Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Listeria


OanaE

Recommended Posts

Fetelor, am o mare problema. Sunt insarcinata in 5 luni si cand mi-am facut analizele pentru listeria mi-a iesit un titru de 1/320. Am tinut tratament cu ampicilina si nu stiu ce s-a intamplat ca titrul in loc sa scada, a crescut pana la 1/640. Am tinut din nou tratament cu ampicilina (2 saptamani) si rezultatul a fost tot 1/640. Sunt tare ingrijorata si va rog daca e cineva in situatia mea sa-mi spuna si mie ce sa fac. Credeti ca bebe meu e in pericol? O sa pot duce sarcina pana la capat? Va multumesc mult si astept un raspuns de la voi, Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
..imi pare f rau sa aud asta si sper din suflet sa nu fie afectata sarcina si nici tu.. dar cum de ai facut analiza tocmai asa de tarziu? ce ti-a spus dr. despre rezultat, care a fost motivul cresteri la 1/640? eco ai facut sa vezi daca bb este bine? eu cred ca tb sa iei antibiotic in fiecare luna pana la negativare, bineinteles ca recomandat de medic.. multa sanatate iti doresc si sa depasesti acest moment cu bine si astept sa-mi mai spui ce ai facut si eu am listeria 1/320 si iau amplicilina 2 sap laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, Eu fac analiza pentru listeria de 2 ani de zile. Mereu imi iesea 1/320. Dr. meu mi-a dat tratament cu ampicilina 2 saptamanai cu speranta sa-mi scada titrul la 1/160. Dar el in loc sa scada, mi-a crescut la 1/640. Niciodata nu am avut un asa titru mare. Nu stiu daca o fi de la asta, dar in ultimul timp ma rasfatam si imi era pofta de Fish Mac de la Mc. Donalds, care continea si maioneza. Ma gandesc ca o fi de la ala. Cand veneam de la serviciu, mereu ma opream si mancam. Inainte ma feream de Mc. Donalds pt. ca stiam ca nu sunt chiar asa sanatoase produsele de acolo, dar de cand am ramas insarcinata ma rasfatam si ziceam ca "mi-e pofta". Mi-am facut ecografie si totul e OK. Ar trebui sa fac si una tridimensionala ca sa stau eu linistita. Acum iar am inceput tratamentul cu ampicilina si ma streseaza la culme. Am luat cam multa ampicilina in ultimul timp si mi-e sa nu-i faca rau lui bebe. Si tie iti doresc multa sanatate si un bb sanatos. Asta conteaza cel mai mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Oana, si eu am avut listeria in sarcina, am decsoperit-o in luna a doua, cu titru 1/320. Dupa tratament cu Sumamed, titrul a ramas neschimbat. Am facut apoi tratament cu Ampicilina 5 zile si titrul a scazut la 1/160 si asa a ramas toata sarcina, analiza mi-o faceam lunar si dupa trimestrul al doilea, o data la 2 saptamani. Ce pot sa-ti mai spun este ca, eu am studiat foarte mult aceasta problema, am citit multe carti si articole, si pe mine ma ingrijora extrem de mult aceasta boala, pentru ca incepand cu luna 6-7 cand placenta devine mai permisiva, bacteria poate trece la bebe si urmarile pot fi mai mult decat nefericite. Nu vreau sa te sperii, dar trebuie sa faci orice ca titrul sa-ti scada, riscurile sunt f.f. mari. De ampicilina nu-ti face probleme, nu da efecte teranogene, poate ar trebui sa-ti recomande un alt antibiotic, mai puternic, daca la ampicilina nu a reactionat. Daca esti deja in luna a 5-a nu mai ai timp de pierdut, trebuie sa actionezi foarte repede. Inca ceva, desi am avut un titru considerat inofensiv, am nascut totusi prematur, la 34 de saptamani, si cauza a fost 90% aceasta bacterie. Insa, din fericire, copilul nu a contactat-o. La nastere, neaparat sa spui ca ai listeria, copilul trebuie investigat imediat, daca are boala trebuie actionat de urgenta, altfel ii poate fi chiar fatal. Eu iti doresc multa sanatate si sa reusesti cat mai repede sa scazi titrul listeriei. Pupici [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 2 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...