Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunt si vegetarieni pe aici???


Recommended Posts

SimonaBB exista salam, parizer vegetariane. Sunt scumpe si aici si destul de bune pt cei carora le place carnea. Eu un prefer sa- mi fac un sandwich cu un pic de branza, mayo, salata verde, rosii, masline, ceapa, castraveti murati, ardei gras, ardei usturat murat, sare, piper, ulei, otet. Asta e reteta de la sandwichurile Subway (cumnata mea lucreaza intr- unul si am furat si eu reteta). Sunt f. bune. M
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Culmea, eu sunt destul de mancacioasa. Si cand mancam carne, imi placeau sunca, costita, untura pe paine...Daca mananci cu masura si fara grasime, in special peste si carne alba, am inteles ca nu e chiar rau. Sotul meu a fost in Japonia si acolo se mancau f. mult shrimps. Vezi ca aia sunt colesterol pur. Dar ei ii trag cu ceai verde si se dreg. Numai bine! M
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crevetii- colesterol pur? Wow, m-ai uimit![alcool] Si eu care credeam ca sunt printre fructele de mare considerate "light". De fapt asta e ideea vehiculata pe aici. Somonul ar fi un peste mai gras, cu toate aste e sanatos pt organism. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt vegetariana de 9 ani, sarcina asa am dus-o ... fara pic de carne. motivele pt care m-am lasat sunt de natura medicala si spirituala. eu stiam ca termenul corect pt cei cre nu papa nimic de origine animala este VEGETALIAN. Freia si bebe Alexa p.s. eu am gasit suficiente restaurante unde se servesc si specialitati vegetariene. Daca nu, eu am cerut pur si simplu ce vreau sa manmanc si gata http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cele care nu consuma carne: Ce decizie ati luat (veti lua)pentru copii vostri? Ii cresteti cu alimentatie ca a voastra sau nu? Eu am hotarat ca le voi oferi toate sortimentele de alimente (deci inclusiv carne) deoarece parerea mea este ca fiecare decide pentru el. Daca atunci cand vor creste vor dori sa ne urmeze sa fie decizia lor. Ioana si "Arturicii - sapt 35" [bicla][bicla]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu vegetariana pe o perioada de 5 luni. De fapt am mincat si peste dar mai rar. Am avut niste probleme digestive foarte mari si ma hotarisem sa nu mai maninc carne. Am dus-o foarte bine o perioada, ma simteam foarte "usoara" la stomac si nu mai aveam senzatia aceea de burta plina chiar daca mincam mai mult. Dupa 5 luni insa m-a apucat o foameeeee, de nu mai puteam, am rezistat vreo 2 saptamini asa flaminda si apoi m-am apucat din nou sa maninc carne de pui. M-am si ingrasat in aceasta perioada de "semi-vegetarianism". Din cite stiu eu vegetarienii sint de mai multe feluri: 1. cei care maninca peste dar nici un alt fel de carne 2. cei care maninca produse lactate si oua (lacto-ovo vegetarieni) 3. cei care nu maninca nici un fel de carne, oua sau produse lactate (acestia sint "vegani"- cea mai pura forma de vegetarianism) Nu am copii dar cind voi avea vreau sa ii las pe ei sa aleaga ce vor sa manince si daca ei vor sa fie vegetarieni le voi respecta decizia. Oricum, faza "vegetariana" o trec la capitolul "experiente". Acum n-o sa ma mai uit ciudat la adevaratii vegetarieni, asa cum o faceam inainte, pentru ca acum ii inteleg.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am rezistat prea mult fara carne..numai vreo cateva saptamani, caci imi place f. mult...din pacate, dar numai cu burta, caci cu "capul" nu prea imi place...dar pentru ca ca simt tare bine fara carne, o sa mai incerc, poate cu mai mult succes... Ceeace m-a minunat a fost o anumite ...nu stiu cum sa zic, claritate a gandurilor, a viselor, mi-a fost extraordinar de bine din acest punct de vedere...voi ati observat asa ceva? [pup] Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana77, tocmai pentru ca vreau ca fetita mea sa decida ce vrea sa faca, am sa- i dau posibilitatea sa faca asta cand va fi in masura. De moment ce sunt convinsa ca este un regim sanatos, il va avea si ea, cu explicatiile de rigoare. Am sa- i cultiv si drsgostea fata de animale. Vazand si facand. Eu am fost un copil f. curios, asa ca poate am sorti de izbanda daca seamana cu taticul[:D]. M
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...