Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata fara copii?


Recommended Posts

Mult succes JOJO ! Nikita,nu te supara pe mine daca o sa fiu directa.Eu am intalnit destule femei care au 1 sau mai multi copii pe care i-au facut din dragoste .PUNCT.ADICA nu au stat o clipa sa se gandeasca la tabieturile lor . ASTA FAC MAMELE CARE AU VOCATIE.Daca nu ai vocatie iti va fi extrem de greu sa inveti meseria de mama si toate eforturile si compromisurile pe care va trebui sa le faci ca mama te vor face sa crezi ca esti o martira.CEEA CE INSEAMNA CA E PLINA LUMEA DE MARTIRE !TU chiar simti ca tabieturile tale te umplu de fericire ? Daca da nu cred ca vei fi o mama buna.DACA NU inseamna ca te vei hotari in curand sa traiesti cele mai fericite clipe din viata ta.ESte f. greu sa fi mama ,dar cine crede ca lururile care se fac usor te implinesc nu va sti niciodata ce e fericirea.CREDE_MA ,un copil inseamna o minune traita in fiecare zi ! Totusi faptul ca te gandesti la asta inseamna ca mai ai o sansa .Nu o rata !FII O FEMEIE FERICITA ! TRAIESTE LA MAXIM! IMI cer iertare pt duritate ,dar cred ca trebuie sa te trezesti la realitate si sa iei o hotarare ACUM nu peste 5 ani. [iartama][poc][flo][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu inteleg,scrie undeva ca fiecare femeie,trebuie sa aiba musai copii? Fiecare femeia face cu viata EI ce vrea,nimeni nu o obliga sa dea viata unui copil,daca ea simte ca nu vrea! Si nimeni nu are dreptul sa o condamne,e lumea plina de copii abandonati,din pacate! Deci mi se pare mai corect asa,decit sa-i faca si dupa aia sa se caineze,ca of si of.... nu mai pot si m-am saturat...si sa-i para rau! Nu se poate,copilul nu poarta nici o vina,ca lumea e plina de femei complet inconstiente [bang] Nikita,respect pentru sinceritatea ta, sunt multe femei sau chiar mame, care nu ar recunoaste niciodata,ceea ce ai scris tu! Toate cele bune [flo] Un Craciun feeric tuturor membrilor DC !!![*] http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikita, am citt cele scrise de tine si m-am gandit asa: cand crezi ca totul iti este la indemana tinzi sa spui"lasa ca mai este timp si pentru asta" dar cand incerci sa ai un copil de mai bine de 7 ani si ti-l doresti cu ardoare te gandesti "ce bine era daca incercam mai demult". Uite, eu si sotul meu incercam de 7 ani sa avem un copil dar degeaba. Suntem disperati, descurajati si ne gandim cu groaza la viata fara copii. Ce inseamna sarbatorile fara un copil pe care sa il bucuri! Eu una zic sa te gandesti bine. Acum crezi ca esti sanatoasa tu si sotul tau, dar niciodata nu vei fi sigura ca atunci cand iti vei dori cu disperare, vei avea un copil. Si eu iubesc animalele enorm si nu stiu ce ma-as fi facut toti ani acestia daca nu aveam un catelus care sa ne intimpine si sa ne umple casa, dar in acelas timp ne dorim din tot sufletul un copil. Sper ca Dumnezeu sa-ti lumineze gandurile si sa iei decizia cea mai buna. Sarbatori fericite! Cipi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mara26
Mult succes JOJO ! Nikita,nu te supara pe mine daca o sa fiu directa.Eu am intalnit destule femei care au 1 sau mai multi copii pe care i-au facut din dragoste .PUNCT.ADICA nu au stat o clipa sa se gandeasca la tabieturile lor . ASTA FAC MAMELE CARE AU VOCATIE.Daca nu ai vocatie iti va fi extrem de greu sa inveti meseria de mama si toate eforturile si compromisurile pe care va trebui sa le faci ca mama te vor face sa crezi ca esti o martira.CEEA CE INSEAMNA CA E PLINA LUMEA DE MARTIRE !TU chiar simti ca tabieturile tale te umplu de fericire ? Daca da nu cred ca vei fi o mama buna.DACA NU inseamna ca te vei hotari in curand sa traiesti cele mai fericite clipe din viata ta.ESte f. greu sa fi mama ,dar cine crede ca lururile care se fac usor te implinesc nu va sti niciodata ce e fericirea.CREDE_MA ,un copil inseamna o minune traita in fiecare zi ! Totusi faptul ca te gandesti la asta inseamna ca mai ai o sansa .Nu o rata !FII O FEMEIE FERICITA ! TRAIESTE LA MAXIM! IMI cer iertare pt duritate ,dar cred ca trebuie sa te trezesti la realitate si sa iei o hotarare ACUM nu peste 5 ani. [iartama][poc][flo][pup]
