Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Decembrie '89 - Decembrie '03


Recommended Posts

Revolutia din Decembrie '89 Acum aproximativ 14 ani , la Timisoara a inceput Revolutia din Decembrie 89 iar mai precis pe 17 Decembrie au aparut si primele victime,zilele de Craciun sunt indurerate pentru familia celor morti, Dumnezeu sai odihneasca in pace 1104 people died in December 1989. Before December 22nd 162 people died, 73 in Timisoara, 48 in Bucharest and 41 somewhere else in Romania. 3352 people were wounded. Some of the first victims were sent to Bucharest and cremated. The military had 260 dead, and 545 wounded. The "Securitatea" 65 dead and 73 wounded. Ten years after the Coup d'Etat of December 1989, many questions are still un-answered. Sã nu uitãm putem aprinde o lumânare pentru totzi eroi neamului românesc care au cãzut în acele zile pentru dezrobirea neamului românesc ! AlexandruL http://www.geocities.com/andreasnoel2002/andreasN.html Alexandrule,fara suparare,dar cred c-ai observat ca utilizarea imaginilor si caracterelor uriase este oarecum limitata in cadrul forumului.E aglomerare inutila si forumul este destul de incarcat si asa.Sorry,dar a trebuit sa mai bag radiera pe ici pe colo![:D] Mersi de-ntelegere!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ei bine, hai sa va spun si eu povestea trista a socrului meu ,pe care ,din pacate, din cauza evenimentelor din '89 nu l-am cunoscut! Va spun povestea asa cum o stiu de la sotul meu ... Tic -asa ii spunea soacra mea-era ofiter genist la o unitate in Targoviste.In ziua de 23 decembrie, a primit ordin sa conduca o masina plina de armament la Otopeni.Masina era plina de arme si de militari.Au ajuns acolo unde trebuia si dupa nu stiu ce control li s-a spus sa treaca ...ei bine, au fost ciuruiti! maina care se presupunea ca are geamuri antiglont ...toti au fost ciuruiti ..unul singur a scapat cu viata, mutilat insa,si el este cel de la care se stie povestea camionului armat...nici pana in ziua de azi, nu stim cine a tras si de ce...pentru ca e o ironie..au fost chemati acolo, li s-a spus sa treaca si acolo au fost ucisi...semnele de intrebare or sa ramana probabil mult timp de acum inainte...poate constiinta vreunuia implicat o sa lamureasca si mintile familiilor care si-au schimbat cursul vietii de atunci...In ziua urmatoare, soacra mea a primit o telegrama in care era instiintata despre moartea sotului ei. Sa planga? Sa ia masurile imediate?NUmai ea stie ce a fost in sufletul ei...Soacra mea nu s-a recasatorit, si-a crescut singura baietii,pe atunci la varste critice 16 si 18 ani.Amandoi baietii si-au terminat facultatea, al meu sot inca vad ca nu se mai opreste ... El care initial nu isi dorea decat sa devina bucatar!Soacra mea insa a stiut ceea ce vrea si eu o admir din tot sufletul pentru asta! Ea a spus ca motivul pentru care nu s-a recasatorit este ca a cunoscut fericirea! altceva ar fi un surogat...Fericirea ei -! baietii ei!(de care pe drept e tare mandra!)..perioada asta a Craciunului insa o ucide pe soacra mea,iar anul asta va fi complet singura! noi suntem aici,Vladi9celalalt frate) va fi in Germania!.. nu stiu ce sa va mai spun...nu stiu nimic mai mult despre eveniment in sine...la inmormantare in Campina cred ca a fost tot orasul... La multi ani! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...