Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by conchita
Clover, dar ce ce sa isi minta copila ca tatal e foarte ocupat, dar vrea s-o vada si o s-o si vada precis? dar daca tati nu vrea s-o vada, iar Cristina isi minte copila, ce se va intampla in sufletul copilei - parasite de tata si cu increderea tradata de mama?? pe de alta parte, ca ce chestie sa-l scoata Cristina basma curata pe martafoi?
poate pt ca asa a facut Cristina intotdeauna???? cum poti sa faci un copil sa creada ca tatal il iubeste cand adevarul este altul??? un tata care n-a venit la nasterea ei caci era prea ocupat cu amanta, un tata care nu mergea niciodata cu ele in parc si nicaieri altundeva caci la fel, avea alte preocupari feminine; un tata care n-a oferit niciodata o vacanta copilului caci nu-si putea lasa amanta singurica???? si cu toate asta, "erau" o familie, el isi asuma responsabilitati...[xx(] Cristina, poate ar fi momentul sa-ti raspunzi sincer la niste intrebari... crezi ca faptul ca ai sters mizeria in urma lui ca sa creada Maria ca o iubeste a ajutat-o pe copila?? i-a facut vreun bine real? el a fost absent intotdeauna so... singura diferenta e ca acum absenteaza si fizic; in opinia mea cel mai tragic este ca nu a fost nicodata cu voi, iar tu te-ai agatat cu disperare de el ca sa-i oferi copilului o iluzie, o minciuna... in loc sa-i dai un sut in fund imediat ce ai vazut ca domnul n-a venit sa-si vada copilul la maternitate din motive de amanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristina, parerea mea este: ex sotul tau este un nemernic. da, tu ai dreptate, nu este deloc normal sa iti bati asa joc de o femeie, un copil...nu sunt de acord cu modernismul: fac ce vreau, imi urmez nevoile p.... si nu ma mai intereseaza de familie. denota lipsa totala de caracter, de suflet, de ce vrei tu..ce ar insemna acum sa fie toti barbatii asa...cred ca nu trebuia sa te mariti de la inceput cu el!! e genul de barbat care merita lejer, sa ramana singur..ca si asa nu-i arde de famili, de copil. eu am innebunit din cauza unul barbat, pentru MUUUUULT mai putin, pai dc eram in locul tau, cred ca o luam razna de tot..ma duceam peste el, faceam niste gesturi oribile..pentru ca le merita. cred ca puneam pe unii sa-l bata mar. JUR! si cand venea acasa ma uitam ingenua la el. cred ca eu in locul tau il uram la greu. si nu stateam pasiva sa=-l caut in fund pt ca venea de la pitipoance...ma rog, eu sunt mai razbunatoare de felul meu, mai sadica, dc unul ma calca constant pe coada, il calc si eu pe cap..direct. ce ar fi bine sa faci tu: traieste-ti mania asta, nebunia asta..ca nu ai ce face. oricum nu scapi de ea. insa, gaseste in tine putina mandrie sa-l scupi in gura pe ticalos. sa-l vezi asa cum e, un jeg...chiar dc a contribuit cu un spermatozoid la facerea mariei. si nu sta pasiva sa induri faptul ca doar tu o cresti pe fata. suna-l, du-te dupa el si pitipoanca lui si ia-l de guler si spune-i ca fica-sa sufera din cauza lui. dar asa cu scarba, nu cu suferinta pentru el..cu scarba pentru el. si dc nu vrea si nu vrea..atunci spune-i fetei adevarul despre el..eu as vrea ca fata mea sa-l urasca. macar asa nu=i va simti lipsa. eu as fi foarte subiectiva. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ramona J
Ma intreb daca e posibil ca sotul sa n-o sune pe fetita pentru ca i-e groaza sa stea de vorba cu Cristina. E posibil ca pe ea sa vrea s-o evite. Nu ca asta ar fi o scuza. The best thing you can do for your children is to love your wife.
