Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Adina, poate ca nu suntem la fel. Cred ca tu esti o luptatoare si nu esti o femeie cu probleme emotionale. De aceea la tine a fost mult mai usor sa te desprinzi si sa suporti despartirea. Eu am incercat sa aflu despre mine de ce este atit de greu. De ce nu ma pot desprinde. Pentru ca sunt o femeie cu probleme emotionale, ca sa nu spun ca sunt o femeie bolnava psihic. Daca nu inteleg ce este cu mine, nu am cum sa ma vindec. Sunt intr-o situatie care dureaza de prea multi ani de zile, si oare de ce nu am taiat mai demult? Babyblue, am cartea in format electronic. Mi-au trimis-o fetele care au recunoscut simptomele bolii la mine. Le sunt recunoscatoare pentru ca au avut rabdare cu mine si pentru ca mi-au intins aceasta mina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cristina, eu cred ca resursele zac in tine, trebuie doar sa le descoperi. De dragul Mariei. Viata ei si educatia ei iti este incredintata. Ridica-te si mergi mai departe. Nu ne permitem nici tu, nici eu sa suferim de o boala. Nu pana nu vedem copiii astia cu rostul lor in viata. Pentru ca diferenta intre noi si altele este ca noi raspundem 100% de viitorul copiilor nostri. si nu avem pe cine sa ne bazam acum ca, daca o sa ni se intample ceva, ramane cealalta jumatate responsabila. Crezi ca esti intr-o situatie nefericita? Hm. Eu zic ca intr-o situatie mult mai nefericita e el. Se va trezi peste cativa ani, 20, 30, fara nimeni langa el. Se va uita in urma si nu va avea nici macar bucuria ca a crescut un copil. Copilul lui. Si-a irosit viata in zadar. dar asta va fi problema lui. Intre tine si el - tu esti in mod cert cea avantajata, ai copilul. este un mare lucru, sa stii. Eu ii compatimesc pe ei, nu vor avea nici norocul, nici bucuria pe care o avem noi cand ne strangem seara de seara copilul in brate. Invata sa te bucuri de ceea ce ai. Chiar ai mult mai mult decat altii. Invata sa infrunti o situatie ca asta. Fa-o pentru Maria, esti datoare. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate Adina, va trebui sa lupt. Cel mai rau este ca intii va trebui sa lupt cu mine insami, sa imi revin, apoi cu lumea exterioara. Nu ii pling lui de mila deloc. A vut totul, TOTUL. El e cel care a dat cu piciorul si va avea ceea ce merita. Cu toate ca, va fi tot timpul tatal copilului meu. Deci nu imi doresc sa fie nefericit. Isi face viata cum vrea el, si viata lui viitoare nu mai este problema mea. Chiar esti puternica Adina. Cind voi fi si eu ca tine? Imi va lua ceva timp, dar nu am sa ma las! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off topic: oocristina, ti-am scris mail. mercic. pupic _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristina, uite care e treaba... mi se pare ca totusi dramatizezi prea mult. E doar un alt barbat. Cum sint nspe milioane... sint peste tot... uita-te si tu in jur. Decizia se ia la modul "pot sa fiu cu el? putem fi o echipa? ne e mai bine impreuna sau separat?" Daca raspunsul e nu pe toate planurile... atunci care sint criteriile tale?! De ce il vrei pe el si nu pe altul? Doar asa, din automatism?! Viata presupune schimbari. Lucrurile se schimba, oamenii se schimba, trebuie sa te adaptezi la context. Nu mai merge, nu mai merge. Ok, te-ai inselat, e greu sa recunosti, dar asta e: vezi mai departe de trecut. Si de prezent. Ce urmeaza? Esti la o intersectie: crezi ca iti convine mai mult drumul alaturi de el, care nu duce decit la o lupta nesfarsita? Sau celalalt drum, care nu stii ce presupune, da' macar exista sansa sa presupuna si o parte buna, spre deosebire de celalalt? Eu personal prefer o incertitudine unei certitudini care nu ma satisface. Si statusul "nu sint fericita da stau asa ca n-am ce sa fac" chiar nu ma satisface. Nu de altceva, da' daca irosesc viata asta, alta n-are mama sa-mi mai dea. E singura in care pot sa imi incerc norocul... Asa ca de ce sa stau sa imi pling de mila? Ce sa astept?! Ziua de maine? Poate da o mashina peste mine si nici n-o sa mai fiu maine. Raman cu treizeci de ani in spate, in care n-am facut decit sa jelesc un nene. Unul oarecare. Care intre timp si-a vazut de ale lui. Patetic..... Ridica-te si traieste-ti viata cum te face fericita, creste-ti copilul, ca nu contorizeaza nimeni cit plingi dupa o himera. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alexia_07
