Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna! Eu chiar nu inteleg de ce sa nu-i spun copilului ca tatal sau este un nenorocit ,un om de nimic.....?!Da' ce este acel om care timp de 12 ani a considerat ca familia este un lucru sfant ,care timp de trei ani a crescut cu cea mai mare grija un copil si apoi dintr-o data a vrut altceva de la viata?Atata timp cat eu am ramas aceeasi iar el s-a schimbat.....si a plecat din viata noastra.....De ce sa nu-i spun copilului adevarul?Normal ,nu o sa folosesc cuvinte urate,dar treaba cu mami si tati care nu s-au mai inteles imi face greata...asta e o minciuna....aici e vorba doar de tati care nu a mai vrut o familie,care nu l-a mai vrut nici pe el.....sa-ti vezi copilul o data la 2 saptamani(apropo, cum e dupa divort..e o data la 2 sapt. si in conditii propuse de mama?sau cum?)nu inseamna ca esti tata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ce e copilul ala....un vechi prieten pe care simti nevoia sa-l mai vezi din cand in cand(asta in cel mai bun caz in care tatal chiar vrea sa pastraze legatura)? NU!!!!!!!!!!!!!Tata este acela care-l creste zi de zi,care este alaturi de el si de familie;el e doar un barbat care l-a conceput din momentul in care a plecat......................................................................................... mai simona, "nenorocitul" ala a divortat de tine nu de copil,tot nenorocitul la parca spuneai ca se scula mai des ca tine sa vada de copil cind tu erai stresata,deci tu crezi ca daca el nu te mai iubeste pe tine este imperios necesar sa nu-si mai iubeasca copilul?? dai mama copilul lui ,ca sigur o sa stie sa aiba grija de el si nu o sa-i spele creierii spunindu-i ca mam'sa era o nenorocita . cam vrei sa demonstrezi cit de marnimoasa si intelegatoare esti fata de "nenorocit" ca nu te mai iubeste.......dar nu-ti prea iese. monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Simona R.
Buna! Eu chiar nu inteleg de ce sa nu-i spun copilului ca tatal sau este un nenorocit ,un om de nimic.....?!
pentru ca tu, chiar daca esti mama, nu ai dreptul sa hotarasti in locul lui. pentru ca trebuie sa-l lasi sa-si formeze propriile pareri, pentru ca nu trebuie sa-l determini (mai mult sau mai putin direct) sa nu-si mai iubeasca tatal sau sa-l iubeasca pe ascuns. pentru ca oricit de greu ti-ar fi trebuie sa-i respecti individualitatea si propriile optiuni. pentru ca, daca exista o sansa ca el si tatal lui sa aiba o relatie buna, aceasta nu trebuie ratata din cauza prejudecatilor induse de tine. si nu in ultimul rind, pentru ca exista posibilitatea ca atunci cind va fi mare sa stabileasca o relatie normala cu tatal lui si tu sa pici foarte prost pentru ca nu l-ai lasat s-o faca mai repede. toate de mai sus numai daca tatal nu reprezinta un pericol pt. copil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta ca nu sint singura care crede ca pedepsiti copilul povestindu-i ce jigodie e taica-su. Simona, mi-a placut ce ai scris pina acum dar aici ma dezamagesti. Copilul nu e sprijinul si prietenul tau. E un copil. Pe care tu il protejezi. Invers nu merge. Cauta o prietena, scrie pe forum, nu pune pe umerii copilului dezamagirea ta. Am zis Simona, dar as spune acealsi lucru tuturor mamicilor care procedeaza in felul asta. Eu cred ca e doar o forma de egoism, mama "sacrificata" se razbuna pe sotul care a parasit-o. Asta imi aminteste de cele care se vaita de povara, au ramas cu copiii si domnii se distreaza. Invers era mai bine? The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Sufera copilul ca-i spun adevarul?Dar copilul e acum prietenul si ajutorul meu(asa cum poate el,are trei ani) de ce sa-l mint?Dar tatal lui chiar nu l-a mai vrut,chiar a plecat de langa el.....poate ca o sa sufere din cauza asta...si de ce eu as tine-o cu "tatal tau te iubeste!".....nu stiu....