asta e scuza de om egoist si indiferent. cand iubesti pe cineva, mai ales un copil, treci peste orice ca sa-l vezi. mai ales ca fata nu are 2 luni sa zici ca nu intelege nimic si dc il vede si dc nu. fata are 7 ani si eu zic ca la 7 ani copilul comunica foarte bine. e un egoist feroce si a fost din prima zi. parerea mea. singura greseala a cristnei a fost ca s-a maritat cu un asemenea om. sunt sigura ca a fost asa de la inceput. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristina iti inteleg suferintza. si mania. cred ca mania iti vine din starea de neputintza. pentru ca realizezi ca tu nu il poti obliga s-o iubeasca pe Maria. poate o iubeste, in felul lui egoist. de fapt nu il poti obliga sa-si manifeste iubirea. intelege si fa-l sa inteleaga (prin a-i spune clar si raspicat) ca relatia cu Maria e fix responsabilitatea lui. si numai a lui! sa nu se astepte la medieri din partea ta. cu cat vei incerca sa mediezi mai mult cu atat te vei simti mai frustata si manioasa daca el nu va face nimic in sensul asta. nu cred ca foloseste la ceva sa tarasti copila dupa tine sa va expuneti unor situatii neplacute de-a dreptul umilitoare. dragostea nu se cerseste. e greu sa raspunzi intrebarilor Mariei. rezuma-te la concret, fara sa intrii in alte detalii. - unde e tati? - a plecat. (ev. locuieste altundeva) - unde? - nu stiu, nu mi-a spus. - cand vine, mai vine? - nu va mai locui cu noi. va veni probabil in vizita, nu stiu. vom vedea. - de ce a plecat? - pentru ca noi doi nu ne mai intelegeam. cel mai bine ar fi sa nu astepti intrebarile ci sa-i spui tu Mariei toate astea. probabil i le-ai spus deja. ar fi fost mult mai bine daca puteai sa-i spui ceva concret: va veti intalni din doua in doua saptamani, va incerca sa te sune zilnic, tu poti sa-l contactezi cat de des doresti. din pacate situatia nu este asa. ocupa-ti mai tot timpul liber cu Maria (cred ca o si faci) diverse activitati in aer liber, acasa jocuri de familie, sa. asta te va recreea si pe tine. incepe si scoala va avea si alte preocupari, prieteni. e greu, dar incetul cu incetul va veti gasi rutinele voastre, doar ale voastre, tu vei fi mai linistita, muult mai linistita decat in anii astia petrecuti impreuna cu el. si va ramane doar o parte din trecutul tau si tatal Mariei. sa speram ca va fi tatul Mariei si in practica nu doar pe o bucata de hartie. ati intentat divortul? poti primi pensia de intretinere/alimentara sau cum ii mai zice inainte de pronuntzarea divortului? in cazul asta ia masurile necesare. ocupa-te de lucruri practice care iti vor mai muta gandurile de la el. apuca-te de tapetat, zugravit, schimbat prin casa. solicita-i ajutorul Mariei in treburile mai marunte. la sfarsit de saptamana, iesiti, pregateste mese mai festive pentru voi doua, uitati-va impreuna la desene cu un "lighean" - era cat pe ce sa zic "vailing" :-) - de popcorn in fatza, invita prietene cu copii ... din punctul meu de vedere nu exista "a iubi prea mult"; a iubi, da. a iubi mult, da. a iubi prea mult? ce e asta? prea mult. deja cand spui prea mult, inseamna nici nu stiu cum sa zic, peste limitele sa zicem admise. cand spui ca iubesti prea mult, esti deja dispusa la mai mult decat compromisurile inerente intr-o relatie, inseamna ca esti dispusa sa te calci in picoare. gandeste-te - cum te simti cand mananci prea mult, bei prea mult, fumezi prea mult, cheltuiesti prea mult? iubeste! muuult, muuult! da' nu prea mult :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor [flo][flo][flo][flo][flo] Babyblue, imi place ca esti luptatoare si stii ce vrei. Cind stii exact ce vrei, reusesti mult mai bine decit cind esti indecisa. Oana, cred ca ai dreptate. Va trebui sa aplic un vaccin, pur si simplu. face. Brr, cred ca trebuie sa ma trezesc la realitate. Conchita, adu-ma cu picioarele pe pamint! Ih. Deschideti-mi ochii fetelor! Fiti chiar si rele daca asta ma face sa vad clar. Ok, mi-am plins de mila pina acum, dar trebuie sa deschid si eu ochii. Clover, da, am si eu niste idei cam bolnave. Daca nu eram putin ciudata, nu as fi ajuns in aceasta situatie. Am stat prea mult timp in adolescenta si am citit carti in loc sa ies in lumea reala si sa traiesc in viata reala. Apoi m-am maritat cu primul barbat din viata mea, prima mare iubire. Si am construit in jurul lui, imaginea mea deformata despre viata. Elise, Miau-miau, Marci, Porumbita, Larisa, treziti-ma la realitate. Faptul ca ma deranjeaza unele vorbe ale voastre ... nu inseamna ca nu aveti dreptate. Pina acum am refuzat sa ies din cutiuta mea de sticla si sa traiesc adevarata viata. Am stat comoda in imaginea mea. Dar na, sa explodeze naibii balonul acesta care deforma realitatea. Vaccin si pentru mine. E timpul sa cobor la lupta in strada. Sa nu ma mai mint nici pe mine. Comoditatea nu mai este cea mai usoara optiune. Faptul ca ma contrez aici pe forum imi face bine. Mai scriu uneori nervoasa, sunt ranita, deranjata, dar in timp reusesc sa imi revin si sa va dau dreptate. Realitatea nu este cea pe care o stiam. Multumesc fetelor. De aceea am nevoie de voi. Va trece mult pina ma voi vindeca, de aceea ma veti mai auzi plingindu-mi de mila pe aici. Dar am incredere ca nu veti fi ingaduitoare cu mine si ma veti sapuni suficient cit sa vad realitatea asa cum este. [pup] Tuturor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina...eu am o floare pt tine!Imi place sa te vad asa...puternica!Pupici tie si Mariei! [url="http://profile.imageshack.us/user/szoloseb/"]Album foto[/url] | [url="http://img511.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img511/413/1181585826yxn.smil"]Slideshow[/url] [url="http://img158.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img158/6384/1184010470zi9.smil"]excursie[/url] [url="http://www.sonia.as.ro/"]ajutati o fetita minunata![/url] [url="http://img293.imageshack.us/my.php?image=excursie061ah3.jpg"]casuta noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca a fost primul si deci singurul e normal sa suferi asa rau. Nu ii spune Mariei ca tatalui ei nu ii pasa de ea sau ca nu vrea sa vina sa o vada. Las-o sa traiasca macar cu impresia ca el o iubeste foarte mult, dar rezuma-te la "tati te iubeste, o sa vina cand o sa fie liber". Fara alte detalii, fara inflorituri. Iar lui tati fa-i program precis, cand sa o sune cand sa o vada. Spune-i ca asa Maria o sa stie exact cand il vede/aude si e mai bine pentru ea. Pastreaza discutia la minim si numai despre copil. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristina, hai ca ai revenit iar la sentimente mai bune. Eu nu ma consider o femeie moderna...si uneori poate mi-as dori sa pun un pret mai mic pe iubire dar asa mi-s, nu pot sa simt altfel! Si chiar am crescut intr-o familie foarte traditionalista...poate de aia si simt altfel. Familia e familie atata timp cat valorile ei sunt respectate...altfel devine altceva! Lupti pentru valorile ei daca e...nu pentru o titulatura, un fals. Legat de Maria....nu pot sa iti dau nici un sfat din experienta mea de mamica pentru ca fetita mea e mica si chiar nu stiu ce si cum as face daca as fi in locul tau. Pot doar sa incerc sa ma pun in locul ei! Ar trebuie sa fii mai relaxata si sa nu o mai faci sa creada ca tatal ei e centrul universului vostru asa cum ai facut cu siguranta pana acum. Sunt atatea lucruri frumoase cu care ii poti distrage atentia, carti, povesti, activitati in doua. E la varsta la care tu ii construiesti universul din jur, tu i-l colorezi, de tine depinde in mare masura modul in care intelege si simte ce e in jurul ei. Sigur tatal ei ramane tatal ei...dar nu ii tese povesti frumoase despre ce simte el pentru ea...curand va sti singura si va simti ce simte el pentru ea. Iar daca ce va simti ea va fi diferit de ce ai povestit tu...o sa te invinovateasca tot pe tine ca ai mintit-o...deci relax...situatia nu e asa de neagra precum pare. Sigur ca te doare ca nu suna..ca nu o cauta...dar daca el asa simte sa faca....nu il poti obliga..si daca il obligi la ce bun! Intrebandu-te astfel de lucuri nu faci decat sa il mentii in viata voastra..iti hranesti durerea, o accentuezi si nu te vindeci. Tot el e in primul plan in gandurile tale...lasa-l incolo...da-i un sut fa loc persoanelor care merita asta. Si prima e Maria...gandeste-te la ea dar nu din prisma a ceea ce nu face tatal ei pentru ea. [floare3] Larisa [mamica] si Alexia [bebic] (13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://www.sonia.as.ro"]S-o ajutam pe Sonia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by babyblue
cristina, parerea mea este: ex sotul tau este un nemernic. da, tu ai dreptate, nu este deloc normal sa iti bati asa joc de o femeie, un copil...nu sunt de acord cu modernismul: fac ce vreau, imi urmez nevoile p.... si nu ma mai intereseaza de familie. denota lipsa totala de caracter, de suflet, de ce vrei tu..ce ar insemna acum sa fie toti barbatii asa...cred ca nu trebuia sa te mariti de la inceput cu el!! e genul de barbat care merita lejer, sa ramana singur..ca si asa nu-i arde de famili, de copil. eu am innebunit din cauza unul barbat, pentru MUUUUULT mai putin, pai dc eram in locul tau, cred ca o luam razna de tot..ma duceam peste el, faceam niste gesturi oribile..pentru ca le merita. cred ca puneam pe unii sa-l bata mar. JUR! si cand venea acasa ma uitam ingenua la el. cred ca eu in locul tau il uram la greu. si nu stateam pasiva sa=-l caut in fund pt ca venea de la pitipoance...ma rog, eu sunt mai razbunatoare de felul meu, mai sadica, dc unul ma calca constant pe coada, il calc si eu pe cap..direct. ce ar fi bine sa faci tu: traieste-ti mania asta, nebunia asta..ca nu ai ce face. oricum nu scapi de ea. insa, gaseste in tine putina mandrie sa-l scupi in gura pe ticalos. sa-l vezi asa cum e, un jeg...chiar dc a contribuit cu un spermatozoid la facerea mariei. si nu sta pasiva sa induri faptul ca doar tu o cresti pe fata. suna-l, du-te dupa el si pitipoanca lui si ia-l de guler si spune-i ca fica-sa sufera din cauza lui. dar asa cu scarba, nu cu suferinta pentru el..cu scarba pentru el. si dc nu vrea si nu vrea..atunci spune-i fetei adevarul despre el..eu as vrea ca fata mea sa-l urasca. macar asa nu=i va simti lipsa. eu as fi foarte subiectiva. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Tu glumesti? Cristina, m-a bucurat mult ultima ta postare. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...