Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunt si vegetarieni pe aici???


Recommended Posts

Iaca si eu, sunt curioasa sa stiu daca sunt vegetarieni pe aici!! Eu nu ma consider, pentru ca mananc carne, chiar daca rar, iar atunci mai ales de peste. Deci vroiam sa va intreb: 1. Ce v-a determinat sa deveniti vegetarieni? 2. Ati simtit vreo schimbare dupa ce ati devenit vegetarieni? 3. Ce inseamna "vegetarian" pentru voi: cu /fara oua, branza, peste?? Multam mult de raspunsuri! Sarbatori fericite, si un CRACIUN FRUMOS!!!![pegeam][pegeam][pegeam] Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am fost vegetariana pt vreo 2 ani jumate inainte sa raman gravida. De fapt urmam regim lacto-ovo-vegetarian. Motivul? De cand ma stiu mi-a fost mila de animale si nu suportam sa vad ca se chinuie, la pomana porcului cand eram copil, imi ascundeam capul in perne sa nu-l aud. Cand taia bunica-mea vreo gaina, trebuia sa dispar ca nu puteam s-o vad cum se zbate....etc. Tentative de vegetarianism am avut multe si in copilarie si mai incolo dar nu m-au tinut mult ca deh' pofta si placerea de a manca cate o friptura e mai mare. Asa cum am zis, cea mai lunga perioada a fost doi ani jumate, devenise floare la ureche si numa mai atragea nimic ce era cu carne. Vreu sa pot din nou sa fiu vegetariana insa e greu inceputul...cu poftele astea. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prezent si eu! VEGETARIAN = cel care mananca lapte si oua dar nici un fel de carne VEGAN = cel care nu consuma nici lapte nici oua - Mi-am inceput perioada de Vegetarian in urma cu 3 ani pur si simplu din mila fata de animale (a fost o decizie a cuplului). Schimbare desigur am simtit, atat fizica dar mai ales psihica. - Din luna a 4-a de sarcina, dupa ce-am discutat cu un nutritionist, am decis ca pe perioada ramasa din sarcina sa consum zilnic max 100g carne dar doar piept de pui. Nu ma tenteaza deloc carnea, o mananc pt ca au nevoie bbii si de-abia astept sa revin la "regim". - In Romania, intr-adevar este destul de greu sa gasesti (ma refer strict la restaurante) bucatari destul de inventivi care sa-ti prepare ceva fara carne. Plus ca nu exista respect pentru aceasta decizie si te poti trezi ca-ti aduc o supa din care au extras carnea (si au mai raman cateva bucati fine....). Te apuca toti nervii, bodogani, comentezi, dar degeaba. In alte tari insa pe care le-am vizitat de cand suntem vegetarieni am constatat cu bucurie ca te poti hrani variat, exista o gramaa de optiuni. Ioana si "Arturicii - sapt 34" [bicla][bicla]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vegetarian este cel care nu maninca nici o fiinta care are ochi (deci nici peste n-ai voie) Am fost si eu cam 2 ani si m-am simtit foarte bine. Am renuntat intr-o perioada cind eram foarte comoda si imi era bine-nteles mai usor sa-mi fac un senvis cu salam decit sa-mi prepar salate. Ma gindesc serios sa revin. SIMONA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am devenit vegetarian in 1998, cred ca din mila pt. bietele animale. Am continuat cu acest regim din acelasi motiv, plus ca ma simt f. bine, plus ca este dovedit dpdv stiintific ca este mai sanatos decat cel care include carne, plus (si nu in ultimul rand) ca am descoperit intre timp (prin 2000), ca Biblia spune clar ca oamenii au fost vegetarieni pana la Potop (vezi Geneza 1:29 si Geneza 9:3). Acum, eu sunt crestina. Daca aveti alta religie, poate cartile sfinte ale acelor religii au ceva asemanator (de ex, am stat de vorba cu hindusi, buddisti care sunt vegetarieni de generatii sisunt foarte sanatosi). In timpul sarcinii am avut de asemenea regim vegetarian. Nu m- a deranjat de loc. Am vorbit cu medicul (care din intamplare era o indianca, de asemenea vegetariana, si m- a incurajat). Marturisesc, de asemenea ca nu am fost niciodata prea atasata de carne (ceea ce nu pot spune si despre dulciuri [:D]), asa ca imi este foarte usor. Proteinele animale pot fi foarte simplu inlocuite cu proteina vegetala (fasolea pastai este cel mai la indemana exemplu). Un alt aliment este soia care este ceva mai scump , dar e o buna sursa de proteine. Carnea, este adevarat, contine mai multe proteine/gram, dar , odata cu ele se mai introduc si o gramada de germeni nocivi organismului si se elibereaza toxine in timpul unei procesari mai lente decat a vegetalelor. Puteti afla mai multe de pe Internet, de la surse mai in masura sa va informeze. In Romania este mai greu sa ai regim vegetarian, dar se poate, cu specificatia ca trebuie multa atentie la evitarea maionezelor si a branzeturilor (cum am fi tentati, din lipsa vegetalelor proaspete tot timpul anului), dar se poate (la mine a mers - 2 ani, dupa care am ajuns in usa unde e de- a dreptul usor si comun). Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica fara sunca,cirnati,mici,cotlet de porc,snitel,friptura muschi afumat,tiganesc,toba,parizr,crenvusti,salam,pui la cuptor,miel [:0][:0][:0][:0][:0][:0][:0][:0][:0][:0][:0][:0][:0][:0][:0] NICIODATA !!!!!!!!!!![:D][:D][:D]LE duc dorul prea mult ca sa devin vegetarian. CIne vrea si poate succes [flo] Jojo[gravi]40 saptamini Ma bucur ca v-am gasit[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, deci tu esti vegan din ala adevarat! Nici macar ovo sau lacto vegetarian ,asa e? Eu mancam totusi si oua si lactate. Asta pt ca nu chinui animalul. Dar "nimic cu ochi" cum spunea Simona.[^] Jojo, la cate ai enumerat acolo....te si cred ca ti-ar fi greu sa renunti la ele.[:D] Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, sunt vegetarian. Am facut remarca cu privire la branza si oua (maioneza) pentru ca gresit se cred ca vegetarienii sunt mai sanatosi decat nevegetarienii, indiferent de abuzuri. Branza si maionezele ingrasa si cresc colesterolul, indiferent de regim (vegetarian sau nu). Am patit- o pe pielea mea (la putin timp dupa ce am incetat sa mananc carne, am lasat si fumatul si mancam o groaza de salata boeuf, oua prajite, branzeturi, si am luat 5 kg, pe care le- am pierdut repede prin gimnastica si diminuarea consumului de oua si branza). Am un coleg la serviciu (este un soi de buddist), care mananca lactate, dar nu oua (pentru ca pot avea embrion in ele). Se simte foarte bine, si el si copiii lui. Inca ceva. Eu nu prea consum lapte de vaca, ci de soia. Imi prieste mai bine la digestie (nu imi da asa de multe gaze si mi se pare si mai gustos). Dar stiu ca in Romania este poate prea scump. Aici, cel de soia este in multe sortimente (simplu, cu cacao, vanilie). De asemenea, sunt f. multe sortimente de produse din soia aici (de la cremwursti si carnati, la file de peste). Nu ma innebunesc dupa ele, dar multora le plac. Puteti incerca. Sunt si in Romania. Mai exista fulgi de soia, din care eu fac chiftelute (astea ies foarte bune), ardei umpluti, sarmalute, rosii umplute si in gen ceea ce faceam din carne tocata. M
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...