Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cu sutien sau nu?


amik

Recommended Posts

de cand ma stiu bunica si mama mi-au spus sa nu port sutien pt ca se lenevesc sanii.adevarul este ca nici nu aveam nevoie de unul avand in vedere ca sanii mei erau micuti. soacra mea,care are sanii mari-mari,imi spunea mereu sa port sutien ca sa nu mi se lase pieptul. e adevarat ca acum,dupa ce am intarcat-o pe alexandra si sanii sunt goi,sunt si moi,si nu imi place DELOC.ce sa fac? purtatul sutienului ajuta la ceva?ce solutii comode si eficace exista sa imi recapat tonusul???:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Amik, Obsesia asta cu "nu purta sutien ca ti se lasa sinii" o avea si maica-mea, drept pt care mi-a interzis sa port sutien pina am plecat de acasa. Dupa-aia am purtat, si nu am vazut nici o diferenta, poate chiar invers. In orice caz ma simt mult mai bine cind am sutien, si sinii nu se misca prea provocator! Ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt pro-sutien iar maica-mea avea si ea o obsesie (pe care o are in continuare) anti-sutien. Oricum, e demonstrat stiintific ca mai degraba ti se lasa sanii daca nu porti sutien ,pentru ca gravitatia lucreaza si sanul neavand nici un muschi...nu se poate "antrena". Muschiul pectoral nu poate sustine sau ridica sanul asa cum isi inchipuie mamele noastre. Sanul e un amestec de glanda mamara si tesut adipos care atarna in piele, care piele se lasa in timp daca nu e sustinuta...q.e.d. Nu cred insa ca sutienul te mai poate ajuta acum, dupa ce deja spui ca ti s-au lasat sanii. Purtarea sutienului (in special in timpul sarcinii si alaptarii cand sanul este supus la presiuni enorme) este o masura de preventie! Eu incurajez cat pot purtarea sutienului , iar de la 7 luni de sarcina pana voi termina cu alaparea intentionez sa port unul special de maternitate si pe timpul noptii. Ioana[gravi] 23 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu port sutien de cand am ramas gravida, si ziua si noaptea. Purtam si inainte, dar numai ziua. Acum, inca alaptez, dar sanii nu mi s-au lasat inca. Sa vad dupa ce termin cu alaptatul, daca se lasa sau nu. Oricum, pentru a redeveni macar aproape de ceea ce au fost, este neveoie de exercitii. Doar purtatul sutienului nu prea ajuta. Ancuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa porti sutien in special daca faci exerciti sau alergi... sa nu se balangane asa de tare :), asta este indicatia medicului... cica se slabesc muschi daca nu si dupaia dabalazeaza mai tare. Eu am purtat sutien si inainte de a fi gravida, si dupa ce am nascut... imi place sa port sutien. Mie bunica imi tot zicea sa nu port ca imi stric pieptul dar cine o asculta :). Ca sa isi revina cat de cat piptul dupa ce termini cu alaptatul trebuie sa faci exerciti o perioada buna de timp. Cu putina vointa totul poate arata aproape ca inainte. Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am purtat sutien niciodata. Am incercat dar simt ca ma sufoc si imi da si o stare de nervi, pe ala de plaja ce il port ca stiu ca soarele e nociv pentru sani si prin State la plajele publice nu se poarta sanii goi ca altfel nici din ala n-as avea. Mi-am cumparat de sila niste sutiene pe care le pun cand am ceva mai transparent dar mai degraba evit hainele transparente. N-am probleme cu sanii, nu s-au lasat dar probabil daca voi alapta vreodata se vor inmuia. Aveam o colega la munca, 53 de ani, care nu avea copii si nu alaptase si avea sani foarte frumosi. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor,mie nu mi s-au lasat,doar sunt mai moi...din fericire nu sunt disperata!nu ma simt naspa din auza lor,ca nu e cazul.noroc ca am fost micuti si si-au permis sa mai creasca fara sa lase urme.:))) oana_b:nici mie nu imi place sa port sutien,mai ales perioada de sarcina,cand erau atat de frumosi.... in rest,port atunci cand e cazul,la o bluza transparenta/prea decoltata,unde chiar arata frumos sutienul. am inceput sa fac exercitii pt recapatarea fermitatii sanilor.acum avem si bicicleta medicinala-ne-a adus-o Mosul-si fac exercitii si pt picioare!am slabit,am cu doar vreo 6 kg mai mult decat inainte de sarcina,ceea ce e super,avand in vedere ca eram cam prea slaba!asa ca...mi-s multumita! cat despre sutien,ramane cum am stabilit,ha?:)) alexandrele...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...