Draga Nikita, Mara a exprimat exact ceea ce as fi vrut sa-ti spun si eu. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 2 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NIci eu nu mi-am dorit copii pana cand nu a aparut nepotelul meu. Nici nu stiam daca am sa-l pot face. Aveam 29 de ani si ceasul meu biologic ramasese in urma. Eram casatorita de 8 ani si totusi nu aveam copii. Cum mi-a schimbat viata copilul meu? Cuvintele sunt putine, si crede-ma nu vorbesc ca o mama extaziata de ce a putut sa faca. Mi-am schimbat aproape complet modul de a privi viata, am invatat sa acord mai multa atentie familiei si dorintelor ei, sa le spun celor dragi mai des ce simt, sa ies din rigiditatea in care ma aruncasera necazurile. Am slabit, fac sport, am invatat engleza si am citi foarte mult de cand am un ingeras. Necazurile pe care le-am avut in timpul sarcinii m-au facut sa pretuiesc viata si de cate ori imi este greu ma gandesc ce era sa pierd si ii multumesc lui Dumnezeu pentru copilul meu. Intr-adevar, este foarte greu cu un copil, mai ales daca nu are bunicii in preajma, dar te poti descurca. Iar bucuria de a avea un suflet curat care iti spune mama... nu pot sa o descriu. Eu nu pot sa-ti dau nici un sfat, insa tu vei stii ce decizie sa iei. Numai bine, Maria.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alba
Eu nu inteleg,scrie undeva ca fiecare femeie,trebuie sa aiba musai copii? Fiecare femeia face cu viata EI ce vrea,nimeni nu o obliga sa dea viata unui copil,daca ea simte ca nu vrea! Si nimeni nu are dreptul sa o condamne,e lumea plina de copii abandonati,din pacate! Deci mi se pare mai corect asa,decit sa-i faca si dupa aia sa se caineze,ca of si of.... nu mai pot si m-am saturat...si sa-i para rau! Nu se poate,copilul nu poarta nici o vina,ca lumea e plina de femei complet inconstiente [bang] Nikita,respect pentru sinceritatea ta, sunt multe femei sau chiar mame, care nu ar recunoaste niciodata,ceea ce ai scris tu! Toate cele bune [flo] Un Craciun feeric tuturor membrilor DC !!![*] http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba
subscriu! Cristina, o mamica fericita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu-ti pot raspunde obiectiv la intrebarile tale. Eu nu pot si nici nu vreau sa-mi inchipui cum ar fi fost viata mea fara copii. Searbada... Un singur lucru il regret, ca nu i-am facut mai la tinerete... E greu cu copii, dar fara e PUSTIU... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 8 luni) si Ramona (1 an si 7 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Nikita73
Sint sigura ca voi fi considerata egoista de multe dintre voi, dar va cer totusi parerea... Eu mai am putin si implinesc 31 de ani si inca nu am copii si nici nu prea ma simt pregatita sa am copii. Ma tot gindesc, daca nici acum la 30 de ani impliniti nu simt ca vreau sa am copii, voi simti asta vreodata? Adevarul e ca nu prea mi-au placut niciodata copiii, desi ma consider o persoana afectuoasa (imi plac foarte mult animalele, de orice fel), dar la copii n-am tras niciodata, din contra, chiar ma deranjeaza cind imi vin preiteni cu copii acasa si imi devasteaza casa [bang] Este vreo sansa pentru mine?... Alte motive pentru care nu ma grabesc sa procreez :) sint si altele de natura egoista, am o viata mai mult decit comfortabila si tot felul de prieteni si hobby-uri care imi fac multa placere si la care probabil ca ar trebui sa renunt daca ar trebui sa am grija de un copil... Teama mea este ca timpul trece si in curind voi fi prea batrina ca sa mai am copii si atunci poate ca ma voi cai... Mai e cineva in situatia asta? Cum s-a schimbat viata voastra dupa ce ati avut copii, mai ales la o virsta mai inaintata? Ar trebui sa fac un copil acum ca sa fiu sigura ca nu o sa-mi para rau? Cit timp credeti ca pot astepta pina ma hotarasc? E prea tirziu sa ai copii sa zicem la 40 de ani? Pentru mine asta e o problema la care ma gindesc mereu...Stiu ca sint femei care isi doresc copii foarte mult si nu pot avea, dar la mine asta e situatia...
