ce ati avut copii, mai ales la o virsta mai inaintata? Ar trebui sa fac un copil acum ca sa fiu sigura ca nu o sa-mi para rau? Cit timp credeti ca pot astepta pina ma hotarasc? E prea tirziu sa ai copii sa zicem la 40 de ani? Pentru mine asta e o problema la care ma gindesc mereu...Stiu ca sint femei care isi doresc copii foarte mult si nu pot avea, dar la mine asta e situatia...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Citind mesajul tau mi-am amintit de unul din unchii mei pe care il deranjau copiii altuia, zgomotul, murdaria, dezordinea pe care copiii o lasa in urma lor. Tot timpul el le facea observatie copiiilor rudelor...asta pana la fetita pe care au infiat-o el si cu matusi-mea. Acu' a cazut in extrema ailalta, o rasfata la maxim pe fetita de a exasperat-o pe mama-sa. Desi nu am inca copii, imi dau si eu cu parerea, cred ca ai fi o mama minunata daca iti pui intrebarile astea, cred ca au mai fost si altii in situatia asta si s-au schimbat cand a fost cazul. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nikita, tu vrei raspunsuri la multe intrebari,la care de fapt numai tu detii raspunsurile. Dar ma bag si eu in seama, poate iti voi fi de folos cu ceva in luarea unor decizii. Daca nu ai nici un fel de chemare pentru a fi mama, de ce iti mai pui problema? Doar de frica ca vei ramane singura la batranete? Sau ca asa e normal, ca o familie (banuiesc ca esti casatorita), sa aiba copii? Esti si contradictorie pe alta parte; te intrebi daca ai vre-o sansa sa iti doresti copii. Asta nu o prea inteleg: nu vrei copii, dar iti doresti sa vrei! Ce inseamna asta? Cred ca trebuie sa te mai gandesti la ceea ce vrei de fapt, s-ar putea ca ceasul tau biologic sa-ti spuna ca e timpul pentru un copil, desi tu nu-ti doresti? Sau nu-ti dai seama ca de fapt vrei copii, dar ti-e frica sa nu-ti pierzi independenta? Oricum, un lucru trebuie sa-ti fie clar: un copil nu-l faci pentru tine, un copil nu este o solutie pentru nici o problema de-a noastra, un copil e un suflet, cu o viata personala, pe care ajutat de parinti, el va trebui sa o traiasca. Zicea cineva pe acest site: cand e mic, unui copil ii dai radacini, iar cand e mare , aripi! Iar daca totusi te simti bine asa, de ce vrei copil? Asta este intrebarea la care trebuie sa-ti raspunzi. Cat despre timp... mai ai destul, poti sa-l faci si la 40 de ani. Gandeste-te bine! Sper ca nu te-am suparat cu ceva, dar sincera sa fiu, esti prima femeie pe care o aud ca nu are chemare pentru a devenii mama! (oare?) Pupici Laura, mama lui Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin, intrebi spre sfarsitul mesajului cum se schimba viata unei femei de varsta mai inaintata , dupa un copil. Iti raspund eu: l-am nascut pe Andrei la 35 de ani. Nu ca asa as fi vrut, dar am avut o mica problema, pentru care am umblat 5 ani pe la medici. Iar inainte de Andrei, eu eram la fel ca tine. Impreuna cu sotul, petreceri, distractii, concedii, in fine sti si tu cum e. Acum imi este teribil de greu, viata noastra s-a schimbat total, dar asta este, ni l-am dorit. Dar satisfactiile sunt mai mari decat neplacerile. De aceea iti spun, daca nu ti-l doresti iti va fi si mai greu. Cu drag Laura, mama lui Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji, nici eu nu m-am simtit pregatita sa am un copil si copii altora ma calca si acum pe nervi (cu mici exceptii). Daca faci un copil trebuie sa-ti iei gandul (pentru cativa ani) de la viata linistita, hobby-uri, cine romantice, etc dar vei experimenta sentimente extraordinare iar viata ta va avea un alt sens. Unora li se potriveste, altora nu, tu trebuie sa te gandesti bine si repede pentru ca timpul trece.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tlaura
Buna Nikita, tu vrei raspunsuri la multe intrebari,la care de fapt numai tu detii raspunsurile. Dar ma bag si eu in seama, poate iti voi fi de folos cu ceva in luarea unor decizii. Daca nu ai nici un fel de chemare pentru a fi mama, de ce iti mai pui problema? Doar de frica ca vei ramane singura la batranete? Sau ca asa e normal, ca o familie (banuiesc ca esti casatorita), sa aiba copii? Esti si contradictorie pe alta parte; te intrebi daca ai vre-o sansa sa iti doresti copii. Asta nu o prea inteleg: nu vrei copii, dar iti doresti sa vrei! Ce inseamna asta? Cred ca trebuie sa te mai gandesti la ceea ce vrei de fapt, s-ar putea ca ceasul tau biologic sa-ti spuna ca e timpul pentru un copil, desi tu nu-ti doresti? Sau nu-ti dai seama ca de fapt vrei copii, dar ti-e frica sa nu-ti pierzi