Simona, copilul nu este PRIETENUL TAU - tu esti mama lui, TU trebuie sa il aperi. Nu-i pune in spate toate problemele tale, si nu sadi ura in sufletul lui de pe acum. Are nevoie de protectia, nu de sinceritatea ta la trei ani. Nu el trebuie sa te ajute pe tine, tu trebuie sa il ajuti pe el.... gindeste-te ca esti adult, ca esti mult mai puternica: daca nu esti, trebuie sa devii. De dragul lui. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"doar uneori pe parcursul zilei ii reamintesc ca tatal lui ne-a lasat singuri....................." Tu ii spui copilului ca tatal lui l-a parasit? Asa, de cateva ori pe zi ii mai reamintesti chestia asta? Mare, mare pacat iti faci! Iti spun sincer ca asa ceva n-am mai auzit in viata mea. Adevarul e ca voi chiar nu v-ati mai inteles, adevarul e ca oamenii inceteaza sa iubeasca fara motiv. Adevarul e ca chiar daca esti o sotie buna nu ai garantii ca sotul ramane sau ca te va iubi mereu. Insa copilul e nevinovat! Si e dramatic pentru el sa afle (mai ales la 3 ani!!) ca taica-su l-a parasit. Cand de fapt taica-su a parasit-o pe mama, nu pe el. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O,Doamne..... Copilul nu e o povara pt. mine ,da,copilul este prietenul meu (pe langa faptul ca imi este fiu si ca am grija de el). Ce chestie..chiar nu ati inteles!El ar fi ramas mult si bine in relatia asta ,si daca as fi fost egoista nu m-as fi rugat de el luni de zile sa plece si sa-si traiasca viata,iar eu sa raman singura "cu un copil pe cap"dupa cum ati inteles voi. Oricum e clar de ce se spune ca pana nu ti se intampla nu crezi!Cred ca discutiile astea ar trebui sa aibe loc doar intre persoane in cunostinta de cauza; Si ,da, am cu cine sa vorbesc despre asta ,nu vorbesc cu copilul despre tatal lui pt ca n-am unde sa-mi descarc oful(am scis aici pt. ca asa am avut chef si nu ca sa ma descarc). Chiar nu ma plang de faptul e greu sa te ocupi singur de toate,chiar nu ma intereseaza ce face el atata timp cat eu nu mai sunt importanta pt el...da.ma doare asta...dar nu m-am plans la voi...am vrut doar sa spun ce se intampla.Si ma intreb acum de ce am vrut sa va spun voua care oricum nu cunoasteti situatia.personajele ....si probabil ca din cauza asta n-ati inteles ce am spus.Chiar imi vad de viata mea trista acum ,si David chiar umple din golul lasat de un om care merita intr-adevar toate cuvintele urate din lume.. Si nu ,nu am divortat,deocamdata doar i-am spus sa plece si sa fie fericit! Simona si David Mario http://community.webshots.com/user/simonarida
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu va doresc sa nu va mai iubeasca sotul si sa va lase cu inima zdrobita atata timp cat n-ati gresit cu nimic.....Sufera copilul ca-i spun adevarul?Dar copilul e acum prietenul si ajutorul meu(asa cum poate el,are trei ani) de ce sa-l mint?Dar tatal lui chiar nu l-a mai vrut,chiar a plecat de langa el.....poate ca o sa sufere din cauza asta...si de ce eu as tine-o cu "tatal tau te iubeste!".....nu stiu ------------------------------------------------------- mai fata, copilul tau nu este psihologul tau ,nu este prietena ta careia poti sa-i spui verzi si uscate. este un copil de 4 ani care o sa se creada vinovat ca tatal "l-a parasit " asa cum ii impuie mama capul. daca tot vrei sa-i vorbesti copilului de tat'su de ce nu-i povestesti cum avea grija de el cind era mic cum il iubea ...ca si asta tot adevar este ,daca chiar esti atit de sincera. este deplorabil cum iti folosesti propriul copil doar ca sa te razbuni pe "nenorocit". monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce puneti atata accent pe faptul ca "m-a parasit" (de fapt nu m-a mai iubit)...Credeti ca nu am inteles?Despre asta era vorba?Era vorba despre faptul ca din pct meu de vedere un om care-si schimba principiile de viata dupa cum bate vantul nu mai are ce sa cauta in viata mea si a copilului meu!Pt. ca multi ani nici nu a conceput cu un copil se creste de la distanta iar acum crede altceva......deci este alt om........si ce sa caute alt om in viata lui? De ce ma chinui sa va explic?Oricum ramane de vazut cat de mult o sa vrea sa-si vada copilul de acum incolo! Va doresc sa traiti dupa principiile voastre si sa nu mai vorbiti daca nu stiti ce spuneti!Si sper sa nu vi se intample ca e usor sa spui ca stii ce ai face si ce ai simtii atunci.... Simona si David Mario http://community.webshots.com/user/simonarida
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sint de acord ca e o situatie care doare - da' de ce vrei sa-l doara si pe copil?! Asta chiar nu pricep... DE CE copilul trebuie sa fie partas la durerea ta? Ok... sintem oameni...sintem slabi... da' macar incearca, ai bunavointza sa incerci sa nu-ti reversi frustrarile asupra copilului "amintindu-i" de citeva ori pe zi ca "sinteti parasiti"!! Gindeste-te cum te simti tu, si tu esti adult, capabil sa gestionezi situatia - si imagineaza-ti cum se simte puiul tau de om cind ii bagi in cap ca "e parasit"!! Pe tine te deranjeaza sa iti spunem noi asta... da' pe el, pe copil, nu l-o deranja?! Faptul ca suferi tu chiar nu e o scuza.... Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esti chiar razna...daca vrei sa ne certam...ii spun copilului ca taticul lui a fost bun si a facut multe pt. el ,dar astea erau mai demult,pt ca acum nu a mai vrut sa faca mare lucru pt.el.Si asta e realitatea. Si cum ma razbun?Ce castig? Fetelor,realitatea mea e una singura,situatiile sunt diferite de la caz la caz.....voi sa procedati cum vreti cand nu o sa va mai iubeasca barbatii ,si sa spuneti copiilor ce baliverne vreti.! Nu ma folosesc de copil,nu mai vorbiti in necunostinta de cauza,de parca ati fi voi cu mine in casa si ati fi inteles atat de bine cum stau lucrurile! Simona si David Mario http://community.webshots.com/user/simonarida
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...