Din coltul meu nu pari egoista[:)].Imi suna familiar ce spui,mai putin partea cu "nu mi-au placut niciodata copiii" si cea unde iti pui probleme vis-a-vis de eventualitatea ca mai tarziu sa vrei copii si sa fie tardiv.Si eu iubesc animalele,i-am "ajutat" pe ai mei parinti sa se "captuseasca cu o gramada de animalutze,am fost intotdeauna o "mama" responsabila pentru animale(si-n momentul de fata,cand nu mai locuiesc deja de 4 ani la ai mei,acolo locuiesc si 4 caini si 3 pisici).[:)] Mie mi-au placut copiii altora,dar n-am inclus niciodata in acest "placut" partea de responsabilitate,nici macar nu m-am gandit vreodata inainte de a constata faptul ca-s insarcinata cu Iepu', la eventualitatea ca voi deveni intr-o zi mama.Ciudat probabil,da' asa a fost.Si daca n-as fi acum mama,probabil ca si-n momentul de fata m-as fi gasit in stadiul de "nepregatita" si nehotarata. Cand am constatat faptul ca-s insarcinata,intr-o prima faza am fost panicata,dupa care,asa cum povestea Jojo,a-nceput sa-mi placa ideea unui copilas.Tot timpul sarcinii in schimb,mi-a displacut faptul ca ma tot rotunjeam,ca-mi era mereu somn si ca mi se umflau picioarele.Astea-s motivele pentru care expresii de genul "e cea mai frumoasa perioada",bla,bla,nu se potrivesc imaginii mele despre perioada de sarcina. Afirmatii de genul "nu vei fi mama cu vocatie" nu trebuie sa te ingrijoreze de nici o culoare,cred eu.Ce e "mama cu vocatie"?Io nu stiu daca-s una dintre ele,nici n-am pretentii de genul asta. Am devenit o mama responsabila,n-am senzatia ca as fi "martira",desi nu mai sunt nr.1 pe lista mea de prioritati de 3 ani.[:)] Din mai multe motive(1.eu am fost copil singur la parinti si n-am suferit niciodata din cauza asta,2.prefer ca Iepu' sa primeasca toata iubirea si grija noastra,fara "concurenta":),3.vreau sa fiu capabila sa profesez din nou in max. cativa ani si pentru asta trebuie sa cunosc japoneza la nivelul unui absolvent de liceu,etc.) probabil ca nu voi face al doilea copil,dar nu am regretat nici un moment faptul ca Andy exista.Am pierdut parte din tabieturi,dar am castigat niste momente minunate,pe care nu ti le poti inchipui ascultand povestile altora despre copiii lor. Orice hotarare vei lua referitor la asumarea rolului de mamica,trebuie luata responsabil.Sunt oameni care traiesc bine-merci fara sa aiba copii,sunt oameni care au mai multi copii,oameni care fac doar un singur copil si oameni care infiaza unul sau mai multi copii.Toate variantele sunt posibile,toate prezinta avantaje si dezavantaje,daca privim lucrurile rational.Nu exista varianta fericita in care tabieturile-s toate la locul lor,cariera e infloritoare si-n timpul asta bebelusul creste fericit langa mama lui... Perspectiva pe care o vei avea din momentul in care vei deveni mama nu va mai fi aceeasi cu cea de acum,nimeni nu-ti poate povesti care e varianta buna pentru tine sau ce fel de mama vei fi. Nu stiu cum e sa fii mama pentru prima data la 40 de ani(eu am 30 acum si Andy are 3),medical vorbind dupa 35 de ani riscul de malformatii fetale creste(el exista si in cazul sarcinii la varste mai tinere,dar e mai mic),presupun ca rabdarea,flexibilitatea si imaginatia diminueaza,plus "sansa" "conflictului intre generatii" creste...[:)] Una peste alta,cred ca unde-i soare e si nor,(te hotarasti sa faci un copil mai tarziu,iti pastrezi tabieturile mai multa vreme,dar exista posibilitatea sa-ti fie mai greu decat ti-ar fi fost daca aveai cu 5 ani mai putin,sau posibilitatea trista sa iti doresti un copil cand nu-l vei putea avea.Faci copii mai devreme,trebuie sa renunti pentru un numar de ani la ganduirle ambitioase despre cariera proprie,la unele tabieturi,pentru ca tu si bebe sa fiti fericiti impreuna).Trebuie sa invatam sa traim "gratios" cu consecintele propriilor noastre hotarari. Probabil ca putem scrie romane pe tema asta.:)Eu iti doresc sa-ti fie bine si acum si mai tarziu,indiferent de ce vei hotara.[flo] Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici mie nu mi placeau copiii.. nu doream sa am vreodata o asemenea vietate in preajma mea, ce sa mai vorbim in viata mea. pur si simplu ma irita prezenta lor. dar fostul meu sotz isi dorea pui.. asa ca i am indeplinit dorinta... insa din momentul in care am stiut ca port in pintece un pui, scara ema de valori s a rasucit la 180 grade. am fost cea mai midra femeie insarcinata... apoi cea mai mindra mamica. imi iubesc enorm puiul si fara ea STIU ca viata mea nu ar fi avut nici un rost. STIU ca ea este echilibrul meu in viata... este totul.. "cu tine e mai greu ca fara tine, dar fara tine nu s ar mai putea".... dar nikita, nu este obligatoriu sa ai pui... insa daca te framinta aceasta problema ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura T
Imi pare rau ca nu-ti pot raspunde obiectiv la intrebarile tale. Eu nu pot si nici nu vreau sa-mi inchipui cum ar fi fost viata mea fara copii. Searbada... Un singur lucru il regret, ca nu i-am facut mai la tinerete... E greu cu copii, dar fara e PUSTIU... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 8 luni) si Ramona (1 an si 7 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Subscriu ! "Timpul trece, nu asteapta pe nimeni !" Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 11 luni) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...