independenta? Oricum, un lucru trebuie sa-ti fie clar: un copil nu-l faci pentru tine, un copil nu este o solutie pentru nici o problema de-a noastra, un copil e un suflet, cu o viata personala, pe care ajutat de parinti, el va trebui sa o traiasca. Zicea cineva pe acest site: cand e mic, unui copil ii dai radacini, iar cand e mare , aripi! Iar daca totusi te simti bine asa, de ce vrei copil? Asta este intrebarea la care trebuie sa-ti raspunzi. Cat despre timp... mai ai destul, poti sa-l faci si la 40 de ani. Gandeste-te bine! Sper ca nu te-am suparat cu ceva, dar sincera sa fiu, esti prima femeie pe care o aud ca nu are chemare pentru a devenii mama! (oare?) Pupici Laura, mama lui Andrei
Mersi pentru raspuns, Laura. Da, ai pus bine problema, imi doresc sa vreau acum, pentru ca mi-e teama ca o sa-mi doresc copii cind o sa fie prea tirziu (la 40 de ani de exemplu)[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikita, Am auzit odata o vorba si mi-am dat seama cat adevar are in ea, abia dupa ce am avut un copil, si anume: Copii faci la tinerete ca dupa aia faci nepoti!!! Si asa este. Gandeste-te logic, daca faci un copil acum la 32 de ani de ex. pana la 40 de ani ai un copil deja mare, daca il faceai la 25 de ani, puteai sa ai la 40 de ani un adolescent aproape de 15 ani, si asa mai departe. Deci nu lasa timpul sa treaca pe langa tine degeaba, si un copil nu-l faci sa nu ramai singur la batranete! Asta este egoism curat, pentru ca un copil trebuie sa-si vada de viata lui inainte cand imbatranesc parintii. Un copil il faci ca sa fii implinita ca femeie, si ca ca ai parte de bucuria primului suras, a primului pas facut, a primului "ma-ma" rostit de puiul tau, si de multe alte inceputuri din viata unui copil.De ex. eu in ziua cand fetita mea mi-a zis pentru prima data MAMA, eu eram tare necajita din cauza unor probleme si cand am auzit-o m-i s-a luminat totul in fata ochilorm aducandu-mi aminte ca nr. 1 in viata mea este acel sufletel. Si apoi ai mai multa rabdare si putere de a creste un copil cat esti mai tanara, si apoi copilul tau ar avea o mama inca tanara!! Daca nu simti ca vrei un copil, este si din cauza ca ai o viata confortabila, ca ai fel de fel de hobby-uri si alte pasiuni. Incearca sa-ti canalizezi gandurile spre ce-a mai mare pasiune din viata unei femei, ceea de a fii mama. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Nikita, Stii cum e cu copiii? Cine are sa-i traiasca, cine nu, sa nu-i doreasca. Dc. nu vrei sa ai copii o sa fii OK fara copii. Este posibil sa vrei dupa varsta de 40 de ani, de fapt nu neaparat copii, dar o sa incepi sa cauti stabilitate, familie, rude, caldura, un sens in viatza, lucruri diferite decat cauti acum. Este foarte posibil sa iti para rau ca nu ai avut copii. Totusi, nu prea cred ca asta ar fi un motiv suficient pentru a face un copil pe care de fapt nu ti-l doresti. Pe de alta parte dc. o sa ai copil s-ar putea f. bine sa te schimbi f. tare si sa iti descoperi sentimente materne f. puternice. Sa stii ca nici mie nu imi placeau copiii inainte de a fi mamica. Nici animalele. Animalele nu imi plac nici acum decat in poze. Dar m-am schimbat f. tare in legatura cu copiii, au inceput sa imi placa si nu ma mai deranjeaza prostiile care le fac sau ca mi-ar devasta casa. Este o decizie greu de luat si raspunsul il ai doar tu. Daca crezi ca poti renunta la comoditatile vietii fara copii si te poti inhama la un job "full time", fa-o acum, vei avea satisfactii. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

.Si eu imi faceam planuri ca voi deveni mama dupa 30 ..poate,dar sotul meu(iubitul meu pe atunci)isi dorea un copil foarte mult,si am tot incercat timp de 6 luni pina am ramas insarcinata. Ei povestea e urmatoare:cit timp nu ramineam parca ma mai linisteam ca ramin fidela planului meu, dar cind mi-am dat seama ca sunt insarcinataam intrat intro panica de nedescris[biz].Cert este ca sentimentele si planurile ti se schimba ...cind auzi primele batai ale inimioarei intelegi cit de mult ti-ai dorit de fapt acest lucru. Nu neg si acum imi este citeodata frica si ma gindesc daca nu e prea devreme(22 de ani) si daca voi face fata la toate grigile care ti le aduce un bb...mai ales singura fiind fara familia mea[bang] dar asta e,mai am o saptamina si imi voi tine bb in brate...[flo][pup][pup][pup] Ma bucur ca v-am gasit[pup] Iti doresc sa fii fericita indiferent de ce-ti va aduce un copil,sau o seara linistita in fata tv cu iubitul alaturi[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...