Vreau si eu aceasta carte daca se poate va rog.Pupici alexia_07
am primit-o si eu aseara de la oocristina! multumesc! dc imi lasi o adresa, ti-o pot trimite. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris o singura data la primul subiect care l-ai deschis si atunci chiar am crezut ca ai nevoie de sfaturi. De fapt tu cred ca nu asculti nimic din ce ti se spune aici, ai nevoie doar de un loc unde sa te "plangi" si unde lumea sa te consoleze. Traim o singura data viata asta draga mea, cu bune si cu rele, trebuie sa stim si daca nu stim sa invatam sa alegem ceea ce este mai bun, mai frumos, mai minunat pentru noi. Sotul tau a plecat pentru ca nu te mai iubea. PUNCT. Se simtea prizonier in relatia voastra. Intr-o casnicie e nevoie de 2. Tu erai singura. Iar chestia asta cu fetitele care-si iubesc tatal e un mit. Ca sa iubeste un parinte trebuie sa-l ai alaturi. Eu NU mi-am iubit tatal, in schimb imi ador mama care a stiut sa iasa dintr-o relatie ce seamana izbitor de mult cu a ta, o mama puternica si sigura care a realizat enorm de multe fara tata. O ador si o respect pentru tot ceea ce m-a invatat pe mine si pe copilul meu. Dragostea si respectul copilului tau le vei avea dovedind ca esti o mama puternica, care stie sa se ridice si sa mearga mai departe, nu plangand si vaicarindu-te la infinit, nu ingrozindu-te de faptul ca ai aceasta responsabilitate de a o creste. Cred ca tu ai prea mult timp liber iar in trecut acest lucru te-a facut dependenta de ex-sotul tau. Incearca sa-ti umpli acest timp! Sotul tau e fericit acolo unde este.... Incearca sa accepti asta. [url="http://new.photos.yahoo.com/nytafanny/album"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze Fania. Ai dreptate. Probabil ca am simtit nevoia si eu, ca fiecare om care este ranit, sa ma pling cuiva. Unde sa ma duc in alta parte? Probabil ca am avut nevoie sa ma pling undeva. Nu vad in jurul meu nici o prietena care sa stea alaturi de mine si pe umarul careia sa pling. Care sa ma suporte sa ii spun tot ce imi trece prin cap la orice ora. Am ales aceasta varianta, deschisa, care imi permite sa "descarc" la orice ora durerea. Pentru ca nu imi este usor. Sa merg inainte? Cum? Nu este problema, am timpul destul de plin si chiar sunt obosita uneori. Dar asa plin cum este, gindul ca m-a parasit este enervant, ma demoralizeaza. Si imi afecteaza rezultatele si randamentul de lucru. Nu imi este usor. Incerc sa imi dau seama de ce nu sunt o femeie puternica, de ce nu m-am respectat deloc in tot acest timp, ce este cu mine. Ca sa pot schimba trebuie sa stiu ce. Si daca, la celelalte topicuri doar citeam raspunsurile celorlalti, acum am si puterea sa raspund. Sa iti raspund. Si sa ma apar. Pentru ca primul sfat din cartea recomandata de fete este sa invat sa ma iubesc. Sa ma apreciez asa cum sunt. Nu spun ca nu am meritat-o, ca el nu merita altceva, o viata libera si fericita intr-o alta relatie, spun doar ca doare. Al naibii de tare. Si toate aceste probleme, si chiar felul in care a fugit de mine, mi-a scazut foarte mult increderea in mine. Suficient a dat el cu pietre in mine, nu crezi? Si apoi, de luptat trebuie sa lupt in "real life", imi ramine doar "virtual life" ca loc unde sa ma pling. Pentru ca nu imi permit luxul sa ma pling si in viata reala. Si am nevoie si de un loc unde sa ma arat asa cum sunt. [flo] [flo] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare propozitie pe care-o scrii e plina de suflet...si tocmai sufletul le lipseste -altora-cu desavarire!...Ar fi bine daca ,doar citind,am reusi sa devenim mai buni unii cu ceilalti,mai toleranti... Sa privim bine unde si...peste ce calcam,atunci cand suntem prea grabiti.Cand,de-atata graba,nu mai avem timp" sa ascultam"...Cred ca e mai bine ca a plecat.Nu te merita!...Poate ca si-a dat si el seama... [url="http://profile.imageshack.us/user/szoloseb/"]Album foto[/url] | [url="http://img511.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img511/413/1181585826yxn.smil"]Slideshow[/url] [url="http://img158.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img158/6384/1184010470zi9.smil"]excursie[/url] [url="http://www.sonia.as.ro/"]ajutati o fetita minunata![/url] [url="http://img371.imageshack.us/my.php?image=555x416x0jq101limg0oa4.jpg"]casuta noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...