Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fluorul...frauda secolului nostru?...Infiorator!!!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pe mine m-a zguduit informatia conform careia din dezintegrarea H2 se face margarina,ca eu dupa 6 ani de studiu al chimiei si un MSc in domeniu nu am aflat asta,dar poate ca era pe alta pagina pe care nu am apucat eu sa o citesc.Tot ce se poate asa ca scuzele mele... Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mate
Pe mine m-a zguduit informatia conform careia din dezintegrarea H2 se face margarina,ca eu dupa 6 ani de studiu al chimiei si un MSc in domeniu nu am aflat asta,dar poate ca era pe alta pagina pe care nu am apucat eu sa o citesc.Tot ce se poate asa ca scuzele mele... Oana
Uite ca aberatia aia mi-a scapat din vedere. Prea erau multe date ciudate... Este vorba despre hidrogenarea uleiului vegetal proces care duce la fabricarea margarinei. Superb. [:D][:D][:D] Asta e buna de rubrica de glume. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna.Am tot vrut sa postez la acest subiect,dar n-am avut cand pana acum. presupun ca acest mesaj despre "marea frauda","marea conspiratie" e o traducere din engleza,in unele pasaje destul de stangace. E un sir de afirmatii probabil reale,dar trunchiate,care creeaza confuzie si spaima."fluoride" e corespondentul termenului "fluorura" in limba romana,din cate stie subsemnata.Fluorura e o substanta care contine fluor(fluorine in "inglish"). Se stie faptul ca fluorul in exces e toxic.S-au stabilit niste doze uzuale,care ar trebui sa aiba in vedere cantitatea de fluor ingerata prin intermediul tuturor surselor.. Si faptul ca e folosit ca otrava pentru sobolani e cunoscut.Personal cred ca diferenta de efect(anticarie-moarte) provine strict din cantitatea ingerata. Nu sunt cercetator si-s si prea tanara pentru a-mi asuma rostirea unor adevaruri "productie proprie",dar din ce-am citit pana acum,cred ca in doze mici,fluorul e util mineralizarii dintilor si oaselor. Trebuie sa admit ca mi-a placut teribil afirmatia cu stramosii care n-au murit de carii,care e cel putin puerila(ca sa n-o numesc stupida). Despre actiunea carcinogenetica si mutagenica,am postat mai demult la un subiect si voi copia ce-am scris acolo(asta e ce-mi amintesc din carti de specialitate). Actiunea carcinogenetica si mutagenetica a F nu are nici un fundament teoretic si nici nu s-a putut demonstra practic,pentru ca nu apartine clasei de substante electrofile si ca atare,nu react. cu ADN-ul,sau cu enzimele care intervin in timpul replicarii acestuia.Nu stimuleaza cresterea culturilor de tesuturi carcinomatoase He-La,iar frecventa cancerului in zonele bogate in F nu depaseste pe cea existenta in zonele sarace.In ce priveste mutagenitatea dozelor mici,n-a fost semnalata nici la om, nici la animale hranite experimental cu furaje contaminate. Mai exista o ipoteza,cum ca F ar putea potenta efectul subst.cancerigene existente in apa,dar nici aceasta n-a fost probata. F,ca toti halogenii dealtfel,ar putea fi incriminat in producerea de alergii,dar in doze mult mai mari decat cele cariostatice. Exista o relatie intre F si aportul proteic.A fost dem. in regiuni cu malnutritie endemica in unele regiuni in Germania in timpul razboiului.La o conc. de doar 0,6-0,7 ppm in apa de baut, s-a constatat aparitia fluorozei grave.Acest lucru se explica prin saracia aportului proteic,de obicei sub doza minima si prin disparitia controlului asupra abs. intestinale. F in doze cariostatice nu este nociv.Mai aduce si beneficiul reducerii osteoporozei in administrari indelungate,red. afect. parodontale si a bolilor cardiovasculare. Pana la urma lucrurile stau in felul urmator,cred eu. Nu doar cand vorbim despre fluor,ci cand vorbim despre orice medicament,exista o mana de oameni(cercetatori care au studiat substanta respectiva),care pot povesti aspecte reale legate strict de studiul respectiv .Noi,ceilalti,care nu facem cercetare-ma refer strict la studiul substantei respective,ne putem pune intrebari,putem afla ce spune autoritatea in materie despre respectiva substanta(organizatii abilitate sa se ocupe cu studiul acelor substante,care iau hotararea folosirii acestora,stabilesc dozele,descriu eventuale efecte secundare,etc),putem eventual citi ce spun si alte organisme neabilitate,dar care au desfasurat studii similare,dar nu putem capata convingerea detinerii adevarului vis-a-vis de toate aspectele ingerarii unei substante,chiar daca prin natura profesiei intelegem aproape tot ce se povesteste despre respectivele studii. Nu exista medicamentul perfect,orice administrare de substante chimice trebuie facuta riguros si poate fi insotita de efecte secundare."Algocalmin" spre ex.(povestesc despre ce-am citit,daca bat campii imi pare rau), e o otrava si el,e folosit cu mare grija in unele tari(doar in spitale se poate administra intravenos) si s-a renuntat total la el in multe altele,dar in Romania se poate procura fara prescriptie la orice farmacie.Pana in momentul de fata ideea acceptata e ca fluorul in cantitati mici e benefic.Ne spalam bine-merci cu pasta de dinti fluorurata de generatii si nimeni n-a interzis incorporarea acestuia in pastele de dinti.Personal refuz ideea conspiratiei in legatura cu fluorul. As putea insira macar cateva pagini in legatura cu fluorul,dar ma voi opri aici din considerente legate de timp. Va doresc Sarbatori fericite si linistite si un An Nou mai bun decat acesta! Lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu LIA. Si le-as mai spune celor atat de bulversate sa citeasca prospectul de la orice produs cu paracetamol pentru copii, unde scrie ca la o cantitate prea mare (nu mai stiu cat) se poate ajunge la moartea pacientului. Deci pana la urma cantitatea este importanta! Sanatate multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...