Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Auto-vaccin la Spitalul Cantacuzino?


Recommended Posts

Cosmeticiana mi-a recomandat sa fac un auto-vaccin la Spitalul Cantacuzino, impotriva unei accnei foarte incapatanate. Chiar si la 27 de ani imi mai apar cosuri inflamate pe fata [q][q][q]. O sedinta la cosmetica nu rezolva problema. A facut cineva un astfel de vaccin? Si cu ceva rezultate? Spuneti-mi experientele voastre, dati si numele doctorului la care ati fost. Melina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Melina, Din pacate nu stiu sa raspund la intrebarea ta, ci numai vroiam sa-ti spun ca si eu ma confrunt cu aceeasi problema ca si tine. Adica ma chinuie o acnee inca din adolescenta care nu m-a lasat nici acum la varsta de 25 de ani. [bang] Intradevar am auzit si eu despre un vaccin dar nu stiu exact despre ce este vorba. Ce iti pot spune cu siguranta este ca trebuie mers mai intai la medic. Astept si eu cu nerabdare alte pareri mai documentate. Va pup, Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Melina, Inainte de toate te duci la un laborator de analize sa-ti faca o cultura din secretie(cosuri).Daca iese stafilococ te duci cu rezultatul la Instit.Cantacuzino sa-ti faca vaccin.Se fac mai multe doze,se mareste cantitatea treptat. I-am facut varului si vecinului meu,vecinul n-a patit nimic,varul la a 6-a injectie era sa lesine.Rezultate:varul nu mai are nici un cos,vecinul este la pubertate,deci nu ma pot pronunta. Noi suntem din C-ta si amandoi si-au facut analizele la prof.dr.BARBULESCU.Acesta a facut comanda la Cantacuzino. Ai grija,ca orice vaccin trebuie pastrat la rece. July
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mirela, nu stiu cum actioneaza vaccinul, dar stiu ca se recomanda doar in anumite cazuri, existand mai multe tipuri de accnee. De aceea se si impune vizita la medic si implicit niste analize inainte. Alte remedii ar mai fi Diane 35 despre care toti medicii spun ca sunt foarte eficiente, numai ca eu nu pot sa iau pentru ca vreau bb [:D]. Apoi alte tratamente topice pe care le-am urmat eu au fost cu Zinerit (pe baza de zinc) care din pacate nu previne ci trateaza (cam greu zic eu) ceea ce ti-a aparut deja pe fata; si acum folosesc toata gama garnier pure care in pofida slabelor mele asteptari da semne ca ar functiona...[bis] cel putin la mine. Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Melinav, acum acum am vazut subiectul tau. Si eu sufar ca si tine de o acnee rebela, ma duc la cosmetica de cel putin 10 ani, mai exact de la 16 ani, am urmat tot felul de tratamente inclusiv antibiotice la greu. Cineva mi-a recomandat si mie acest auto-vaccin si l-am facut. Mai exact in ce consta: te duci dimineata la recoltare, adica trebuie sa ai un cos copt cu puroi (suna aiurea, dar...), asistenta il va intepa si va lua pe o mostra din continut, si peste 3 saptamani te duci sa-i iei vaccinul. Eu am avut de facut parca 21 de fiole o zi da una nu, nu dor, se fac subcutanat. Cred ca acum vreo 5 ani l-am facut, la analiza mi-a iesit ca am stafilococ auriu. dar sa stii ca am fost multumita de rezulatate mai ales ca eram intr-o perioada in care acneea chiar isi facea de cap, adica am ca niste buchetele de cosuri cred ca 10 unul langa altul. Si acum chiar ma gandeam ca ar trebui sa-l repet ca iar sunt intr-o faza destul de rea. Eu inainte de nunta, anul asta pe 11 oct, am luat 2 saptamani oxacilna, ca macar in ziua aia sa-mi arate fata mai curata, si sa nu crezi ca nu m-am dus la cosmetica la 2 saptamani, am reusit, dar dupa 2, 3 saptamani este iar prezenta. Dar trebuie sa-ti spun ca trebuie sa faci tratamentul cosmetic in continuare pt ca, cosurile se fac din puncte negre infectate, incearca sa nu stai cu mana pe fata, sa nu ai parul pe fata, adica ori te tunzi mai scurt ori il tin coada, parul in general este purtator de tot felul de microbi,sa nu manaci gras, nu prea multa cofeina (ciocolata cafea), este foarte pacatoasa pt tenul gras, si fumatul, din pacate eu fumez, tot incerc sa fac ceva sa ma las, spala-te pe fata cu un sapun foarte usor, de copii este bun, demachiaza-te in fiecare seara chiar daca nu te-ai machiat, cu un demachiant pt ten gras, si pe urma aplica o lotiune tonica cu alcool neaparat, si la sfsit da-te cu o crema care usuca cat de cat bubele (cutadenul este foarte bun). Inca ceva foarte important nu te spala pe fata cu apa calda, evita pe cat posibil chiar si la dus evita fata, spala-te numai cu apa rece. Eu asa fac, oricum nu mai arata (fata) ca dupa bombardament. Sper ca nu te-am plictisit, daca mai vrei informatii iti pot da. Cu drag, Mada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, daca sunteti din Bucuresti, va recomand cu caldura Insect Farm de pe Str. Toamnei nr. 100. Eu fac tocmai acum un tratament de la ei pt. acnee si pot sa va spun ca deja dupa 1 luna se vad rezultatele. Daca aveti nevoie de informatii in plus intrebati-ma sau incercati pe www.insectfarm.com Sarbatori Fericite! Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am urmat un tratament in doi pasi la Cantacuzino. Prima tura a fost cu anatoxina stafilococica si bubitele s-au ameliorat. Al doilea pas a fost cu autovaccinare. Efectul a fost bun, chiar foarte bun. Apoi toate celelalte tratamente au fost pentru a coprecta diverse alte aspecte: - vit B pentru super secretia de seboree si starea de oboseala - vit C ( muuuulta ) si de inghitit si la masaj pe fata - electrostimulare fata - drenaj fata - gomaj cu malai si tarate urmat de spalare alternativa cu apa fierbinte si apa rece Situatia s-a imbunatati super. Am 35 de ani si nu am riduri. Pielea este destul de bine si stapanesc acneea binisor , bubite tot imi mai ies dar de la o dereglare hormonala accentuata de sarcina. Roxana&Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mada
Draguta pot sa te intreb ce este drenaj fata, m-ai bagat in ceata, banuiesc ca trat cosmetic, nu? Pupici,Mada
Nope! Asa cum se face drenajul limfatic pe corp ( cu electrozi, in functie de ritmul cardiac, la fel se face si pe fata. Eu fumez muuuulllt [bang][bang], am un ten seboreic si asfixic iar cu drenajul si restul mai "aerisim" tesuturile! Ce sa fac? Oricat m-as stramba [:D] nu pot sa fac ceea ce face drenajul si electrostimularea pentru fata. Asta-i solutia gasita de mine pentru mine! Pe principiul pot sa stau si-n cap si sa fac pentru piele ce-mi trece prin cap... daca nu "rezolv" si chestiile de sub piele si care hranesc pielea.. Degeaba "muncesc" pe la cosmeticiene! Roxana&Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...